Царськосельський ліцей: історія заснування, як вчилися, відпочивали і дружили ліцеїсти.

А льма-матер для хлопчиків з родовитих сімей. Перший ліцей в Росії готував до «важливих частин служби державної». Відкрито був за імператорським указом, прирівнювався до університету. У будівлі палацового флігеля Катерининського палацу витав особливий дух - «ліцейського республіки». Згадаймо історію і традиції дворянської вищої школи разом з Наталією Летникова. А льма-матер для хлопчиків з родовитих сімей

Карл Шульц. Вид на Ліцей і Придворну церква з Садовій вулиці. Літографія. 1850-і

1850-і

Олександр Пушкін. Царськосільський ліцей. Малюнок в чернетці VII глави «Євгенія Онєгіна». 1831

1831

Всеросійський музей А.С. Пушкіна, Меморіальний музей-ліцей


«Для загальної користі» - девіз об'єднав наставників і вихованців. Вчили, "не затемнюючи розуму дітей розлогими признаннями, а збуджуючи власне його дію». Уми кипіли - і на заняттях, і в «келіях». Заборона тілесних покарань - особливий пункт статуту. Вигідно відрізняв статусне навчальний заклад від приватних пансіонів і військових шкіл.

Що осягали. За програмою самого Михайла Сперанського - реформатора і законотворця. Вивчалася словесність російська і іноземна, науки історичні та математичні, моральні дисципліни, витончені мистецтва і гімнастика. Шестирічна програма готувала гуманітаріїв до подальшої службі - будь то військової або цивільної.
Одиниця - «за щастя». За відмінні успіхи ставилася оцінка «1», і по наростаючій до четвірки - за успіхи «посередні». А ось «вираз відсутності будь-якого знання» загрожувало нулем. За кожен предмет ліцеїст отримував три позначки, перші дві змінювалися, але перша залишалася незмінна під час всього навчання: здатність або за талант.
№ 14. Кімнати, або келії, як називав спальні для студентів Олександр Пушкін . Нехитра обстановка: комод, конторка, залізне ліжко, дзеркало і стіл для вмивання. У цих вузьких кімнатках студенти жили весь рік. Канікули випадали на місяць. № 14 - «келія» Пушкіна. «№ 14» - так підписував поет листи до друзів-ліцеїстів навіть після його закінчення.

«№ 14» - так підписував поет листи до друзів-ліцеїстів навіть після його закінчення

Всеросійський музей А.С. Пушкіна, Меморіальний музей-ліцей

Пушкіна, Меморіальний музей-ліцей

Всеросійський музей А.С. Пушкіна, Меморіальний музей-ліцей

Пушкіна, Меморіальний музей-ліцей

Всеросійський музей А.С. Пушкіна, Меморіальний музей-ліцей

Літературні ігри. Вірші і проза, політика і критика. Вправи в словесності юних ліцеїстів, незважаючи на невдоволення освітян, ставали періодичними виданнями. «Для задоволення і користі», «недосвідчений перо», «Юні плавці» і, нарешті, «Ліцейський мудрець». Журнал, який ліцеїсти видавали цілих три роки. Прабатько шкільних стінгазет.

Іспит - як перша поетична успіх. Перекладні випробування в ліцеї були публічними. Коли іспит тримав Пушкін, в числі гостей знаходився перший поет ХVIII століття - Гавриїл Державін . Ода «Спогади в Царському Селі» прозвучала «з незвичайним пожвавленням». Державін був зворушений і захотів обійняти палкого ліцеїста. Під друкованим текстом «Спогадів» Пушкін вперше поставив свою повну підпис.
Поети в поетичній середовищі. Не тільки навчальні класи, а й тінисті алеї розкішних парків. У ліцеї вірші писали всі кому не лінь, страждаючи метроманіей. Чи не лінь було Дельвигу, Кюхельбекеру, Пущино, Іллічівському, Корсакова і, звичайно, Пушкіну. «На римах раптом заговорю ...» - молодий поет написав в ліцеї понад 120 віршів.
Прокази і забави. З моменту урочистого відкриття дух ліцею взяв верх - закінчився званий обід ... грою в сніжки. Вкрасти яблуко з імператорського саду або втекти до Петербурга. Що за роки ліцейські без безневинних витівок і прізвиськ: Француз - Пушкін, Гоголь - Горчаков, Жанно - Пущин, Кюхля - Кюхельбекер, Тося - Дельвіг. Що за дружба без сварок і дуелей - на пістолетах, заряджених журавлиною.

Що за дружба без сварок і дуелей - на пістолетах, заряджених журавлиною

Ілля Рєпін. Пушкін на ліцейського іспиті в Царському Селі 8 січня 1815 року. 1911

1911

Ірина Вітман. Пушкін-ліцеїст в Царському Селі. +1954

+1954

Ілля Рєпін. А.С. Пушкін на акті в Ліцеї 8 січня 1815 року. Ескіз. 1910

«Чугунніков». Так стали називати себе ліцеїсти першого, пушкінського випуску. Після закінчення альма-матер на прощання директор Єгор Енгельгардт подарував вихованцям чавунні кільця - символ міцної, як метал, дружби. Зроблені були кільця у вигляді сплетених рук з осколків розбитого дзвони ліцейської церкви. За традицією після випускних дзвін, який збирав на заняття під час всього навчання, розбивали.
Клятві залишилися вірні. Друзі-ліцеїсти на прощальному балу вирішили зустрічатися щороку в день заснування ліцею. У 1825-му Пушкін написав віршоване послання із заслання в Михайлівському. «Друзі мої, прекрасний наш союз!», Подумки перебуваючи з тими, хто в цей день бенкетував на берегах Неви, згадуючи тих, хто опинився далеко або пішов з життя. Останнім клятву виконав канцлер Російської імперії Олександр Горчаков, який пережив товаришів. «І останній ліцеїст буде святкуватиме 19 жовтня» ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация