Час продажу алкоголю

  1. Комітет з економічної та інвестиційної політики заксобрания 27 червня схвалив законопроект про збільшення...
  2. Розтоптане спадок Ільковського
  3. розквіт нелегальщіков
  4. Крига зрушила
  5. без дискусії

Комітет з економічної та інвестиційної політики заксобрания 27 червня схвалив законопроект про збільшення на 6 годин часу продажу алкоголю в Забайкальському краї. Через тиждень депутати розглянуть законопроект на сесії, і, в разі його прийняття в двох читаннях, вже в липні алкоголь в регіоні почнуть продавати з 8.00 до 23.00.

Побоювань, що закон зарубають на фініші прийняття практично не залишилося. Аж надто гладким пройшло обговорення на комітеті. Жодного слова проти. Ті ж самі депутати, які кілька років тому запроваджували ці обмеження, тепер їх скасують.

Розтоптане спадок Ільковського

Біля витоків обмеження часу продажу алкоголю в регіоні стояв депутат Сергій Белоногов, який ще в 2011 році в минуле скликання Законодавчих зборів запропонував продавати міцний алкоголь з 20.00 до 11.00. Але тоді ця ініціатива не знайшла депутатської підтримки. І два роки - до 2013-го - про «сухому» законі ніхто не згадував. А потім стався Ільковського.

Він в джинсах і з щетиною, як вільний художник, на білому полотні почав малювати свій бажаний світ по суворої забайкальської реальності. До того ж в декількох інтерв'ю екс-губернатор Забайкалля заявляв, що взагалі не вживає алкогольні напої. Спробував один раз - не сподобалося. І тепер ось ні грама. Тому розпочата Ільковського боротьба проти алкоголю в Забайкаллі була цілком логічною.

Але перша спроба обмежити продаж алкоголю з 9.00 до 21.00 розбився об законодавчу реальність. Обмеження були введені постановою уряду від 1 серпня 2013 року. А в листопаді Арбітражний суд скасував рішення влади, так як для подібного обмеження потрібен був регіональний закон. Менше ніж через місяць Ільковського сваял цей законопроект і відправив його в заксобраніе. Депутати прийняли його відразу в двох читаннях. Таке ручне слухняне Законодавчі збори. Мрія будь-якого губернатора. Як господар скаже, так і проголосуємо. До речі, очолювала його тоді нинішній губернатор Наталія Жданова, яка зараз ратує за скасування цього обмеження.

З 4 січня 2014 року в регіоні почали продавати алкоголь з 9.00 до 21.00. Костянтину Костянтиновичу цього здалося мало і через півроку у властивій йому спокійно-розслабленій манері він сказав, що час продажу алкоголю скоротимо ще на дві години. У вересні 2014 року депутати на заклик Ільковського «треба» відповіли «є!» І на сесії парламенту проголосували за ще плюс 2 години до обмеження.

Коли Ільковського був губернатором, в обмеження продажу алкоголю шукали одні плюси. Регіональна служба по тарифах повідомляла, що за вісім місяців 2014 року відсоток злочинів, скоєних в стані алкогольного сп'яніння, склав 6,8%. У 2013 році цей показник становив 37%. Сам Ільковського говорив, що мало не щодня в зведеннях проходить інформація про вилучення з незаконної торгівлі від 50 літрів алкоголю до тонни, що «благотворно позначається на кількості випитого».

розквіт нелегальщіков

Найбільш благодатний грунт після обмеження часу продажу алкоголю виявилася для нелегального ринку. Все п'ять років він цвів і пахнув.

У місті почали відкриватися умовні кафе, власники яких, встановивши в кутку приміщення пару пластмасових столиків, називали себе громадським харчуванням і легко продавали алкоголь цілодобово. Інші маленькі магазинчики навіть не морочилися зі столами і стільцями. Було досить маленького чорного непрозорого пакету. У соціальних мережах з'явилися групи по нічній доставці будь-якого алкоголю в будь-який район міста.

Поліція неодноразово проводила якісь непотрібні рейди і контрольні закупівлі, штрафувала і закликала дотримуватися закону. Але штраф в умовних кілька тисяч рублів за продаж алкоголю - дрібниця в порівнянні з нічними щоденними доходами.

Легальний бізнес почав стогнати. Особливо великі торгові мережі. Вони були змушені щодня з 20.00 закривати алкогольні відділи і втрачати прибуток від покупців, які через дорогу в пошарпаному павільйоні купували пляшку бажаного напою.

Крига зрушила

Про збільшення часу продажу алкоголю заговорили через рік після зняття Ільковського з поста губернатора. Раніше, мабуть, боялися. Все-таки перша особа регіону, не сказати що шулікою, але охороняв своє дітище - законопроект. Публічно сумніватися в його малоефективність було якось ніяково. А потім усі розслабилися і легко почали критикувати все креативні ідеї лояльного губернатора.

З пропозицією скасувати регіональні обмеження щодо продажу алкоголю виступили представники чотирьох торгових мереж, потім віце-прем'єр уряду Аягма Ванчікова.

Зелений же світло до дії дала Наталя Жданова. У серпні 2017 року його заявила, що проблема із забороною серйозна: «Ці обмеження впливають, причому і в негативну сторону. Бюджет краю втрачає прибуток, незаконна торгівля процвітає. Давайте у вересні повернемося до теми цих обмежень. Тим більше зараз депутати у відпустці ».

Повернулися під завісу роботи другого скликання Законодавчих зборів регіону.

без дискусії

Суперечки при обговоренні законопроекту про збільшення часу продажу алкоголю в регіоні не було. Ніхто з депутатів і запрошених на засіданні комітету не сказав слова проти. Ніби й не вони 5 років тому збільшували ці тимчасові обмеження.

Представляв законопроект Юрій Кон. Він крім того, що є депутатом, очолює регіональне відділення громадської організації малого і середнього підприємництва «Опора Росії». Кон прийшов разом з директором торгової мережі «Привоз» Юрієм Бажинов. Але підтримка і аргументи Бажина на даній дискусії не знадобилися. Так як і дискусії не було.

Кон почав перераховувати всі наслідки обмеження продажу алкоголю в регіоні: втрачений сумлінну дохід підприємців від реалізації якісного алкоголю, знизилися податкові споживання бюджетів різного рівня, виріс нелегальний алкогольний ринок, що торгує паленою продукцією. Але головне, на думку Кона, то, що рівень алкоголізації населення Забайкальського краю не змінився через цих обмежень. Плюсів ніяких.

Кон заявив, що більше 20 районів підтримують цей законопроект. Називав цифри багатомільйонних втрат і для підприємців і для бюджетів за час дії обмежень. Він додав, що з 86 суб'єктів Забайкальський край увійшов до п'ятірки регіонів Росії, де продаж алкоголю заборонена з 20.00, в 30 суб'єктах заборона діє з 23.00, а в 33 суб'єктах - з 22.00.

До слова, в Чечні алкоголь дозволено продавати дві години на добу з 8.00 до 10.00, а в республіці Саха Якутія алкоголь продають з 14.00 до 20.00. Так що, буває і гірше.

Юрій Кон додав, що міністерство освіти і міністерство охорони здоров'я висловлювалися проти збільшення часу продажу алкоголю. Але на засідання комітету представники цих міністерств не прийшли.

Кілька слів підтримки висловили керівник регіональної служби з тарифів Євгена Батуева і бізнес-омбудсмен Вікторія Безсонова.

Депутати проголосували. Проти два - Георгій Шилін та Сергій Белоногов. Позиція Шиліна, який після засідання комітету вийшов до журналістів, була сформульована дуже мляво. Начебто заради того, щоб на фракцію ЛДПР звернули увагу: а ось ми проти - бо проти.

«Наша позиція проти щодо цього законопроекту, тому що ми вважаємо, перш за все, що рівень алкоголізації в Забайкальському краї населення досить високий. Він зберігається на сьогоднішній день. Збільшення часу продажу алкоголю призведе до ще більшої алкоголізації населення. Тому що потрібно все-таки подбати про робочі місця. У мене все », - сказав Шилін.

Набагато переконливіше і послідовніше тут виглядає Сергій Белоногов. Він з 2011 року боровся за обмеження продажу алкоголю, підтримував ці законопроекти, зараз голосує проти скасування. Але сьогодні він не став публічно висловлювати свою думку. Уже пізніше в розмові по телефону Сергій Белоногов зазначив, що аргументи Юрія Кона йому здалися нелогічними, що законопроект, безумовно, вплине на рівень алкоголізації населення і «село зіп'ється остаточно». Він, звичайно ж, на сесії 4 липня буде голосувати проти законопроекту.

Більшість же депутатів, швидше за все, законопроект підтримають.

Зараз всі ці п'ять років під забороною здаються якимось черговим божевіллям. Якщо вірити поданим Коном даними статистики, то нічого хорошого досягнуто не було. Тільки фінансові втрати і зростання нелегального ринку. А якщо і були якісь плюси, то на засіданні комітету, де обговорювалося це ключове питання, про це ніхто і не сказав. Хтось просто промовчав, інші - і зовсім не прийшли.

А ще вся ця ситуація з алкоголем ілюструє «незалежну» роботу депутатів. Спочатку вони похапцем під напором Ільковського прийняли цей законопроект, тепер ось скасовують. За велінням розуму, сподіваюся.

Тетяна Пояркіна 2018-06-27 18:34 27 червня 2018
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация