ЦБ РФ - що це за організація, де зареєстрований і кому належить Центробанк Росії, функції, структура

  1. Історія виникнення Центрального банку РФ
  2. Де зареєстрований Банк Росії і кому належить
  3. Функції Центробанку Росії
  4. Видає і відкликає ліцензії
  5. Визначає ставку рефінансування
  6. Визначає курс валюти
  7. Структура управління Центробанку
  8. Хто є головою
  9. Висновок
  10. Рейтинг статті:

Центральний банк Російської Федерації (скорочено ЦБ, або Банк Росії, або Центробанк) - це головний банк країни, який відповідає за безпеку і стійкість рубля по відношенню до інших валют світу, розвиток і зміцнення банківської системи, нагляд за діяльністю інших банків, видачу та відкликання ліцензій.

Центральний банк - єдиний банк в країні, який займається емісією грошей, тобто виробництвом і випуском готівкових коштів (карбування монет і печатку банкнот), а також заміною старих купюр на нові.

ЦБ РФ - це не звичний нам всім банк, такий же як, наприклад, Ощадбанк або Альфа-Банк. Він, єдиний в своєму роді, і варто над усіма банками. Схематично це виглядає так:

Схематично це виглядає так:

У Центробанк не можна прийти за споживчим кредитом людині з вулиці, він не працює з фізичними особами, але працює з комерційними банками, а саме здійснює контроль і нагляд, щоб банкіри вели свою діяльність чесно. У діяльність самих банків ЦБ не лізе, а от позбавити ліцензії може або, навпаки, може допомогти банку, якщо у нього виникли тимчасові труднощі, наприклад, дати кредит або взяти банк на санацію .

Історія виникнення Центрального банку РФ

Щоб зрозуміти, що це за організація - ЦБ, варто звернутися до історії. В СРСР головною фінансовою установою був Державний банк. Після розпаду Союзу функції Держбанку перейшли до ЦБ РФ, хіба що головний банк країни перестав бути державною установою. А перетворився на незалежну юридичну особу. Державний банк в СРСР, можна сказати, підпорядковувався Раді міністрів. Адже саме він призначав і знімав керівників. А головне - Радмін підраховував, скільки грошей потрібно державі. Тобто держава через свій банк сама вирішувала, скільки потрібно грошей, а банк вже їх друкував в необхідній кількості.

Сьогоднішнє головне банківська установа країни не підкоряється, а скоріше взаємодіє з тією ж державою. Бо про свою діяльність ЦБ звітує Держдумі. У державній власності - статутний капітал, всі інші активи ЦБ. Про свою діяльність ЦБ щорічно відправляє до Держдуми звіти - про збитки, доходи. Крім того, ці звіти повинні бути опубліковані в ЗМІ. А ще Центробанк частина отриманого ним прибутку за законом зобов'язаний віддавати в бюджет. Так що про повну незалежність ЦБ від держави, особливо що стосується його діяльності з метою заробляння прибутку, все-таки доводиться говорити умовно.

Засновано ЦБ РФ 13 липня 1990 р

Де зареєстрований Банк Росії і кому належить

ЦБ є юридичною особою, зареєстрованою в Москві, там же знаходяться центральні органи, що відповідають за управління та належне функціонування головного банку країни.

Статутний капітал ЦБ РФ становить 3 млрд. Рублів. Статутний капітал, як і інше майно банку є федеральною власністю. Юридичний статус має на увазі, що банк сам забезпечує свою роботу. 75% доходів він перераховує до федерального бюджету.

Виходить, як будь-яка фізична особа може організувати ТОВ або ВАТ і займатися комерційною діяльністю, так і уряд створив юридичну особу, яка займається певною діяльністю, не можна сказати, що комерційної, так як це не зовсім правильно. Все таки основне завдання Центробанку - це захист і забезпечення стійкості рубля, а також контроль за банківською діяльністю в країні, її належне функціонування. Одержуваний дохід - це побічний ефект від цієї діяльності, який перераховується основному власнику, тобто державі.

Але при цьому за паперами - це не державний орган. Це означає, що Центральний банк не відповідає за діяльність держави. якщо держава збанкрутує , А на балансі ЦБ будуть знаходиться істотні золотовалютні запаси або запаси валюти, то це не означає, що ЦБ повинен погашати цими засобами борг держави. Також і держава не відповідає за зобов'язаннями Центрального банку.

Функції Центробанку Росії

А ось грошима в країні головне банківська установа держави як і раніше командує з тією лише різницею, що надрукувати стільки грошей, скільки потрібно країні, ЦБ не може. Цей факт пояснюється тим, що ЦБ підпорядковується правилам Міжнародного валютного фонду, членом якого Росія стала в 1992 році.

Зроблено це було з метою доступу до валютних кредитів і викликано було економічним, фінансовим, системною кризою в країні. У той час фінансова допомога Росії потрібна була як ніколи. Валютні кредити для стабілізації економіки, інтервенції для зменшення курсу долара Росія стала отримувати, але в той же час Центральний банк втратив право самостійно кредитувати економіку країни, але може брати участь у кредитуванні інших країн. Такі правила МВФ, члени якого зобов'язані їх дотримуватися.

Перший кредит був відкритий в серпні 1992 року на суму близько мільярда доларів, метою якого було утримання дефіциту державного бюджету і темпу інфляції. Непокора правилами МВФ означає виключення Росії з його членів, а значить, і автоматичну відмову в доступі до кредитних коштів МВФ. А гарантії, що вони більше не знадобляться, дати ніхто не може.

Так що ЦБ грає за правилами МВФ і може надрукувати лише стільки рублів, скільки доларів змогли виручити, продавши за них нафту, газ та інше, що котирується на зовнішньому ринку. На жаль, міцно прив'язані ми зараз до долара.

Так що одне із завдань Центробанку - емісія (простіше - випуск) готівки, а в зв'язку з цим організація обігу готівкової грошової маси в країні.

Виконує ЦБ і інші функції. Всі вони названі в відповідних документах, що регламентують діяльність головного банку держави. Подивитися ці документи можна за посиланнями нижче:

Відповідно до законодавчих актів ці цілі полягають в наступному:

  • в захисті національної валюти Росії від курсових коливань, з чим Центральний банк, на жаль, не завжди успішно справляється. Хоча цьому є і певні пояснення. В першу чергу - падіння цін на нафту - головний продукт, за який Росія виручає на світовому ринку долари.

Пов'язано це і з тим, що не зменшують розміри видобутку нафти країни арабського світу, і з тим, що активно пішла видобуток сланцевої нафти в США. Чималу роль в зростанні курсу долара зіграли антиросійські санкції. Великому бізнесу, чия продукція згодом успішно реалізовувалася в тому числі і за долари, європейські банки через санкції відмовляють в довготривалих кредитах.

Ще одна причина випливає з попередньої. Попит на валюту підштовхнуло зростання її ціни. Провокують зростання долара і інші причини - спекулятивні операції (купити дешевше - продати дорожче), сам по собі зростання світового курсу долара;

  • розробці, а потім і реалізації кредитної політики РФ, головні постулати якої - зниження рівня інфляції, доступність банківських кредитів підприємствам реального сектора економіки, стабілізація банківських структур, збільшення їх конкурентоспроможності на міжнародному рівні, їх можливість довготривало кредитувати підприємства російської економіки. Адже, як відомо, великі проекти реалізуються в основному лише на кредитних грошах;
  • установці правил, згідно з якими здійснюються банківські операції;
  • розробці заходів, а потім їх реалізації з розвитку всієї банківської системи, її модернізації;
  • забезпеченні заходів щодо функціонування платіжних механізмів.

І вищеперелічене - лише деякі з тих завдань, що вирішує головне банківська установа країни. Є й безліч інших. наприклад:

  • Центробанк видає дозвіл на реєстрацію того чи іншого недержавного пенсійного фонду, оцінюючи його можливості;
  • виплачує борги клієнтам збанкрутілих банків, якщо той чи інший банк не перебував в системі обов'язкового страхування внесків;
  • встановлює галузеві стандарти бухгалтерських планів рахунків.

Є і ще, на яких зупинимося докладніше, бо саме ці завдання, що виконуються ЦБ, хвилюють пересічного жителя країни найбільше, так як буває, що рішення Центробанку стосується людини особисто.

Видає і відкликає ліцензії

Наприклад, те, що ЦБ:

  • видає ліцензії банківським, іншим кредитним організаціям;
  • забороняє вести діяльність банкам, що виражається в відкликання ліцензій.

З моменту призначення главою Центробанку Ельвіри Набіулліної ліцензій на право вести банківську діяльність позбулося більше 100 банківських установ. Викликано це як раз завданням стабілізації банківських структур.

Багато з тих банків, у яких ЦБ відкликав ліцензію, проводили сумнівні операції, реалізовували ризиковані принципи кредитної політики, наприклад безмірно видаючи кредити. Страждають же від такої надмірної любові до видачі кредитів вкладники банків, в тому числі і фізичні особи. І однозначно - організації, у яких був рахунок в банку і які через нього проводили всі свої фінансові операції.

Приклад сумнівних операцій банківських структур

28 липня 2017 Центробанк відкликав ліцензію у банку Югра, який входив в топ-30 банків за розміром активів і в топ-20 за розміром залучених коштів від населення.

"Югра" проводила агресивну політику по залученню коштів населення на вклади. Агресивність полягала в підвищених процентних ставках і масовій рекламі. Залучені кошти, потім, прямували за підробленими документами на фінансування бізнесів власників банку.

Чистий збиток банку «Югра» за 2016 рік склав 32,2 млрд рублів. При цьому, Олексій Хотин, якому належало більше половини банку по паперах, і його батько Юрій, в 2013 році посіли шосте місце в рейтингу Forbes «Королі російської нерухомості» (дохід від оренди належних їм приміщень - 400 млн доларів). За даними журналу, Хотин контролюють понад три десятки торгових і офісних об'єктів в Москві загальною площею близько 1,8 мільйона квадратних метрів.

Де гроші, Зін?

Підстави, за якими у банку можуть відкликати ліцензію, обумовлені законодавчо. Це можуть бути ситуації, коли:

  • кредитний капітал на 2% менше, ніж передбачалося;
  • власні кошти банку нижче статутного капіталу;
  • банк не може самостійно протягом 2 тижнів розрахуватися з усіма кредиторами, тим же ЦБ, у якого комерційний банк бере гроші в борг;
  • банк самовільно зменшує статутний капітал, який стає нижче розміру знаходяться в розпорядженні коштів.

Є й менш серйозні порушення, допустивши які банк може втратити ліцензію.

Визначає ставку рефінансування

Є і ще одне питання, яке вирішує Центральний банк і який в чималому ступені хвилює тих обивателів, хто користується кредитними продуктами від комерційних банківських структур, - це визначення ставки рефінансування .

Також є й інший термін - ключова ставка. Виражається у відсотках. Саме під ці відсотки комерційні банки беруть у ЦБ гроші в борг. І вже по своїй процентній ставці, відповідно, більш високою, ніж та, за якою отримали, кредитують організації, підприємців, пересічних жителів.

Виходить - вище ставка рефінансування - більше відсотки, які доведеться платити в комерційних банках кредити. І в Ощадбанку теж - навіть не дивлячись на те, що багато далекі від фінансової сфери люди як і раніше вважають його державним. Це не так. Так навіть якби і було так, не забуваємо, що ЦБ - це не державна структура, від держави установа ніяк не залежить і цього самого державі ЦБ також гроші дає, так би мовити, в борг, хоча і є акціонером Ощадбанку. Понад 50 відсотків акцій Ощадбанку належать саме Центральному банку.

Від чого залежить ставка рефінансування? Головним чином від рівня інфляції в країні, тобто наявності грошової маси у населення, відповідно його купівельної спроможності. Збільшуючи або зменшуючи ставку рефінансування, ЦБ регулює рівень інфляції, намагаючись тримати її під контролем.

При низькій ставці збільшується купівельна спроможність, в результаті - ціни починають рости. Купують багато - значить, виробники випускають більше продукції і піднімають ціни. Для випуску більшої кількості продукції у них є можливості - адже отримати в комбанку гроші вдається під менший, більш вигідний відсоток.

Більше коштів і у населення на руках, в тому числі завдяки доступним кредитним грошам. Зниження ставки рефінансування до якогось моменту стимулює економіку. Чому до певного моменту? Та тому, що зниження ключової ставки починає сприяти зростанню інфляції - процесу, коли гроші знецінюються.

І Центробанк підвищує ставку. Стають дорожчими кредити, брати їх фізичним, юридичним особам вже невигідно. Згодом зменшується кількість готівки на руках у рядового населення, знижується поступово купівельний попит, виробники випускають менше продукції, сповільнюється зростання цін. А значить і зростання інфляції.

Визначає курс валюти

Є і ще одна функція, яку виконує ЦБ і результат виконання якої в чималому ступені хвилює тих росіян, кому доводиться міняти рублі на валюту, - це визначення курсу валюти.

Курс долара Центробанк не зі стелі бере. Цей курс визначається з урахуванням даних торгів валюти на міжбанківському валютному ринку. Сьогодні відбулися торги, завтра цей курс в Росії. Так що курс долара та інших валют у нас сьогодні плаваючий. А повернення до строго встановленому, явно заниженим курсом, за що іноді ратують деякі обивателі, призведе до тієї ситуації, що була в СРСР.

Тоді офіційно встановлена ​​ціна долара, особливо в останні роки існування Союзу, не перевищувала одного рубля. Тільки ось купити за такою ціною долари було не можна. Їх не було у вільному продажу. У спекулянтів долар продавався і до 4 рублів за один зелений. І операції з валютою були кримінально караними.

Підвищення курсу долара, як правило, позначається на зростанні цін на внутрішньому ринку, в тому числі і на товари народного споживання. Адже обладнання, на якому ці товари виробляються, інгредієнти - все в більшості випадків імпортного виробництва і закуповується на валюту.

Структура управління Центробанку

Виконання покладених на ЦБ функцій і завдань не було б можливим без чіткої структурної організації Центрального банку, узгодження його діяльності з інтересами суб'єктів держрегулювання господарства на всіх рівнях - починаючи від взаємодії з урядом країни і закінчуючи урядами регіонів.

Для вирішення завдань в регіонах ЦБ має представництва у всіх суб'єктах. Відповідно, підрозділи ЦБ, розташовані в суб'єктах РФ, підпорядковані центральному офісу.

Головний орган - Національний фінансовий рада. Складається з 12 членів, тобто він - колегіальний орган. До його складу входять представники від Ради Федерації (дві особи з Ради Федерації), Держдуми (три людини з депутатів), Уряду РФ (три людини). Призначаються до складу ради особи і Президентом РФ - теж троє. Голова ЦБ - член НФС.

Вища виконавча структура Центробанку - рада директорів. Він визначає вектор діяльності ЦБ, ставить цілі, орієнтири роботи. У раді директорів, крім голови, ще 14 членів. Працюють вони на постійній основі. Рада директорів також формується під пильним оком Держдуми і президента. Рада директорів збирається раз на місяць. І саме він вирішує питання:

  • щодо емісії рубля;
  • встановлює нормативи для комерційних банків;
  • ліміти ринкових операцій;
  • процентні ставки;
  • ліміти поточних кредитів;
  • формує перелік цінних паперів, куди входять і векселі, які використовуються для забезпечення позик ЦБ.

Рада директорів виконує наглядові, контрольні функції, тобто він здійснює нагляд і керівництво за нижчими структурами.

Рада директорів виконує наглядові, контрольні функції, тобто він здійснює нагляд і керівництво за нижчими структурами

Рада директорів Центрального Банку РФ

Далі за радою директорів по підпорядкованості слідують:

  • центральний апарат ЦБ;
  • територіальні підрозділи;
  • РКЦ - розшифровує як розрахунково-касові центри;
  • військові підрозділи Центробанку.

Головне завдання всіх перерахованих структур Центрального банку - реалізація певних заходів для здійснення федеральному рівні фінансової політики, прийнятої банком.

Хто є головою

З 2013 року голова Банку Росії з 2013 року - Ельвіра Сахіпзадовна Набіулліна. Вона перша жінка, яка зайняла такий важливий пост в Центральному банку з усіх країн Великої вісімки. Згідно із законом призначає главу банку Держдума за поданням президента.

Термін призначення - 5 років. Людина не може призначатися на посаду голови Центробанку більше трьох разів поспіль.

У деяких випадках допускається зняття голови ЦБ з посади. Це може бути в ситуаціях, коли:

  • срок, на Який Було Призначено голову, минувши;
  • стан здоров'я НЕ дозволяє в повній мірі Виконувати службові обов'язки. Підтвердження стану здоров'я має буті документально - довідкамі з висновка КОМІСІЇ лікарів;
  • за власним бажанням голова подає заяву про відставку;
  • за доведене вчинення кримінального злочину судом винесено обвинувальний висновок у відношенні голови;
  • глава ЦБ порушує законодавство, що регулює діяльність банку;
  • коли виявлено, що голова або навіть члени його сім'ї зберігають грошові кошти в банках інших країн, коли явно не відповідає офіційно задекларованому доходу їх витрата, тобто має місце корупція.

А ось як змінювалися керівники Центробанку, з моменту його заснування:

  1. Матюхін Г.Г. - з 1990-1992 рр.
  2. Геращенко В.В. - з 1992-1994 рр .; 1998-2002 рр.
  3. Парамонова Т.В. - з 1994-1995 рр.
  4. Хандруев А.А. - з 8 по 22 листопада 1995 р
  5. Дубінін С.К. - з 1995-1998 рр.
  6. Геращенко В.В. - з 1998-2002 рр.
  7. Ігнатьєв С.М. - з 2002-2013 рр.
  8. Набіулліна Е.С. - з 2013 і по даний момент.

Висновок

Отже, тепер ви знаєте що з себе представляє Центральний банк Російської Федерації, навіщо потрібен і які функції виконує. Сподіваємося ця стаття розширила ваш фінансовий кругозір.

Відео на десерт: Політ на велосипеді в горах з парапланом за спиною

Если ви нашли помилки, будь ласка, віділіть фрагмент тексту Ведмедики и натісніть Ctrl + Enter.

Рейтинг статті:

0 балів (проголосувало 0 відвідувачів)

data-full-width-responsive = "false">

Де гроші, Зін?
Від чого залежить ставка рефінансування?
Чому до певного моменту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация