Це було в 1968-му

Великі епоху не дотримуються круглих дат. Так, кінець класичної еллінської античності і початок епохи еллінізму припав на 336 м до н.е. (Приблизно 1-й рік 111-й олімпіади, початок царювання Олександра Македонського). Новітня епоха почалася теж не в 2001-му році. Перехід в ІІІ-е тисячоліття був відзначений хіба що феєрверками і відомої комп'ютерної проблемою 2000 року. І ще терактами 11 вересня. Тільки це не було знаком початку нової епохи - епохи війни цивілізацій, війни культур, війни релігій. Це були вже досить зрілі прояви того, що зародилося значно раніше. Так само, як і погроми в передмістях Парижа в 2005-му, "карикатурна війна" і бурхлива паризька весна 2006-го і багато, чому ми з вами є свідками.

Справжній fin de siecle (кінець століття), як і fin de millenium (кінець тисячоліття), настав, очевидно, раніше.

Старий світ почав розпадатися в 1968-му.

Тільки невблаганний закон Рока міг вмістити в рамки одного календарного року стільки подій.

Рік взагалі почався недобре, якщо не зловісно: землетрусом в Сицилії (15 січня), катастрофою в Гренландії американської "летючої фортеці" B-52 з чотирма ядерними бомбами на борту (21 січня), катастрофами ізраїльської (25 січня) і французької (27 січня ) субмарин в акваторії Середземного моря. Підводні човни гинули і пізніше: 8 марта в районі Гавайських островів тоне радянський дизельний підводний човен "К-129" з ядерними ракетами і торпедами на борту, 22 травня атомний підводний човен США USS Scorpion затонула в 740 км від Азорських островів, 24 травня в Баренцевому морі відбувається аварія на радянській атомній субмарині першого покоління "К-27", в результаті ліквідації якої були людські жертви. Субмарини гинули не випадково - збройне протистояння досягло мало не пікової напруженості.

У повному розпалі була В'єтнамська війна. Весь цивілізований світ був охоплений якимось революційним чадом. "Празька весна" була очевидно "правої", тоді як французький "травень 1968 го" - "лівим" і навіть "лівацьких". Характерні гасла травневих подій у Франції: "Біжи, товариш, за тобою старий світ!" ( "Cours, camarade, le vieux monde est derriere toi!"), "Вся влада уяві!" ( "L'imagination au pouvoir!), А також" Алкоголь вбиває. Приймайте ЛСД! "(" L'alcool tue. Prenez du LSD! "). Сам же ЛСД був реінтерпретували як" Let's Save Democracy! "(" Врятуємо демократію! ").

Разом з тим в 1968-му вже позначилася криза "покоління ЛСД і рок-н-ролу". 23 серпня Рінго Старр зробив спробу піти з групи "Бітлз". До її офіційного розпаду залишалося менше двох років. А вже лунали нові звуки і нові ритми. Еротичний оптимізм хіпі поступався місцем похмурої есхатології "важкого металу". У 1968-му утворюються Deep Purple, Led Zeppelin, Nazareth. Буквально через рік до цього ряду приєднується Black Sabbath.

Подій було, звичайно, значно, більше. Кожне з них, здавалося б, могло статися і без якогось зв'язку з іншими. Але не сталося. Напевно, не могло б відбутися. І справа тут в тому, що істотним було не саме те, що відбувалося, а в усвідомленні, що світ ніколи більше не буде таким, яким він був ще вчора. Саме це усвідомлення об'єднало події одним ємним символом - 1968 й - і розділило події на до і після.

Світ не загинув в 1968-му від численних природних катаклізмів, не згорів він і в ядерному полум'ї. Приблизно в цей час вже позначилися загальні обриси майбутньої цивілізації, яку тепер називають то постіндустріальної, то інформаційної. "Інформаційна" - її найбільш характерна ознака. До речі, саме в ці роки американські "фабрики думки" ( "think tanks") включаються в розробку стратегічного концепту "Глобалізація".

Зараз навіть важко повірити, що майже всі основні технології, які сьогодні виглядають такими звичними і буденними, були, по крайней мере, випробувані саме тоді, і, мабуть, найбільш "врожайним" в цьому відношенні став все той ж 1968 рік. Ось тільки найяскравіші приклади.

У 1968 році засновується сьогоднішній мікропроцесорний гігант - Intel Corporation, не знати яку зараз можуть тільки люди дуже похилого віку. І вже в наступному 1969 році в мікропроцесорну гонку включається і Advanced Micro Devices, більше відома своєю абревіатурою AMD. Їх жорстка конкуренція багато в чому визначає сучасну конфігурацію ринку мікроелектроніки, зокрема, персональних комп'ютерів.

Але і сам персональний комп'ютер (ПК), за визнанням журналу Wired magazine, вперше був створений компанією Hewlett-Packard (HP) також в 1968 році Але і сам персональний комп'ютер (ПК), за визнанням журналу "Wired magazine", вперше був створений компанією Hewlett-Packard (HP) також в 1968 році. Це був HP 9100A, названий, правда, творцями скромно "настільним калькулятором". Але термін "персональний комп'ютер" був вперше використаний в відношенні HP 9100A в тому ж 1968 році в публікації журналу "Science" ( www.hp.com/hpinfo/abouthp/histnfacts/ museum / personalsystems / 0021 / 0021history.html ).

Тоді ж були закладені концептуальні і технічні основи вирішення проблем взаємодії людини і комп'ютера. Так, в 1968 році групою Дугласа Енгельбарта (Douglas Engelbart) інженерної громадськості була продемонстрував перша комп'ютерна мишка , Якій судилося на багато десятиліть стати самим затребуваним маніпулятором. Крім того, з'явився перший графічний користувальницький інтерфейс (Дуглас Енгельбарт), був розроблений формат для інтеграції тексту і графіки. Почалася реалізація ідеї гіпертекстової організації документів. У 1968 році були представлені відразу дві системи гіпертекстової розмітки: Hypertext Editing System Теда Нельсона (Ted Nelson) і Ендріеса Ван Дама (Andries van Dam) в броунівському університеті і NLS ( "oN-Line System",) Дугласа Енгельбарта в Стенфордському дослідницькому інституті. Сам термін "гіпертекст" був запропонований Нельсоном ще в 1965 році.

У тому ж 1968 році з'явився і перший прототип пристрою віртуальної реальності, розроблений Іваном Сазерлендом (Ivan Sutherland) і його студентом Бобом Спроуллом (Bob Sproull), - шолом-дисплей (Head Mounted Display або HMD) У тому ж 1968 році з'явився і перший прототип пристрою віртуальної реальності, розроблений Іваном Сазерлендом (Ivan Sutherland) і його студентом Бобом Спроуллом (Bob Sproull), - шолом-дисплей (Head Mounted Display або HMD).

Але картина була б далеко не повною, якщо не згадати, що перші діючі прототипи майбутньої глобальної мережі Інтернет - це також досягнення цього і наступного років. Так, в 1968 році були, в основному, завершені роботи по створенню першої розподіленої комп'ютерної мережі ARPANET, яка повинна була насамперед обслуговувати потреби Міністерства оборони США, зокрема, щодо безпечного управління ядерно-ракетним комплексом (див. "КВ" №№ 17 -19'2001). І вже в наступному 1969 році перший "коннект" був здійснений. Паралельно аналогічні роботи велися і в надрах оборонного відомства Франції.

Не можна забувати і про те, що саме в 1968 році фахівці з AT & T і Bell Labs (США) запропонували концепцію системи стільникового зв'язку, хоча реалізована вона була тільки через ціле десятиліття (в 1978 р в Чикаго і 1979 р Токіо). Без принципових концептуальних змін вона і була успадкована сучасними системами стільникового зв'язку.

Що вже говорити про телебачення, яке увійшло в побут мільйонів людей у ​​всьому світі, в тому числі і в Радянському Союзі. Тут варто лише зазначити, що саме 1 січня 1968 на Центральному телебаченні вперше вийшла в ефір інформаційна програма "Час", яка майже два десятиліття була головним інструментом ідеологічної обробки сотень мільйонів радянських людей.

Багато тоді вірили, що світлий технологічний рай, новий "Геліополіс", вже не за горами. Однак ці мрії в значній мірі захмарювалися страшними соціальними, політичними, економічними, військовими катаклізмами, які охопили всі куточки планети. Планету трясла справжня лихоманка. Багатьом було зрозуміло, що старий світ ( "світ батьків") йде в небуття, що настає якийсь інший, новий. Який? Цього ніхто ще не знав. Як чи хтось знає і в наші дні - 40 років по тому.

Сергій САНЬКО

Який?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация