Чехи і іслам

Ілюстративне фото: dcubillas, FreeImages   Ще в недалекому минулому іслам і мусульмани для більшої частини обивателів представлялися переважно у вигляді міфології, казок «1001 ніч», і, якщо копнути глибше в історію - хрестових походів Ілюстративне фото: dcubillas, FreeImages Ще в недалекому минулому іслам і мусульмани для більшої частини обивателів представлялися переважно у вигляді міфології, казок «1001 ніч», і, якщо копнути глибше в історію - хрестових походів. Сьогодні стало очевидним - вплив ісламу поширюється по світу, і все частіше йдеться про ісламську загрозу, ніж про культурному діалозі з найстарішої світовою релігією. Гіпертрофовано ставлення чехів до мусульманам можна було б висловити в діалозі, який відбувся в шинку між трактирником і бравим солдатом Швейком:

- Ти любиш турків? - звернувся Швейк до шинкаря пана Палівця. - Цих собак нехрещених Адже немає?
- Відвідувач як відвідувач, - сказав Палівець, хоч би і турків. Діло нам, торговцям, до політики ніякого діла немає. Заплатив за пиво, сиди в шинку і базікай, що на думку спаде - Це мій принцип.

Проте, сьогодні іслам розглядається в іншій площині і, часом, є досить нагальну проблему. Щоб зрозуміти її коріння, варто заглянути в історію розвитку чесько-ісламських відносин.

«Сам початок історії ісламу в чеських землях можна пов'язувати з ім'ям Ібрагіма ібн Якуба, який, ймовірно, в 965 році відвідав Чеське королівство. Він був исламизирована єврей родом з мусульманської частини Іспанії, з Андалусії, який відвідав Прагу, і, крім іншого, залишив про неї перша історично підтверджене повідомлення », - розповідає сходознавець Мілош Мендель з Інституту сходознавства Академії наук ЧР.

Мілош Мендель (Фото: ЧТ24)   Проте, в настільки віддалений історичний період вже виникає конфронтація чеського населення з представниками мусульманського світу: Мілош Мендель (Фото: ЧТ24) Проте, в настільки віддалений історичний період вже виникає конфронтація чеського населення з представниками мусульманського світу:

«Спочатку йшлося про конфронтації з сарацинами або маврами, а пізніше - стала розглядатися загроза з боку Туреччини, турецьке вторгнення, двічі прямувало в сторону Відня, яке торкнулося і нашу територію, зокрема, регіон Східної Моравії. Раптово турки стали заміною кліше ворога в особі сарацинів і маврів. В цьому році ми відзначаємо 400-річчя з моменту видання другого чеського Антікорана, написаного Вацлавом Будовцом з Будова в 1614 році (перший, менш відомий, був написаний Бартоломеєм Дворським). Його повна назва «Коран турецький походить від диявола, і є свідомою хулою проти Святого Духа». До речі, під час Станового повстання в 1620 році в критичний період Будовец був перекладачем станового директорія при переговорах з турками про можливість надання допомоги в боротьбі проти Габсбургів », - розповідає сходознавець Лубош Кропачек з Карлова Університету.

Боснійські мусульмани, 1906 р   За існуючим теоріям, мусульмани з'явилися на території сьогоднішньої Чеської Республіки в 1878 році, тобто з вторгненням Австро-Угорщини на територію Боснії і Герцеговини, слідом за чим сталася її анексія в 1908 році Боснійські мусульмани, 1906 р За існуючим теоріям, мусульмани з'явилися на території сьогоднішньої Чеської Республіки в 1878 році, тобто з вторгненням Австро-Угорщини на територію Боснії і Герцеговини, слідом за чим сталася її анексія в 1908 році. У цей період докорінно змінюються межі Австро-Угорської імперії, внаслідок приєднання частини Балкан, і на цій території з'являються мусульмани переважно слов'янського походження, тобто боснійці та інші носії мусульманської віри з Балкан. Деякі з них просувалися далі, на територію Чехії та Моравії, оскільки в цей період це була найбільш розвинена частина імперії з точки зору економіки, промисловості. Здебільшого це були студенти або дрібні торговці, які на територію чеських земель прибутку ні як не для того, щоб пропагувати іслам. Проте, з часом це сталося.

«Емансипація мусульман сталася вже в період Першої Республіки, коли відбулися перші спроби узаконити стало досить численним мусульманське співтовариство. Мова переважно йшла про іноземців, однак, в їх числі був і ряд чеських громадян, які прийняли іслам, причому серед них було кілька видатних особистостей. Спроби створення організації, яка могла б сприяти ісламу, вилилися в 1934 році в створення мусульманської громади. Цю інституцію згодом намагалися узаконити, проте вдалося це зробити лише в період Протекторату, що викликало проблеми », - розповідає сходознавець Броніслав Остржанської з Інституту сходознавства Академії наук ЧР.

Абдалла Брікціус   Мусульманська громада була офіційно визнана в 1941 році Абдалла Брікціус Мусульманська громада була офіційно визнана в 1941 році. Багатьох це наведе на думку про пошук взаємозв'язків між становленням Протектората Богемія і Моравія і арабським підходом до Другої Світової війни. Такі асоціації буде невипадкові, оскільки під час Другої світової війни мусульманський світ розділився на дві частини - противників фашистської Німеччини і її союзників. У спробі знайти союзників в мусульманському світі Гітлер направив свою увагу на Іран, оголосивши іранців «чистокровними арійцями». Однак його спроби в підсумку зазнали фіаско. Що ж стосується Чехословаччини, наприклад, провідний представник Мусульманської громади - Богдан (після прийняття ісламу - Абдалла Брікціус) був членом організації «Прапор» (Vlajka) - чеської фашистської організації, яка, однак, незабаром після настання Протектората була заборонена, оскільки сповідувала ідеали близькі , скоріше, фашизму Муссаліні, а не нацистської ідеології Гітлера.

«Його уявлення, очевидно, були пов'язані з романтичним баченням світу. У німців він бачив не зло, яке нам загрожує, а, навпаки, добро, яке може звільнити арабів від колоніальних держав. Під час Другої Світової війни виходить ряд публікацій, автори яких намагалися пояснити, що існують хороші семіти і погані семіти. А так як відношення до євреїв загальновідомо, вийшов і ряд публікацій про те, як для німців можуть бути корисні відносини з арабами », - продовжує Броніслав Остржанської.

У 1998 році була відкрита перша мечеть в Брно (Фото: Чеське Телебачення Брно)   Після лютневого перевороту 1948 року Мусульманська громада була розпущена У 1998 році була відкрита перша мечеть в Брно (Фото: Чеське Телебачення Брно) Після лютневого перевороту 1948 року Мусульманська громада була розпущена. Провалилися і спроби її відтворення в 1968 році. Лише в 1991 році з'явився Центр мусульманських релігійних громад. У 2004 році іслам був офіційно зареєстрований в Чеській Республіці. У 1998 році була відкрита перша мечеть в Брно, на якій, проте, не було дозволено будівництво мінарету, а рік по тому, мечеть з'явилася і в Празі. Проте, проекти з будівництва інших мусульманських релігійних місць в менших населених пунктах, наприклад, в Тепліце або Бурштині Карвінський регіону зустріли протидію з боку громадськості та церкви. Найчастіше люди, які заявляли проти, говорили про страх загрози ісламського тероризму або проявів іншої релігійної ідеології. Справжній сплеск протестів і обговорень, в ході яких можна було провести соціологічне дослідження на предмет терпимості чеського суспільства до мусульман, викликала містифікація, яка поширюється в мережі Інтернет про будівництво мечеті в Страконице в ареалі фабрики з виробництва головних уборів Fezko, яка з 19 століття має в своєму асортименті також фески, що експортуються в усі мусульманські країни.

Ставлення до ісламу і нині в чеському суспільстві неоднозначно. Мало хто здатен пояснити, яку саме загрозу з боку ісламу вони відчувають. Нікому не заважає людина, яка молиться п'ять разів на день свого Бога, але багато хто побоюється того, що з часом і його змусять дотримуватися принципів шаріату. У контексті сучасної історії ці побоювання можуть бути не такими вже безпідставними.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация