Чехословаччина в розсекречених архівах ЦРУ

Август 1968 р Фото: ЧТ   Бій перед будівлею «Чехословацького Радіо» і радянські танки на міських вулицях - повідомлення ЦРУ документує перші години вторгнення, коли 21 серпня 1968 року для придушення «Празької весни» в Чехословаччину увійшли війська країн Варшавського договору Август 1968 р Фото: ЧТ Бій перед будівлею «Чехословацького Радіо» і радянські танки на міських вулицях - повідомлення ЦРУ документує перші години вторгнення, коли 21 серпня 1968 року для придушення «Празької весни» в Чехословаччину увійшли війська країн Варшавського договору.

«Документ ставиться до того моменту, коли вторгнення окупаційних військ до Чехословаччини вже відбувається. Він був складений для політичної та військової верхівки Сполучених Штатів Америки », - пояснює історик Ян Калоус з Інституту вивчення тоталітарних режимів. Вчений вважає - документ свідчить про те, що США заздалегідь знали про плани Радянського Союзу вторгнутися в ЧССР.

«Поради послали американської адміністрації повідомлення ще до початку операції. Американці повинні були підготуватися до того, як на це реагувати », - коментує ситуацію майже півстолітньої давності Ян Калоус.

Павло Жачек, Фото: Анна Духкова, «Чеське Радіо»   З таким трактуванням розсекречених матеріалів, однак, не згоден історик Павло Жачек, колишній директор Інституту вивчення тоталітарних режимів Павло Жачек, Фото: Анна Духкова, «Чеське Радіо» З таким трактуванням розсекречених матеріалів, однак, не згоден історик Павло Жачек, колишній директор Інституту вивчення тоталітарних режимів.

«Документи не відображають, що саме американські розвідувальні служби знали про підготовку окупації, - там показана політична позиція, яку на той момент займали США, причому в контексті війни у ​​В'єтнамі, яка тоді йшла», - вважає Павло Жачек.

Крім перебування на території Чехословаччини радянських військ, ЦРУ постійно виявляло інтерес до розміщеного там озброєння - танків і ракетних установках. Наприклад, вони прагнули зібрати інформацію про військову базу в Брдах, поруч з містом Добржиш, де в той час розташовувалася зенітна ракетна група чехословацької армії під кодовою назвою «Вега». Цей об'єкт був в Чехословаччині особливо засекреченим.

«Ракети могли бути спрямовані і, зрозуміло, були спрямовані в бік ФРН, і їх дальність дії перевищувала відстань до кордону країни», - повідомляє історик Павло Жачек.

ЦРУ також цікавила артилерійська частина в Жамберке. З архівних документів випливає, що її казарму американська розвідка вважала першою базою ракет з ядерними боєголовками за межами Радянського Союзу.

«Правда це чи ні, ще належить з'ясувати. Тим не менш, ми тепер знаємо, що про це думав конкретний аналітичний відділ ЦРУ в конкретний період », - пояснює Павло Жачек.

Фото: ЧТК   На підставі розсекречених документів можна зробити висновок, що Центральне розвідувальне управління США досить пильно стежило за тим, що відбувається в соціалістичній Чехословаччині, яку вважало стратегічно важливою країною в Центральній Європі - кордоном між Варшавським договором і Північноатлантичним альянсом Фото: ЧТК На підставі розсекречених документів можна зробити висновок, що Центральне розвідувальне управління США досить пильно стежило за тим, що відбувається в соціалістичній Чехословаччині, яку вважало стратегічно важливою країною в Центральній Європі - кордоном між Варшавським договором і Північноатлантичним альянсом.

Залишається додати, що 13 млн сторінок матеріалів, з яких в США зняли гриф «секретно», зберігалися на жорстких дисках чотирьох комп'ютерів, які не під'єднані до Інтернету, в Національному архіві США в Меріленді.

Корпус розсекречених документів містить також матеріали про розвіддіяльності ЦРУ в ході військових конфліктів у В'єтнамі і Кореї і в роки «холодної війни» і іншу інформацію.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация