Чехословацькі льотчики в Британії - фотографії, які не горять

  1. Книга про чехословацької ескадрильї - краще пізно, ніж ніколи
  2. Герої, яких в ЧССР назвали ворогами

«Ескадрилья 312» Ладислава Сітенского, фото: Mladá fronta   Так само як передовий фотокореспондент Еріх Aуербах, Ладіслав Сітенскій належав до числа найвідоміших чеських фотографів Другої світової «Ескадрилья 312» Ладислава Сітенского, фото: Mladá fronta Так само як передовий фотокореспондент Еріх Aуербах, Ладіслав Сітенскій належав до числа найвідоміших чеських фотографів Другої світової. Поряд з британськими льотчиками, в цій епохальної битві з нацистами брали участь пілоти з Польщі, Австралії, Канади, Нової Зеландії, Бельгії, Франції, США та інших країн. У RAF служило близько 2500 чеських і словацьких льотчиків.

Книга про чехословацької ескадрильї - краще пізно, ніж ніколи

Нещодавно у празькій галереї «Луцерна» була представлена ​​перша книга Ладислава Сітенского під назвою «Ескадрилья 312» - доля цього видання виявилася непростою.

Фотограф-самоучка Ладіслав Сітенскій (1919 - 2009) служив в лавах Королівських ВВС, однак не брав участі в повітряних операціях, працюючи в групі наземного авіаційного персоналу. Фотографією він захопився з юності, ще в гімназії. Книга Peruť 312 ( «Ескадрилья 312»), названа на честь 312-ї чехословацької ескадрильї, відобразила багато яскравих епізодів життя чехословацьких пілотів. Книга повинна була вийти в світ у видавництві Naše vojsko ще в 1948 році, проте прихід комуністів до влади в лютому того ж року завадив видавничим планам. Весь тираж був спалений, що збереглися чудом кілька сотень сторінок вдалося врятувати і зшити кілька книг, пізніше стали надбанням приватних колекціонерів.

Ладіслав Сітенскій, фото: Архів Ладислава Сітенского   «У період Другої світової війни в Королівських військово-повітряних силах Великобританії були засновані чотири чехословацьких ескадрильї: три винищувальні і одна бомбардувальна Ладіслав Сітенскій, фото: Архів Ладислава Сітенского «У період Другої світової війни в Королівських військово-повітряних силах Великобританії були засновані чотири чехословацьких ескадрильї: три винищувальні і одна бомбардувальна. Чехословацький підрозділ № 312 було винищувальних, це було третє за рахунком формування, укомплектований виключно чехословаками. Вони взяли участь майже у всіх кампаніях, які проводилися в рамках боїв за участю британських ВПС на північно-західному фронті з 1940 по 1945 рр. », - розповів« Радіо Прага »відомий військовий історик Їржі Райлі, автор статей в книзі« Ескадрилья 312 » .

Ладіслав Сітенскій спочатку, як знають багато з тих, хто знайомий з його біографією, не хотів змиритися з тим, що залишиться на землі і не буде літати.

«До складу наземного персоналу Сітенскій був зарахований тому, що до війни не встиг навчитися пілотування. Він, проте, хотів записатися в школу пілотів, однак генеральний інспектор чехословацької авіації, генерал Карел Яноушек сказав йому, що, мовляв, пілотів і так досить багато, а ось стоять фотографів - явний брак. Тобто він не дав Ладиславу Сітенскому рекомендації почати навчання, зате зробив його офіційним фотографом чехословацьких підрозділів Королівських ВПС в Британії. Збереглося кілька фотографій, на яких Ладіслав Сітенскій зображений під час польоту в ролі пасажира. На одній з них - поруч з генералом Яноушек і супроводжуючими його військовослужбовцями на борту легендарної «Дакоти», на якій вони повертаються в серпні 1945 року в Чехословаччину ».

Герої, яких в ЧССР назвали ворогами

Чехословацькі льотчики, що служили в РАФ, виявилися на своїй батьківщині «чужими», що мало цілком певну політичну підоснову. Карел Яноушек, єдиний чехословацький віце-маршал авіації в історії країни -званія його удостоїв 17 травня 1945 король Великобританії Георг VI, після війни зміг використати свій неординарний талант в Армії Чехословаччини, однак недовго. Після приходу комуністів до влади в 1948 р держбезпека спровокувала з боку генерала спробу емігрувати. Послідував арешт, показовий процес, в ході якого Яноушек засудили спочатку до вісімнадцяти, а пізніше до 19 років позбавлення волі. На свободу герой війни вийшов через 12 років в результаті амністії.

«Настав кінець війни, все ми хотіли повернутися додому. Прага кликала на допомогу, і ми вирішили, що полетимо на допомогу. Ми намалювали на крилах свої знаки, але заклик, перш звучав з батьківщини, ставав все тихіше, тому що росіяни не бажали нашої присутності в Чехословаччині », - згадував Еміль Бочек, найстарший з живих ветеранів війни, які служили в Британії. Чехословацькі герої-льотчики повернулися на батьківщину 13 серпня 1945 року. Через тиждень на празької Староміської площі їх захоплено вітала вся країна. Однак в 1948 році їх подвигу була дана інша трактування: комуністичні функціонери назвали цих військових, що піддали своє життя загрозі в боротьбі з нацизмом, ворогами. Багато поплатилися за своє геройство позбавленням роботи або свободи, інші встигли емігрувати. Реабілітовані льотчики були лише після 1989 року.

Виставка фотографій Сітенского, що розповідає про їх військові будні, приурочена до виходу його книги і триватиме в галереї «Луцерна» до 7 березня.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация