Чехов А.П. Анна на шиї

  1. Аналіз проблематики розповіді
  2. Сюжетно-композиційні особливості
  3. система образів
  4. стильова своєрідність
  5. Читати твори А.П. Чехова:

Нілус Петро Олександрович-портрет А.П.Чехова

Вперше розповідь А. Чехова «Ганна на шиї» був виданий в жовтні 1895 року в «Русских ведомостях». При підготовці розповіді до видання А. Маркса Чехов розділив його на 2 глави, вніс багато поправок і виправлень, надавши сатиричні риси образів Модеста Олексійовича і «його ясновельможності» і поглибивши характеристику Анни.

Жанр твору - лірико-драматичний розповідь в традиціях критичного реалізму. Художніми особливостями новели є наявність декількох сюжетних ліній, плавний розвиток дії, намічені схеми усього життя головних героїв, парадоксальний поворот подій (обмін ролями головними героями), гумор у зображенні характерів людей.

Аналіз проблематики розповіді

Ф.Журавлев «Після весільної церемонії», (1874)

Провідна тема розповіді - соціальна нерівність і його вплив на характери і долі людей. Чехов досліджує витоки проблеми, розкриває сутність світу «жертв і хижаків» - світу людських взаємин, побудованих на владі грошей.

Проблематика твору надзвичайно широка. Автор висміює такі пороки, як міщанство, вульгарність, кар'єризм. Однак головною проблемою, порушеної письменником, залишається моральна деградація людини. В оповіданні Анна знаходить довгоочікуваний успіх, проте він обертається втратою духовних якостей - здатності щиро любити і відчувати. «Анна на шиї» - історія морального падіння і збідніння людської душі.

Сюжетно-композиційні особливості

Сюжетно-композиційні особливості

Чехов розчленовує сюжет оповідання на 2 глави, відповідні етапам життя героїні - приниженому становищу Анни і її піднесенню. Композиційно обидві глави схожі: спочатку зображується в деталях одинична подія (весілля, бал), потім йде опис відрізка життя, що визначається цією подією. Кульмінацією розповіді служить сцена балу, де Анна смакує «передчуття щастя». Розв'язка розповіді - зміна ставлення героїні до сім'ї і батька. Новела замкнута в кільце: паралелізм першої і фінальної сцен яскравіше показує егоїзм героїні і її розрив зі своєю сім'єю.

У «Анні на шиї» яскраво простежується характерний чеховський прийом - двуплановость композиції. В оповіданні виділені дві сюжетні лінії: Анни і Модеста Олексійовича.

Лінія чоловіка Анни - гонитва за кар'єрою, пристрасть до чинів і нагород. При цьому Модест Олексійович використовує молоду дружину для просування по службових сходах. Ця лінія описана в сатиричних тонах. У долі головної героїні, розкритої в сумно-іронічних тонах, виділені ще дві лінії - висхідна (зовнішній успіх) і спадна (моральне очерствение).

Обидві лінії головних персонажів завершуються виконанням бажань героїв. При цьому успіх в обох випадках дістається дорогою ціною - втратою людської гідності. Модест Олексійович отримує орден, але потрапляє в повну залежність від дружини. Анна позбавляється від приниженості і страху перед чоловіком, потрапляє в галасливий світський світ веселощів і утіх ціною загрубіння душі.

система образів

Ф.Журавлев «Повернення після балу»

Велика частина образів в оповіданні вирішена в нарочито умовної манері, надаючи розповіді комедійний ефект. Модест Олексійович - гротескний образ чиновника, чиї людські інтереси давно замінені кар'єрними. Артинов, схожий на Мефістофеля, взагалі безсловесний, тільки дивиться на Ганну. Брати героїні, Андрюша і Петя, вимовляють одну фразу на початку і в кінці розповіді ( «Не треба, татусю ...»). При створенні образів Чехов використовує лейтмотив: так, у батька Анни у всіх епізодах - «жалюгідне, добре, винувате обличчя».

Письменник дає глибоку психологічну характеристику тільки головну героїню - Ганні, показуючи її характер в розвитку. При цьому Чехов вдається до антитези. Якщо на початку розповіді душевний стан героїні характеризується словами «нещасна, винувата», то в другій частині новели звучать прикметники «горда, вільна, самовпевнена». Протягом всієї новели автор підкреслює властиві Ані легковажність і мінливість настрою, її емоційну нестабільність. Дівчина потрапляє у вищий світ з захопленої нерозбірливістю, безтурботно прагнучи отримати всі радощі життя. Саме ці риси призводять до еволюції героїні і відходу від своєї сім'ї.

стильова своєрідність

Горюшкін-Сорокопуд Іван Силич. Портрет молодої жінки на тлі нічного кафе

Особливості оповідання, написаного в художньому стилі, - велика кількість загальнолітературних мотивів, перенасиченість моральної лексикою, активне використання лейтмотиву, антитези.

В основі цієї розповіді, одного з кращих у Чехова, лежить сімейний конфлікт, який отримує більше загальний характер. Герої, на відміну від персонажів чисто гумористичних, поєднують в собі досить складні душевні якості.

В. В. Голубков в книзі «Майстерність А. П. Чехова» виділив характерний для лірико-драматичних оповідань Чехова прийом - двуплановость композиції. Сюжет розвивається на поєднанні двох різноспрямованих тенденцій життя персонажів. Наприклад, в оповіданні «Анна на шиї» тісно пов'язані між собою лінії спадна (доля батька Анни) і висхідна (доля Анни). У той же час в долі самої Ганни ми бачимо ще дві лінії: висхідну (зовнішній успіх героїні) і спадну (зниження її морального рівня).

Чеховська простота НЕ збіднення, а перш за все прагнення викликати в свого читача активність. «Не розжовувати!» - принцип Чехова . Письменник не «пояснює», а дає поштовх думки і почуття читача, його уяві, він довіряє читачеві і його активності, доручає доповнити те, чого сам навмисне не доказав.

Зав'язка оповідання у Чехова часом відсутня або максимально скорочена, а в розвитку дії Чехов вимагав викладати матеріал лаконічно, компактно, залишаючи простір, що заповнюються уявою читача. Розв'язка часто зовсім відсутня.

Складність навіть невеликого оповідання Чехова полягає в тому прийомі, який названий підтекстом. Підтекст - це спосіб побудови художнього тексту, заснований на розбіжності зовнішнього, буквального значення слова і його внутрішнього значення. Підтекст розрахований на те, що «у читача відкриється" другий зір "» (М. Семанова).

Пропоноване електронне видання розповіді ілюстровано кадрами з радянського художнього фільму «Анна на шиї», знятого в 1954 році Исидором Анненським за однойменною повістю А. П. Чехова. Лідер кінопрокату (31,9 млн глядачів).

Приз - «Золота оливкова гілка» на Міжнародному кінофестивалі в Італії, 1957 рік

Марія Бабанова 1 976

Читати твори А.П. Чехова:

Читати по темі:

Читати по темі:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация