Центрвиборчком придумав замінити відкріпні посвідчення марками

Елла Памфілова поверне виборців на дільниці

Андрій Гордєєв / Відомості

Центрвиборчком обговорить сьогодні, 26 квітня, проект регламенту щодо голосування громадян за місцем перебування (а не реєстрації), повідомляє сайт ЦВК. Депутати хочуть побачити документ, перш ніж приймати в другому читанні поправки в закон про вибори президента, що передбачають серед іншого скасування відкріпних посвідчень, говорив заступник голови фракції «Єдиної Росії» в Держдумі Віктор Пінський. Законопроекти, внесені членами Ради Федерації Андрієм Клішасом і Анатолієм Широковим, прийняті в першому читанні 12 квітня, але викликали багато нарікань: залишається, наприклад, незрозумілим механізм, який забезпечить голосування за місцем перебування. Фактично це питання віддається на розсуд Центрвиборчкому, обурювалися депутати.

Кілька людей, знайомих з текстом документа, розповіли, що в новому регламенті два способи реєстрації виборця на дільниці за місцем перебування.

За 5-45 днів до дня голосування виборець може звернутися до територіальної комісії або в центр обробки даних (а за 5-10 днів - на свою ділянку) з заявою, де він буде в день виборів. У відповідь йому повідомлять, куди він зможе піти голосувати, включать його там в список виборців і виключать зі списку за місцем проживання. Зараз ЦВК і Мінкомзв'язку обговорюють, як забезпечити подачу заяв через портал держпослуг, говорить співрозмовник «Ведомостей» в Центрвиборчкомі.

відкріпив

На виборах в Держдуму в Москві за відкріпними проголосувало 84 635 виборців (3,2% від загального числа). 20 000 виборців також отримали бюлетені для голосування за одномандатників - т. Е. Не виїжджали за межі свого округу.

За попередніми оцінками ЦВК, нова процедура поверне на ділянки 5-20 млн виборців: багато хто не живе там, де прописані, і просто не можуть з'їздити додому за відкріпними.

Менш ніж за п'ять днів до голосування відкріпити можна буде тільки у себе на ділянці. Але у дільничних комісій немає терміналу «ГАС вибори», щоб забезпечити оперативний обмін даними, і виборцю - і це другий спосіб - на заяву наклеять спеціальну марку з відривним корінцем. Відірвуть його на ділянці, куди виборець прийде голосувати, і вклеїти в список виборців. Процедура, сподіваються автори проекту, запобіжить багаторазове голосування одного і того ж відкріплення виборця на різних ділянках.

Проект регламенту проходить свого роду «нульове читання», знає людина в ЦВК: твердження відбудеться після широкого обговорення.

Пропозиція ЦВК не гарантує відсутності маніпуляцій, попереджає керівник експертно-консультаційної групи при голові ЦВК Андрій Бузін: простежити за маркою, яку можна відклеювати і наклеювати, набагато складніше, ніж за відкріпними.

Обговорювалися й інші варіанти, продовжує він: наприклад, на спеціальних універсальних ділянках при територіальних виборчкомах. Найправильнішим було б взагалі відмовитися від ідеї будь-що-будь охопити людей, які за кілька днів до виборів не вирішили, де голосувати, вважає Бузін, їх не так багато.

ЦВК ставить принципові для розвитку виборчої системи питання, радіє співголова руху «Голос» Григорій Мельконьянц: сам по собі відмова від відкріпних - важлива подія, проблема виникає лише з виборцями, які вирішили голосувати не за місцем проживання в останній момент.

Елла Памфілова поверне виборців на дільниці   Андрій Гордєєв / Відомості   Центрвиборчком обговорить сьогодні, 26 квітня, проект регламенту щодо голосування громадян за місцем перебування (а не реєстрації), повідомляє сайт ЦВК

Це рішення ЦВК - крок вперед до відкритості виборчої системи, впевнений колишній член ЦВК Ігор Борисов: у спостерігачів є право знайомитися зі списками виборців. Широка мережа спостерігачів навіть учасникам кампанії дозволить простежити, виключений чи володар марки зі списку за місцем проживання.

Марки навіть гірше відкріпних, наполягає експерт з виборчого права Аркадій Любарі: там закон передбачав якісь механізми контролю за обігом таких документів. Де і як спливуть люди з марками і як їх відстежити - не дуже зрозуміло, виникнуть ті ж самі проблеми, тільки гарантій дотримання правил стане менше. ЦВК занадто зосередився на скасування відкріпних, нарікає Любарі, а у виборчому законодавстві чимало інших прогалин. З такою ініціативою планують найближчим часом виступити експерти Комітету громадянських ініціатив Олексія Кудріна. Зокрема, потрібно скасувати обмеження на присутність представників ЗМІ на ділянках. Видалення спостерігачів з дільниць повинно бути можливо тільки в порядку, передбаченому Кримінально-процесуальним кодексом для затримання підозрюваних. Зараз це можна робити тільки за рішенням суду, але процедура не врегульована і спостерігачів виганяють з ділянок до суду.

Серйозну загрозу легітимності майбутньої президентської кампанії, на думку експертів, представляють непродумані умови реєстрації кандидатів. Кандидат від непарламентської партії повинен для реєстрації подати підписи 100 000 виборців, а самовисуванець - 300 000 виборців, і немає ніяких об'єктивних причин для такого нерівності. Муніципальний фільтр істотно знижує конкуренцію на виборах глав регіонів. Нарешті, встановлені в 2014 р скорочені строки оскарження підсумків голосування і результатів виборів створюють ситуацію, коли неможливо виправити навіть очевидні помилки і недоладності в протоколах виборчкомів, і це знижує довіру до результатів виборів. Термін оскарження треба збільшити з 10 до 60 днів з дня прийняття рішення про підсумки голосування, наполягають експерти.

Виправлена версія. Початковий опублікований варіант можна подивитися в архіві «Ведомостей» (смарт-версія)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация