Центуріони з іллазі

Ми повертаємося до докладного розмови про експонати веронских Музеїв. Тепер звернемо увагу на 3 пам'ятника з одного надгробки, виявлені в районі міста іллазі в провінції Верони біля села Канчеллі. Вони знаходяться серед експонатів веронского Музею ім. Маффео.

Пам'ятники римським легіонерам було виявлено на відстані понад 10 метрів один від одного, і були кутовими надгробками на багатому сімейному похованні. Дивилися вони в центр на вівтар богам Мані, присвячений душам померлих, на нього приносили дари: вино, мед, виноград, фініки. Весь сімейний мавзолей з похованнями було обнесене кам'яною огорожею з баллюстрадой, вівтар був оточений садком, а по кутах височіли пам'ятники членам сім'ї, два з яких до нас дійшли.

Весь сімейний мавзолей з похованнями було обнесене кам'яною огорожею з баллюстрадой, вівтар був оточений садком, а по кутах височіли пам'ятники членам сім'ї, два з яких до нас дійшли

Сімейні поховання на римському некрополі в Аквілєє

Сімейні поховання на римському некрополі в Аквілєє

Надгробки братів Сарторі і жертовний вівтар з іллазі

Брати Сарторі були військовими, їх батько Лучіо Сарторі Сезен, мати - Теренція Массімо, обидва брати служили в XI Легіоні, повна назва якого XI Клавдіїв Благочестивий і Вірний Легіон. Поховання відносять до середини I століття н.е., 50-х років, до часів Імператора Клавдія. На надгробках немає дати, але детальні зображення озброєння і одягу на статуях братів дозволяють не тільки дізнатися час, коли вони жили, а й подробиці їх славної і тривалої військової кар'єри.

Центуріон Квінто Сарторі квесторів

Центуріон був ключовим офіцером середнього рангу римської армії. Юлій Цезар вважав їх становим хребтом своєї армії і знав багатьох своїх сотників по іменах. Імперський сотник, як і легіонер, був покликаний в армію на 25 років з громадян Римської Імперії і підвищений з рядових. Веронський сотник Квінто Сарторі квесторів закінчив службу як сотник першого вищого рангу. Спочатку сотник командував центурій зі ста легіонерів, номінально кожен легіон був укомплектований 59 Центуріон, розподіленими по декільком рангах. Центуріони першого рангу були старшими в легіоні. Просування по службі приходило з часом і досвідом, але багато центуріони так ніколи і не досягли першого рангу. Центуріони першого рангу користувалися величезною повагою в легіоні, це було престижне і добре оплачуване звання, вони володіли величезним досвідом, нерідко командували значними військовими підрозділами і несли велику відповідальність.

На надгробку в іллазі один з братів Квінто Сарторі квесторів якраз сотник високого рангу. Ми бачимо його реальне зображення в парадній уніформі, у віці 40-45 років, в правій руці - виноградна лоза - палиця центуріона, якій муштрували солдатів (вказували правильну позицію, навчали техніці нападу і захисту, парадних маршів, відступи, перебудови під час битви, виправляли і били цією палицею під час тренувань).

Ми бачимо його реальне зображення в парадній уніформі, у віці 40-45 років, в правій руці - виноградна лоза - палиця центуріона, якій муштрували солдатів (вказували правильну позицію, навчали техніці нападу і захисту, парадних маршів, відступи, перебудови під час битви, виправляли і били цією палицею під час тренувань)

Нагороди торквес і Амулій на кольчузі центуріона

Елементи парадної уніформи центуріона нам представив скульптор - прикрашені лати з бронзи скріньері, не військова взуття - м'які сандалі для церемоній, зав'язані спереду, кольчуга з прикрасами, меч і численні знаки відмінностей і нагороди. Медалі і таблички, з'єднані шкіряними ремінцями носили зверху кольчуги.

Меч прасувати з поясом і поясом

Намисто на шиї і бронзова корона на голові - це теж нагороди. Торквес, Амулій і вінці - нагороди і відзнаки - вручалися під оплески всього легіону. За відвагу в битві золоте намисто і наручні браслети, за видатну відвагу вінці - вінець відваги для першого воїна, який перетнув загорожу ворожого табору під час атаки, цивільний вінець - за порятунок життя побратима-воїна в битві, стінний вінець - для першого зійшов на ворожу стіну, золотий вінець - за видатну відвагу в битві, морський вінець прикрашали носи кораблів - за відвагу в морській битві. Скульптор створив справжній портрет нашого центуріона, і він дозволяє припустити року: після 25 років служби, покликаний в 17-18 років, він повернувся додому в віці 40-45 років, ми бачимо невеликий животик і м'язи тренованого воїна.

Центурії-прапороносець Лучіо Сарторі Фермо

Важливих військових чинів зображували без щита (вони є тільки на надгробках легіонерів-солдат), без шолома, в накидці -мантелло, яку ми бачимо на лівому плечі. Також про офіцерських чині нам говорить те, що справа у них на поясі розташований кинджал Пуньяль, і зліва короткий меч прасування (щоб було зручно його виймати з піхов правою рукою). У солдатів - легіонерів меч Гладіо обов'язково на правому боці в піхвах. Мечі Гладіо були з двосічним лезом, довжиною 50 см і з гострим кінцем для ефективного уколу.

Другий брат, якого звали Лучіо Сарторі Фермо, зображений у формі для битви, і досяг вищого становища в кінці своєї військової кар'єри. Про це нам говорить знак - золотий штандарт легіону з орлом, зображений на його надгробку в правій руці воїна. У кожному легіоні, Манипол і центурії прапор, за яким марширували люди, і великою честю було стати офіційним носієм священного прапора. Найбільшою честю з усіх було стати аквіліфер - прапороносцем легіону, золотого штандарта з орлом, якого ми бачимо на надгробку. Прапороносець займався також грошовими справами легіону - банком, і користувався великим впливом і повагою. Іноді полководці звали його на військові ради. Штандарт охороняла під час бою перша когорта, і його захоплення супротивником був ганьбою і бідою для легіону. Штандарт легіону ставили в центрі як зимової, так і тимчасового літнього табору, і навіть земля навколо нього вважалася священною. Вони утворювали частину вівтаря зі статуями імператора. Поруч була резиденція прапороносця, і всю ніч штандарти висвітлювалися палаючими факелами.

Поруч була резиденція прапороносця, і всю ніч штандарти висвітлювалися палаючими факелами

На щитах XI Легіону була така емблема-блискавки і тризуби

На надгробку в Музеї ім. Маффео орел зі складеними крилами на штандарті тримає блискавки. Це штандарт XI Клавдієва Благочестивого і Вірного Легіону. Таку назву присвоєно Імператором Клавдієм за допомогу в придушенні заколоту Скрібоніан в 42 році. Створено цей Легіон Юлієм Цезарем в 58 г. до н.е. і набирався в Цизальпійської Галлії. Емблема Легіону - тризуб Нептуна і блискавки, знак зодіаку пов'язаний з моментом освіти Легіону - Близнюки (символи вовчиці і Близнюків). Емблема і знаки зодіаку були відмітною рисою всіх солдатів цього легіону і зображувалися на їх щитах . Служив Клавдіїв Легіон в Галлії, Іллірії, бурхливо, Рейні, Батавии, Виндонисса, Брігеціоне, Еське, Дуростуре і Дакії. «Домом» XI Легіону був місто Виндонисса (тепер Віндіш в Швейцарії).

«Домом» XI Легіону був місто Виндонисса (тепер Віндіш в Швейцарії)

Західні ворота бази XI Легіону в Виндонисса

Наш Лучіо Сарторі Фермо зображений у формі для битв, на його ногах калігі - потужні підбиті товстими шевськими цвяхами шкіряні сандали, з залишеним вільним великим пальцем. Кольчуга воїна зі шкіри, бронзова застібка, пояс, на якому зліва меч-Гладій, як у всіх вищих військових чинів армії Римської Імперії.

Кольчуга воїна зі шкіри, бронзова застібка, пояс, на якому зліва меч-Гладій, як у всіх вищих військових чинів армії Римської Імперії

Калігі - похідна взуття римських легіонерів

Після 25 років служби вижили в битвах легіонери поверталися в мирне життя. Вони отримували земельні наділи (наприклад, імператор Август поселив у Колонії Венета близько 5 тисяч ветеранів) і плату за службу: премії за битви, річну зарплату, премії від імператора на честь народження сина і т.п. Брати Сарторі повернулися з військової служби в іллазі, де ветеранів наділили землею. (Читайте в статті Відкриття - Римський Кадастр Верони ). Всіма проблемами ветеранів римської армії займався міссус, і Лучіо Сарторі Фермо після відставки був і призначений на цю важливу посаду міссуса.

У статті використані матеріали книги Стівена Дандо-Коллінза Легіони Риму і лекція професора римської історії Альфредо Буонапане Музей надгробків.

Статті на сайті про експонати веронских Музеїв

Картини на міді Кераміка 15 століття

скло римлян Антична бронза-судини

апулійські кераміка Картини на каменях-Парагон

Етруски урни в Музеї римські амфори

Дві амфори з Музею Дароносиця в Музеї

Гладіатори - мозаїка Гладіатори - надгробки

Надгробок Святий Плачидии світильники римлян

Свинцеві труни римлян Міські раби, частина 2

Міські раби, частина 3 Стародавній скарб в Музеї

Фрески 14 століття в Музеях

Схожі Пости

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация