Через правову колізію в Україні можуть перенести вибори президента

  1. Коли проводити вибори президента України
  2. Чи підуть в АП на зміну дати президентських виборів

В Україні заговорили про перенесення дати проведення президентських виборів, поки неофіційно

В Україні заговорили про перенесення дати проведення президентських виборів, поки неофіційно. Таку ідею через соцмережі озвучив політичний оглядач близьке до Адміністрації глави держави Павло Нусс. За його словами, президентські повноваження Петра Порошенка закінчуються після його інавгурації, а значить вибирати нового главу країни повинні не 31 березня, а 9 червня. Експерти відзначають, що дійсно існує правова колізія і невідповідність між законом «Про вибори президента» і Конституцією, які визначають різні дати проведення виборів. Втім більшість з них вважають, що все ж чинний глава держави не піде на перенесення виборів, щоб тим самим не спровокувати політичну криза . Хоча є й такі експерти, які вважають, в Адміністрації Президента все ж розглядаються таку можливість і тому вирішили вивчити громадську думку з цього приводу.

Коли проводити вибори президента України

Вибори президента України будуть перенесені, про це в Фейсбуці написав політичний оглядач близьке до Адміністрації глави держави Павло Нусс. Як зазначив Нусс, повноваження Петра Порошенка 31 березня не закінчуються. Експерт нагадує, що Порошенко був обраний президентом на позачергових виборах 25 травня 2014 року. І згідно 104 статті Конституції, початком конституційних повноважень президента є дата складання присяги в парламенті, а це 7 червня 2014 року. Тобто конституційні повноваження президента Порошенко завершаться 7 червня 2019, відповідно чергові вибори глави держави повинні відбутися 9 липня 2019 року.

Дійсно дата проведення виборів президента регламентується статтями Конституції і законом про вибори, але проблема в тому, що вони суперечать один одному. Так, в Конституції зазначено, що чергові вибори глави держави повинні проходити в останню неділю п'ятого року повноважень діючого президента, тобто - 31 березня.

У той же час в статті 15 закону «Про вибори президента України» йдеться про те, що чергові вибори глави держави проводять в зв'язку з закінченням конституційного строку його повноважень. Тут знову йде відсилання до Конституції і статті 104, в якій і сказано, що початком конституційних повноважень президента є день складання присяги у Верховній Раді. Порошенко приніс присягу і вступив на посаду глави держави 7 червня 2014 року, тобто в цей день в 2019 році у нього завершуються повноваження, і вибори повинні бути призначені на 9 червня.

Винні в такий плутанині народні депутати, які постійно змінювали Конституцію. Так парламентарії в лютому 2011 року внесли зміни в Головний закон країни, згідно з якими президентські вибори повинні були відбутися в березні 2015 року, оскільки тодішній президент Віктор Янукович прийняв присягу 25 лютого. В Конституції закріпили, що вибори повинні проходити в кінці березня.

Але в 2014 році народні депутати скасували конституційну реформу Януковича, а дату проведення виборів президента - кінець березня - залишили.

Чи підуть в АП на зміну дати президентських виборів

Дійсно існує невелика правова колізія в питанні призначення дати проведення президентських виборів, каже голова Комітету виборців України Олексій Кошель. За його словами, остання неділя березня - це чітка конституційна норма. Правда, додає експерт, конституційні повноваження чинного глави держави завершуються 7 червня.

В принципі, зазначає політолог Володимир Фесенко, не варто робити великої трагедії з існуючої правової колізії, адже 31 березня відбудеться тільки перший тур президентських виборів. Другий тур проведуть в квітні, в травні будуть результати, а інавгурація - початок червня. За словами політолога, в США у президента між перемогою на виборах і вступу на посаду куди більший зазор - вибори проходять в листопаді, а інавгурація - в січні.

Є думка, що про перенесення виборів заговорили не випадково. За словами політолога Олексія Якубіна, Адміністрація Президента вивчає громадську думку з цього приводу. При цьому додає, навіть близькі соратники розуміють, що главі держави навряд чи вдасться стати президентом повторно.

На думку політолога Миколи Карпюка, дійсно створюється поле для маніпуляцій, щоб заявити - не можна проводити вибори до завершення конституційних повноважень глави держави, а після цього перенести їх на кілька місяців, а потім можливо і ще раз.

Не вірить в те, що в Україні перенесуть вибори Фесенко. Він каже, що в цьому немає ніякого сенсу, крім додаткової теми для критики глави держави. Згоден з такою думкою і Олексій Кошель. Він вважає, що спроба перенести вибори на два місяці може спровокувати політичну кризу і негативно вдарити по самому Порошенку.

Політологи також відзначають, що всі кандидати вже налаштувалися на 31 березня і саме під цю дату акумулюють всі свої ресурси. До того ж червень - не вигідно місяць для виборів, адже починається сезон відпусток, а це загрожує вкрай низькою явкою на виборчі дільниці.

Антикорупційний інформаційно-аналітичний портал job-sbu.org

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация