Церква в Азербайджані - Католицька Церква в Азербайджані

Історія

Католицька Церква є найчисленнішою християнською конфесією і представлена ​​практично у всіх країнах світу. Серед чад Католицької Церкви представники багатьох народів Європи, Африки, Америки і Азії.

Св. Варфоломій

Засновником та Головою Католицької Церкви є Ісус Христос - Слово Боже, Бог, що став заради порятунку людей Людиною Засновником та Головою Католицької Церкви є Ісус Христос - Слово Боже, Бог, що став заради порятунку людей Людиною. Своїми словами, відбитими в Святому Євангелії «... Ти - Петро (камінь - грец.) І на скелі оцій побудую Я поставлю Церкву Свою» затвердив апостола Петра (Симона, сина Ионина) главою земної Церкви, після безпомилкового сповідання віри «... Ти Христос, Син Бога Живого ». Апостол Петро став першим єпископом Риму, першим Папою Римським.

, З часів апостола Петра єпископи Риму, Папи Римські будучи наступниками первоверховного Апостола, мають, спільно з колегією єпископів, виключним правом проголошувати основи католицької віри (догмати). Папа Римський є земним главою Католицької Церкви, видимим гарантом безпомилковості віровчення Католицької Церкви і видимим знаком духовної єдності Церкви Христової.

Св. Григорій Просвітитель

Незважаючи на централізований характер структури Католицької Церкви, вона втілила в собі багатство і різноманіття культур народів, серед яких представлена Незважаючи на централізований характер структури Католицької Церкви, вона втілила в собі багатство і різноманіття культур народів, серед яких представлена. В даний час в Католицькій Церкві існує 21 літургійний обряд, богослужіння ведуться на національних мовах.

В Азербайджані історія Католицької Церкви, своїм корінням сягає в перші століття християнства, за часів апостольської проповіді на древній землі Кавказької Албанії. Становлення християнської Церкви на території Кавказької Албанії пов'язано з ім'ям святого апостола Варфоломія - одного з 12-ти безпосередніх учнів Ісуса Хріста.Согласно історії Церкви, апостол Варфоломій, прибув в Кавказьку Албанію, де своєю проповіддю обернув багатьох язичників в християнство, за що був страчений язичницькими жерцями. За даними історика Мойсея Каланкатуйского, учень апостола Тадея, Єлисей, з благословення першого патріарха Іеріусаліма святого апостола Якова, прибув в Кавказьку Албанію і тут, в містечку під назвою Кіш побудував першу церкву і провів перше богослужіння.

Ця церква, звана церквою святого Єлисея, до сих пір збережена в селі Кіш Шекинського району Азербайджану і вважається «матір'ю всіх церков східних». До окупації Кавказької Албанії арабами Албанська Церква вже існувала як помісна незалежна церква зі своєю ієрархією, і це, в свою чергу, дозволяло їй висвячувати главу Церкви з числа місцевого духовенства. Але після арабського завоювання за прагнення до єдності з Візантією і Вселенською Церквою Риму, Албанська Церква була насильно підпорядкована юрисдикції Вірменської Церкви. Однак, цей факт не вплинув на обрання патріархів Албанської Церкви незалежно від вірменського католікоса. Фактично, Албанська Церква проіснувала до XIX століття. Після включення територій Азербайджану до складу Російської імперії, за царським указом в 1836 році був скасований албанський католікосат, і в 1909-1910 роки, з дозволу Російського Синоду, архіви Албанської Церкви були знищені в Ечміадзині.

Перший католицький храм в Баку

Збережені письмові джерела про історію католицьких громад в Азербайджані відносяться до XIV століття Збережені письмові джерела про історію католицьких громад в Азербайджані відносяться до XIV століття. 1320 року Баку і інші міста Азербайджану відвідав французький монах Журден Каталані де Северак. Приблизно в цей же час в Азербайджані був монах францисканського ордена Одоріко де Порденон. Період розквіту католицьких громад припадає на XVII століття. В цей час в Ширвані, Баку, Шамах, Нахчіване, Гянджі, Тебрізі з'являються громади кармелітів, домініканців, капуцинів, августинців, єзуїтів. У них були свої монастирі, церкви і навчальні заклади. Ченці займалися в основному просвітницькою діяльністю, проповіддю Євангелія і медициною.

Після завоювання Азербайджану Росією католицькі громади були змушені припинити свою діяльність. Детальніше про цей період історії Церкви в Азербайджані розповідає стаття «Тут звучала« Ave Maria ».

Черговий етап історії Католицької Церкви в Азербайджані пов'язаний з посиланням католиків на Кавказ з усієї території Російської імперії. З 1882 року в Баку діє незалежний римо-католицька парафія. З самого початку своєї діяльності, у парафії була своя церква, яка розташовувалася в приватному будинку. У 1895 році починається будівництво нового парафіяльного будинку з церквою Святої Марії. Прихід отримав ту ж назву і тільки в 1900 році був затверджений царським указом. У 1903 році при кладовищі була побудована церква Святого Хреста. У 1912 році завершується будівництво католицького храму Непорочного Зачаття Діви Марії. Проект будівлі був підготовлений І. Плошко. Виконане в готичному стилі будівля була одним з архітектурних шедеврів міста Баку. Настоятелем церкви був призначений отець Стефан Демуров.

Будівля храму Непорочного Зачаття Діви Марії було знищено за радянських часів в 1934 році (за іншими джерелами в 1931 році), а священик був розстріляний. Надалі на місці храму був побудований клуб імені Дзержинського (нині культурний центр імені Шахрияра). Весь радянський період католики Азербайджану були позбавлені можливості відвідувати храм, не було духовенства і не відбувалися богослужіння.

Новітня історія Католицької Церкви пов'язана з періодом незалежності Азербайджану. Відновлення католицької громади в нашій країні почалося в 1992 році. У ті роки, група католиків написала лист до Ватикану з проханням надіслати священика для здійснення богослужінь. У 1996 і 1997 роках секретар посольства Ватикану в Тбілісі Тімон Тітус Хмелецький кілька разів відвідав Баку і зустрівся з людьми, зацікавленими у відновленні католицької громади. Святий Престол розглядав можливість приїзду в Баку ченців ордена єзуїтів, але через відсутність вільних священиків в цьому ордені від цієї ідеї довелося відмовитися.

21 липня 1997 року апостольський нунцій, посол Жан-Поль Гобен і апостольський адміністратор Джузеппе Пазотто, разом зі священиком Замойко-Любачівського єпархії батьком Єжи Пілусом прибутку в Баку. Батько Єжи отримує дозвіл від свого єпископа на початок діяльності в Азербайджані. На першому етапі батько Єжи здійснював богослужіння на приватній квартирі. 2 квітня 1999 року католицька громада Азербайджану офіційно була зареєстрована.

У лютому 2000 року в Баку прибуває священик-монах салезіанського ордена батько Данило Правда. Він знайомиться з місцевою католицькою громадою та розглядає можливості приїзду в Баку своїх побратимів-салезіанцев. У квітні того ж року громада набуває невеликий приватний будинок в Наримановському районі міста Баку. Одне з приміщень будинку обладнується під каплицю і освячується для здійснення богослужінь. 11 жовтня 2000 року Конгрегація у Євангелізації оголошує салезіанцев дона Боско (СДБ) відповідальними за Церкву в Азербайджані. Отець Данило Правда призначається ординарієм (тобто главою) Католицької Церкви в Азербайджані. В цей час в Баку приїжджають ще кілька ченців зі Словаччини. Салезіанці організовують безкоштовну їдальню для малозабезпечених, а також благодійний освітній центр «Марйам» для дітей з бідних сімей.

У травні 2002 року в житті Католицької Церкви Азербайджану відбувається виняткова подія. Азербайджан відвідує з офіційним візитом Папа Римський Іоанн Павло II. 23 травня 2002 року літак Святішого Отця приземлився в аеропорту «Біна» (нині аеропорт ім. Гейдара Алієва). Високого гостя зустрів президент Азербайджанської Республіки Гейдар Алієв. Після кількох офіційних зустрічей на другий день свого візиту Папа звершив богослужіння - Святу Месу - у Палаці Ручних Ігор, за участю кількох тисяч людей.

Папа в Баку

Дуже складно переоцінити значення цього візиту для життя Католицької Церкви Азербайджану Дуже складно переоцінити значення цього візиту для життя Католицької Церкви Азербайджану. Президент Гейдар Алієв подарував католицькій громаді ділянку землі для будівництва нового католицького храму, замість знищеного більшовиками, відновивши тим самим історичну справедливість.

У 2004 році Азербайджан відвідує делегація з Ватикану, очолювана кардиналом Тораном. Під час візиту ділянку землі, виділений для будівництва храму, був освячений кардиналом Тораном, згідно з традиціями Католицької Церкви.

11 вересня 2005 року в Азербайджан прибув префект Конгрегації у Євангелізації кардинал Кресченца Сепе. Кардинал був прийнятий президентом Ільхамом Алієвим, зустрівся з главами релігійних громад країни. Під час візиту кардинал Сепе освятив наріжний камінь церкви. Згідно з традицією, в камінь був вкладений циліндр з особливим декретом, підписаним представниками релігійних громад Азербайджану, главою виконавчого комітету міста Баку Г. Абуталибовим, головним архітектором міста А. Абдуллаєвим, керівником будівельної компанії «А + А» Р.Алієва і представниками Католицької Церкви. Будується католицький храм було вирішено присвятити Непорочного Зачаття Діви Марії в пам'ять про знищеної більшовиками церкви. Будівництво завершилося в лютому 2007 року.

У квітні 2007 року апостольський нунцій Південного Кавказу архієпископ Клаудіо Гуджеротті освятив храм, і в ньому вперше відбулася Божественна Літургія (Свята Меса). З цього дня основні богослужіння стали відбуватися в новому храмі.

У березні 2008 року в Азербайджан в черговий раз прибуває представник Святого Престолу - державний секретар кардинал Тарчізіо Бертоне. 7 березня 2008 року він здійснив офіційне відкриття храму Непорочного Зачаття Діви Марії в Баку. У церемонії відкриття взяли участь президент Азербайджанської Республіки Ільхам Алієв, перша леді країни Мехрібан Алієва, шейх-уль-іслам Аллахшукюр Пашазаде, єпископ Бакинський і Прикаспійський Олександр (РПЦ), голова громади горянський євреїв С.Б. Іхіілов, представники уряду та дипломатичного корпусу, іноземні гості.

Президент Азербайджанка Республіки Ільхам Алієв, вітаючи високого гостя, привітав усіх католиків Азербайджану з відкриттям храму, звернув увагу на те, що в Азербайджані ніколи не було і після того не буде конфліктів на релігійному чи національному ґрунті. У своєму виступі кардинал Бертоне високо оцінив толерантність, взаємоповага між релігіями і народами в Азербайджані.

Візит кардинала Бертоне ще раз продемонстрував те, наскільки високо Святий Престол цінує Азербаджан як країну, відкриту для всіх релігій і народів, і забезпечує всім рівні права і азербайджанський народ, який має багатий досвід в побудові міжрелігійних відносин.

У 2009 році Католицька Церква Азербайджану початку успішну співпрацю з Фондом Гейдара Алієва. З ініціативи Фонду Гейдара Алієва, між Церквою і Фондом було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво. В рамках цього Меморандуму був здійснений проект установки в храмі Непорочного Зачаття класичного вітража зображує Зішестя Святого Духа на апостолів і керамічного панно за мотивами таємниць молитви Святої Вервиці.

Католицька Церква Азербайджану тісно співпрацює з представниками традиційних релігій Азербайджану. Завдяки зусиллям керівників мусульманської, православної, єврейської та католицької громад рівень міжрелігійного діалогу в Азербайджані дуже високий.

Спільно з представниками інших релігій, Католицька Церква, в рамках своєї місії, бере активну участь в житті азербайджанського суспільства, є органічною його частиною.

З 2006 року функціонує притулок для бездомних і самотніх, який входить в структуру Церкви. Цей притулок управляється монахинями ордена Cестер Матері Терези Калькутської, які доглядають за всіма потребуючими, не ставлячи ніяких конфесійних і національних відмінностей.

У 2000-2003 роках Католицьку Церкву в Азербайджані очолював отець Даниїл Правда. З 2003 року, за призначенням Папи Римського Іоанна Павла II, главою (ординарієм) Церкви став отець Ян Чапла.

У 2008 році батько Ян Чапла зробив традиційний для всіх глав помісних церков візит "ad limina apostolorum" (до кісток апостола Петра) і в рамках цього візиту відвідав Ватикан, зустрівся з Папою Римським Бенедиктом XVI. На зустрічі було обговорено діяльність Католицької Церкви в Азербайджані. Святіший Отець Бенедикт XVI передав своє апостольське благословення всім католикам Азербайджану і добрі побажання всьому азербайджанському народові.

В даний час кількість католиків в Азербайджані становить близько 500 осіб. У листопаді 2009 року ординарій Католицької Церкви Азербайджану батько Ян Чапла подав у відставку через проблеми зі здоров'ям. Згідно з розпорядженням Папи Римського Бенедикта XVI від 5 листопада 2009 року, головою (ординарієм) Католицької Церкви в Азербайджані став отець Володимир Фекете, який і нині очолює Церква.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация