Церква Стрітення (Вологда)

  1. посвята [ правити | правити код ]

Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії

пам'ятник архітектури   (Федеральний) пам'ятник архітектури (Федеральний)

Церква Стрітення (Стрітенська церква, повна назва Церква Стрітення Господнього, що на Набережній) - православний храм в Вологді , Побудований в 1731-1735 роках, і переніс пізню перебудову (дзвіниця, ганок) в 1830 році, пам'ятка Вологди . Знаходиться за адресою: місто Вологда, набережна VI Армії , 85, в історичному районі Заріччя . є пам'ятником архітектури , Категорія охорони - федеральна [1] .

З напису, що збереглася на дерев'яному напрестольному хресті, слід, що церква (дерев'яна) вже існувала в 1656 році [2] . Тепла церква була освячена в 1735 році, холодна - в 1837 році. Дзвіниця і ганок зазнали значної перебудови в 1830-1860 роках.

посвята [ правити | правити код ]

Стрітення (церковнослав., Старослав. - зустріч) - один з двунадесятих свят , Встановлений на згадку про зустріч в Єрусалимському храмі Дитятка Ісуса, принесеного батьками на 40-й день після народження для здійснення обряду посвячення, з праведним старцем Симеоном ( Лк. 2: 22-39 ). У християнстві ця подія символізує зустріч Старого і Нового Завіту.

Стрітенська церква побудована в 1731 році. В її архітектурі злилися пізно прийшло до Вологди російське бароко і традиційне російське узорочье XVII століття. Основна частина храму - сильно витягнутий у висоту куб, увінчаний п'ятьма главами на тонких барабанах , З трапезної (тепла церква) і пов'язаної з нею з західної частини дзвіницею і ганком. Фасади прикрашає широкий карниз з фігурною кладкою з цегли у вигляді кронштейнів-містечок. Той же мотив використаний на барабанах розділів, на фасаді трапезній і на триярусної дзвіниці. Кути будівлі оформлені парними пілястрами . Під карнизом, на пилястрах, лиштви і фронтонах поміщені вставки з поливних фігурних кахлів - унікальна для вологодських церков цього часу деталь [3] . Чудові багаті наличники вікон, що поєднують мотиви російського обрисів з новими формами, які прийшли в російську архітектуру в Петровський час ( «рвані фронтони»).

З Стрітенської церкви відбуваються кілька відомих ікон, що знаходяться зараз в колекціях російських музеїв. З мистецтвознавчої точки зору особливо цікава ікона «Зняття з хреста» XVI століття, Державна Третьяковська галерея . Манера письма досить своєрідна - площинна і графічні, де рідкі сплавлені локальні фарби заливають суворо окреслені контуром осередки, як в давньоруських перегородчастих емаль. Фарби сяють, як у новгородській школі, але ліризм твору, нехарактерний для Новгорода, говорить на користь місцевого походження. При цьому схожість з такими видатними творами давньоруської живопису, як «Зняття з хреста» із зібрання І. С. Остроухова , «Зішестя в пекло» і «Оплакування» (всі - Державна Третьяковська галерея), «Усікновення глави Іоанна Предтечі» і «Таємна вечеря» ( Київський музей російського мистецтва ) Дало деяким дослідникам підставу припускати, що всі ці ікони були створені на російській Півночі , А не в Нижньому Новгороді, як вважали раніше. Храмова ікона церкви - «Стрітення» XVI століття створена вже явно під впливом московської школи.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация