Церкви-фортеці Білорусі: Де і Як Дістатися

  1. Церква Святого Михайла (Синковічі)
  2. Церква Різдва Богородиці (Мурованка)

Протягом усієї своєї історії, Білорусь перебувала між, або в складі великих держав, які постійно влаштовували війни Протягом усієї своєї історії, Білорусь перебувала між, або в складі великих держав, які постійно влаштовували війни.

Для захисту від загарбників, потрібні були оборонні споруди, але не у кожної села були ресурси на цілі замки.

Щоб бачити ворога здалеку, і не здаватися без бою, місцеві жителі стали зміцнювати церкви, і так з'явилися фортифікованих церкви-фортеці, які сьогодні є популярними місцями для відвідування в Білорусі.

У Великому Князівстві Литовському 16 століття вважався одним з найбільш кровопролитних. Багато разів піші та кінні загони ворогів намагалися захопити білоруські землі . Тому жителі цих земель зводили величні оборонні споруди.

Однак в князівстві, як і у всій Європі того часу, кам'яні замки були привілеєм головних, найбільш важливих міст, але в захисті потребували і інші поселення. Ось чому оборонну міць стали передавати ратушам, житловим будинкам, садибам, церквам, монастирям.

До числа таких споруд на білоруській землі можна віднести полоцкий Софійський собор, який на рубежі 15-16 століть був переобладнаний в храм-фортецю з 5 вежами, Синковічскую церква-фортеця на Зельвіщене, Кальвінскій собор в селі Осташіно на Новогрудчіне, будинок феодала в селі Гайцюнішкі Вороновського району.

Такий же характер має Маломожейковская церква-фортеця Різдва Богородиці (Мурованка).

Цікавий факт: існує думка, що прикладом при будівництві Синковічской церкви і Мурованке є мусульманські мінарети. Підтвердженням цього служить незвичайна форма будівель і наявність високих струнких веж.

Церква Святого Михайла (Синковічі)

Церква Святого Михайла (Синковічі)

(Фото з сайту mcbawse177.appspot.com)

Недалеко від міста Слонім можна побачити одну з найдивовижніших споруд в Білорусі - Синковічская церква. Вона висока, здається, дістає до хмар і видно вже здалеку. Стіни з червоної стародавнього цегли ніби обпалені полум'ям численних воєн, важко відірвати очі від цього незвичайного пам'ятника архітектури.

Синковічскій монастир - церква-фортеця, свідком цього є мовчазні бійниці в стінах храму. За його стінами не тільки молилися, а й, при необхідності, оборонялися від ворогів, перемагаючи їх. Синковічская церква, на думку істориків, побудована на початку 15 століття.

У легенді говориться, що заклав її сам Великий князь Вітовт: він наказав побудувати в селі біля Слонима храм, в знак подяки Богу і місцевим жителям, які допомогли вберегти його, тим самим, зберегли життя. Невідомі талановиті майстри виконали волю Вітовта, звели прекрасну церкву-фортецю.

Цікавий факт: під підлогою Синковічской церкви раніше знаходився склеп, а у дворі - надгробний пам'ятник дружині служителя храму і її маленькій дитині, які загинули в 1872 році.

За часів Російської імперії, а потім Радянського Союзу, храм використовувався як склад. У наші дні це діючий православний храм, в якому регулярно проходять богослужіння і таїнства.

Синковічская церква-фортеця і сьогодні приваблює туристів своєю стриманою суворістю і казковою красою.

Високі стіни, товщиною в 1,5 метра, а по кутах церкви підносяться круглі вежі з бійницями і оглядовими майданчиками. Деякі фрагменти оформлення храму нагадують туристам елементи Мирського замку.

Цікавою пам'яткою Синковічской церкви-фортеці є ікона Божої Матері. Люди вірять, що біля ікони за допомогою молитов можна зцілитися від важких хвороб (онкологічних захворювань, пияцтва, наркоманії).

Люди вірять, що біля ікони за допомогою молитов можна зцілитися від важких хвороб (онкологічних захворювань, пияцтва, наркоманії)

(Фото з сайту radzima.org )

Цікавий факт: Синковічская церква-фортеця славиться на всю Білорусь своїм незвичайним звучанням дзвонів. Вражає туристів і акустика храму: вбудовані в стіни голосники доносять спів молитов в усі куточки споруди.

Де розташована Синковічская Церква: село Синковічі, Зельвенський район, Гродненська область (15 км на захід від Слонима).

Як проїхати: на автобусі з Слонима (ходять рідко) до центру села Синковічі, звідти 15-20 хвилин пішки на північну околицю села.

Відвідування безкоштовно.

Відвідування безкоштовно

(Фото з сайту photoclub.by )

Схожа туристична пам'ятка, відома церква-фортеця Білорусі, знаходиться також в Гродненській області, в селі Мурованка.

Церква Різдва Богородиці (Мурованка)

(Фото з сайту   photoclub (Фото з сайту photoclub.by )

За однією з версій, цей пам'ятник оборонного зодчества готичного стилю був зведений в 1407 році. Однак, згідно з пізнім дослідженням, вважається, що церква побудована лише в 1524 році. Кошти на її будівництво видавав віленський подконюшій - Шимко Мацкевич-Шкленскій.

Також Мурованковская церква отримувала щедрі пожертви від роду Сапєг, Завішів і інших знатних людей. На початку 17 століття вона була однією з найбагатших на білоруській землі.

По одному з існуючих переказів говориться, що Шимко подбав і про чорний день для церкви. У його труні знайшли записку про заховані скарби на потреби храму. Про записку, золото та інші скарби, які нібито були заховані в труні засновника храму, дізнався церковний опікун, заздрісний пан Костровицький.

Це стало справжньою трагедією для місцевого священика Петра Афанасевіча. Пан вимагав, щоб той віддав знайдені багатства, лякав батюшку, бив сім'ю, а пізніше розгніваний пан наказав задушити дружину і матір священика, знущався над його братом ... проте скарби так і не перебували. Тоді, від злості, пан спалив всі документи, які стосувалися історії Мурованке.

Після змусив перекопати землю в підвалах і навколо храму, простукати всі стіни, розібрати дах ... але золото так і не знайшли!

Щоб помститися церкви і її служителів ополоумевшій пан забрав з храму все оздоблення: зняв багато оформлені врата і повісив на свій хлів. Він сильно постарався, щоб відвадити людей від цієї церкви, від православної віри, але оборонна і духовна міць витримала і на цей раз!

Недарма, Мурованка називалася церквою-фортецею.

Недарма, Мурованка називалася церквою-фортецею

(Фото з сайту shampan.by )

За архітектурою вона нагадувала середньовічні замки. Стіни були викладені з міцного, як залізо, цегли (в техніці готичної кладки). У підземеллях були приміщення для зброї і військового розрахунку, церковних речей.

У кутах височіли 4 величні круглі шатрові вежі, потрапити в які можна було тільки зсередини церкви, по крутих кам'яних сходах. Від несподіваного вторгнення ворогів обороняються рятував таємний хід і такі ж виходи в стінах.

Церква-фортеця відрізнялася від звичайного храму бійницями. Ще на початку 19 століття вхід, як і в мирському замку , Обороняли важкі залізні двері, які опускалися на потужних ланцюгах зверху.

На горищі знаходилися бойові галереї. На жаль, час не пошкодував цих оборонних середньовічних особливостей. Архітектурну неповторність церкви надавали вежі.

Вони височіли високо над дахом, яка була покрита черепицею і нагадувала риб'ячу луску. Гладкі червоні стіни виділялися побілений нішами, декоративним орнаментом. На головному фасаді до нашого часу збереглося і радує око, красиво сяюче на сонці, вікно-троянда.

(Фото з сайту commons.wikimedia.org )

Протягом усієї своєї історії Маломожейковская церква служила то храмом, то фортецею, не раз рятуючи людські життя. Вороги боялися її не тільки тому, що там існував святий дух, а й тому, що відбивалася вона від ворогів відважно і відчайдушно.

Навіть шведський король, войовничий Карл 12, був здивований неприступності Мурованке. Він віддав наказ обстріляти церква з гармат, проте дарма витратили час, втратив своїх воїнів, а церква-фортеця так і не захопив.

Сильно зруйнований храм вистояв, однак набіги і руйнування, які були пізніше, довели його до важкого стану. На самому початку 19-ого століття Маломожейковскую церква-фортеця побачив Російський імператор Олександр Перший.

Її величний, навіть в руїнах, вид вразив царя. Самодержець віддав наказ негайно відреставрувати храм, проте тільки 21 лютого 1873 року, після ґрунтовного ремонту, відбулося освячення храму, Мурованка багато втратила від свого первісного зовнішнього вигляду.

Цікавий факт: незважаючи на загальне схожість з Синковічской церквою, Маломожейковская має і свої особливості - більш багате зовнішнє оформлення, симетричний і правильний план, слабку систему бійниць.

Більше сотні років назад, в 1906 році, був зроблений останній капітальний ремонт храму, з тих пір нічого в зовнішньому вигляді храму майже не змінилося.

Зараз же на території церкви-фортеці можна прогулятися, відвідати службу, замовити екскурсію по храму.

Де розташована Мурованка: село Мурованка, Щучинський район, Гродненська область.

Як проїхати: пішки від ж / д станція Скрібовци (електричка ходить по маршруту Гродно- Ліда). Відвідування безкоштовно.

Це був наш огляд найкрасивіших церков-фортець Білорусі. радимо вам спланувати поїздку на автомобілі по Білорусі , Додавши також красиві замки , Що знаходяться зовсім недалеко один від іншого.

Щоб спланувати ідеальну поїздку по Білорусі, скористайтеся нашою сторінкою з ресурсами .

Вдалої поїздки!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация