«Червоні вітрила»: спірна історія, казка і реальність

  1. Перші «вітрила»
  2. Чому і кому не догодили «Червоні вітрила»
  3. Чому вітрила - шведські?
  4. Гімн Ассоль і Грея
  5. За що лають
  6. «Червоні вітрила 2016»

Офіційна історія петербурзького бренду, свята випускників «Червоні вітрила», налічує 12 років в оновленому форматі - після його відродження в 2005 році. Він міг би скоро відзначати піввіковий ювілей - якби створену в 1968 році нічну феєрію не закрили в 1979-му на довгі чверть століття.

Перші «вітрила»

За офіційною версією, історія свята почалася в 1968 році, але в 1979-му він припинив своє існування. У 2005 році шоу знову відроджено і навіть внесено до реєстру світової подієвого туризму і рекомендовано до відвідування в 20 європейських країнах.

До сих тривають дискусії, хто і коли придумав його і чому вона була закрита в кінці 1970-х. За однією з версій, єдиний в Радянському Союзі свято для випускників шкіл «Червоні вітрила» з'явився в Ленінграді в 1968 році за ініціативою міського відділу народної освіти. Організувати його було доручено керівництву і міського палацу піонерів імені Жданова, в якому займався чи кожен радянський дитина (нині - Палац творчості юних).

Організувати його було доручено керівництву і міського палацу піонерів імені Жданова, в якому займався чи кожен радянський дитина (нині - Палац творчості юних)

Свято відкрився 27 червня 1968 роки за годину до півночі. Головною сценою стала акваторія Неви між Кіровським та Палацовим мостами. Свято розпочалося з світлового шоу під знаменитий «Гімн великому місту» Рейнгольда Глієра.

«Вам, хлопці і дівчата, молоді громадяни нашого міста, присвячується це свято! Сьогодні вам вручили атестат зрілості! .. Це незабутній день! Так нехай же і цей вечір запам'ятається назавжди! »- виголосив диктор.

Потім була запропонована постановка в дусі радянських театралізованих вистав: пройшли «робочі Путилівського заводу», революційні матроси, солдати. На параді кораблів були представлені живі картини: на першому кораблі - імітація заводу з цехами, машинами та робочими. На другому - серп з рільниками і механізаторами. Третім йшов корабель «Атом» з молодими вченими. Таким чином, молоді було запропоновано традиційний радянський вибір: стати робочим, селянином чи податися в інтелігенцію. Кораблі супроводжували суворовці і нахімовці.

Головним кораблем був катер «Ленінград», на якому було піднято прапор свята, а потім кілька десятків молодих людей запалили смолоскипи, які по ланцюжку передали вогонь на Ростральні колони. Від стін Петропавлівської фортеці зі Стрілки були проведені залпи навісного феєрверку. Потім в Неву увійшов трищогловий «Секрет» під червоними вітрилами. На борту були герої Олександра Гріна.

Свято, як свідчать офіційні джерела, тривав до 4-5 годин ранку, уявлення відвідало понад 25 тисяч випускників. З цього дня святкування «Червоних вітрил» в такому форматі стало традиційним і зазначалося аж до 1979 року, поки глава ленінградського обкому КПРС Григорій Романов не закрив його.

Втім, є ще одна версія народження свята. Деякі ЗМІ стверджують, що перше свято «Червоні вітрила» відбувся на десятиліття раніше - в 1958 році. Першими ведучими свята були студентка Інституту культури Лариса Купріна і курсант ЛВІМУ ім. Адмірала С.О. Макарова ( «Макарівка») Юрій Козлов, які, як стверджується, і придумали назву свята. Офіційна частина проходила в театрі ім. Ленінського комсомолу, потім все переміщалися на набережну. Через кілька років свято прикрили, а в 1968 відродили знову.

Чому і кому не догодили «Червоні вітрила»

Версій кілька: по одній з них - свято був закритий через те, що були напідпитку, випускники влаштовували сутички один з одним, а міліція не справлялася. За іншою версією - на останньому в 1970-х роках святі кілька випускників на спір вирішили перестрибнути розлучається прольоти мосту і загинули, впавши в Неву. Є й третя версія: закрити ленінградський бренд наказали «згори», щоб друга столиця не перекривала славу першої, тобто Москви.

Так чи інакше, в 1979 році «Червоні вітрила» припинили своє існування. Кілька поколінь ленінградських випускників відзначали день і ніч прощання зі школою і з дитинством на тій же Неві, але неофіційно. Наймали кораблики, гуляли по набережних, пили шампанське на Марсовому полі і співали пісні на нічному Невському. Свято було відроджено лише 26 років потому, в 2005 році.

Чому вітрила - шведські?

Протягом чотирьох років в Неву під червоними вітрилами входив російський фрегат «Штандарт». Однак у 2010 році його місце зайняв шведський вітрильник «Три корони» (Tre Kronor). Тодішній «культурний» віце-губернатор Петербурга Алла Манілова пояснювала заміну вітчизняного парусника на іноземний тим, що «Штандарт» не мав дозволу на переміщення у внутрішніх водах Росії і в попередні роки його випускали на «Червоні вітрила» як виняток. У 2009 році, за словами чиновників, капітан «Штандарт» нібито знову не оформив документи і навіть не став вести з переговори зі Смольним.

«Рішення знайти новий вітрильник стало результатом тривалих і безуспішних переговорів з капітаном" Штандарт "Володимиром Мартус», - підкреслила Манілова.

Сам капітан Володимир Мартусь ображений і вважає, що заміна його корабля іноземним - результат чиновницької ліні і внутрішніх розборок.

«Природно, сам я ставлюся до участі іноземного судна d російською святі дуже погано. Але можу запевнити, що зі свого боку я робив все зусилля, щоб саме "Штандарт" брав участь в "Червоні вітрила". Зараз же боротися з бюрократією сили вичерпалися. Я бачу в цьому комерцію і роботу на картинку - ну, що ж робити, може бути, зараз у нашого міста така доля », - розповів Мартусь в інтерв'ю РІА« Новости »в 2013 році.

За його словами, він вже 4 роки не може повернутися в Росію через проблеми з законодавством. Справа в тому, що для дерев'яних і вітрильних кораблів в Росії немає бази з технічного нагляду і контролю, а тому корабель може залишитися вічно на приколі.

«З боку чиновників тільки апатія. Немає історичних судів - ну, немає і немає. Мабуть, це їх влаштовує. Щоб поставити ситуацію з голови на ноги, потрібно мало не в кодекс торгового мореплавання зміни вносити. Тобто це серйозна робота на рівні Держдуми, на яку особисто у мене немає ресурсів. У шведського ж корабля все добре, на нього діють шведські закони. Якщо "Штандарт" перевести під прапор іншої держави, то ми теж могли б заходити в Петербург по шведським або голландським правилами, але петровський фрегат під шведським прапором ... Таку картинку мені уявити складно і боляче. Тим більше коли я знаю, що всі проблеми від того, що чиновникам лінь трохи попрацювати », - повідомив Володимир Мартусь.

Зауважимо, що за всі роки існування свята роль грінівського «Секрету» виконували кілька судів. Спочатку була шхуна «Ленінград» (німецька трофейна шхуна «Дер Зеетойфель»). У 2008 році по Неві плив навчальний трищогловий корабель «Мир», побудований на верфі Гданська в 1987 році. Потім були «Штандарт» і останні роки - шведські «Три корони».

Гімн Ассоль і Грея

Увертюра Ісаака Дунаєвського до кінофільму «Діти капітана Гранта» вже стала гімном і музичним символом свята. У 2010 і 2011 роках в основу музичної партитури лягли твори видатного композитора Едуарда Артем'єва, який особисто брав участь в підготовці музичного матеріалу, а в 2012-му - класиків Сергія Прокоф'єва, Ісаака Дунаєвського, а також популярного російського артиста і композитора Дмитра Малікова, який виконав сюїту в супроводі Балтійського симфонічного оркестру під керуванням Костянтина Орбеляна.

За що лають

За тонни сміття, які не встигають прибрати навіть значно посилені бригади двірників. За п'яну молодь, причому, за оцінкою поліцейських, напиваються все підряд - і самі випускники, і гості.

Чимало діставалося міському уряду за брак урн і туалетів, за непрацююче метро, ​​профанацію перевірок і «металодетекторів», через які молодь спокійно проносила на Двірцеву і міцні напої і петарди.

Ситуацію вдалося виправити не відразу - найменше негативних відгуків про бардак на святі надійшло в 2011 році. Протягом останніх двох років в цю ніч без закриття працює і метро, ​​що, безумовно, дуже допомагає гостям свята.

«Червоні вітрила 2016»

Керівник оргкомітету свята, віце-губернатор Санкт-Петербурга Володимир Кирилов розповів, що в 2016 році вхід на Двірцеву набережну і Двірцеву площу буде відкритий тільки для 80 тисяч випускників шкіл (з яких близько 700 - закінчили кадетські школи, а також випускники з 19 регіонів і 3 зарубіжних країн).

Щоб переконатись, запрошення, крім інших ступенів захисту, забезпечені спеціальною перфорацією. Їх безкоштовне розповсюдження почнеться тільки напередодні самої події. Втім, вже з'явилася інформація , Що на «чорному ринку» можна купити квиток на Двірцеву площу за 1 - 3 тисячі рублів.

В організації заходу бере участь 5 тисяч осіб, з яких 2 тисячі - правоохоронці. Близько 30 спеціалізованих судів будуть забезпечувати безпеку акваторії між Троїцьким і Палацовим мостами і так звані «буферні» зони, не допускаючи небезпечних маневрів в районі розміщення піротехніки. У центрі міста встановлять майже півтори тисячі туалетів, а 135 спеціальних збиральних машин забезпечать швидке наведення чистоти після свята. Огляд обіцяють як в самому серйозному аеропорту. Заборонено проносити з собою їжу і напої.

Гостей розважатимуть музичні гурти, що увійшли в топ-20 переваг петербурзької молоді. Серед них - «Звірі», «Нічні Снайпери», «Сплін», Iowa, Мот і Бьянка. У 12-й раз поспіль ведучим стане петербуржець Іван Ургант. Його напарниця - провідна П'ятого каналу Даша Александрова.

Диригент Сергій Жилін буде керувати зведеним петербурзьким симфонічним оркестром з Москви в режимі телемосту завдяки великому екрану, встановленому на Стрілці Василівського острова. У піротехнічному мюзиклі візьмуть участь Діана Арбеніна, Марія Максакова, Іван Ожогин, батько і син Преснякови.

В ході вистави глядачі побачать 20 лазерних картин і 50 унікальних піротехнічних вибухів.

Кульмінацією свята стане поява брига під червоними вітрилами в прольоті Троїцького моста. Для показу шоу з найбільш вигідних ракурсів камери П'ятого каналу будуть встановлені на даху Ермітажу, на балюстраді Ісаакіївського собору, оглядовому майданчику петербурзької телевежі, щоглах і палубі вітрильника «Tre Kronor».

Метро в Північній столиці працюватиме всю ніч.

Фото Дениса Тарасова.

Чому вітрила - шведські?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация