Чеська премія - на підтримку білоруської демократії

Вінцук Вячорка, Фото: ЧТК   «Ця премія - оцінка роботи десятків, сотень, тисяч людей, які намагаються протистояти недемократичному режиму», - підкреслив лауреат в своїй промові, яку виголосив на білоруській мові Вінцук Вячорка, Фото: ЧТК «Ця премія - оцінка роботи десятків, сотень, тисяч людей, які намагаються протистояти недемократичному режиму», - підкреслив лауреат в своїй промові, яку виголосив на білоруській мові. «У нас не відбулося покаяння - ми не усвідомили свої гріхи і не сказали собі, з ким ми - з тими, хто стріляв або з тими, в кого стріляли», - сказав опозиціонер, вказавши, що в Білорусі досі стоять пам'ятники Леніну і Сталіну. Вінцук Вячорка, який стояв біля витоків Білоруського народного фронту, також нагадав, що демократію і свободу легко втратити, і вони потребують постійного захисту.

Про нагороду і принципах присудження премії «Радіо Прага» розповів директор Інституту вивчення тоталітарних режимів Зденек Газдра.

- Щороку Інститут вивчення тоталітарних режимів присуджує премії за захист свободи, демократії і прав людини. Ними нагороджуються люди, які протистояли нацистської окупації або комуністичної диктатури. З минулого року ми ввели певний нововведення - нагородження тих, хто вносить свій вклад в новітню історію. Це письменники, сценаристи, режисери, які займаються сучасною тематикою. Крім того, ми намагаємося нагороджувати тих, хто в сьогоднішньому світі попереджає про загрози та ризики, з якими стикаються свобода і демократія. Так що це - одна з причин, по якій ми вирішили в цьому році присудити премію пану Вячорка.

Зденек Газдра і Вінцук Вячорка, Фото: ЧТК   Крім білоруського опозиціонера, премію отримав словацький фотограф Тібор Ковач, який отримав тяжке поранення під час вторгнення 1968 року, коли він знімав окупаційні війська Зденек Газдра і Вінцук Вячорка, Фото: ЧТК Крім білоруського опозиціонера, премію отримав словацький фотограф Тібор Ковач, який отримав тяжке поранення під час вторгнення 1968 року, коли він знімав окупаційні війська. Посмертно - словацький пілот Тугомір Сеферович, який організував в 1953 р втечу за «залізну завісу» літака, що летів з Праги в Брно. Була оцінена і робота двох чеських письменниць - Зазори Дворжаковой і Катержіни Тучковій.

- Серед лауреатів - як люди, які боролися з комуністичним режимом, так і письменниці, чия творчість допомагає краще зрозуміти недавнє минуле. Так, Зора Дворжакова випустила кілька публікацій, присвячених 1950-х років, про Мілада Гораковой і інші книги.

- У минулі роки серед нагороджених були і активісти, чия діяльність пов'язана із захистом демократії також і в Росії?

- Так, наприклад, в минулому році ми присудили нагороду представнику товариства «Меморіал», а також неурядової організації з США, яка займається захистом демократії і боротьбою за права людини в країнах колишнього радянського блоку.

- Чому в цей раз ваш вибір зупинився саме на білоруському опозиціонера Вячорка?

Зора Дворжакова, Фото: ЧТК   - Це людина, яка в сьогоднішній Білорусі, де ситуація далеко не проста, прагне впроваджувати проєвропейський вектор розвитку країни, цінності демократії та свободи Зора Дворжакова, Фото: ЧТК - Це людина, яка в сьогоднішній Білорусі, де ситуація далеко не проста, прагне впроваджувати проєвропейський вектор розвитку країни, цінності демократії та свободи. Він знаходиться в певній мірі в положенні дисидента, і ми вважаємо, що таку діяльність необхідно підтримувати - якщо не фінансово або політично, то хоча б морально.

Вінцук Вячорка погодився відповісти на кілька запитань «Радіо Прага».

- Ви здивувалися, дізнавшись, що отримали премію Інституту вивчення тоталітарних режимів?

- Я вважаю, що поки не заслужив подібну премію - нам в Білорусі ще багато що належить зробити, щоб подолати спадщину тоталітаризму і замість його «нове видання». Добре, однак, те, що до Білорусі залучається таким чином увагу. Премію я так і сприймаю - що в моїй особі відзначили потенціал Білорусі повернутися до ідеалів свободи і відмовитися від жахливого тоталітарної спадщини.

- У Чеській Республіці традиційно живе велика білоруська діаспора, і багато білоруських дисиденти і опозиціонери отримували тут притулок. Ви спілкуєтеся тут зі своїми співвітчизниками?

Інститут вивчення тоталітарних режимів, Фото: Dezidor CC BY 3 Інститут вивчення тоталітарних режимів, Фото: Dezidor CC BY 3.0, Відкритий джерело - Зрозуміло. Коли у мене буває більше часу, я намагаюся приходити на їхні зібрання, презентації, зустрічі та інші заходи. Я дуже радий, що Чеська Республіка дала білорусам статус національної меншини, адже білоруси живуть тут уже 500-600 років - ще з часів гуситських воєн і Франциска Скорини. У міжвоєнні роки тисячі білорусів приїжджали сюди і з західної частини білоруської території, і навіть з радянської, і тут йшла дуже інтенсивна білоруська життя. Тобто це - дуже давно існуюча, лояльна і дружня Чеській Республіці діаспора, з високим інтелектуальним потенціалом, де багато людей з вищою освітою. Пустивши тут коріння і будучи чеськими громадянами, ці люди служать прекрасними «живими мостами» між нашими країнами.

Найближчим часом «Радіо Прага» запропонує слухачем продовження бесіди з білоруським опозиціонером Вінцук Вячорка, в якій він коментує політичну ситуацію на батьківщині, характер відносин Мінська з Кремлем і з Заходом, розповідає про замовчуваних сторінок радянських репресій на білоруській землі, а також ділиться своїми думками про перспективи європейського вибору Білорусі.

У минулі роки серед нагороджених були і активісти, чия діяльність пов'язана із захистом демократії також і в Росії?
Чому в цей раз ваш вибір зупинився саме на білоруському опозиціонера Вячорка?
Ви здивувалися, дізнавшись, що отримали премію Інституту вивчення тоталітарних режимів?
Ви спілкуєтеся тут зі своїми співвітчизниками?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация