Чеська орбіта Гагаріна

  1. Гагарін: У Празі тепліше, ніж в космосі
  2. Вулиці Гагаріна не зникли з карт чеських міст

Юрій Гагарін, Фото: відкритий джерело   - Всі розуміли, що цей крок в міжзоряний простір - щось неймовірне, що розковує людини Юрій Гагарін, Фото: відкритий джерело - Всі розуміли, що цей крок в міжзоряний простір - щось неймовірне, що розковує людини. Приїзд Гагаріна сюди відображений на кіноплівці, і ми завжди з гордістю згадуємо, як його зустрічали. Це було неймовірно! Він приземлився в аеропорту Рузине, і на трасі від Рузине до центру міста - це, думаю, 15 км - яблуку ніде було впасти, стільки людей там зібралося. Всі махали йому, розбурхані радістю, що приїхала людина, можна сказати, що став «інопланетянином», людина, який покинув наш «кулька» і повернувся. Тоді, на протязі всієї цієї 15-кілометрової траси, там стояли корпункти Чехословацького радіо.

- Якщо я не помиляюся, вам в той час було тридцять років?

- Так, майже тридцять, тиждень не дотягнув до дня народження, тобто ми з Гагаріним були ровесники. Кінцль був теж майором, завідувачем армійської редакції Чехословацького радіо, і спробував відвернути в бік генерала Каманіна, який супроводжував Гагаріна. Я в цей час спробував по-російськи, який був далекий від досконалості, за допомогою трьох-чотирьох фраз почути у відповідь вітання від Гагаріна, і він помахав рукою, але Каманін вже вів його в глибину особняка. Він помахав і сказав: «Привіт пражанам!». Це було здорово, і, по-моєму, десь є плівка, на якій це відображене.

Гагарін: У Празі тепліше, ніж в космосі

Макет корабля «Восток-1» в паризькому музеї авіації і космонавтики, Фото: Pline, CC BY-SA 3 Макет корабля «Восток-1» в паризькому музеї авіації і космонавтики, Фото: Pline, CC BY-SA 3.0 Гагарін побував на празькому машинобудівному заводі ČKD, в той час мав назву «Сталінград», в районі Височани. Тут його гаряче вітали робітники і директор підприємства Антонін Капека, який у своєму виступі наголосив на значенні подвигу радянського льотчика, який змінив історію всього людства.

- Ми хочемо висловити вам, товариш Гагарін, подяку і повагу за проявлену вами геройство. Прийміть в знак нашої вдячності і любові як символ перемоги робітничого класу цю статуетку сталевара, яка буде нагадувати вам про нашу сьогоднішню зустріч. Ми щасливі, що ви серед нас.

Перший космонавт Землі висловив пражанам в особі робочих подяку за прийом дуже емоційно. В архіві Чеського радіо збереглася ця цікава запис голосу Гагаріна без спотворень.

- Дозвольте, дорогі товариші, висловити сердечну подяку вам, жителям Праги, за ту теплоту, за ту сердечність, за ту увагу, з яким ви зустрічаєте мене, радянського космонавта. Коли у мене сьогодні запитали кореспонденти: «Де було тепліше - в космосі або тут?», Я відповів, що тут було тепліше, так як в космосі в кабіні температура двадцять градусів, а тут - мільйон сердець, а по всій Чехословаччині їх - декілька мільйонів і з великою температурою, 36,8 градусів.

Юрій Гагарін під час візиту до Чехословаччини, Фото: VitVit, CC BY-SA 4 Юрій Гагарін під час візиту до Чехословаччини, Фото: VitVit, CC BY-SA 4.0 З вулиць міст транслювали репортажі, в яких чехи висловлювали свою радість і здивування у зв'язку з історичним польотом, що тривав 108 хвилин. Мати, що везе коляску з дитиною, зізналася:

- Я була просто вражена новиною, так як думала, що до такої події доживуть хіба що наші діти.

Опинившись поруч чоловік, житель Брно на прізвище Філбі, резонно зауважив:

- В цілому я зовсім не здивований - з урахуванням фантастичною швидкістю технічного прогресу в СРСР. Подія, проте, - достатній привід, щоб висловити побажання цей процес продовжити.

Вулиці Гагаріна не зникли з карт чеських міст

Юрій Гагарін з дружиною Валентиною (на фото зліва), Болгарія, 1966 р Юрій Гагарін з дружиною Валентиною (на фото зліва), Болгарія, 1966 р.Фото: EV-EV, CC BY-SA 3.0 Вулиця Koбліжна в Брно, звідки також транслювався репортаж, була в 1961 році перейменована на честь першого космонавта. Назва протрималося до 1990 року, коли було змінено на колишнє. У Пардубіце, Градец-Кралове, Фрідек-Містеку, Тепліце, Празі та інших містах назву вулиць Гагаріна збереглися.

Космонавта вітали представники підприємств, вузів і шкіл. В ефірі радіо озвучувалися вітання, включаючи музичні, і привіти на його адресу як в день польоту, так і з нагоди прибуття до Чехословаччини. Прозвучала і пісня у виконанні Яни Ваздовой і інших учениць середньої школи з прикордонного міста Тргове Свини, яку попереджав такий вступ:

- Ми захоплені такою радісною подією, яке здивувало нас в цей сонячний день. Вітаємо майора Гагаріна, який першим полетів у космос. Ми захоплені тим, що це - радянська людина. Надсилаємо йому наш щирий привіт, а оскільки не можна виразити всього словами, ми заспіваємо пісню «Привіт космосу» Мирослава Росина.

Якщо я не помиляюся, вам в той час було тридцять років?
Коли у мене сьогодні запитали кореспонденти: «Де було тепліше - в космосі або тут?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация