Чеські студенти 1939 року - крок у вічність з празької бруківці

  1. «Хотілося б усіх поіменно назвати ...»
  2. «Живі з мертвими: для слави мертвих немає ...»
  3. «Година мужності пробив на наших часах ...»

Похорони Яна Оплетала, Фото: Архів Карлова університету   28 жовтня 1939 року, в річницю створення незалежної Чехословацької держави, в Празі пройшли великі антинацистські виступу Похорони Яна Оплетала, Фото: Архів Карлова університету 28 жовтня 1939 року, в річницю створення незалежної Чехословацької держави, в Празі пройшли великі антинацистські виступу. Під час демонстрації від кулі загинув на місці помічник пекаря Вацлав Седлачек. На Карлаку був поранений студент-медик Ян Оплетал. Термінова операція, проведена в лікарні, що знаходиться на тій же Карлаку, не змогла врятувати йому життя - 11 листопада Ян Оплетал помер. Його похорони переросли в нову протестну хвилю, яку німецький протектор Костянтин фон Нейрат використовував як привід для закриття всіх чеських вищих навчальних закладів. Більше 1200 студентів були відправлені в концентраційний табір Заксенхаузен, а дев'ять активістів студентських організацій 17 листопада страчені.

Про Яні Оплетале і інших студентів, які не побоялися беззбройними виступити проти безжальної репресивної машини Третього Рейху, нагадує підготовлена ​​празьким Педагогічним музеєм ім. Я. А. Коменського виставка «Ми не повинні їх забувати - Ян Оплетал і інші жертви листопада 1939 р Переслідування нацистами чеських студентів під час Другої світової війни». У кількох музейних залах розміщені фотографії і документи, пов'язані з цими трагічними і одночасно героїчні події. Тут можна побачити шкільні роботи Яна Оплетала, оголошення про закриття університетів, вивішене владою Третього Рейху, макет концтабору, листи та документи в'язнів, смугасту табірну форму, яку доводилося носити ув'язненим.

Сімейні і архівні фотографії, Фото: Катерина Айзпурвіт   Про цю сторінку чеської та світової історії ХХ століття ми поговорили з куратором виставки, співробітницею педагогічного музею Яною Бартошова Сімейні і архівні фотографії, Фото: Катерина Айзпурвіт Про цю сторінку чеської та світової історії ХХ століття ми поговорили з куратором виставки, співробітницею педагогічного музею Яною Бартошова. - Що спонукало музей ім. Коменського зробити виставку на таку тему? - Виставка повинна, перш за все, нагадати про столітті від дня народження Яна Оплетала, яке довелося на 1 січня 2015 року. Однак крім нього, вона розповідає і про інші жертви листопада 1939 року.

«Хотілося б усіх поіменно назвати ...»

- Ви хочете сказати, що деякі імена були забуті, незважаючи на те, що це - одна з найбільш героїчних сторінок чеської історії?

- Так, ми знаємо Яна Оплетала, який перетворився в символ того часу. А Вацлав Седлачек вже відомий куди менше, хоча саме він став тоді першою жертвою. Його життя обірвалося 28 жовтня 1939 року. Безпосередньо під час демонстрації він отримав смертельне поранення і помер прямо на місці. При цьому про нього ніколи або дуже рідко згадували, і навіть його могили не збереглося, вона була ліквідована. Чи не занадто добре відомі і страчені активісти студентських організацій. Власне, не всі з них були активістами. Це дев'ять страчених 17 листопада 1939.

- Ви могли б нагадати нашим слухачам про події, що послідували за смертю Яна Оплетала?

Куратор виставки Яна Бартошова, Фото: Катерина Айзпурвіт   - Ян Оплетал помер, і його похорон, перша їх частина, що проходила в Празі, переросла в нову антинацистську демонстрацію Куратор виставки Яна Бартошова, Фото: Катерина Айзпурвіт - Ян Оплетал помер, і його похорон, перша їх частина, що проходила в Празі, переросла в нову антинацистську демонстрацію. Після цього почали діяти німці. Увечері 19 листопада вони заарештували студентів-активістів, які проводили тоді засідання, а вночі почали закривати гуртожитку, вірніше, їх захоплювати, в Празі, в Брно, в інших містах. 1200 учнів вузів вони вивезли до концтабору Заксенхаузен, а 17 листопада стратили 9 активістів. Наймолодшому з них - Вацлаву Шафранек не виповнилося ще й 19 років.

- Чому нацистські влада вирішила закрити вищі навчальні заклади?

- Нацистська Німеччина, по всій видимості, шукала привід закрити чеські вузи. Незадовго перед цим нацисти подібним чином діяли і в Польщі. У табір Заксенхаузен була відправлена ​​професура Краківського університету. Тобто вони шукали привід, і їм стала демонстрація. Був здійснений і цілий ряд провокацій. Наприклад, стрілянина по натовпу. І смерть Яна Оплетала ним виявилася на руку. Вони знали, що тим самим вони підштовхнуть студентів до подальших дій, що їм остаточно розв'яже руки.

«Живі з мертвими: для слави мертвих немає ...»

Оголошення про закриття вузів і страти студентів, Фото: Катерина Айзпурвіт   - Ян Оплетал відразу ж перетворився на символ антинацистського руху або він став їм вже після війни Оголошення про закриття вузів і страти студентів, Фото: Катерина Айзпурвіт - Ян Оплетал відразу ж перетворився на символ антинацистського руху або він став їм вже після війни?

- Відразу ж, але, звичайно, після війни це набуло більших масштабів.

- Як зберігається пам'ять про нього?

- Його могила знаходиться на кладовищі в наклейте, звідки він родом, за нею доглядають. До наших днів дійшов його будинок, хоча і перебудований. На ньому встановлено меморіальну дошку, так само як і на школі в наклейте. Меморіальними стали місця, де він бував. Випущені марки і пам'ятні монети з його зображенням.

«Година мужності пробив на наших часах ...»

- Деякі експонати Вашої виставки пов'язані і з концтабором Заксенхаузен.

Листи в'язнів концтабору Заксенхаузен, Фото: Катерина Айзпурвіт   - Так, виставка розповідає і про концтабір Заксенхаузен, де перебували в ув'язненні не тільки студенти чеських вузів, але, наприклад, багато мерів міст і інші представники чеського народу, включаючи, зрозуміло, і майбутнього президента Чехословаччини Антоніна Запотоцкого, який зміг вижити Листи в'язнів концтабору Заксенхаузен, Фото: Катерина Айзпурвіт - Так, виставка розповідає і про концтабір Заксенхаузен, де перебували в ув'язненні не тільки студенти чеських вузів, але, наприклад, багато мерів міст і інші представники чеського народу, включаючи, зрозуміло, і майбутнього президента Чехословаччини Антоніна Запотоцкого, який зміг вижити. Деякий час там також містився Йозеф Чапек. Наша виставка розповідає про долю Йозефа Прохазки, книготорговця з празького району Виноград, який був кинутий до концтабору за участь в Опорі і пережив звільнення в'язнів на марші смерті.

- Скільки студентів змогли повернутися з концтабору живими?

- Більшість з них вижили. 18 з них померли прямо в таборі, деякі - від наслідків перебування там. Частина з них пізніше відправили в інші табори. Тобто всього загинуло близько 30 студентів, проте точно визначити цю цифру неможливо, як не можна встановити, хто рано через це пішов з життя.

- Якими були умови життя в Заксенхаузені?

- Умови були надзвичайно важкими, але студенти були дуже молоді, з міцним здоров'ям, тобто у них було більше шансів вижити, ніж у старших ув'язнених.

- Їх змушували там працювати?

Виставку підготував Педагогічний музей ім Виставку підготував Педагогічний музей ім. Коменського, Фото: Катерина Айзпурвіт - Кілька місяців вони не працювали, але потім їх змушували працювати. Кращі умови роботи була на цегельному заводі, де вони виготовляли цеглу, але, наприклад, на пристані укладеним доводилося пересуватися по містках, з яких вони взимку падали в крижану воду. Тобто умови були дуже важкими. Однак шанси вижити були вище, якщо в'язні щось вміли робити. Тоді вони йшли працювати в майстерні, наприклад, в майстерню кераміки, де знаходилися в теплому приміщенні. Тоді їм могло загрожувати те, що вони не сподобаються комусь із охоронців, які могли з ними зробити все що завгодно. Однак в майстернях їм не загрожувала смерть від фізичного виснаження або переохолодження.

- Чому саме ваш музей взявся за цю тему?

- Наш музей - педагогічний, тому і студенти вузів - теж наша тема.

Нам тільки залишається нагадати, що в пам'ять про героїчну загибель празьких студентів в 1941 році в Лондоні 17 листопада було оголошено Міжнародним днем ​​студентів, а в 2000 році в Чехії стало Днем боротьби за свободу і демократію.

Коменського зробити виставку на таку тему?
Ви могли б нагадати нашим слухачам про події, що послідували за смертю Яна Оплетала?
Чому нацистські влада вирішила закрити вищі навчальні заклади?
Як зберігається пам'ять про нього?
Скільки студентів змогли повернутися з концтабору живими?
Якими були умови життя в Заксенхаузені?
Їх змушували там працювати?
Чому саме ваш музей взявся за цю тему?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация