Чеські комуністи звинувачують українців в придушенні "Празької весни" і виправдовують Кремль

Мовляв, тодішній лідер СРСР Леонід Брежнєв був українцем, а етнічних росіян нібито не було ні серед радянських лідерів, ні серед червоноармійців, які вторглися в Чехословаччину. Мовляв, тодішній лідер СРСР Леонід Брежнєв був українцем, а етнічних росіян нібито не було ні серед радянських лідерів, ні серед червоноармійців, які вторглися в Чехословаччину

Чехи підозрюють, що компартія на побігеньках у Кремля, як і в 1968 році / Flickr / ngao5

Через місяць після того, як вона підтримала міноритарну уряд найбагатшого бізнесмена країни Андрія Бабіша, колись всемогутньої Комуністичної партії Богемії і Моравії доводиться мати справу з пам'яттю чехів про жорстоку розправу над «Празької весни" 1968 року, пише The Guardain .

Читайте також У Чехії розслідують участь десяти своїх громадян у війні на Донбасі

Наближення 50-ї річниці вторгнення СРСР в тодішню Чехословаччину відроджує ворожість до єдиної вцілілої компартії на просторах колишнього східного блоку. У 1968 році лідер чеської Комуністичної партії Александер Дубчек проводив ліберальні реформи. Але Москва і інші країни Варшавського договору вирішили, що він зайшов занадто далеко у своїй спробі створити «соціалізм з людським обличчям», відмовившись від цензури і дозволивши свободу слова в своїй країні.

Після військового вторгнення СРСР почався період жорстких репресій, які тривали аж до чехословацької «Оксамитової революції» в 1989 році, яка поклала край комуністичному режиму в країні на 41-році його функціонування.

Деякі чехи бачать чітку зв'язок між режимом, який залишився в минулому, і сучасної чеської компартією. Вони підозрюють, що нинішня політична сила діє як «троянський кінь» для уряду президента Росії Володимира Путіна, підтримуючи зовнішньополітичні авантюри Кремля і допомагаючи йому втручатися у внутрішню політику Чехії.

Читайте також Прем'єр Чехії назвав російських дипломатів "не задекларованими розвідниками"

Підозри посилилися після того, як компартія підтримала уряд прем'єр-міністра Бабіша, який нібито в минулому був агентом Чехословацької служби безпеки, яка була аналогом КДБ в країні. Також свою роль відіграють проросійські погляди президента Мілоша Земана, який вже давно підтримує повернення комуністів до політичного життя Чехії.

«Існує дуже багато зв'язків», - сказав виданню празький агент з нерухомості Єжи Чіхлаж, який звинувачує сучасних чеських комуністів в спробах послабити членство країни в НАТО і ЄС.

«Комуністи фанатично підтримують сучасну Росію і Путіна. Якщо порівняти імперіалістичну політику СРСР за часів вторгнення 1968 року зі нинішньої російської політикою, то буде очевидно, що суть однакова. Тільки методи змінилися », - додав він.

24-річний кадровик неурядової організації Марек Навратіл погоджується з думками про роль чеських комуністів: «Якщо подивитися на заяви їх лідерів, більшість з них говорять, що СРСР звільнили нас і що це була дружня допомога, яка принесла стабільність. Якщо щось подібне станеться сьогодні, то, швидше за все, їх реакція буде такою ж. Це видно з того, як вони захищають російську зовнішню політику, як підтримують анексію Криму і Сходу України. Існує закономірність, яка пов'язує сьогоднішні події з 1968-м роком ».

Комуністична партія Богемії і Моравії, яка стала правонаступницею Компартії Чехословаччини, відкидає такі звинувачення, називаючи їх фальсифікацією історії і спробою опонентів демонізувати сучасну Росію. Лідер партії Войтех Філіп, юрист, який приєднався до комуністів в 1983 році в розпал "холодної війни" наполягає, що Росія майже не причетна до вторгнення в Чехословаччину в 1968-му.

Читайте також Ні горілки, ні грошей з Росії - президент Чехії заперечує, що є проросійським політиком

«100% історії« Празької весни »були сфальсифіковані. Ніхто не напише, що вся ідея була заснована на позиції проти Росії. Але політбюро СРСР в ті часи мало в складі лише одного етнічного росіянина. І він голосував проти вторгнення. Лідер СРСР Леонід Брежнєв був з України. Більшість солдатів, які брали участь у вторгненні, були українцями », - наполягає лідер чеської компартії.

За його словами, найбільшими адвокатами вторгнення в Чехословаччину були лідери країн-сателітів СРСР, таких як НДР, Польща і Угорщина, які вважали «Празьку весну» загрозою для своїх режимів. Він називає події 1968 року «реальністю біполярного поділу світу» за часів Холодної війни між Сходом і Заходом. Він також звинувачує в тих подіях Дубчека, який, за словами лідера комуністів, нібито знав про вторгнення, але не попередив громадськість.

За словами Філіпа, найбільшим довгостроковим наслідком вторгнення в Чехословаччину став удар по міжнародному соціалістичному руху, який привів до падіння комуністичних режимів у Східній Європі в 1989 році. Лідер компартії також відкидає звинувачення в тому, що його політична сила виконує накази, які вона отримує від посольства Росії в Празі.

«Наш партнер в Росії - це Компартія РФ. І найбільший протест проти Путіна був організований ними. Я не знаю нікого в російському посольстві, хто б був членом партії », - сказав Філіп.

Експерти кажуть, що незважаючи на те, що голоси 15 комуністів в парламенті Чехії зіграли роль в підтримці уряду Бабіша, це пристосовництво маскує справжню слабкість комуністів. Середній вік її депутатів, яких в парламенті все менше, становить 75 років. І це більше, ніж середня тривалість життя в країні. У минулому році на парламентських виборах партія набрала 7,8% голосів. І це найнижчий показник з 1990 року.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация