Чеський стенограф - в Книзі рекордів Гінесса

Іржі Новак (Фото: ЧТК)   Технічний прогрес не витіснить стенографію, так як ні аудіо-, ні відеотехніка не здатні відобразити все найсуттєвіше - наприклад, реакції депутатів, які сидять в задніх рядах, переконаний Іржі Новак, якому в березні виповнилося 90 років Іржі Новак (Фото: ЧТК) Технічний прогрес не витіснить стенографію, так як ні аудіо-, ні відеотехніка не здатні відобразити все найсуттєвіше - наприклад, реакції депутатів, які сидять в задніх рядах, переконаний Іржі Новак, якому в березні виповнилося 90 років. Після закінчення декількох факультетів Карлова університету він також працював викладачем. Стенографів в усі часи не вистачало, і влаштуватися на роботу на цій посаді власникові університетських дипломів не представляло особливих труднощів. Перші засідання депутатів Новак стенографував з лютого 1953 року. На пенсію протоколіст вийшов в 1991 році, проте до цих пір він час від часу заміщає своїх колишніх колег на цій посаді.

Крім Еміля Гахі і Клемента Готвальда, стенограф, як відомо зустрічався з усіма главами Чехословаччини, а пізніше також Чехії. Хто з них мав, на його думку, особливо переконливою особистої харизмою?

«Крім президента Новотного, все, напевно, мали харизмою, кожен по-своєму: Густав Гусак, Oднако, я б сказав, не особливо. Взагалі мене з дитинства виховували в дусі поваги до глав держави, і по відношенню до тих, хто був обраний главою Празького Граду, я до сих пір відчуваю повагу. Так що, за винятком згаданих мною політиків, я в минулому поважав, як і тепер поважаю, всіх глав нашої держави »,

- підкреслив Іржі Новак в інтерв'ю «Чеському радіо».

- За яких обставин ви зустрілися з президентом Едвардом Бенешем, другим президентом Чехословаччини в період з 1935 по 1938 і з 1945 по 1948 рік, колишнім в роки війни президентом у вигнанні?

Едвард Бенеш   «Коли президент повернувся зі Словаччини, з Кошиць, я був уже солдатом відродженої Чехословацької армії Едвард Бенеш «Коли президент повернувся зі Словаччини, з Кошиць, я був уже солдатом відродженої Чехословацької армії. У 1944 р мене виключили з гімназії і в примусовому порядку визначили на службу в Luftschutzpolizei; ця паравоенная організація підпорядковувалася німецькій поліції. Нам доручили патрулювати місця, які зазнали бомбардування, і витягувати людей з руїн будинків. Ми їздили в Пльзень, в Дрезден, в Брно, а пізніше і в Прагу. До кінця війни Прагу сколихнуло повстання, і ми стали вже членами Чехословацької армії в її оновленому складі. Мені випала роль зв'язкового між окремими великими барикадами, а потім я став членом почесної роти, хоча і не знаю, за що я удостоївся такої честі. Рота охороняла трасу пересування президента, адже в Празі тоді ще було небезпечно, так як з горищ деякі фанатики стріляли в самі різні об'єкти, в перехожих і піддавали обстрілу місця масового скупчення людей. І президент Едвард Бенеш кожному з членів цієї охороняє роти висловив подяку і потиснув руку ».

Ветеран Першої світової війни Франтішек Станек, ваш дідусь, колишній в період Першої республіки депутатом, а пізніше став головою Національних зборів Чехословаччини, сприяв, по вашим спогадам, тому, що ви виховувалися в дусі політичної культури тих часів. Чи відчували ви труднощі з виконанням обов'язків стенографіста в період соціалістичної Чехословаччини?

«Я повинен сказати, що, можливо, на відміну від сьогоднішньої ситуації, такі ексцеси - поки, на щастя, лише у вербальній формі, свідками яких ми є в нижній палаті чеського парламенту, не відбувалися. Враження одностайності зборів виробляли не тільки з зовнішньої сторони; я не пригадую жодних особистих випадів серед членів законодавчих зборів, що було, звичайно наслідком певного розвитку, чи не так? »,

- запитує Іржі Новак. За його словами, за останні п'ять років в атмосфері засідань нижньої палати парламенту спостерігається регрес: рівень дискусії депутатів знижується, ідейні зіткнення переходять в особисту площину. Погіршилася повсюдно і культура виступів; мова парламентаріїв прискорюється, артикуляція при цьому погіршується, що обертається значними труднощами для стенографів.

Хто з них мав, на його думку, особливо переконливою особистої харизмою?
За яких обставин ви зустрілися з президентом Едвардом Бенешем, другим президентом Чехословаччини в період з 1935 по 1938 і з 1945 по 1948 рік, колишнім в роки війни президентом у вигнанні?
Чи відчували ви труднощі з виконанням обов'язків стенографіста в період соціалістичної Чехословаччини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация