Чи складно вивчити чеську? - монолог бувалого студента

  1. зміст:
  2. Так чи легкий чеську мову, як про це пишуть в інтернеті?
  3. Так чому ж чеську мову простий тільки на перший погляд?
  4. Але як можна легко вивчити чеську мову?
  5. Можна вивчити чеську мову на мовних курсах в Чехії.
  6. Якщо ви не знаєте з чого почати вивчення чеської мови, подивіться наші уроки "Чеський з чехом". Викладач...
  7. Можна вивчити чеську мову з репетитором.
  8. Можна дивитися фільми і серіали на чеською мовою.
  9. Можна спілкуватися з іноземцями в спеціальних чатах.

Автор: Марія Алексєєва, студентка ВШЕ, факультет інформатики та статистики   зміст:   Наскільки легкий у вивченні чеську мову

Автор: Марія Алексєєва, студентка ВШЕ, факультет інформатики та статистики

зміст:

  1. Наскільки легкий у вивченні чеську мову?
  2. Чому чеську мову на перший погляд здається простим?
  3. Як можна легко вивчити чеську мову?

Є у мене одна улюблена казка. Вона про те, що чеська мова жах як легко вивчити. Її зазвичай мені розповідають гості країни, які приїхали на тиждень погостювати в Прагу і з захопленням усвідомили, що розуміють значення левової частки вивісок на вулиці, а всі офіціанти охоче говорять з ними російською.

Так чи легкий чеську мову, як про це пишуть в інтернеті?

«Яка ж ти дурненька», - поблажливо кажуть вони мені, - «Поїхала сюди на цілий рік вчити такою простою мовою». Я тільки качаю головою. Адже я знаю, що ще Лаодзи сказав: «Немає більшої біди, ніж недооцінювати противника». Як демонструє нам історія, такий підхід дуже часто веде до невдачі.

Почнемо з того, що чеський мова належить до слов'янської групи мов, як і наш. Саме тому вони так схожі. Але важливо пам'ятати, що це незалежний мову, і в ньому є багато, друг Гораціо, що й не снилося нашим мудрецям.

Дійсно багато спільного у нього хіба що зі словацькою мовою. До розпаду Чехословаччини в 1993 році мови були практично єдиним цілим, завдяки загальному телебаченню і радіо словаки відмінно знали чеська, а чехи - словацький. Тепер ситуація інша і, як запевняють моїх знайомих чеських філологів, навіть словакам перед переїздом до Чехії доводиться попрацювати.

Так чому ж чеську мову простий тільки на перший погляд?

По-перше, основною причиною є те, що чеська дійсно досить нескладно сприймати на слух. У лінгвістиці розрізняють поняття «активного» і «пасивного» словника. «Активний» словник - це набір слів, які ви можете використовувати в мовленні. «Пасивний» словник - це слова, які ви ніколи не знали і не вчили, але почувши їх, ви відразу ж зрозумієте їх значення.

Ваш мозок краще будь-якого суперкомп'ютера здатний перебрати всі варіанти, провести паралелі, згадати архаїзми, зв'язати слово з обговорюваною темою і буквально за пару секунд видати вам правильний переклад. Навіть у не навчав мова слов'янського людини буде дуже великий «пасивний» словник.

Це пояснюється тим, що чеська мова в тому вигляді, в якому ми його знаємо, насправді був створений штучно. Після програшу в битві на Білій Горі на початку сімнадцятого століття Чехія стала частиною Австро-Угорської монархії. Їх офіційною мовою з цього моменту була німецька.

Лише в другій половині вісімнадцятого століття кілька інтелігентів запустили процес відродження чеського, він на той час майже встиг зникнути з лиця Землі. При його відтворенні було оброблено безліч старих книг в пошуках часто-використовуваних слів. За натхненням зверталися і до інших слов'янських мов, включаючи російську та українську.

Саме тому чеська мова так схожа на нашу. У той час, як ми старанно заміняли споконвічно-російські слова на запозичені із західних мов, чехи навпаки всіляко подібного опиралися. Легкість розуміння усного мовлення створює помилкове відчуття безпеки, і вам починає здаватися, що мова ви знаєте чудово. Ні, ви тільки розумієте його чудово. До знання вам ще далеко.

По-друге, «помилкові друзі перекладача». Багато слова в чеській мові дійсно схожі на російські аналоги. "Dobrý den!", "Strašný", "Rozumět" ... Але є і так звані міжмовні омоніми. Це пара слів, схожих за написанням і вимовою, але відрізняються в значенні. Так, наприклад, "Zapomět" означає «Забути», а "Ovoce" - це насправді «Фрукти».

По-третє, часом саме ваше знання слов'янської мови буде заважати при вивченні чеської. У цій мові зовсім інший порядок побудови пропозиції. І якщо, наприклад, німець чи англієць просто вивчить і запам'ятає нові правила, то ви до останнього будете намагатися говорити по-чеськи на свій манер.

По-четверте, діакритичні знаки. Особлива чарівність вивчення чеської надають надрядкові знаки. Вони впливають на те, як слово читається. У чеській мові є три типи таких знаків - «háčky» (гачки), «čárky» (палички) і «kroužky» (гуртки). З «гачками» все більш-менш зрозуміло, вони легко уловлюються на слух. А ось «палички» приносять куди більше проблем. Цей знак відповідає за довготу звуку.

І наше вухо, не звикло до подібного, їх іноді не вловлює на слух. У чеській граматиці є правила того, де і коли «палички» ставляться, але здебільшого вони вживаються нелогічно. Ігнорувати їх не можна, тому що це може призвести або до грубій помилці, або до нерозуміння (часом два слова, які мають зовсім різні значення, відрізняються лише паличкою).

По-п'яте, є ще така важлива річ як діалекти (говори). Чеські діалекти стали серйозно вивчати в 40-их роках XIX століття, і існує кілька класифікацій, але все ж найчастіше виділяють п'ять мовних груп: чеська, центральноморавская, североморавская, восточноморавская і змішана.

Не всякий мову можна вивчити за все за один рік до рівня, який вимагається для навчання в вузі. Ви просто повинні поважати його і приділяти йому достатньо часу і сил, і все буде в порядку. Ви досягнете відмінних результатів тільки якщо дійсно полюбите цю мову.

Вихідцям з Росії зазвичай досить складно це прийняти, адже у нас в країні нехай і існують жарти про «поребрик» і «бордюр», але насправді мова єдина. У Чехії ж діалекти грають серйозну роль і зовсім не вважаються «сільської промовою».

У 2003 році організація UNESCO додала діалекти до категорії предметів нематеріального історичної спадщини.

Кожен з чеських діалектів має свою вимову, граматику і словник. Особливо гостро це відчувається у випадку з моравськими діалектами, оскільки морави - дуже гордий народ, і навіть періодично намагаються відродити Моравське Князівство. Чехи з різних частин країни один одного, зрозуміло, розуміють, але для іноземця це проблематично.

Але як можна легко вивчити чеську мову?

Ви можете зробити це кількома способами. Найкраще брати від кожного потроху і комбінувати.

Можна вивчити чеську мову на мовних курсах в Чехії.

Це найбільш дорогий, але і одночасно з тим найбільш легкий і правильний шлях. Особливо якщо ваша мета - вступ до чеський вуз. Ви занурюєтеся в мовне середовище. Говоріть мовою не тільки в межах школи на заняттях, але і в магазинах, кінотеатрах, музеях ... Загалом, скрізь.

Кожен день вас чекає кілька годин інтенсивних занять з носіями мови, ваші знання буде періодично перевірятися на контрольних і тестах. Дійсно якісні курси зацікавлені в тому, щоб ви добре вивчили мову в стінах їх школи, адже від цього залежить їхня репутація. А погані курси нам і не потрібні, адже так?

Тому читайте відгуки про мовні школи, і робіть свій вибір.

Курси Prague Education Ceneter проходять відразу в 3 чеських містах: Празі , Брно , і Ліберці . У вас є можливість вибрати найбільш підходяще місце не тільки для навчання, але і для життя.

Якщо ви не знаєте з чого почати вивчення чеської мови, подивіться наші уроки "Чеський з чехом". Викладач Празького Освітнього Центру - Лібор Кожушнік в своєму першому відео знайомить нас з чеським алфавітом.

Можна вивчити чеську мову вдома самостійно.

Тут все навпаки: це найбільш дешевий і найбільш важкий спосіб, особливо для початківців. В Інтернеті є безліч сайтів для вивчення чеської мови онлайн. У книжкових магазинах можна знайти величезну кількість самовчителів. Якщо ви вирішите вибрати цей курс, рекомендую вам допомоги, які «родом з Чехії», тому що інші здебільшого представляють собою "сумне" видовище.

Але не можна забувати, що без хорошого педагога ви навряд чи навчитеся дійсно добре говорити по-чеськи, мовний бар'єр швидше за все буде жахливий, та й помилки ваші нікому буде виправити. Навіть якщо ви здасте вступні тести в університеті, вчитися вам буде дуже складно. А може скластися ще більш важка ситуація, коли після першої сесії вам і зовсім доведеться покинути університет.

Можна вивчити чеську мову з репетитором.

Цей варіант підходить тим, хто не хоче платити за курси, але розуміє, що самому йому новий язик не освоїти з нуля. Репетитори в наш час - звичайна справа, часом з їх допомогою можна досягти навіть великих результатів, ніж при занятті з групою завдяки індивідуальному підходу.

Але репетитори чеської мови трохи відрізняються від репетиторів німецької або того ж англійської мов. Перш за все, їх менше, а значить менше і конкуренція, що невідворотно б'є по якості освіти. Тому при виборі вчителя слід віддавати перевагу носіям мови або викладачам з великим стажем і сертифікатом про знання мови на руках.

Мінус ще в тому, що знайти хорошого репетитора в невеликому місті взагалі практично неможливо. В цьому випадку можна звернутися за допомогою до репетиторів через «Скайп». Тут і вибір більший. Є правда і мінуси: спілкування через Інтернет обмежує можливості викладача, і особистий контакт під час заняття теж не остання річ.

Можна дивитися фільми і серіали на чеською мовою.

І це дає значно кращі результати, ніж може здатися на перший погляд. Пояснити нам не встиг жоден підручник ... таку кількість розмовної лексики і побутових фраз, які ми дізналися, подивившись всього пару серій «Як я зустрів вашу маму». Завдяки фільмам або серіалів ви станете краще розуміти усне мовлення і поповните свій словниковий запас. А ще корисно згаяти вечір. Але граматика в такому випадку повинна вивчатися окремо.

Ще буде корисно прочитати статтю "8 порад: як вивчити чеську мову ще швидше" .

Можна спілкуватися з іноземцями в спеціальних чатах.

Досить популярно зараз вчити мову, знайшовши собі «друга по листуванню» або «друга по розмові», який в свою чергу хоче вчити ваш рідну мову. Користь від цього приблизно та ж, що і перегляді фільмів. Але до того ж ви зможете поспілкуватися і навіть подружитися з представником іншої культури.

При цьому ще й будуть тренуватися навички розмовної мови. Багато моїх знайомих і через кілька років проживання в Чехії соромляться спілкуватися цією мовою. Мене ж рік проживання з двома милими чешками навчив одну важливу річ:

На насправді не дуже важливо, як ти кажеш. Важливо, що ти говориш. І правильна мова буде, тільки якщо ви будете постійно тренуватися. Як говорила Пеппі-Довга-Панчоха: «Дуже складно навчитися грати на піаніно без піаніно».

Є безліч способів вивчити чеську мову. Репетитор, самовчителі, курси, фільми ... Кращих результатів можна досягти, якщо комбінувати їх між собою. З якої б причини ви не приїхали до Чехії жити, тільки добре знання національної мови дозволить вам успішно інтегруватися в нову культуру.

Ви не буде складно вивчити мову, якщо ви дійсно готові присвячувати цьому багато сил і часу. Адже, як відомо, щоб освоїти будь-який навик в ідеалі, потрібно витратити на тренування десять тисяч годин. Так що вчіться, боріться, і ви навчитеся!

Так чому ж чеську мову простий тільки на перший погляд?
Але як можна легко вивчити чеську мову?
Чому чеську мову на перший погляд здається простим?
Як можна легко вивчити чеську мову?
Так чи легкий чеську мову, як про це пишуть в інтернеті?
Так чому ж чеську мову простий тільки на перший погляд?
Але як можна легко вивчити чеську мову?
А погані курси нам і не потрібні, адже так?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация