Чи є у Вірменії підстави для сварки з партнерами по ОДКБ?

Візит президента Азербайджану Ільхама Алієва до Мінська і досягнуті там домовленості, а до цього - засідання ОДКБ, де питання обрання генсеком організації знову-таки представника Вірменії залишилося невирішеним, а обговорювані на засіданні питання президент Білорусії «доніс до відома» офіційного Баку, розповівши про них на зустрічі з азербайджанським дипломатом, - всі ці факти стривожили влади Вірменії. З одного боку, наші дружні відносини між Олександром Лукашенко і Ільхамом Алієвим тривають довгі роки і добре відомі всім. З іншого боку, Мінськ є партнером Єревана по ОДКБ, в якій Баку не перебуває і обговорювані на засіданнях якої питання не повинні виноситися за межі організації.

Білорусь не вперше укладає з Азербайджаном договори на поставки зброї, і на цей раз після проведених в Мінську переговорів Державний військово-промисловий комітет Білорусії і Міністерство оборони Азербайджану підписали меморандум про взаєморозуміння в питаннях розвитку взаємовигідного двостороннього співробітництва в області поставок озброєння і техніки протиповітряної оборони. Як повідомив після підписання документа І. Алієв, найближчим часом цей меморандум буде трансформований в контракт для придбання у Мінська чергової партії військової техніки.

В Єревані не забарилися відгукнутися на подібні кроки свого партнера по ОДКБ і ще раз нагадати А. Лукашенко про його обов'язки в рамках цієї організації. Коментар зробив виконуючий обов'язки глави уряду Вірменії Нікол Пашинян. «Позиція Вірменії по військовій операції між Мінськом і Баку дуже чітка: ми засуджуємо такі угоди, які спрямовані проти інтересів Вірменії, а також порушують статут ОДКБ», - підкреслив М. Пашинян і запевнив, що Вірменія всі зобов'язання перед союзниками по цій організації виконує сумлінно .

Засудження в Єревані викликали не тільки «балакучість» президента Білорусі, але і заяви і дії президента Казахстану знову ж в рамках ОДКБ. На думку вірменських експертів, А. Лукашенко не мав права виносити за межі організації деталі тих питань, які обговорювалися на засіданні за закритими дверима. Тим більше президент Білорусії зовсім не був зобов'язаний «звітувати» про засідання ОДКБ перед послом Азербайджану. Тому зустріч з азербайджанським дипломатом розцінили як «демонстративний акт», спрямований проти партнера по ОДКБ - Вірменії. Нурсултан Назарбаєв же зачепив інтереси цієї країни тим, що заявив про необхідність передачі посади генсека ОДКБ Білорусії, тоді як відведений для представника Вірменії термін поки не минув, і Єреван запропонував на цю посаду свою кандидатуру замість відкликаного Юрія Хачатурова.

Про вихід з ОДКБ у Вірменії мови не ведуть, розуміючи, що без підтримки цієї організації у країни виникнуть серйозні проблеми, особливо в питанні нагірно-карабахського конфлікту. А на що проявився у Азербайджану в останній період інтерес до цієї організації і прагнення отримати в ній статус спостерігача дивляться досить скептично, підкреслюючи, що всі рішення в ОДКБ приймаються на основі консенсусу і у Вірменії є право вето, яким вона обов'язково скористається, якщо таке питання з'явиться в порядку денному.

Азербайджанські експерти надають візиту І.Алієва до Мінська і досягнутим в його ході домовленостей велике значення і відзначають, що Білорусія завжди була і залишається традиційним партнером Азербайджану в багатьох галузях. А нинішній візит був націлений на ще більше поглиблення двостороннього співробітництва в різних напрямках.

«Успішно розвивається економічна співпраця між нашими країнами. Вже стартував пілотний проект, в рамках якого на базі автомобільного заводу в Гянджі розпочато виробництво білоруських автомобілів. Потужності підприємства дозволяють виробляти сільськогосподарську техніку в такій кількості, щоб здійснювати її експорт на ринки третіх країн. На даному етапі мова йде про освоєння турецького ринку, але якщо проект буде успішним, то можна буде говорити вже про його розширенні і виході на ринки інших країн », - заявив кореспонденту« Ритму Євразії »експерт Ільгар Велізаде.

Одним з напрямків розвитку двостороннього співробітництва експерт назвав транспортну сферу, зазначивши, що між Білоруссю та Азербайджаном немає спільних кордонів, а у Білорусії немає виходу до моря. «Співпраця в транспортній сфері вигідно обом країнам, так як Білорусія через Азербайджан отримає доступ до Каспійського моря, і така співпраця дозволить збільшити товарообіг між нашими країнами. Сьогодні він становить близько 300 мільйонів доларів, і це зовсім не та цифра, яка задовольняє обидві сторони », - заявив І. Велізаде.

Відповідаючи на занепокоєння вірменської сторони щодо укладеного в Мінську меморандуму про розвиток співпраці в області поставок озброєння і техніки, азербайджанський експерт зазначив, що військово-технічне співробітництво Азербайджан і Білорусь активно розвивають ще з початку 2000-х років, про що, за його словами, нове вірменське керівництво , мабуть, недостатньо інформоване.

«Азербайджан давно закуповує у Білорусії танки, артилерійські установки і техніку для ППО, а зараз, напевно, занепокоєння викликала закупівля« Полонез ». Справа в тому, що військово-промисловий комплекс Білорусії за останні роки розвинувся і зараз шукає додаткові ринки збуту своєї продукції, а азербайджанський ринок є перспективним і дає можливість розширення такої співпраці. Це чисто технічна сторона питання. Що стосується застосування цієї зброї, ні Мінськ, ні Баку і не приховують, що озброєння закуповується, в тому числі з метою застосування проти вірменської армії, але на території Азербайджану з метою її звільнення. Ніхто не збирається використовувати ці установки і комплекси на території Вірменії », - заявив співрозмовник нашого кореспондента.

За його словами, в конфлікті між Вірменією і Азербайджаном як Росія, так і інші члени ОДКБ займають чітку позицію і у військовому плані втручатися в нього не збираються. «Росія надає на сторони цього конфлікту політичний вплив, і саме під впливом Росії були припинені розпочаті в квітні військові дії. Але і Росія, і інші члени ОДКБ вважають нагірно-карабахський конфлікт справою, яке повинні вирішити між собою Вірменія і Азербайджан. Справа в тому, що мова не йде про окупацію частини території члена ОДКБ, а як раз навпаки. Що стосується Білорусі, вона давно ратує за мирне врегулювання цього конфлікту з урахуванням територіальної цілісності Азербайджану. І ця позиція ще раз була зафіксована в політичній заяві, зробленій в Мінську в ході візиту Ільхама Алієва », - зазначив азербайджанський експерт. За його ж оцінкою, ВТС між Азербайджаном і Білорусією цілком укладається в рамки тих зобов'язань і договорів, які укладені і діють в рамках СНД.

На думку вірменського політоглядачі Айка Халатяна, підсумки візиту І.Алієва до Мінська несподіваними були, так як теплі відносини між президентами обох країн тривають вже багато років. Проблема ж полягає не в самих домовленостях, які були укладені в Мінську, а в тому, що президент Білорусії заради збереження дружніх відносин з главою Азербайджану, як вважає оглядач, готовий пожертвувати своїми зобов'язаннями в рамках ОДКБ.

«Справа в тому, що ОДКБ ще не сформувалася як дієвий військово-політичний блок і не дійшла до того рівня дисципліни, якої панує, наприклад, в НАТО. Хоча в ряді питань члени організації і проводять загальну лінію. Але в цілому ця організація була і продовжує залишатися форматом взаємин Росії зі своїми партнерами в трьох різних напрямках. Один напрямок - західне, це відносини між Росією і Білорусією, друге - південно-кавказьке, з Вірменією, а третє - центральноазійське. В даному випадку проблема для Вірменії полягає в тому, що Білорусь як її партнер по ОДКБ заради відносин з Азербайджаном готова пожертвувати своїми зобов'язаннями в рамках ОДКБ », - заявив А. Халатян в бесіді з кореспондентом« Ритму Євразії ».

Він не боїться, що деяке загострення у відносинах між Мінськом і Єреваном зайде далеко, і робить акцент на «прагматизм» президента Білорусії. «Не думаю, що така напруженість зайде далеко, тому що рівень двосторонніх відносин між Вірменією і Білоруссю не надто високий, товарообіг невеликий. Крім того, президент Білорусії відрізняється прагматичним підходом. Він неодноразово робив різкі заяви щодо інших своїх партнерів, в тому числі щодо Росії, але це не заважало і не заважає йому вести з ними ефективну співпрацю », - зауважив А. Халатян.

На питання, що може зробити нинішнє керівництво Вірменії для врегулювання відносин з Білоруссю, експерт відповів, що ні у Єревана, ні у Мінська важелів для впливу один на одного немає, і в даній ситуації всі надії покладаються на Росію, яка володіє такими важелями як в ОДКБ, так і в стосунках з обома країнами. На думку експерта, багато в чому від позиції Росії буде залежати і питання, чи залишиться пост генсека ОДКБ за Єреваном або, як було анонсовано в Астані, перейде до Мінська.

Нагадаємо, що проблеми Вірменії в ОДКБ виникли після того, як новий уряд країни вирішив відкликати ставленика колишньої влади на посту генсека організації Юрія Хачатурова. Причиною такого рішення стало пред'явлене прокуратурою Вірменії Ю. Хачатурова звинувачення у справі про розгін мітингу опозиції в Єревані в березні 2008 року. З посади генсека ОДКБ він був звільнений рішенням Ради колективної безпеки організації 2 листопада, а 8 листопада в Астані відбувся саміт лідерів ОДКБ, на якому очікувалося вирішення питання про призначення правонаступника Хачатурова. Вірменія представила на цей пост свого представника - колишнього міністра оборони Вагаршака Арутюняна.

Але в ході саміту в Астані між членами організації з цього питання виявилися розбіжності. Президент Казахстану Н. Назарбаєв запропонував передати цей пост представнику Білорусі, так як саме вона в алфавітному порядку слід за Вірменією. Нового генсека в Астані так і не затвердили, тому було оголошено, що рішення приймуть на засіданні 6 грудня в Санкт-Петербурзі.

Під кінець - «вишенька на торті». Днями Нікол Пашинян заявив , Що не бачить в вірмено-білоруських відносинах якусь особливу гостроту. «Я не вважаю, що в стосунках з Білорусією пристрасті розпалилися, і тому нема чому стихати», - запевнив він в бесіді з журналістами, відповідаючи на питання, чи залишаються пристрасті з Білоруссю розжареними.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация