Чи є в антикорупційній політиці Жеенбекова політична складова?

Оголошена президентом Сооронбай Жеенбекова війна корупції не знижує обертів. Однак у експертного співтовариства є певні сумніви, чи не є «чистки» і «посадки» зведенням рахунків з політичними противниками, особливо прихильниками колишнього президента Алмазбека Атамбаєва?

красномовні факти

Минулого тижня суд продовжив утримання під вартою двох колишніх прем'єр-міністрів - Жанторо Сатибалдієва і Сапара Ісакова. Останній пішов у відставку в середині квітня цього року, як і весь уряд, але був заарештований через місяць. Обидва проходять у справі про аварію в січні на недавно відремонтованої бішкекської ТЕЦ, вартість модернізації якої обійшлася в нечувану суму - понад 300 мільйонів доларів. Їх звинувачують в корупції. При цьому, що цікаво, син Сатибалдієва Кубат працює експертом сектора антикорупційної політики в відділі оборони, правопорядку і надзвичайних ситуацій апарату уряду Киргизії. Також у даній справі проходять сім вищих чиновників енергогалузі.

Крім того, ще один колишній прем'єр-міністр перебуває за кордоном і не збирається повертатися, поки на нього теж відкрито справу за звинуваченням в корупції. Мова про Омурбек Бабанова - депутата і лідера парламентської фракції «Республіка». У минулому році під час президентської передвиборної гонки він і нинішній президент Жеенбеков вважалися основними претендентами. Боротьба була досить жорсткою. І Жеенбеков в запалі боротьби звинуватив свого опонента в корупції і обіцяв посадити його, як тільки стане президентом. Після несподіваної поразки на виборах Бабанов не став ризикувати і покинув країну.

І ще один колишній прем'єр-міністр не обійдений увагою правоохоронних органів. Темір Сарієв викликався на допити в Державний комітет національної безпеки (ДКНБ), але поки йому ніяких звинувачень не пред'явлено.

Під вартою і наслідком знаходяться також два колишніх мера столиці - Кубаничбек Кулматов, він же - колишній глава Митної служби, і Албек Ібраїмов, заарештований нещодавно, в липні. Їх також звинувачують в корупції. За гратами тепер і вже колишній віце-мер Ренат МАКЕН. Під слідством - начальник управління земельних ресурсів мерії Бішкека Урмат Мурзаканов.

Чи не залишилися «увагою» і персони нижче рангом, але все ж дуже значимі. Так Генеральна прокуратора, як вважає один з киргизьких ЗМІ, влаштувала «чистку рядів». «Наказами генпрокурора 49 працівників притягнуто до відповідальності. З них: 12 співробітників понижено в посаді, дев'ять попереджені про неповну службову відповідність, дев'яти оголошено сувору догану. Вісім співробітників отримали догану, 11 - зауваження », - повідомила Генпрокуратура на початку серпня.

Депутати парламенту, судді, вищі співробітники МВС, податкової та митної служб також не можуть бути впевнені, що проти них не будуть заведені кримінальні справи за такою популярною нині статті, як «корупція». Поки без втрат залишається тільки ДКНБ, хоча, як вважають деякі місцеві експерти, з звільнення Дуйшенбек Чоткараева, директора Антикорупційної служби комітету, і почалася президентська боротьба з корупцією. Але це поки єдина «втрата» киргизьких чекістів.

Так що це було? І буде?

В кінці червня депутат від Соціал-демократичної партії Киргизстану (СДПК) Ірина Карамушкіна на засіданні парламенту закликала владу країни «продовжувати боротьбу з корупцією, але не перетворювати її в репресії». Вона закликала «не влаштовувати« танці на кістках колишніх управлінців ». Після відвідин в СІЗО колишнього прем'єра Ісакова та колишнього мера Кулматова вона сказала пресі: «Ми наполягаємо на принциповому розслідуванні. Але СІЗО ДКНБ не повинно перетворюватися в готель для політв'язнів. Народ - за законний арешт і боротьбу з корупцією. Але ми проти репресій і тиску ».

Варто відзначити, що заарештовані вищі чиновники в більшості своїй представляють правлячу СДПК або були її висуванцями, як і, власне, колишній і нинішній президенти. І голос І. Карамушкіна, який закликає не перетворювати все в репресії, поки єдиний. Що примітно, навіть правозахисники, які завжди критикують владу за будь-які рішення, на цей раз не стали реагувати на гучні арешти. Мало того, після недавньої зустрічі президента з представниками громадянського суспільства правозахисники навіть приємно відгукнулися про президента і його діяльності. Населення вітає діяльність президента Жеенбекова. Досить багато позитивних відгуків дає і преса.

Опоненти Жеенбекова, звичайно, заперечують проти вжитих заходів. У Киргизії завжди існувало протистояння північних і південних кланів в політиці. Нинішній глава держави представляє південь, а колишній лідер - північ. Відповідно і багато призначення і звільнення пов'язані з походженням тих чи інших чиновників. Тому в таких випадках обивателі, перш за все, звертають увагу не на освіту або наявність досвіду чиновника, а на те, звідки родом призначений на посаду осіб.

Правда, президент Жеенбеков, прийшовши до влади, відразу оголосив, що буде боротися з клановість і йому немає діла до того, де народилася людина. Він сказав, що чиновники з півночі будуть призначатися на південь і назад. Однак, як вважають аналітики, цей принцип дотримати можна, але особливого ефекту чекати не варто. Якщо южанин на півночі буде за визначенням користуватися заступництвом президента, то жителю півночі завоювати авторитет на півдні буде складно. Тому «посадки» чиновників все частіше розглядаються експертами через політичну призму.

«Досить жорстка боротьба з корупцією, яку почав Сооронбай Жеенбеков, не могла не викликати у Киргизстанські громадськості розмови про наявність тут політичну складову, - стверджує бішкекський політолог Ігор Шестаков. - Сьогодні в соціальних мережах можна прочитати багато постів про те, що найчастіше ця боротьба має характер зведення рахунків з найближчим оточенням екс-президента Атамбаєва. Адже в СІЗО ДКНБ по звинуваченню в корупції знаходяться найближчі соратники лідера СДПК - екс-прем'єр Сапар Ісаков, екс-голова Митної служби Кубаничбек Кулматов і екс-мер Албек Ібраїмов. У той же час ще в лютому поточного року глава держави чітко дав зрозуміти, що високі посади і політичні статус не будуть перешкодою для порушення кримінальних справ по посадовим зловживанням. І така позиція отримала велику підтримку громадськості. Але якщо того ж Кулматова і Ісакова досить оперативно посадили в СІЗО у справі модернізації бішкекської ТЕЦ, то колишній перший віце-прем'єр Аскарбек Шадієв, який також мав відношення до цієї модернізації, зміг спокійній покинути територію республіки, хоча проти нього було порушено кримінальну справу. Такі факти, природно, не можуть не політизувати боротьбу з корупцією. Також немає повної ясності в питанні утримання в СІЗО того ж Кулматова і Ісакова, які в даній ситуації навряд чи б мали можливість покинути територію Киргизстану, оскільки вони заперечують свою провину, і втечу з країни, навпаки, підтверджував би їх винність. Судити про все це і давати чіткі і ясні оцінки поки складно ».

У будь-якому випадку, говорити про те, що боротьба з корупцією в Киргизії знижує обороти, не можна.

Однак у експертного співтовариства є певні сумніви, чи не є «чистки» і «посадки» зведенням рахунків з політичними противниками, особливо прихильниками колишнього президента Алмазбека Атамбаєва?
Так що це було?
І буде?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация