Чи припиниться результат населення з Далекого Сходу? : Аналітика Накануне.RU

Чи припиниться результат населення з Далекого Сходу?

В останні тижні тема Далекого Сходу мінімум двічі потрапила в новинні стрічки. 10 серпня на нараді з членами Верховної Ради України з розвитку Далекого Сходу президент Росії Володимир Путін затвердив перелік відповідних доручень, а на початку вересня, на Східному економічному форумі (ВЕФ) у Владивостоці, він поставив завдання вирішити демографічну проблему на Далекому Сході, назвавши припинення його депопуляції "однією з ключових завдань сьогодні в країні". "У найближчі три роки необхідно вийти на стійкий приріст чисельності населення на Далекому Сході", - заявив глава держави. Ці заяви були зроблені після оприлюднених даних про істотне скорочення відтоку населення з Далекого Сходу. Чи справді припинився вихід населення з далекосхідних регіонів і чи є підстави для його стабільного приросту - читайте в матеріалі Накануне.RU .

Читайте також:

Далекий Схід - самий депопулірующій регіон Росії. Хоча народжуваність в ньому помітно вище (1,89 дитини на жінку в 2015 році), ніж в середньому по Росії (1,78), це не рятує його від швидкої депопуляції. З 1993 року смертність на Далекому Сході перевищувала народжуваність. Тільки з 2012 року спостерігається невеликий природний приріст (трохи більше 0,1% на рік), але його як і раніше переважує міграційний відтік населення. Останні 15 років він зберігається на рівні приблизно мінус 0,4%, що набагато менше катастрофи 1990-х (тоді регіон за рік покидали до 1% населення!), Але тенденції до помітного зменшення до сих пір не виявляє. В результаті зменшення населення Далекого Сходу лише сповільнилася, але не припинилася. Якщо в середині 1990-х вона досягала критичних 2%, то за останні чотири роки щорічні темпи спаду скоротилися до 0,2%. Це дійсно істотне поліпшення, але не таке, щоб можна було заспокоїтися.

Населення Далекосхідного федерального округу (ДФО) за 25 років скоротилося з 8 млн до 6,2 млн. Приблизно 1,6 млн Далекий Схід втратив за рахунок міграції, ще 200 тис. Склала спад населення через перевищення смертності над народжуваністю. Регіон втратив чверть населення, в тому числі Чукотка "відбула" в 3 рази, Магаданська область - в 2,5 рази, Камчатка і Сахалінська область - в 1,5 рази. Зараз на 36% території Росії проживає 4% її населення, і ця цифра продовжує спадати. Це означає, що залишається буквально кілька десятиліть, щоб зберегти Далекий Схід.

Це означає, що залишається буквально кілька десятиліть, щоб зберегти Далекий Схід

На ВЕФ Путін повідомив, що "вперше за чверть століття в Хабаровському краї, на Сахаліні, в Якутії, на Чукотці почала зростати чисельність населення". "Так, демографічні показники ще скромні, але вони демонструють тенденцію, і ми маємо намір її підхопити, зробити незворотною", - сказав президент.

Як глава держави, Путін мав би озвучити хороші дані про демографію ДФО, і вони дійсно мають надію. Разом з тим говорити про тенденції все ж поки передчасно. Один рік, а тим більше півріччя, - це явно недостатньо. Наприклад, 25 травня прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв жваво відрапортував про поліпшення демографії. "Хочу спеціально відзначити відрадний факт, що за перші місяці поточного року відтік населення з Далекого Сходу скоротився практично на порядок. Можна вважати, що він практично припинився", - заявив тоді Медведєв. Ця заява була підкріплена такими даними. Міністр з розвитку Далекого Сходу Олександр Галушка зазначив, що в січні - лютому 2016 року було досягнуто історичний мінімум відтоку населення з ДФО. "Відтік населення на Далекому Сході практично припинився, скоротившись в 15 разів в січні-лютому цього року по відношенню до січня-лютого минулого року, і склав всього 221 чоловік", - сказав Галушка.

Ці поспішні заяви, однак, демонструють швидше вихоплення окремих цифр, ніж всебічний аналіз. Один-два місяці - це не той термін, за яким можна робити гучні висновки, які з плином часу стають все менш гучними. Так, 15-кратне, за словами Галушки, зменшення відтоку населення за перші два місяці змінилося лише 5-кратним за підсумками першого півріччя (знову за його ж словами).

"Відтік населення з російського Далекого Сходу за перше півріччя скоротився в п'ять разів, що є кращою демографічною динамікою з 1992 року. Люди починають вірити в перспективи регіону, з'явилася надія. Це говорить про те, що люди повірили в Далекий Схід", - сказав міністр . Зрозуміло, що він хоче побільше записати в свій актив, але тут має місце просто дезінформація.

На нараді у Путіна Галушка сильно прикрасив ситуацію. За даними Росстату, за перші два місяці відтік населення з ДФО склав 473 людини проти 3 тис. 574 роком раніше, тобто скорочення склало 7,6 раз, але ніяк не 15. За підсумками ж першого півріччя міграційний приріст зафіксовано на рівні 3,4 тис. замість 12 тис. роком раніше, тобто тут зафіксовано скорочення в 3,5 рази, а не в п'ять. Не виключено, що за підсумками року результати будуть ще скромнішими. Таким чином, за перші два і шість місяців замість 15-ти і 5-кратного скорочення, як то подає Галушка, має місце лише 7- і 3-кратне. Чиновник не соромиться виправляти офіційні дані в потрібну для себе сторону навіть на нараді у президента!

Чиновник не соромиться виправляти офіційні дані в потрібну для себе сторону навіть на нараді у президента

Це, звичайно, не може обнадіювати. Уряд вміє подавати короткострокові статистичні показники як свої досягнення, але системного вирішення демографічної проблеми поки що немає.

Реальні дані не такі оптимістичні, як це представляє уряд. Так, з 2012 року спостерігається невеликий природний приріст населення Далекого Сходу - на рівні 6-9 тис. На рік. За підсумками 2016 року цю тенденція повинна зберегтися. Однак це викликано не тільки традиційно більш високою народжуваністю, ніж в середньому по Росії, але і більш молодим населенням і, як наслідок, бόльшім числом молодих жінок. ДФО - другий по молодості федеральний округ Росії (після Північно-Кавказького), де дітей більше, а людей похилого віку менше. В результаті недостатня навіть для відтворення народжуваність накладається на сприятливу, що залишилася від 1980-х вікову структуру, що і дає невеликий природний приріст, який чиновники поспішають видати за що почалося розв'язання демографічної проблеми ДФО.

Насправді це далеко не так. Міграційний відтік населення навіть за останні роки, що зберігається на рівні 20-30 тис. На рік, перевищує природний приріст в три-чотири рази. Правда, в 2016 році вперше за багато років населення ДВ може дійсно трохи збільшитися. Цей приріст не перевищить кілька тисяч чоловік, але він буде мати величезне символічне значення. Якщо це трапиться, то найбільшою помилкою буде вважати, що найгірше позаду і зараз демографія піде вгору. Справа в тому, що на тлі зменшення відтоку населення в останні роки збільшується число покидають Далекий Схід. Правда, збільшується і число прибулих. Однак важливо збільшити число приїжджають без такого ж зростання числа виїжджаючих. Поки цього не спостерігається, говорити про подолання результату населення зі східних регіонів передчасно.

Важливим є те, що за 25 пострадянських років міграційна спад в ДФО в вісім разів сумарно перевищила "природну" (1,6 млн проти 0,2). Тому вирішення демографічної проблеми має починатися перш за все з утримання людей від того, щоб залишити Далекий Схід. У короткостроковій перспективі саме ця задача повинна бути вирішена, щоб стабілізувати чисельність населення. Без її вирішення навіть природний приріст, який фіксується кілька років, не врятує положення.

Нагадаємо, стратегічною метою демографічного розвитку Далекого Сходу до 2030 року є стабілізація чисельності населення на рівні 6,2-6,3 млн осіб до 2020 року і забезпечення умов для його подальшого зростання на основі сталого соціально-економічного розвитку регіонів до 8 млн чоловік 2030 році. Для цього необхідно не тільки зупинити відтік населення, а й забезпечити щорічний приплив в ДФО на рівні 100-150 тис.

Які вживаються заходи, щоб сприяти утриманню людей на Далекому Сході? Міністерство з розвитку Далекого Сходу було створено ще в 2012 році. Був введений в дію ряд державних програм, які, однак, поки до помітного результату не привели. У 2016 році Путін підписав закон про безкоштовну роздачу росіянам земель на Далекому Сході. Уряд серйозно сподівається, що переломити демографічну ситуацію в ДФО допоможе проект з безкоштовної роздачі "далекосхідних гектарів" . Цього літа вона почалася в дев'яти пілотних районах кожного далекосхідного регіону: Ханкайском (Приморський край), Амурському (Хабаровський край), Жовтневому (Єврейська АО), Намском улусі (Якутія), Ольского (Магаданська область), Усть-Большерецького (Камчатський край), Тимовське (Сахалінська область) і Анадирській (Чукотський АТ).

Що стосується заселення села на Далекому Сході, то з точки зору демографічного рішення ставка представляється вірною. Народжуваність на селі там вже з 2010 року перевищує мінімальний рівень відтворення населення, а в 2014 році досягла майже трьох дітей на жінку.

Народжуваність на селі там вже з 2010 року перевищує мінімальний рівень відтворення населення, а в 2014 році досягла майже трьох дітей на жінку

Інша справа, що така народжуваність обумовлена ​​багато в чому корінними народами, традиційно проживають на своїй землі. Так, наприклад, в Якутії і на Чукотці народжуваність завжди перевищувала смертність. В інших регіонах демографічна проблема стоїть гостріше, але все одно на селі народжуваність вже сьогодні скрізь не нижче, а то і набагато вище мінімального рівня 2,1-2,2 дитини на жінку. Крім навіть Чукотки (3,9) і Якутії (3,1), в Амурській, Сахалінської областях і Хабаровському краї вона досягла на селі 2,5. Однак в масштабах всього ДФО проблема посилюється тим, що 75% населення живе в містах. Як залучити людей в село, без якого демографію Далекого Сходу не поліпшити?

Урядом затверджено нову редакцію Державної програми "Соціально-економічний розвиток Далекого Сходу і Байкальського регіону" до 2025 року. У ній закладені орієнтири бюджетного фінансування на 2017-2019 роки в розмірі 46,7 млрд руб. щорічно. Глава держави доручив Уряду Росії при підготовці проекту федерального бюджету на 2017 рік і на плановий період 2018 і 2019 років додатково розглянути питання про фінансування заходів далекосхідної держпрограми в запланованих обсягах. Доповідь з цього пункту Медведєву наказано зробити до 15 жовтня поточного року.

На нараді з членами уряду було піднято питання доступності авіасполучення далекосхідних регіонів. Для вирішення цього завдання Уряду Росії в рамках раніше укладених угод доручено забезпечити введення в експлуатацію далекомагістральних повітряних суден. Це доручення має бути виконане на 1 грудня 2016 року.

Потрібно і додатковий комплекс заходів, спрямований на поліпшення демографічної ситуації в ДФО. За словами Галушки, основна мета - "щоб цей відтік остаточно припинився, і почався приплив населення на Далекий Схід, щоб люди пов'язували свою долю з розвитком самих східних російських територій". Уряд Росії і далекосхідні регіони повинні представити свої пропозиції щодо поліпшення демографічної ситуації главі держави до 1 березня. Протягом найближчих місяців стане зрозуміло, буде це робитися всерйоз або будуть "освоюватися" бюджетні гроші.

Поки що мова йде в основному про інвестиції і пошуку потрібних статистичних показників, які б демонстрували поліпшення. Як повідомив Галушка, на ВЕФ 2016 було підписано 214 угод на 1,85 трлн руб. інвестицій на Далекий Схід. Серед найбільших можна відзначити угоду між Мінвостокразвітія і ПАТ "Сибур Холдинг" про наміри в реалізації інвестпроекту "Амурський газохимический комплекс" з обсягом інвестицій понад 500 млрд руб. в Амурській області; Угода між Фондом розвитку Далекого Сходу і ЗАТ "Національна хімічна група" про будівництво комплексу з виробництва мінеральних добрив в Приморському краї з обсяг інвестицій 371 млрд руб .; Угода між Мінвостокразвітія і ТОВ "УК Полюс" про реалізацію будівництва гірничодобувного і переробного підприємства на базі Наталкінского золоторудного родовища в Магаданській області з обсяг інвестицій 99 млрд руб.

Галушка надає особливого значення угоди про створення спільної російсько-японської платформи для залучення японського бізнесу в Тори і Вільний порт Владивосток. Його підписали Агентство Далекого Сходу по залученню інвестицій і підтримки експорту і державний Банк Японії для міжнародного співробітництва (JBIC). Також дві угоди уклав Російсько-китайський агрофонд. Його фінансування отримають російські компанії "Амур Агро Холдинг" і "Ратімір", які реалізують на Далекому Сході агропроекти на суму близько 18 млрд руб. "На ВЕФ-2015 був підписаний меморандум про взаєморозуміння щодо створення аргофонда, за минулий рік він заробив, і на ВЕФ 2016 виділено фінансування першим Агропроект. Це хороша динаміка. Всього на розгляді агрофонду вже знаходиться 30 різних сільгосппроектів загальною вартістю близько 200 млрд руб. ", - сказав Галушка.

Проблема депопуляції Далекого Сходу впирається в економічну модель держави. Ліберально-ринкова модель останніх 25 років поставила перед Росією питання Далекого Сходу ребром. Як вважає генеральний директор Інституту регіональних проблем Дмитро Журавльов, "деградація дуже легко починається, але її дуже складно закінчити, про що, власне, і свідчать всі останні зусилля Росії в своєму Далекому Сході".

Чи припиниться результат населення з Далекого Сходу?
Які вживаються заходи, щоб сприяти утриманню людей на Далекому Сході?
Як залучити людей в село, без якого демографію Далекого Сходу не поліпшити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация