Чи не перевертаючи землю

  1. північноамериканські технології
  2. Поганий землі не буває
  3. Що екологічніше - орати або НЕ орати
  4. Прибуток і те, що вище прибутку
  5. Якщо правильно вважати, дорога техніка не дорожче дешевої
  6. наостанок

Алена Драгомирова - в числі лідерів "Технологічної Аграрної Компанії", підприємства, результати діяльності якого застосовні як досвід створення системи ефективного виробництва зерна. Про це і розмова, про те - як вдалося побудувати в сегменті, що буяє проблемами, високотехнологічну структуру.

північноамериканські технології

- Альона Володимирівна, "Технологічна Аграрна Компанія" пройшла шлях, відомий багатьом підприємцям пострадянської епохи, і вийшла на хороші показники. Ви брали за основу аналізі сучасного українського сільського господарства в цілому або аналізі інвестиційної привабливості бізнесу на конкретному агропідприємства?

- Якби ми не аналізували аграрний сектор економіки України в цілому, навряд чи вдалося б побудувати правильну модель і стратегію. Наше бачення перспективи робить актуальним для нашого бізнесу нарощування обсягів земель, хоча це пов'язано з труднощами самого різного плану.

Сьогодні ми адаптуємо для України північноамериканські технології виробництва зерна, більш того: ми адаптуємо то, що є новим і для самої Америки. Таким чином, ми інвестуємо в землеробство в Україні значні ресурси і робимо виробництво зерна в наших умовах конкурентним. Чому ми ставимо такі цілі перед собою? Тому що виробництво зерна у нас історично будувалося на принципах радянської економіки, і при соціалізмі ця діяльність мала спрямованість не так на економічну ефективність. Переслідувалися зовсім інші цілі. Виробництво зерна будувалося таким чином, щоб зайняти численне сільське населення роботою.

Сучасне господарство вимагає кардинального перегляду цих позицій і засноване на прямо протилежних принципах.

Відомо, що мотивацію і інтенсивність процесів в будь-якому виді діяльності різко знижують дотації. В Україні дотації сільському господарству не є небезпечним фактором, вони не загрожують ефективному виробництву ні зараз, ні в майбутньому. Нас сильно обмежить в дотування сільського господарства вступ до СОТ. Днями Росія прийняла рішення в 2,5 рази, до 100 мільярдів рублів, збільшити обсяги пільгового кредитування сільського господарства. У нас цього не буде. В Європі - також практично повсюдно функціонує дотаційне сільське господарство. Рентабельне, по-справжньому ринкове, ефективне сільське господарство можна побачити в Північній Америці. Звідти ми і веземо технології, які дозволяють в десятки разів скоротити кількість людино-годин на тонну виробленої продукції, природно, за рахунок інвестицій, і в підсумку робити українське зерно конкурентним. Тому що український бюджет ні сьогодні, ні в довгостроковій перспективі не буде здатний конкурувати з бюджетами країн, з якими доведеться конкурувати українського зерна. Те, що робимо ми, по суті, родинно процесам, неодноразово відбувалися в сільському господарстві та інших видах людської діяльності з появою будь-якого змінює глобальні процеси досягнення прогресу: так змінилися параметри і можливості з появою двигуна внутрішнього згоряння, тракторів. Подібні принципові зміни відбуваються і сьогодні: ми просто наводимо на цю землю досягнення прогресу.

- І яке у вас відчуття від широкого погляду на сільське господарство? Це перспективний сегмент економіки? Деякі фахівці вважають аграрний сектор зруйнованим і безперспективним ... З іншого боку, ми бачимо чимало господарств, які використовують дорогу техніку, сучасні технології.

- Основою виробництва зерна та інших культур довгий час був плуг. Історично це цілком аргументовану інструмент, але коли ціна нафти наближається до позначки 100 доларів за барель, економіка виробництва плугом зазнає зміну параметрів. Оранка землі чи не гарантує збитковий результат в підсумку, тому що реальна ситуація з енергоносіями не дає можливості домогтися ефективності при виробництві зерна за допомогою плуга. Потрібні нові енергозберігаючі технології, до яких ми прийшли. Орати землю - високовитратна операція. Занадто багато нафти йде на виробництво тонни зерна. Таке зерно не може бути дешевим, а значить, його вкрай складно реалізувати. Але крім того, на ринок приходить зерно, вироблене з набагато меншими витратами за новими технологіями, а значить, більш дешеве. Неминуча ситуація, коли зерно за допомогою плуга буде невигідно виробляти навіть для власних потреб - дешевше буде купити зерно, вироблене ефективними методами.

Ми починали в 2000 році з п'ятисот гектарів, застосовуючи традиційні прийоми виробництва зерна, і вчилися у досвідчених практиків сільського господарства, які годилися нам у батьки, у апологетів радянського рослинництва. Але через кілька років прийшло розуміння, що очікувана ефективність виробництва не досягається, і кошти, які вкладені в цю діяльність, вигідніше було б просто розмістити на депозиті в банку. Нам підказали варіанти підвищення ефективності фахівці і компанії, які вже пройшли період пошуків шляху до успіху. В результаті порівняння ми прийшли до висновків, що американська система господарювання та виробництва зерна - найпрогресивніша.

Для нас сільське господарство - це бізнес. Це означає, що він не може бути збитковим або пасивним. Нам ніхто не допомагає. Ми не отримуємо ніяких дотацій, не пов'язані з політикою. Сьогодні найкраще - не заважати нам, і ми все зробимо правильно. Ще доживає останні дні радянська система або психологія, пов'язана з нею, заснована на принципах роздачі, дотування. Сьогодні ця система пішла, і ті 95% аграрників, які живуть минулим, не знаходять собі місця в ринковому високотехнологічному сільському господарстві.

Поганий землі не буває

- Як ви оцінюєте українські грунту? В якому вони стані і яке майбутнє у них можливо?

- Я вважаю, власне поганих грунтів в Україні майже немає. У нас в практиці були випадки, коли ми приймали якесь господарство, і нам говорили: ось 2 тисячі гектарів нормальних, а одна тисяча - ніяка, там ніколи нічого не росло і не буде рости. Ми проводимо аналізи грунту, визначаємо потенціал землі. І землі нерідко просто дивують своїми можливостями. Важливо визначити сівозміну для конкретної грунту, безпомилково з'ясувати, що буде добре рости на такому грунті і що сіяти після цієї культури. На Україні по світовій шкалі стан грунтів можна визначити як землі, цілком придатні для конкурентного виробництва зерна. Але говорити про якість грунтів не можна у відриві від цілого ряду чинників і характеристик, які будуть принципово впливати на собівартість виробництва зерна в конкретному місці. Це інфраструктура, фітосанітарний стан полів, соціальні проблеми конкретного регіону, багато, багато факторів. Насправді, оцінювати родючість грунтів за одним критерієм - як мінімум короткозорість. Оцінювати доводиться десятки параметрів для того, щоб визначити, чи варто тут займатися виробництвом зерна чи ні.

Оцінювати доводиться десятки параметрів для того, щоб визначити, чи варто тут займатися виробництвом зерна чи ні

Що екологічніше - орати або НЕ орати

- Наскільки нешкідливі для природи нові технології виробництва зерна?

- Навіть при невигідних закупівельних цінах, що виникли внаслідок врожайного року і конкуренції серед українських зерновиробників, можна отримувати прибуток, застосовуючи нові технології та прогресивні системи. Там, де з'являються прогресивні зерновиробники, там починається XXI століття, а там, де тримаються за радянську систему господарювання, там - розруха, збитки, відсутність перспективи. І коли ми, приходячи на землю, укладаємо договори на 15 років і більше, ми, по суті, підтверджуємо, що прийшли всерйоз і надовго.

Що стосується екологічності, дбайливого ставлення до землі, то з привнесеними нами технологіями всі ці фактори набувають глибоко позитивний зміст. Плугом пласт землі перевертається, а в природі цього ніколи не робиться. Чи не робимо цього і ми. Якщо говорити про відповідальність людини за стан землі, про турботу про охорону навколишнього середовища, то нові технології якраз і відповідають цим викликам часу. Ці технології дуже недешеві, але вони роблять виробництво зерна вигідним, а головне - екологічним. Але ж приклади фактичного винищення грунтів в історії людства є. Наприклад, Ірак, в давнину - Месопотамія, колиска цивілізації, що відрізнялася щедрим родючістю. Неправильні підходи до оранки грунту, неправильне застосування поливу по суті привели до техногенної катастрофи тисячі років тому. Зараз там пустеля.

Прибуток і те, що вище прибутку

- З наших поїздок по селах складається враження, що старий селянський метод господарювання нізкоеффектівен, вимагає багато ресурсів, в результаті дозволяє якийсь прибуток отримати. Сучасний метод, як здається, також не дає високого прибутку. Щоб отримати велику масу прибутку, потрібен вал, потрібно дуже багато гектарів землі, щоб невелика надбавка на кожному в сумі склалася в вагому цифру.

- Ми перебуваємо в процесі нарощування обсягу земель, в основному розташованих на південь і захід від Києва, і не більше, ніж реалізуємо спільну для сучасного сільського господарства тенденцію розширення: фермери поступово відходять і витісняються великотоварним виробництвом, і це відбувається майже у всіх країнах, де історично склалася приватна власність на землю. Ми вже торкалися питання ціни на нафту, і це теж причина, яка пояснює, чому фермер не може конкурувати з великотоварним виробництвом, хоча існує ще й безліч інших факторів, які позбавляють дрібне фермерство перспектив.

- Але ж для зерновиробництва положення України в цілому досить вдале?

- Так, Україна географічно має ряд переваг, і тут мова йде перш за все про океанських портах Чорного моря. Радує те, що на високому рівні ведуться розмови про інвестиції в портові елеватори, відвантажувальні потужності. Це серйозний крок до стрибкоподібного збільшення інвестицій у виробництво зерна в Україні. Сьогодні ми більше конкуруємо з зерном з Миколаївської області, ніж з зерном з Провансу, Канзасу або Австралії, тому що є "вузьке місце" - Україна може відвантажити приблизно 12,5-14 мільйонів тонн. Зібрали близько 40 мільйонів тонн. Велика частина забезпечує потреби внутрішнього ринку, ще 12 продали, але всерівно залишається приблизно 4 мільйони, які неможливо відвантажити. Це надлишки, які тиснуть на ринок і обрушують його.

Якщо правильно вважати, дорога техніка не дорожче дешевої

- Ви ось говорили, що спочатку купували вузькозахватними техніку, потім широкозахватних, дорогі трактора ... Окупилося це?

- У нас інші принципи. Ми купили широкозахватних техніку, коли у нас було 6000 гектарів. Але якби ми купували вітчизняну техніку, нам знадобилося б набагато більше тракторів, та ще включився б і людський фактор: механізатори, фахівці, сотні людей. У польових умовах такі процеси вкрай складно контролювати. Широкозахватна техніка дозволяє не тільки забезпечити інтенсивність операцій, але і впроваджувати нові управлінські технології, оскільки на одиницю техніки припадає лише один-два працівника. А обробляє такий обсяг всього кілька одиниць техніки. Процес легко контролювати. Якщо правильно перерахувати в гроші, то, в порівнянні з 20 вітчизняними тракторами, вийде дуже вигідно.

наостанок

- Які, на вашу думку, є перспективи в українського сільського господарства? Потенціал нашої країни у виробництві зерна високий, це ми з'ясували. Але ринки збуту для вітчизняного сільгоспвиробника - де вони, крім внутрішнього ринку?

- На мій погляд, перспективи експорту українського зерна мають близькосхідний вектор, північно-африканський. В арабських країнах мільярдне населення і високий стійкий попит на зерно. Це найважливіший ринок для збуту причорноморського зерна. Тут ми можемо дуже успішно конкурувати з Європою, де, до речі, не склалося великотоварне виробництво. Середній розмір фермерського господарства там - 22 гектара, а у нас 150 гектарів - розмір одного поля. Ми в дуже вигідному положенні і в конкуренції з американським зерном - вартість доставки зерна в арабські країни набагато менше з Одеси, ніж, скажімо, з Нью-Орлеана. Там і потрібно шукати план відродження українського села. У світі відбувається процес глобалізації, і ми бачимо це на прикладах автомобільної, сталеливарної промисловості, і все починається зі збуту. Був би збут, все інше - нюанси. Витоки відродження села потрібно починати шукати з збуту того, що може виробляти українське сільське господарство.

Витоки відродження села потрібно починати шукати з збуту того, що може виробляти українське сільське господарство

Довідка про компанію

АТ "Технологічна Аграрна Компанія" заснована в 2000 р Спеціалізація - рослинництво - вирощування кукурудзи, сої, зернових, ріпаку. Кількість орендованої землі - 17,5 тис. Га

(Опубліковано в №4, 2006)

Ви брали за основу аналізі сучасного українського сільського господарства в цілому або аналізі інвестиційної привабливості бізнесу на конкретному агропідприємства?
Чому ми ставимо такі цілі перед собою?
І яке у вас відчуття від широкого погляду на сільське господарство?
Це перспективний сегмент економіки?
В якому вони стані і яке майбутнє у них можливо?
Але ж для зерновиробництва положення України в цілому досить вдале?
Окупилося це?
Але ринки збуту для вітчизняного сільгоспвиробника - де вони, крім внутрішнього ринку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация