Чи об'єднає Романових 400-річчя династії?

У 2013 році в Росії і за її межами відзначають 400-річчя воцаріння династії Романових. 21 лютого виповнилося рівно 400 років з моменту обрання Земським собором Михайла Романова на московський престол. Але основні урочистості пройдуть пізніше - вінчання на царство 16-річного сина патріарха Філарета відбулося в липні 1613 року. У святкуваннях, присвячених цій, без сумніву, великою історичною датою, візьмуть участь часті гості в Росії - глава імператорського дому у вигнанні велика княгиня Марія Володимирівна Романова та її син, цесаревич Георгій. Тим часом далеко не всі з Романових збираються прибути в Росію. І справа зовсім не в прихованою образі на країну. Тоді чому?

Знищені 16, вціліли 43

Коли в березні 1917 року імператор Микола II зрікся престолу (слідом за ним відрікся і брат Михайло), він навряд чи міг передбачити трагічну долю своєї родини. Захопивши владу, більшовики знищили 16 членів російського імператорського дому - дванадцять чоловіків і шість жінок, в тому числі двох вроджених іноземних принцес. Але винищити вінценосне сімейство під корінь не вдалося. У 1919 році з Криму, де членів сім'ї Романових тримали під домашнім арештом в царському маєтку «Ай-Тодор», їх вивіз британський лінкор «Мальборо». Всього за межами країни виявилося 43 члена дому Романових - 19 чоловіків і 24 жінки.

З главою імператорського дому у вигнанні мені пощастило зустрітися влітку 1990 року в Парижі ... Як зараз пам'ятаю, імператорські апартаменти не здалися мені шикарними. Запам'яталося, що в квартиру, розташовану в провулку неподалік від відомої вулиці Ріволі, ми з французькою журналісткою піднімалися на крихітному ліфті, в який по черзі з працею втиснулися боком, - правда, в інших будинках в центрі Парижа ліфтів не було взагалі, їх заборонено вбудовувати в старовинні будівлі. Володимир Кирилович приймав нас разом з дружиною Леонідом Георгіївною. Під час розмови показав на значних розмірів картину на стіні - на ній був зображений його прадід, імператор Олександр II.

Великий князь з червоним бантом

Однак першим російським імператором у вигнанні став зовсім не Володимир Кирилович, а його батько - великий князь Кирило Володимирович (приставка «великий» покладалася йому як онукові імператора Олександра II) ... Після революції Кирило - двоюрідний брат убитого Миколи II - оселився з родиною у Франції, де в 1922 році і прийняв звання охоронця государева престолу, а в 1924-му - обов'язки імператора всеросійського у вигнанні. Логіка його «воцаріння» диктувалася тим, що в ситуації, коли більшовики винищили все чоловіче потомство імператора Олександра III, права на престол, який в той час монархісти ще сподівалися повернути, повинні були перейти в рід наступного сина Олександра II, старшим династичним представником якого він як раз і був.

Але далеко не всі вони виявилися в еміграції Романови ... погодилися з таким підходом. Опонентів очолив Микола Миколайович Романов, дядько Миколи II, колишній верховний головнокомандувач - мабуть, сам мітив в престолонаслідники.

Противники «Кирила Першого» пригадали йому багато. Наприклад, що в березні 1917-го його поведінка не було взірцем мужності та відданості вінценосному братові - нібито в ті важкі дні він з червоним бантом на грудях і разом зі своїм гвардійським екіпажем прийшов до Держдуми і мало не присягнув їй у вірності, хоча його кузен-імператор тоді ще не відрікся від престолу. Що свого часу він одружився не тільки на власній двоюрідній сестрі, але ще й на розведеною. І це чиста правда - напередодні їхнього одруження Микола II позбавив Кирила всіх прав члена імператорського прізвища, включаючи права успадкування престолу. Правда, через кілька років імператор змилостивився і шлюб все-таки визнав, так що кузен Кирило відразу опинився третім серед його можливих наступників. Його дружина стала великою княгинею Вікторією Федорівною, що народилися до 1917 року дочки Марія та Кіра - княжнами імператорської крові. А наречений Володимиром син і спадкоємець - практично ровесник революції, він народився в серпні 1917-го на території Фінляндії, куди сім'ї вдалося виїхати, - став другим після свого батька російським імператором у вигнанні.

Паспорт для імператора

Дитинство Володимира Кириловича пройшло в німецькому Кобурзі і в Сен-Бріак - курортному містечку на березі Ла-Маншу, куди імператорська сім'я остаточно переселилася в 1928-м. Спадкоємець російської корони ніколи не ходив в школу - батьки боялися за його безпеку, так що виховували і навчали Володимира, як і всіх царських дітей до революції, домашні наставники. З дитинства він, крім російської, вільно говорив англійською, французькою, іспанською та німецькою мовами. В юності захоплювався технікою, збирав діючі моделі літаків і кораблів, вивчав пристрій автомобіля. У 1933 році, на династичне повноліття, йому подарували перший мотоцикл. Престол він зайняв в 21 рік - після того як в 1938 році в госпіталі під Парижем помер його батько, Кирило Володимирович. Рік по тому глава дому Романових інкогніто відправився до Великобританії, де вступив на завод дизельних моторів під ім'ям Петра Михайлова, як колись Петро I, - хотів краще пізнати життя робітників, отримував робоче платню, знімав кімнату.

Одружився він на уродженої княжни Багратіон-Мухранской Леоніда, дочки глави грузинського царського дому. Сьогодні їх обох немає в живих. Леоніда Георгіївна пішла з життя в 95 років, вже в ХХI столітті. Володимира Кириловича Герасимчука через рік після розпаду СРСР. Але він все-таки встиг побачити батьківщину - 5 листопада 1991 року разом з дружиною прибув на запрошення мера Анатолія Собчака на урочистості на честь повернення Санкт-Петербургу його справжнього імені. Вирушаючи в ту поїздку, він висунув лише одну умову - ніякої візи він брати не буде.

А в лютому 1992-го в Парижі побував з візитом президент Єльцин. «Цар Борис» побажав зустрітися з главою російського імператорського дому, і як тільки він відбув на батьківщину, як Володимир Кирилович вже отримав паспорт російського громадянина - ще старого зразка, з гербом СРСР на обкладинці. Але громадянином Росії глава дому Романових пробув недовго - в квітні 1992-го, під час візиту в Америку, раптово помер від серцевого нападу прямо на прес-конференції. Ще за життя Володимир Кирилович оголосив про передачу династичних прав своєї народилася в 1953 році дочки Марії. І онукові - цесаревичу Георгію. До Росії вони вперше прибули, слідуючи за труною батька. Він був похований у родовій усипальниці Романових в Петропавлівській фортеці, відспівував його патріарх Алексій II, з яким він в останні роки вів переписку.

незгодні

З нинішнім розподілом ролей в династії теж згодні далеко не всі закордонні Романови. Обурені родичі імператриці Марії і цесаревича Георгія не втомлюються повторювати про те, що все княжни імператорської крові за кордоном брали титули і прізвища своїх іноземних чоловіків. А ось з Марією Володимирівною сталося по-іншому - її чоловік, принц Франц Вільгельм Пруський (до речі, вони давно розлучилися), отримав від її батька титул великого князя. Але якби вона пішла загальним правилом, то їх народжений в 1981 році син Георгій став би принцом Георгієм Прусським, а зовсім не спадкоємцем династії Романових. Та й в тому, що сама Марія Володимирівна являє собою особу імператорського гідності, опоненти «кирилівці» сильно сумніваються. Її мати Леоніду Георгіївну, на їхню думку, з великою натяжкою можна назвати представницею рівноцінного Романовським царського дому: мовляв, про яку грузинської царської династії можна говорити, якщо Грузія в 1801 році увійшла до складу Російської імперії? І які виняткові права на верховенство в династії Романових можуть бути тоді у самій Марії Володимирівни?

Ще в 1979 році сім князів та князівен імператорської крові - все народжені до березневої революції 1917 року - заснували за кордоном організацію незгодних «Об'єднання членів роду Романових». Що живе в Італії 90-річний Микола Романович Романов - праправнук по чоловічій лінії імператора Миколи I, меценат, письменник і історик - нинішній глава опозиціонерів. В членах руху сьогодні значиться десять князів, 12 княгинь і цілий полк менш родовитих представників клану. Правда, у більшості жінок прізвища вже неросійські - Консоло, Боначіні, Комісер, Глоссінджер, Тіротті тощо. На опозиційному веб-сайті «Російський щоденник» можна дізнатися, що своїм головним завданням союз нащадків вважає збереження єдності роду, пропаганду його історичних традицій і просвітницьку діяльність, зокрема, в 1992 році на з'їзді всіх старших чоловіків роду Романових в Парижі було вирішено створити фонд «Романови для Росії», який допомагає дитячим домівках, притулкам і лікарням. Організація створювалася виключно для зміцнення зв'язків між розкиданими по світу членами династії, а не для вирішення питання про форму правління в Росії, який може вирішувати тільки великий російський народ. І звичайно, не для участі в династичних чварах.

Однак неприязні до спадкоємців престолу родичі не приховують. Люблять згадати, що на історичній події - церемонії поховання в Петропавлівському соборі останків розстріляних в Єкатеринбурзі членів царської сім'ї, що зібрала 17 липня 1998 року понад 40 закордонних Романових, - Марія Володимирівна хоч і перебувала тоді в Росії, не була присутня. Мабуть, тому, що російська влада попередили: вони не стануть віддавати перевагу нікому з присутніх на церемонії членів роду.

На своєму сайті опозиціонери пояснюють, що більшість опинилися на чужині руських князів і княгинь вибирали своїх чоловіків серед членів великих історичних російських сімей. Тому що вже не допускали думки про традиційний колись для Романових пошуку чоловіка або дружини серед представників німецької знаті, вважаючи Німеччину основною причиною почалися в 1914-м бід Росії. Ще один явний випад проти «кирилівці». Цесаревич Георгій по батькові - праправнук німецького імператора Вільгельма II. Старші сестри його діда Володимира - Марія і Кіра - теж вибрали в чоловіки німців: Марія Кирилівна в 1925 році стала дружиною князя Карла Лейнінгенского, а білява красуня Кіра Кирилівна в 1938 році в Потсдамі відсвяткувала пишне весілля з Луї Фердинандом Прусським, спадкоємцем німецького імператорського дому. Тепер номер один серед спадкоємців цього будинку - онук Кіри Кирилівни, Георг Фрідріх (Гогенцоллерн).

У канцелярії дому Романових (в Росії така вже є) у відповідь на недружні заяви рідні обзивають опонентів «асоціацією морганатичних родичів». Як роз'яснює директор канцелярії Олександр Заходів, вони народжені від морганатичних шлюбів і по фамільним законам до російського імператорського дому належати не можуть. А велика княгиня Марія Володимирівна належить і є зовсім не «претендентом на престол», а законною спадкової главою династії. Статус Марії Володимирівни, за його словами, визнали значно більш авторитетні сили, ніж «приватна асоціація родичів», а саме Церква і іноземні королівські будинки.

Майже офіційні особи

Це досить скромне заяву. Насправді невизнана де-юре глава дому Романових мало не офіційна особа на батьківщині предків. Тільки в минулому листопаді Марія Володимирівна поспілкувалася з муфтієм Москви, відвідала прем'єру опери «Життя за царя» в Челябінську, зустрілася з головою Держдуми Сергієм Наришкіним, з патріархом Кирилом.

Чи не визнані в своїй вітчизні, але відновлені в російське громадянство мати і син Романови об'їхали майже всі регіони країни - від Смоленська до Владивостока. До Росії вони приїжджають за офіційними запрошеннями - від патріарха, представників президента, губернаторів і мерів. У будинку Романових є свій офіційний сайт з докладною інформацією про життя і діяльності імператорського прізвища. Канцелярія імператорського дому, заснована в Москві в 1997 році, в 2003-му пройшла державну реєстрацію, тобто діє на цілком законних підставах, хоча приблизно два десятка її співробітників працюють на добровільних засадах. Є ще представництво в Придністров'ї - невизнана республіка першою визнала невизнану імператрицю. Марії Володимирівні дарує свої книги Володимир Чуров, у вільний від нервової роботи час голова ЦВК вивчає історію Білого руху і навіть написав і опублікував повість «Таємниця чотирьох генералів».

Велика княгиня роздає в Росії ордена - в 2001 році за погодженням з командуванням Збройних сил вона відродила заснований в 1929 році її дідом військовий орден Святителя Миколая Чудотворця і тепер приїжджає нагороджувати їм російських військових. Сама государиня теж отримала орден в Росії, правда, поки що не з рук світської влади - церковним орденом Святої Ольги I ступеня її нагородив Патріарх Московський і всієї Русі Алексій Другий. А вона незадовго до того, як святійший патріарх пішов з життя, зарахований його до вищого династическому ордену Святого Андрія Первозванного. Марія Володимирівна відродила і інший імператорський орден - Святої Анни. Два роки тому вона спеціально побувала в Москві на запрошення голови Верховного суду Росії В'ячеслава Лебедєва - звести його в гідність кавалера імператорського ордена Святої Анни I ступеня.

Государиня-імператриця зводить співвітчизників навіть в дворянське гідність - за праці на ниві доброчинності, підтримки Церкви, зміцнення обороноздатності та досягнення в держслужбі. Правда, поки що в менших масштабах, ніж це робилося в старі добрі часи. І імена новопожалованних дворян - діячів сучасної політики і персонажів світського життя - сьогодні особливо не афішуються.

Імператриця вирощує кавуни

«Коли ви повернетеся в Росію?» - таке питання Марії Володимирівні і її синові Георгію задають постійно. Зазвичай вони відповідають, що якби були приватними особами, давно б уже повернулися. Але повернення на батьківщину імператорського дому - повернення не просто сукупності приватних осіб, а цілої історичної інституції. Це вже сталося в Болгарії, Румунії, Сербії, Угорщини, Албанії, Італії, Франції, Португалії, інших республіканських країнах, де для царювали династій створили гідні умови проживання на батьківщині. Мати і син Романови періодично спілкуються з європейськими королівськими династіями, з якими перебувають у родинних стосунках, відвідують сімейні торжества. В кінці 2011-го побували на 90-річчі короля Румунії Михайла I. Бачили, що в честь ювіляра в Національній опері було дано концерт, до будівлі опери прийшли натовпи народу, які хотіли привітати свого монарха. Живе король в палаці, його резиденцію охороняє кінна гвардія.

До речі, у Володимирському палаці на Палацовій набережній Санкт-Петербурга, де жив предок Марії Володимирівни - великий князь Володимир Олександрович, син імператора Олександра II, - ще в 20-і роки розмістився пітерський Будинок вчених. Одного разу, коли Анатолій Собчак брав її в мерії, він пожартував: «Може, повернути вам палац?» Імператриця у вигнанні теж посміялася: «Та що ви, хто ж буде його прибирати».

Глава імператорського дому живе у звичайній квартирі в центрі Мадрида - тепер це єдина власність імператорської родини. З сімейної віллою у французькому Сен-Бріак їм довелося розлучитися - занадто дорого її утримувати і ремонтувати. Побут государині влаштований просто, ніякого церемоніалу, по господарству їй допомагає покоївка-марокканка. Сама вона завжди любила возитися з землею і рослинами: раніше доглядала за садом навколо своєї вілли в Сен-Бріак, тепер - за маленьким куточком на даху будинку, де мешканці можуть вирощувати квіти й овочі. Іноді, якщо пощастить, російської імператриці вдається отримати урожай помідорів і невеликих, але дуже солодких кавунів.

Князь великого «Норнікеля»

Цесаревич Георгій, якому в травні виповниться 32 роки, робить успішну кар'єру. Як не дивно, пов'язану з Росією, хоча народився він в Іспанії, освіту здобував у Англії і Франції і англійською, французькою та іспанською говорить вільніше, ніж російською. Після Оксфордського університету, де він вивчав економіку і юриспруденцію, підробляючи вечорами в юридичній фірмі, Георгій Романов працював в Брюсселі помічником віце-президента Єврокомісії і комісара з транспорту і енергетики, потім в Люксембурзі займався проблемами атомної енергетики і безпеки ядерного виробництва. Але в кінці 2008 року спадкоємця-цесаревича запросив в свої радники гендиректор «Норнікеля» Володимир Стржалковскій (нагадаємо, що керівник холдингу покинув свій пост в минулому грудні, отримавши найбільше вихідну допомогу в історії Росії - $ 100 млн). За допомогою «справжнього князя» керівники «Норнікеля» розраховували скоротити збитки від рішення Єврокомісії класифікувати ряд з'єднань нікелю в якості небезпечних речовин - сподівалися, що у нащадка Олександра II краще вийде відстоювати їх інтереси перед об'єднаної Європою. Мабуть, очікування акціонерів виправдалися - сьогодні Георгій працює вже не в представництві концерну в Брюсселі, а очолив його збутову «дочку» в Швейцарії.

Тепер йому залишається тільки «правильно» одружитися. Якби в сучасній Великобританії діяли закони Російської імперії, то шлюб англійського принца Вільяма і Кейт Мідлтон вважався б морганатичним, тобто неравнородним. Але життя не стоїть на місці, і більшість європейських королівських будинків, в тому числі правлячих, скасували поняття морганатичних шлюбів. Тепер для визнання шлюбу династичним достатньо згоди царюючого монарха. У російському законі про престолонаслідування, затвердженому імператором Павлом I в 1797 році, до речі сказати, містилася така ж норма. Додаткове обмеження, що стосується шлюбів членів імператорського будинку, ввів в 1820 році імператор Олександр I. Він встановив, що якщо член династії одружується з особою, що не належить до якого-небудь царського або можновладного дому, то сам він не втрачає прав на престол, але його дружина і потомство не володіють династичними правами. Для династії Романових у вигнанні це обмеження поки що залишається в силі.

Правда, матінка-імператриця вже натякнула, що якщо обраницею сина стане дівчина некоролівського походження і для укладення з нею правильного шлюбу потрібно коректування діючих династичних законів, то за цим справа не постоїть. Проблема в іншому - якщо Георгій Романов одружується «не так», династичні суперечки з морганатичної ріднею спалахнуть з новою силою. І завершитися можуть справжнім палацовим переворотом.
На вищому рівні

Рік тому глава дому Романових і спадкоємець-цесаревич відвідали церемонію освячення закладного каменя руського православного храму Різдва Христового в Мадриді , Де поспілкувалися зі Світланою Медведєвої. У минулому вересні брали участь в урочистостях, присвячених 200-річчю всенародної перемоги у Вітчизняній війні 1812 року, де їх тепло вітав особисто президент Путін. Правда, ні президент, ні прем'єр поки що не влаштовували спеціальних зустрічей із спадкоємцями корони Російської імперії. Хоча знайомі з ними давно - з тих пір, як будучи співробітниками мерії Санкт-Петербурга за дорученням мера Анатолія Собчака курирували перші візити Романових на батьківщину. Вони і пізніше зустрічалися регулярно, наприклад, чотири роки тому бачилися на інтронізації патріарха Кирила.

Велика княгиня чекає, що з часом дозріють умови і для офіційної зустрічі. Привід - святкування 400-річчя покликання Романових на російський престол. Втім, в своєму зверненні до співвітчизників з нагоди круглої дати Марія Володимирівна написала, що цей свято не вшанування династії, а святкування закінчення Смути. Ювілей, даний для осмислення минулого і зробити висновки. Свято народу, який звільнив свою країну від загарбників і відновив свою державність.

Глава династії у вигнанні не раз заявляла, що представники дому Романових завжди сприймали владу не як жаданий плід, а як тяжкий хрест. І що вони не прагнуть до політичної влади або участі в політичній боротьбі. Інша справа - зберігання вічного ідеалу держави-сім'ї, здатного забезпечити єдність, злагоду і рівновагу в суспільстві, від цього обов'язку глава династії не має права відмовитися ...

(друкується зі скороченнями)

Наталія Давидова

джерело: «Московские новости»

Тоді чому?
І які виняткові права на верховенство в династії Романових можуть бути тоді у самій Марії Володимирівни?
Одного разу, коли Анатолій Собчак брав її в мерії, він пожартував: «Може, повернути вам палац?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация