Чи потрібна символіка Союзної держави Білорусі і Росії? СОНАР -2050

  1. Якою має бути символіка Союзної держави?
  2. Світовий досвід символіки інтеграційних об'єднань

Державна символіка стане величезною силою, яка об'єднає під собою громадян Білорусі і Росії, буде сприяти розвитку Союзної держави.

Союзної держави Білорусі і Росії - найбільш тісний інтеграційний проект на пострадянському просторі, що володіє ознаками наддержавних. Початок йому був покладений в Москві 8 грудня 1999 року, коли президенти двох країн підписали Договір про його створення. Перша стаття цього документа свідчить , Що новий інтеграційний проект є новим етапом в процесі єднання народів двох країн в демократичну правову державу. Договором також передбачено створення на його території єдиного економічного, правового, соціально-політичного просторів.

З тих пір пройшло сімнадцять з половиною років, за які була виконана чимала робота в області пристрою спільних російсько-білоруських органів управління: були створені Вищий Державна Рада, Рада Міністрів та Постійний комітет Союзної держави. Крім того, почали працювати загальні Прикордонний і Митний комітети, ряд комісій. Однак Парламент Союзної держави, передбачений договором, так і не був створений. Його функції виконує парламентська Збори Союзу Білорусі і Росії, яке складається з рівної кількості представників, делегованих Національними Зборами Республіки Білорусь і Федеральними Зборами Російської Федерації: по 36 від кожної з країн-учасниць.

Принесло свої плоди і співробітництво в галузі засобів масової інформації: була створена телемовні організація Союзної держави, результатом роботи якої став телеканал ТРО .

Днями стало відомо і про спільні наукові досягнення. Так, у нас з'явиться наднаціональна система донорства органів, а також Росія і Білорусь створять новий космічний супутник.

Крім цього, існують певні успіхи в економічній, соціальній і культурній сферах.

Однак звертає на себе увагу один з прогалин в будівництві Союзної держави: за весь час так і не була прийнята його символіка - прапор, герб, гімн. У той же час пункт 1 статті 10 Договору про його створення свідчить : «Союзна держава має свій герб, прапор, гімн та інші атрибути державності».

Можливо, керівництва країн-союзниць не вважають прийняття символіки питанням першорядної важливості, проте, на наш погляд, цього слід було б приділити увагу якомога швидше. Загальна символічне простір неодмінно піде на користь Союзу, а головне - ще більше об'єднає братські народи білорусів і росіян.

Чому це важливо?

Державна символіка стане величезною силою, яка об'єднає під собою громадян Білорусі і Росії, буде сприяти розвитку Союзної держави.

По-перше, державна символіка впливає на ідентичність населення.

Наприклад, німець, бачачи, як в вершини майорить прапор Німеччини, відчуває себе німцем, пишається своєю рідною ФРН. Але коли він бачить прапор Європейського Союзу, він ідентифікує себе вже як європейця, пишається не тільки ФРН, а Європейським Союзом в цілому.

Європейська символіка займає досить важливе місце в західному соціокультурному просторі. Синій прапор з жовтими зірками завжди супроводжує європейських політиків на міжнародній арені. У багатьох країнах навіть прийнято його вивішувати поруч з національним. Він майорить над урядовими будівлями і банками, поліцією і університетами. Особливе значення він має в школах: тамтешні діти вбирають громадянську ідентичність Європейського Союзу.

Єднання народів Росії і Білорусі в демократичну правову Союзну державу, що передбачено статтею 1 Договору про створення інтеграційного проекту, буде набагато легше досягти за умови появи у росіян і білорусів загальної громадянської ідентичності Союзної держави. Наприклад, білорус буде сприймати себе, перш за все, як громадянина суверенної Республіки Білорусь, але також як громадянина Союзної держави. І прапор, герб і гімн якнайкраще будуть цьому сприяти.

Ряд дослідників символіки, наприклад, К.С. Гаджієв, який вивчав трансформацію символів і атрибутів влади, Ю.А. Глушаков і А.В. Нікітін, які розглядали символ в правових аспектах державного розвитку, Н.А. Соболєв і В.А. Артамонов, які вивчали особливості історії державної символіки Росії, прийшли до висновку, що загальні прапор, герб і гімн можуть об'єднати навколо себе народи, так як мають універсальним впізнаваним кодом незалежно від політики та ідеології.

По-друге, використання символіки є відмінним способом виховання і вирази патріотизму.

Людині недостатньо виявляти просто любов до батьківщини, йому потрібна ще і символіка для зображення своєї любові.

З прапором в руках воюють, за нього гинуть, його несуть з собою в бій. Коли Радянська Армія взяла Берлін, символічним втіленням Великої Перемоги стало підняття червоного прапора над поваленим Рейхстагом. У багатьох до сих пір День Перемоги асоціюється з фотографією цього дійства, чи не так?

Прапор являє собою не просто символ Батьківщини, він втілює в собі гордість за її минуле, принципи, на яких вона живе в сьогоденні, і її прагнення в майбутньому.

Символіка Союзної держави могла б мати величезний виховний потенціал. Її вивчення в школах сприяло б формуванню у дітей інтересу до даного проекту: Союзна держава - це не просто відсутність кордонів і інтеграція, це реальне загальне простір з власної унікальної символікою.

Білоруси і росіяни могли б піднімати прапор Союзної держави під час святкування Дня єднання народів Білорусі та Росії, інших пам'ятних та історичних дат.

По-третє, символіка необхідна для ідентичності Союзної держави на міжнародному просторі. З її допомогою інтеграційний проект знайде свою візитну картку, тому що прапор і герб є асоціативними зоровими образами тієї чи іншої держави або інтеграційного проекту для іноземців.

Крім того, що символіка буде виконувати роль певного умовного знака для позначення інтеграційного об'єднання, вона повинна нести інформацію про його внутрішньому стані, про менталітет і історії білоруської та російської націй.

Якою має бути символіка Союзної держави?

По просторах Всесвітньої павутини бродять два дуже схожих за змістом проекту прапора Союзної держави: червоний фон і дві жовті зірки, що символізують його учасників. Як автор обох підписаний хтось А. Акопян.

Акопян


Дизайн прапорів засиллям червоного кольору і жовтими зірками явно відсилає до радянської символіки, що за задумом автора напевно символізує спадкоємність Союзної держави від СРСР.

існує і проект герба Союзу Білорусі і Росії. Його автор - Булгаков В'ячеслав Миколайович, ветеран військової служби, фотохудожник з Твері.

Його автор - Булгаков В'ячеслав Миколайович, ветеран військової служби, фотохудожник з Твері

так творці описують даний герб:

«У центрі композиції - двоголовий орел - символ влади, мудрості, прозорливості і великодушності, нерозділеного євразійського простору. Распростёрші крила, немов збираючись злетіти, він впевнено стоїть на тій частині земної кулі, де простягаються наші держави.

На грудях орла щит з гербами Москви і Мінська.

Над орлом Сонце - джерело життя, символ розуму і справедливості, праворуч і ліворуч від нього дві зірки - по числу об'єднуються республік. Орел знаходиться на лазурному фоні в розбіжних від сонця золотих променях, в Венкова обрамленні з гілок дуба і лавра - традиційних символів життєвої сили, слави і успіху.

Внизу між гілками - картуш з написом «Союз Росії і Білорусі» у вигляді щита, що захищає державу, з двома розгорнутими по сторонам прапорами: справа - Росії, зліва - Білорусії.

Композиція герба виконана з використанням геральдичних символів, що діють в даний час державних гербів РФ і РБ і є їх продовженням з доповненням інших традиційних символів.

Вважаючи, що герб Союзу повинен нести в собі позитивну енергетику, автори прагнули створити гербову композицію, що володіє здатністю вселяти в людей віру в свої сили і прийдешній прогрес, давати надію на краще майбутнє, сприяти зміцненню Союзу, вести народи наших країн до оновлення і відродження » .

На наш погляд запропоновані проекти символів не підходять по ряду причин.

Прапор, запропонований паном Акопяном, демонструє спадкоємність Союзу виключно з радянського минулого, в той час як варто було б закріпити на ньому набагато давнішу зв'язок предків росіян і білорусів, що йде корінням в глибоке століття.

Запропонований тверским фотохудожником Булгаковим герб буде, на наш погляд, гармонійно виглядати лише з прапором в такий же синьо-зеленої забарвленням. Традиційно прапори походять від гербів, тому в світі склалася практика, що їх кольору збігаються, утворюючи якомога більше гармонійне поєднання.

Прапор. На наш погляд, на прапорі Союзної держави обов'язково повинен бути національний орнамент східних слов'ян, який буде демонструвати спільну культурну спадщину білорусів і росіян: вишивка "хрестиком" на скатертинах, рушниках та одязі.

Можна було б взяти орнамент з прапора Республіки Білорусь. В його основі лежить візерунок «Сонце, що сходить», витканий в 1917 році Мотрею Маркевич, селянкою села Костеліще сучасного Сенненского району Вітебської області.

Основний елемент - розташований в центрі орнаменту ромб. Він є давнім символом сонця, що сходить. Фігури справа і зліва від ромба - символ добробуту і багатства. Дві хрестоподібно пересічені лінії з чотирма точками між ними всередині ромба означають засіяне поле. Попарно з'єднані ромби вгорі і внизу орнаменту - символ продовження життя, що поновлюються хлібів. Між ними і центральною фігурою проходять лінії з чотирьох прямокутників з рисками, що відходять з усіх боків. Вони називаються «вотівнимі знаками», які позначають побажання про те, щоб все, що просить людина, збулося.

Крім орнаменту, на прапорі повинен бути присутнім червоний колір. По-перше, він є на прапорах і Білорусі, і Росії, по-друге, відсилає до радянської спадщини, по-третє, червоний - традиційний колір для прапорів Русі, що знайшло своє відображення навіть у мініатюрі Радзивилловской літописі.

По-перше, він є на прапорах і Білорусі, і Росії, по-друге, відсилає до радянської спадщини, по-третє, червоний - традиційний колір для прапорів Русі, що знайшло своє відображення навіть у   мініатюрі   Радзивилловской літописі

Червоний колір в геральдиці традиційно символізує хоробрість, мужність, пролиту за свободу і Отечество кров, рішучість. Його стихія - вогонь, в якому так часто палала східнослов'янська через набіги нежданих гостей зі Сходу та Заходу, але в той же час він загартував наш характер.

Червоний колір символізує чоловіче начало, слов'янських богатирів, воїнів і переможців.

І все ж і Велика Русь, і Біла Русь протягом історії трималася не тільки на чоловічих плечах. Наші дівчата завжди славилися самовідданої турботою про дітей, вірністю ідеалам своїх чоловіків і Батьківщини, непорочність і чистотою, які чудово символізує білий колір - геральдичний колір невинності, шляхетності, відвертості, надії і правдивості.

Білий колір - символ жіночого начала Русі - означає натхненниць чоловіків на великі справи.

Також для союзного прапора цілком підійшов би синій колір. Як за формою, так і за змістом. Лазур (саме так його називають в геральдиці) символізує настільки властиві нам прагнення до справедливості і красі, пильність, відповідальність, любов до Батьківщини, гордість, славу і велич. Або просто небо. А що може радувати око більше, ніж пейзажі рідної землі під куполом блакитного неба?

У зв'язку з вищесказаним, проект прапора міг би виглядати наступним чином: з лівого боку орнамент, як на прапорі Республіки Білорусі, а на іншому полотнище основний колір - червоний, який займає половину прапора. Половину ділять білий і синій кольори: яким чином і в яких пропорціях - це питання другорядної важливості.

Герб. Він може включати в себе або елементи нинішніх гербів Білорусі і Росії одночасно, або бути однаково знаковим і історичним для білорусів і росіян.

У першому випадку це міг би бути симбіоз білоруського герба і російського двоголового орла. Можливо, це знайде своє вираження у вигляді щита червоного кольору, на тлі якого у вигляді вертикального ряду будуть зображені герби Росії та Білорусі.

У другому випадку можна повернутися до першовитоків і використовувати найбільш древні символи Русі - першого державного утворення на території Білорусі і Росії.

Наприклад, за основу можна взяти княжий знак Святослава має увазі двозубця з хрестом на одному з них.


Гімн. Він може бути покладено на музику Александрова. Радянський гімн викликає у білорусів і росіян найтепліші ностальгічні почуття, а також звучить досить велично і могутньо.

Вірші на гімн можна було б написати нові, що прославляють Союз білорусів і росіян. Справедливості заради, текст повинен бути в двох варіантах: на російській і на білоруській мовах.

Світовий досвід символіки інтеграційних об'єднань

Символікою може похвалитися, мабуть, кожне інтеграційне утворення в світі. Далеко за прикладом ходити не потрібно - Європейський Союз.

Прапор ЄС є 12 золотих п'ятикутних зірок, розташованих по колу. У широкому сенсі прапор може використовуватися як символ Європи як частини світу, або як символ єдності всіх народів Європи незалежно від міжнародних організацій. Відповідно, кількість зірок не відображає число країн-учасниць Європейського Союзу.

25 вересня 1953 року нараду Європейської ради рекомендувало до прийняття прапор з 15 золотих зірок на синьому тлі, який повинен був представляти число членів Європейської ради.

Ця пропозиція зустріла опір Німеччини, тому що це означало б визнання Саара, який був одним з 15 членів, як самостійну державу. Саар і Франція з іншого боку відкинули число 14 зірок, тому що тоді в Саарі існували прагнення до самостійності. Число 13 багато хто сприйняв як число нещастя. 10 як число засновників Європейського союзу перешкоджало б ідеї відкритості союзу. Так нарешті домовилися про 12 зірок як символі досконалості.

В офіційному поясненні до рішення комітету міністрів Європейської ради щодо прийняття прапора говориться наступне:

«На тлі блакитного неба західного світу зірки символізують народи Європи в колі, знак єдності. Число зірок незмінно, визначається рівним дванадцяти. Це число символізує досконалість і повноту ... Як дванадцять знаків зодіаку представляють весь всесвіт, так дванадцять золотих зірок стоять за все народи Європи, і за ті, що ще не можуть брати участь в побудові Європи в єдності і світ ».


Є прапор і у американського союзу - Меркосур. На білому тлі чотири синіх чотириконечних зірки, розташованих у формі ромба, внизу напис латинськими буквами назви інтеграційного проекту - MERCOSUR, над ним зелена лінія.


На 14-й сесії Асамблеї глав держав і урядів Африканського Союзу, яка проходила в Аддис-Абеба 31 січня 2010 року, був прийнятий і символ та інтеграційного проекту на чорному континенті.

прапор представляє собою прямокутне полотнище зеленого кольору, в центрі якого розташовується силует Африканського континенту зеленого кольору з білим сяйвом з 53 променів, оточеного 53 золотими п'ятикутними зірками.

прапор   представляє   собою прямокутне полотнище зеленого кольору, в центрі якого розташовується силует Африканського континенту зеленого кольору з білим сяйвом з 53 променів, оточеного 53 золотими п'ятикутними зірками

Є прапор і у Ліги Арабських держав, прийнятий 8 березня 1945 року. Він представлений у вигляді зеленого полотнища, на тлі якого зображено двадцять ланок ланцюга, що символізує держав-учасників, арабською в'яззю і півмісяцем.

Він представлений у вигляді зеленого полотнища, на тлі якого зображено двадцять ланок ланцюга, що символізує держав-учасників, арабською в'яззю і півмісяцем

Як видно, світовий досвід підказує нам, що найбільші інтеграційні проекти вже мають власну символіку.

висновки

За весь час існування Союзної держави Білорусі і Росії так і не була прийнята його символіка - прапор, герб, гімн. У той же час пункт 1 статті 10 Договору про його створення свідчить : «Союзна держава має свій герб, прапор, гімн та інші атрибути державності».

Державна символіка може стати величезною силою, яка об'єднає під собою громадян Білорусі і Росії, а також буде сприяти зміцненню та розвитку Союзної держави. По-перше, державна символіка впливає на ідентичність населення, по-друге, сприятиме вихованню патріотизму у дітей, по-третє, стане візитною карткою інтеграційного проекту на міжнародній арені.

Проект прапора міг би виглядати наступним чином: з лівого боку орнамент, як на прапорі Республіки Білорусі, а на іншому полотнище основний колір - червоний, який займає половину прапора. Половину ділять білий і синій кольори.

Герб може включати в себе або елементи нинішніх гербів Білорусі і Росії одночасно, або бути однаково знаковим і історичним для білорусів і росіян.

Гімн може бути покладено на музику Александрова. Радянський гімн викликає у білорусів і росіян найтепліші ностальгічні почуття, а також звучить досить велично і могутньо.

Найбільші світові інтеграційні проекти вже мають власну символіку.

Якою має бути символіка Союзної держави?
Чому це важливо?
У багатьох до сих пір День Перемоги асоціюється з фотографією цього дійства, чи не так?
Якою має бути символіка Союзної держави?
А що може радувати око більше, ніж пейзажі рідної землі під куполом блакитного неба?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация