Чи небезпечно православній людині займатися йогою?

Я страждаю хворобою хребта. лікар порадив зайнятися йогою . Каже, в йозі є комплекс вправ, який допомагає при моєї хвороби. Але, наскільки мені відомо, всі вправи в йозі спрямовані на досягнення якогось духовного ефекту. Я людина православна, регулярно ходжу до Церкви і не має наміру занурюватися у вивчення чужої мені релігії. У той же час я знаю, що багато хто з вправ сучасної гімнастики взяті саме з йоги. Де ж та межа, за якою фізичні вправи перетворюються в духовні? Петро

Відповідає Дмитро ПЕТРОВСЬКИЙ, співробітник Секретаріату з міжправославних відносин ВЗЦЗ:

- Шановний Петре! Йога зародилася в індуїзмі і буддизмі як сукупність духовних і фізичних практик. Мета йоги - управління психікою і психофізіології людини заради досягнення більш піднесеного психічного і духовного стану. Згідно філософії індійського дуалізму в світі діють два начала: матерія і дух. Життя виходить в результаті з'єднання цих двох субстанцій, які абсолютно різнорідні, але не усвідомлюють своєї різнорідності і притягуються один до одного. Варто душі людини ясно усвідомити всю відмінність своєї природи від природи матерії і глибоко перейнятися цим свідомістю, як вона звільниться від зв'язку з тілом і після смерті розчиниться в духовній субстанції. Тому деякі називають йогу мистецтвом смерті.

Здавалося б, аскетика Православ'я і аскетика йоги співзвучні, але насправді різниця принципова Здавалося б, аскетика Православ'я і аскетика йоги співзвучні, але насправді різниця принципова. Думка про тіло як темниці душі, безсумнівно, має язичницьке походження і в корені противна християнства, яке підтверджує, що тіло - храм Духа Святого, і проповідь тілесне воскресіння.

Всі напрямки йоги засновані на припущенні, що люди можуть своїми діями досягти єдності з Абсолютом. В цілому йога пропонує людині помилковий шлях самовдосконалення - шлях, на який захопив диявол першої людини Адама, спокусивши його можливістю стати Богом.

Одна з систем йоги - хатха-йога - зосереджена на очищенні тіла, що приводить до очищення розуму і життєвої енергії. Хатха-йога включає в себе спеціально підібраний комплекс тренувальних поз, супроводжуваних певним диханням. Різні вправи зміцнюють різні частини тіла і органи. В даний час хатха-йога в її численних варіаціях є стиль йоги, найбільш часто асоціюється з поняттям «йога».

На питання про допустимість йоги як чисто фізичної практики немає сформульованої церковної позиції, існують тільки особисті думки. Одні вважають, що Православ'я і йога несумісні, інші не бачать нічого поганого в тому, щоб використовувати деякі пози з метою оздоровлення. Дійсно, йога - дуже ефективна оздоровча система, але ефективна вона саме завдяки своїй комплексності та вкоріненості в певної духовної традиції. Її популярність у нас зрозуміла - в християнстві не збереглося такої методично проробленою фізичною системи. Крім того, більшість сучасних вчителів йоги подають її як внерелигиозную (або всерелігіозную) систему вправ, що веде до оздоровлення, самовдосконалення, щонайбільше - до якогось абстрактного «просвітління».

І все-таки, освоюючи техніку різних поз, ви неминуче почнете занурюватися в їх духовний сенс. У переважній більшості випадків сучасна йога, що практикується в нашій країні, - це наслідування дилетантів дилетантам. Тому, щоб зрозуміти сенс вправ, вам доведеться читати додаткову літературу. При цьому ви мимоволі будете піддавати своє свідомість впливу тієї язичницької філософії, яка сьогодні затуманила розум багатьох людей.

У Росії і, зокрема, в Москві, незважаючи на надмірну рекламу курсів і шкіл йоги різних напрямків і ступенів складності, дуже мало фахівців, готових викласти йогу саме як цілісну систему. А рідко зустрічаються професіонали вже зробили свій духовний вибір - не на користь Православ'я. Спілкування з такими вчителями для душі небезпечно. Індуїзм зовсім велелюбний по відношенню до інших релігійних практик, і, якщо займатися у серйозних фахівців, вони рано чи пізно поставлять перед вами питання про духовне виборі. Для них, які живуть в цій традиції, природно, що для подальшого зростання необхідно дотримання релігійних ритуалів. Якщо православна людина займеться класичної йогою, йому, щоб залишитися православним, неминуче доведеться протистояти всьому культурно-історичному та духовному фону, який несе чужа для нього традиція. Це не просто.

Я не стверджую, що неможливо займатися йогою тільки як гімнастикою. Безліч лікувально-оздоровчих синтетичних систем ґрунтується на позах йоги. Наприклад, гімнастика Поля Брегга, пілатес та інше. Який комплекс вправ вибрати? Кожен подібний питання має вирішуватися індивідуально. Рекомендацію лікаря зайнятися йогою необхідно обговорити з духівником, який, знаючи вас і ваші схильності, зможе визначити ступінь можливої ​​небезпеки вправ конкретно для вашої духовного життя. Ми, як християни, покликані до свободи, а не до анархії духу. Тому «Усе мені можна, але не все мені корисно» (1 Кор. 6: 12).

Де ж та межа, за якою фізичні вправи перетворюються в духовні?
Який комплекс вправ вибрати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация