Чи йти Чехії до єврозони?

  1. «Правила гри варто поміняти ...»
  2. «Безвідповідальний Південь і відповідальний Північ»
  3. «Єврозона - це елітний клуб ...»

Ілюстративне фото: Європейська комісія   На даний момент в єврозоні складаються 19 держав-членів ЄС Ілюстративне фото: Європейська комісія На даний момент в єврозоні складаються 19 держав-членів ЄС. Останньою, дев'ятнадцятої країною, яка перейшла на євро, стала Литва. Сталося це трохи більше місяця тому, першого січня.

Зараз з країн, які перебувають в ЄС і в свій час пообіцяли прийняти євро, тільки в шести поки що діє своя національна валюта. Це Румунія, Польща, Угорщина, Хорватія, Болгарія і Чехія.

Чеські політики не поспішають називати день, коли в країні почне діяти євро. Якщо хтось і каже про якісь дати, то тільки так, що «раніше, ніж в такому-то році в Чехії євро не буде». Деякі називають навіть 2019 рік: як мінімум до цього часу Чеська Республіка не відмовиться від крони.

Єврозона переживає не найкращі часи, проте при цьому все ж розширюється. Приклад - та ж Литва. Виходить, що євро - не така вже й нестабільна валюта.

«Правила гри варто поміняти ...»

Ось, що думає про литовський вступ в єврозону, депутат Європарламенту від опозиційної партії громадянських демократів (ODS) Ян загородити.

Депутат Європарламенту Ян загородити (Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо)   - Я вважаю, що не тільки для Литви, а й для всіх трьох прибалтійських країн, тобто ще Латвії та Естонії, прийняття євро було обумовлено, перш за все, політичними, а не економічними причинами Депутат Європарламенту Ян загородити (Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо) - Я вважаю, що не тільки для Литви, а й для всіх трьох прибалтійських країн, тобто ще Латвії та Естонії, прийняття євро було обумовлено, перш за все, політичними, а не економічними причинами. Це можна пояснити. Всі три держави є сусідами з Росією, все три держави її побоюються. Тому Литва, Латвія і Естонія хотіли і хочуть якомога глибше і сильніше інтегруватися в усі структури, які існують в рамках Європейського Союзу.

- Свого часу Чехія пообіцяла прийняти євро. І неважливо, чи вона зробить це з політичних або економічних причин. Не можна ж постійно відтягувати дату введення євро?

- Чеська Республіка ще повинна прийняти таке рішення. Моя особиста думка відрізняється від того, що вважає наш уряд. Вони кажуть, що все давно вирішено. Що потрібно тільки призначити дату переходу на євро. А я вважаю, що потрібно вирішити не "коли", а "чи варто взагалі це робити». За останні 10-12 років умови в єврозоні настільки драматично змінилися, що є безліч причин, щоб ми ще раз ретельно задумалися над цим питанням.

- Невже європейські структури дозволять Чехії «подумати знову» і погодяться змінити «правила гри»?

Колишній президент Вацлав Клаус (Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо)   - Не знаю Колишній президент Вацлав Клаус (Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо) - Не знаю. Але в будь-якому випадку, добре б спробувати зробити це, укласти нові домовленості. Адже ще 2-3 роки тому було нереально і уявити, щоб якийсь західний політик говорив про можливість виходу з єврозони якоїсь країни. А зараз той же канцлер Німеччини заявляє про це публічно. Вже з цього можна зробити висновок, що в єврозоні сталося багато змін.

- За всіма опитуваннями громадської думки від 70 до 80% громадян Чехії виступають проти прийняття євро? Багато хто вважає, що на це могла вплинути позиція колишнього президента Вацлава Клауса, який протягом усього свого правління говорив про те, що Чехії євровалюта не потрібна?

- Я теж чув таку думку. Але я не думаю, що критичне ставлення одного політика, хай навіть займає найвищу посаду, може діаметрально змінити громадську думку на протилежне. У чеському суспільстві завжди було прохолодне ставлення до «наддержавним» структурам: того ж ЄС. Хоча в момент вступу Чехії до Євросоюзу, люди не виступали проти євро. Негативне ставлення і навіть протест по відношенню до євро з'явилися в останні роки, саме в зв'язку з кризою єврозони.

«Безвідповідальний Південь і відповідальний Північ»

Чехія і Словаччина довгий час були однією країною. Зараз це держави-друзі, союзники. Якщо Чехія не хоче відмовлятися від національної валюти, то в Словаччині євро введено в обіг з 2009 року. А останнім часом взагалі у всій Європі говорять про «словацькому диво». Економічний розвиток країни йде шаленими темпами, по безлічі показників Словаччина випереджає Чехію.

Колишній прем'єр-міністр Словаччини Івета Радічова (Фото: Архів Уряду ЧР)   Івета Радічова - з 2010 по 2012 року - прем'єр-міністр Словаччини і одночасно міністр оборони країни Колишній прем'єр-міністр Словаччини Івета Радічова (Фото: Архів Уряду ЧР) Івета Радічова - з 2010 по 2012 року - прем'єр-міністр Словаччини і одночасно міністр оборони країни. Також вона балотувалася на пост президента Словаччини, набравши в другому турі 44% голосів, в результаті програвши Івану Гашпаровичу. Серед зарубіжних політиків, які підтримали свого часу Івету Радічову, був і колишній глава Чехії Вацлав Гавел.

Івета Радічова не думає, що на євро і єврозони можна ставити хрест.

- Насправді Європа розділена на країни, які ведуть відповідальну і безвідповідальну політику. Це поділ проходить між Північчю і Півднем. Між ними - величезна прірва, що створює велику напругу. Те, що Північ платить за безвідповідальний Південь - факт незаперечний. Але незаперечним є і той факт, що ще 10 років тому західні держави ЄС доплачували за країни Центральної і Східної Європи. І без їх дотацій ми б не змогли почати нормальну економічну політику. А що стосується єврозони, то так, вона змінюється. Приймаються рішення і кроки, щоб країни, що знаходяться в ній, вели себе відповідально. Якщо внутрішній дефіцит не може перевищувати 3%, він не повинен перевищувати 3%. Якщо у країни борги - їх потрібно виплачувати, а не порушувати всі правила. Тому і було прийнято нові жорсткі механізми, які я тільки вітаю.

- Що ж це таке - так зване словацьке «економічне диво»?

Володимир Мечіар (Фото: Péter Kamocsai, Wikimedia Commons, Free Domain)   - Не варто забувати про те, що Словаччина пережила період, який можна назвати справжнім крахом Володимир Мечіар (Фото: Péter Kamocsai, Wikimedia Commons, Free Domain) - Не варто забувати про те, що Словаччина пережила період, який можна назвати справжнім крахом. Це було в кінці періоду правління Владіміра Мечіара. Звалилася банківська система, на її порятунок нам довелося виділити 12% ВВП. Тисячі фірм збанкрутували, безробіття становило понад 20%. Ще мій уряд виплачувало останні позики, взяті у міжнародного валютного фонду. Так що ми на своєму досвіді знаємо, що таке «стояти на колінах», що таке колапс. І щоб таке не повторилося, в країні почалися швидкі і серйозні реформи, запроваджені дуже жорсткі закони. Включаючи і те, що була створена система регулярних перевірок роботи банківського сектора і тієї ж атомної енергетики.

«Єврозона - це елітний клуб ...»

У Чехії не було таких важких часів, як у Словаччині. Може це одна з причин, чому Словаччина прийняла євро відносно швидко, а Чехія не поспішає цього робити? Ось, що думає Івета Радічова

- Я не можу це так однозначно оцінювати. Все залежить від економіки кожної конкретної країни. Одна з причин успіху економіки Словаччини - це її певна залежність від іноземних інвестицій. Після введення євро, обсяг цих інвестицій значно виріс. Євро - національна словацька валюта, яка не залежить від ризику коливання курсу. Для Словаччини це вигідніше ніж те, що було раніше.

- В Європі весь час говорять про те, що кількість країн у єврозоні може зменшиться ... За рахунок тієї ж Греції ...

Ілюстративне фото: Європейська комісія   - Зараз ця цифра зростає, а не падає Ілюстративне фото: Європейська комісія - Зараз ця цифра зростає, а не падає. З січня 2015 року євро ввела в обіг вже дев'ятнадцята країна. Але якщо якась держава не в змозі вести відповідальну економічну політику, то у неї немає права перебувати в «елітному клубі». Я вважаю, що єврозона - це і є елітний клуб.

- Реальний факт: більшість громадян Чеської Республіки не бажають, щоб країна перейшла на євро ...

- У чеському суспільстві було позитивне ставлення до цього питання, люди виступали за євро, це показували результати всіх опитувань громадської думки. Це було в період кон'юнктури, під час входження Чехія до Євросоюзу. Але зрозуміло, що коли настають тяжчі часи, періоди кризи, то і ставлення суспільства до того ж євро стає куди критичніше.

- А взагалі, чи пішов би Чехії на користь перехід на євро?

- Це мало б позитивний ефект тільки в тому випадку, якщо б введення євро підтримала більшість громадян Чеської Республіки. Тоді євро як національна валюта допомогла б експортній політиці Чехії. І, що дуже важливо, євро як національну валюту було б єдиним способом утримати стабільний курс в нестабільних ситуаціях.

Не можна ж постійно відтягувати дату введення євро?
Невже європейські структури дозволять Чехії «подумати знову» і погодяться змінити «правила гри»?
За всіма опитуваннями громадської думки від 70 до 80% громадян Чехії виступають проти прийняття євро?
Багато хто вважає, що на це могла вплинути позиція колишнього президента Вацлава Клауса, який протягом усього свого правління говорив про те, що Чехії євровалюта не потрібна?
Що ж це таке - так зване словацьке «економічне диво»?
Може це одна з причин, чому Словаччина прийняла євро відносно швидко, а Чехія не поспішає цього робити?
А взагалі, чи пішов би Чехії на користь перехід на євро?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация