Чи подолає Європейський Союз криза?

Європейський союз зустрів нинішній ювілейний рік в складних умовах, хоча за минулу чверть століття і були досягнуті вражаючі успіхи. Очевидні й серйозні кризові явища, продемонстровані британським «Брексітом». Однак серйозні зовнішні і внутрішні виклики останніх років можуть консолідувати країни ЄС і сприяти виходу на новий рівень розвитку.

Нинішній рік для Європейського союзу - ювілейний. 60 років тому, 25 березня 1957 р шість європейських країн підписали Римський договір про заснування Європейського економічного співтовариства (ЄЕС). Воно створювалося для економічної інтеграції, тобто вільного переміщення товарів, послуг, робочої сили і капіталу. 25 років тому, 7 лютого 1992 року, в голландському місті Маастрихт 12 держав підписали Договір про Європейський Союз. Документ офіційно вступив в чинності 1 листопада 1993 г. Таким чином, Європейське економічне співтовариство (ЄЕС) трансформувалося в Європейський союз (ЄС), в якому нині перебувають 28 країн, які вирішили створити єдиний економічний, валютне, соціальне і політичний простір.

Локомотивом освіти Європейського союзу стали найбільш сильні, економічно розвинуті і конкурентоспроможні країни Європи: Німеччина і Франція. Однією з причин об'єднання було побоювання країн-учасниць можливого надмірного посилення в Європі ролі об'єднаної Німеччини. Створення ЄС відбувалося на тлі розпаду СРСР і падіння соціалізму в Східній Європі. До цього часу були ліквідовані РЕВ і ОВД.

Спостерігалися процеси інтенсивної глобалізації, що супроводжувалися фактичною відмовою від державного суверенітету і трансформацією всієї Вестфальської системи, що склалася в середині XVII ст. Американський філософ, політолог, політичний економіст і письменник Френсіс Фукуяма тоді взагалі заявив про «кінець історії» - тріумф західного відкритого суспільства та ринкової економіки. Після Маастрихтського договору пішли Амстердамський договір (1997), Договір в Ніцці (2001) і Лісабонський договір (2007).

За минулу чверть століття були досягнуті вражаючі успіхи. Країни ЄС відіграють важливу роль у світовій економіці. Об'єднання стало найбільшим єдиним ринком на планеті.

Разом з тим подібні успіхи Європейського союзу не можуть затулити і серйозні кризові явища, продемонстровані британським «Брексітом». Як відомо, під час референдуму 2016 р за вихід Великобританії з Європейського союзу висловилися 51,9% тих, хто проголосував. Підсумки референдуму мають величезне значення, в т.ч. і психологічне, не тільки для Великобританії, але і для всього ЄС та її виконавчих органів.

Серйозні кризові моменти, з якими стикається нині ЄС, ще рано характеризувати як системну кризу. Проте вони досить гострі. До них можна віднести:

- зайве розширення і викликають диспропорції з'єднання в ЄС країн з різним рівнем соціально-економічного розвитку;

- зростання націоналістичних настроїв в Європі;

- очевидне домінування Німеччини в ЄС. Роль Франції зведена до рівня «молодшого партнера» лідера;

- криза єврозони, яка торкнулася не тільки країни «периферії», а й третю економіку ЄС - італійську;

- міграційний криза і пов'язане з ним зростання терористичної загрози;

- бюрократизація ЄС у зв'язку зі створенням наднаціональних структур. Вираз «європейські бюрократи» стало прозивним і служить зручним жупелом для чиновників урядів країн ЄС і політиків для пояснення виборцям власних провалів і невдач;

- переважання політичних аспектів інтеграції над економічними, що виразилося, зокрема, в спробі прийняття конституційного документа. А останнім часом зовнішня політика в Євросоюзі починає домінувати над внутрішньою;

- загострення відносин ЄС з США у зв'язку з перемогою там на президентських виборах Д. Трампа, скептично налаштованого до розвитку відносин з Європою в рамках глобалізації, що підтримувалися колишньою адміністрацією;

- посилення позицій в ЄС «євроскептиків», особливо в світлі майбутніх в Європі виборів;

- спроби надати ЄС великі військові функції в зв'язку з політикою США відносно НАТО, спрямованої на збільшення військових бюджетів країн блоку;

- прагнення згуртувати ЄС на антиросійській риториці і роздуванні міфу про російську загрозу;

- недолік демократії в ЄС у зв'язку з упором на технократичні, бюрократичні і дипломатичні аспекти діяльності. Проповідуючи норми демократії, захисту прав людини або верховенства законів, Євросоюз не завжди послідовний у їх реалізації на своїй території і вже не може в колишньому обсязі гарантувати безпеку своїм громадянам.

Однак зазначені проблеми не означають відсутності у ЄС потужного потенціалу і можливостей для подолання існуючих кризових явищ.

Звичайно, Євросоюз, як і чверть століття тому, все ще далекий від ідеалу. Але найчастіше його критика зовні і зсередини заснована на нездійснених очікуваннях. Гострі зовнішні і внутрішні виклики останніх років (великі міграційні потоки, терористична загроза і боротьба з роздувається російською загрозою) можуть консолідувати країни ЄС і сприяти виходу на новий рівень розвитку.

Дмитро Олександрович Рущина, кандидат історичних наук, доцент, голова Експертної ради Міжнародного громадського руху «Громадянський мир»

джерело .
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация