Чи не пустити Україну в НАТО, віддати Європу Росії .... Обговорення на LiveInternet

  1. "Більше, ніж дружба" Всього було розсекречено 18 стенограм зустрічей Бориса Єльцина і Білла Клінтона...
  2. Чия Європа?
  3. Тема Криму
  4. Як Єльцин просив у Клінтона грошей
  5. Притиснути Кучму до стіни
  6. - Хто переможе на виборах? - Путін, звичайно
  7. Що показали стенограми переговорів Єльцина і Клінтона

"Більше, ніж дружба"

Всього було розсекречено 18 стенограм зустрічей Бориса Єльцина і Білла Клінтона і 56 записів їх телефонних розмов. Вони свідчать, що відносини між двома лідерами були дружніми. 30 жовтня 1997 Єльцин сказав Клінтону по телефону: "Знаєш, я почав нудьгувати по твоєму голосу". "Я теж за тобою сумую", - відповів глава Білого дому. До цього вони розмовляли на саміті Великої вісімки в Денвері в червні.

"Це більше, ніж просто дружба. Це те, що я б назвав спільним управлінням", - заявив Єльцин в травні 1998 року. Він неодноразово закінчував телефонні розмови фразами типу: "Я обіймаю тебе від щирого серця". Клінтон в свою чергу часто говорив, що підтримує Єльцина.

Вони також нерідко жартували. 18 червня 1996 року Клінтон прокоментував танець Єльцина під час виборчої кампанії, коли той в ході телефонної розмови поскаржився на втому.

"Я бачив фотографію, як ти танцював з дівчатами з якоїсь групи, і ти виглядав відмінно. Я розчарований, що для мене під час виборчої кампанії таких заходів ніхто не організовує", - сказав Клінтон.

Були в їх відносинах і конфліктні моменти. Найсерйозніший стався 24 березня 1999 року коли Клінтон подзвонив Єльцину, щоб обговорити рішення НАТО почати військову операцію проти Сербії у відповідь на етнічні чистки в Косово. Клінтон заявив, що югославський лідер Слободан Мілошевич не збирається зупинятися і не залишає НАТО іншого виходу. Єльцин був рішуче проти бомбардувань і закликав главу Білого дому від них відмовитися.

"Заради нашого майбутнього, заради себе і мене, заради майбутнього наших країн, заради безпеки в Європі, я прошу вас відмовитися від цього удару. Я пропоную десь зустрітися і виробити тактичну лінію боротьби проти Мілошевича, проти нього особисто. Ми розумніші, у нас більше досвіду, ми можемо знайти рішення. Це потрібно зробити заради наших відносин. Це потрібно зробити заради миру в Європі ", - сказав Єльцин.

Він навіть пропонував Клінтону обговорити те, що відбувається, зустрівшись в якомусь потаємному місці, наприклад на кораблі, субмарині або острові, де їм ніхто б не заважав.

Ще одна конфліктна ситуація виникла, коли російські війська захопили аеропорт Слатіна біля Приштини (зараз - Міжнародний аеропорт Приштини). Незважаючи на ці розбіжності, відносини між Єльциним і Клінтоном залишилися дружніми.

Незважаючи на ці розбіжності, відносини між Єльциним і Клінтоном залишилися дружніми

розширення НАТО


Клінтон і Єльцин неодноразово обговорювали можливе розширення НАТО на схід. Російський лідер всіляко намагався домогтися того, щоб Альянс відмовився від цієї політики або хоча б зачекав з нею. В ході зустрічі з Клінтоном в Кремлі в травні 1995 року Єльцин навіть пропонував, щоб Росія давала кожній країні, яка захоче вступити в НАТО, гарантії того, що не зазіхатиме на її безпеку.

Під час двостороннього саміту в Гельсінкі, який відбувся 21 березня 1997, Єльцин сказав Клінтону, що Росія вважає політику розширення НАТО на схід помилковою і виступає проти того, щоб туди брали країни колишнього Радянського Союзу, особливо Україну.

"Що стосується країн колишнього Радянського Союзу, давайте укладемо усне джентльменську угоду - ми не будемо вносити його в спільну заяву [за підсумками саміту] - про те, що жодна колишня радянська республіка не вступить в НАТО. Це джентльменська угода не буде публічним", - запропонував Єльцин.

Клінтон відмовився: "Подумай, який жахливий сигнал ми послали б, уклавши таємну угоду, як ти пропонуєш. По-перше, в цьому світі немає нічого таємного. По-друге, меседж буде таким:" ми як і раніше налаштовані проти Росії, але тепер є лінія, яку ми не переходимо ".

Пізніше Єльцин попросив у Клінтона запевнень, що колишні радянські республіки не будуть прийняті в НАТО найближчим часом, але глава Білого дому відмовився їх надати.

У липні 1997 року на Мадридському саміті НАТО запросило Польщу, Чехію та Угорщину почати переговори про приєднання до Альянсу.


Чия Європа?


У листопаді 1999 року під час зустрічі в Стамбулі Єльцин просив Клінтона "віддати Європу Росії".


Єльцин:

Я прошу тебе про одне: віддай Європу Росії. США не в Європі. Європою повинні займатися європейці. Росія - наполовину Європа, наполовину Азія.

Клінтон:

Так тобі й Азія потрібна?

Єльцин:

Звичайно звичайно. Білл. Зрештою, нам доведеться узгодити все це.

Клінтон:

Не думаю, що європейцям це дуже сподобається.

Єльцин:

Не всім. Але я європеєць, я живу в Москві, Москва знаходиться в Європі, і мені це подобається. Ти можеш взяти всі інші держави і забезпечити їм безпеку, а я візьму Європу і забезпечу їй безпеку. Ну, не я, а Росія.

Єльцин заявив також, що "Європа ще ніколи не відчувала себе ближче до Росії, ніж зараз".


Тема Криму


21 квітня 1996 року, приблизно за два місяці до першого туру виборів президента Росії, Клінтон приїхав в Москву. В ході переговорів в Кремлі Єльцин скаржився колезі на те, що американська преса зображує комуністів хорошими і добрими людьми, яких не варто боятися. Російський лідер назвав їх "фанатиками, які все зруйнують".

"Вони стерли б кордону між республіками [колишнього Радянського Союзу]. Вони хочуть повернути Крим; вони навіть висувають претензії в питанні Аляски", - сказав Єльцин.

У березні 1997 року на саміті в Гельсінкі Єльцин сказав Клінтону, що маневри американських військово-морських сил поблизу Криму є неприйнятними.

"Ми не збираємося захоплювати Севастополь. Наш єдиний інтерес - підтримувати деяку інфраструктуру. Ми поважаємо Грузію, Молдову та інші країни і не претендуємо на їх території. Ми просто хочемо орендувати деякі об'єкти для нашого Чорноморського флоту", - запевнив російський лідер.


Як Єльцин просив у Клінтона грошей


У лютому 1996 року в ході телефонної розмови Єльцин звернувся до Клінтона з проханням використати свій вплив, щоб Міжнародний валютний фонд збільшив обсяг коштів, який він планував передбачити для Росії в рамках програми розширеного фінансування (EFF), з $ 9 до $ 13 млрд. Клінтон сказав, що подивиться, що можна зробити. У березні 1996 року МВФ надав Росії кредит за цією програмою в розмірі $ 10,1 млрд на три роки. Використано було $ 5,8 млрд.

7 травня 1996 року в ході телефонної розмови Єльцин сказав Клінтону, що йому потрібен кредит в розмірі $ 2,5 млрд.

"Будь ласка, зрозумій мене правильно. Білл, для моєї виборчої кампанії мені терміново потрібно, щоб Росія отримала кредит в $ 2,5 млрд", - зазначив він, додавши, що гроші необхідні для виплати пенсій і зарплат.

Єльцин пропонував, щоб ці гроші Росії надав Міжнародний валютний фонд або американські банки під гарантії російського уряду. Клінтон пообіцяв обговорити це питання з МВФ і з партнерами США. Кредит Росії не дали. З моменту цього телефонного дзвінка до першого туру президентських виборів в Росії, який пройшов 16 червня, МВФ надав країні один транш в розмірі $ 336 млн. Усього в 1996 році Росія отримала від фонду $ 3,8 млрд дев'ятьма траншами, вісім з них - в рамках EFF .


Притиснути Кучму до стіни


Єльцин і Клінтон неодноразово обговорювали питання відмови України від ядерної зброї. 27 вересня 1994 року в зустрічі з російським лідером у Вашингтоні глава Білого дому зазначив, що потрібно натиснути на українське керівництво, щоб Київ погодився приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Він зазначив, що це потрібно зробити до саміту Наради з безпеки і співробітництва в Європі (зараз - Організація з безпеки і співробітництва в Європі), який був запланований на 5-6 грудня того ж року. Єльцин сказав, що відвідає Україну в листопаді.

"Я збираюся притиснути Кучму до стіни: Договір про нерозповсюдження ядерної зброї або ніякого газу або нафти!" - заявив російський лідер.

"Не будьте з ним дуже жорсткими", - відповів віце-президент США Альберт Гор.


- Хто переможе на виборах? - Путін, звичайно


8 вересня 1999 року, за кілька місяців до своєї відставки, Єльцин розповів Клінтону, що хоче, щоб наступним президентом Росії став Володимир Путін, який тоді був прем'єр-міністром.

"Я з'ясував, що це тверда людина, яка добре обізнана про всім, що відбувається в сфері його компетенції. У той же час він грунтовний, сильний, дуже товариська. Він легко може налагодити хороші відносини і контактувати з людьми, які є його партнерами. Я впевнений, він здасться вам дуже висококваліфікованим партнером. Я переконаний в тому, що його підтримають як кандидата [на президентських виборах] у 2000 році ", - зазначив Єльцин.

Під час зустрічі з Клінтоном в Стамбулі тодішній російський лідер висловив упевненість, що Путіну вдасться виграти вибори.


Клінтон:

Хто переможе на виборах?

Єльцин:

Путін, звичайно. Він буде наступником Бориса Єльцина. Він демократ і знає Захід.

Клінтон:

Він дуже розумний.

Єльцин:

Він твердий. У нього є внутрішній стержень. Він твердий всередині, і я зроблю все можливе, щоб він переміг - законно, звичайно. І він переможе. Ви будете співпрацювати. Він продовжить лінію Єльцина в питаннях демократії і економіки і розширить контакти Росії.

Остання з розсекречених стенограм датована 31 грудня 1999 року. У цей день Єльцин оголосив про свою відставку. В ході телефонної розмови з Клінтоном Єльцин заявив, що на 100% підтримує Путіна і назвав його "людиною з великою душею". Глава Білого дому пообіцяв бути йому хорошим партнером.


Що показали стенограми переговорів Єльцина і Клінтона


оглядач Bloomberg Леонід Бершидський зазначив, що в більшості випадків порядок задавав глава Білого дому.

"Справа не тільки в тому, що більш молодий, здоровий і освічений Клінтон краще розбирався в обговорюваних питаннях. Він, як і Єльцин, знав, хто був головним", - написав він.

На думку Бершидського, російський лідер, можливо, був би більш твердим, якби міг спиратися на ресурси і військову міць, які є у сьогоднішньої Росії. У такому випадку положення тодішнього російського лідера було б вигіднішим, і він мав би більше можливостей просувати своє бачення Європи, частиною якої повинна була стати демократична і вестернізована Росія.

Схожу думку висловив професор Школи міжнародної служби Американського університету Джеймс Гольдгайер. Він підкреслив в матеріалі, опублікованому в журналі Texas National Security Review , Що Росія тих часів була дуже слабкою країною, що переживала різкий економічний спад, що відбилося на переговорах двох лідерів.

"Ні в одну іншу епоху до або після цього російський президент не був в такій слабкій позиції на зустрічах зі своїм американським колегою", - написав Гольдгайер.

https://gordonua.com/publications/ne-pustit-ukrainu-v-nato-otdat-evropu-rossii-i-prizhat-kuchmu-k-stene-glavnoe-iz-rassekrechennyh-peregovorov-elcina-i-klintona- 346572.html

Чия Європа?
Чия Європа?
Хто переможе на виборах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация