Чи включається навчання в загальний стаж роботи?

  1. Детальніше про навчання і про загальний стаж роботи читайте тут:

На даний момент перевіряю, чи коректно в картках Т-2 пораховано загальний стаж співробітників, і бачу що в багатьох трудових вказана навчання в середніх і вищих закладах. Питання наступний: Для чого вона там вписувалася? Чи включається навчання в загальний стаж роботи або включалася до якогось моменту?

Чи включається навчання в загальний стаж роботи або включалася до якогось моменту

нерідко в трудових книжках можна зустріти запис про періоди навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах. У період з 1974 по 2003 р цього вимагав п. 2.17 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої Постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 N 162.

Рекомендуємо статті:

Дані записи можуть стати в нагоді при підрахунку стажу для призначення і виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також для призначення пенсії.

Читайте статті на тему:

За підрахунком стажу для призначення і виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності:

Час навчання у вищому навчальному закладі не переривали трудовий стаж, а й не зараховувався до нього за таких умов:

  • якщо перерва між днем ​​звільнення від роботи і днем ​​зарахування на навчання не перевищував термінів, встановлених пп. "А" п. 9 Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників і службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених Постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.1973 N 252, в залежності від причини звільнення;
  • якщо перерва між днем ​​закінчення навчання або дострокового відрахування з навчального закладу і днем ​​надходження на роботу не перевищував трьох місяців (п. 9 Правил від 1973 г.).

З 01.01.2007 виплати за лікарняним листком залежать вже не від безперервного трудового стажу, а від страхового стажу. Відповідно до чинного законодавства студенти не підлягають обов'язковому соціальному страхуванню на випадок тимчасової непрацездатності, і відповідно до п. 2 Правил підрахунку і підтвердження страхового стажу для визначення розмірів допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах, затв. Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ від 06.02.2007 N 91, час навчання у вузі не включається до страхового стажу.

Детальніше про навчання і про загальний стаж роботи читайте тут:

З 01.01.2007 час навчання в професійних училищах також не включається до страхового стажу для нарахування лікарняного допомоги в зв'язку з тим, що учні не підлягають обов'язковому соціальному страхуванню на випадок тимчасової непрацездатності. Про час навчання в професійних училищах немає згадки ні в Законі N 255-ФЗ, ні в Правилах 2007 р

До 01.01.2007 розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежав від тривалості безперервного трудового стажу, який визначався за Правилами від 1973 р Так, відповідно до пп. "В" п. 8 зазначених Правил час навчання в технічних, професійно-технічних училищах, морехідних школах, школах фабрично-заводського навчання і т.д. зараховувався в безперервний трудовий стаж, якщо перерва між днем ​​закінчення училища і днем ​​надходження на роботу не перевищував трьох місяців.

Незважаючи на те, що зараз час навчання в ПТУ і ПУ до страхового стажу не входить, в Законі N 255-ФЗ передбачено збереження за працівником раніше придбаних прав при визначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності (п. 2 ст. 17). Якщо тривалість страхового стажу за період до 1 січня 2007 р виявиться менше тривалості його безперервного трудового стажу, що застосовується при призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідно до діючих раніше нормативних правових актів за той же період, за тривалість страхового стажу приймається тривалість безперервного трудового стажу.

За підрахунком стажу для призначення пенсії

В даний час підстави виникнення і порядок реалізації права громадян РФ на трудові пенсії встановлено Федеральним законом від 17.12.2001 N 173-ФЗ "Про трудові пенсії в Російській Федерації", введеним в дію з 01.01.2002.

В даний час для придбання права на трудову пенсію необхідний не загальний трудовий стаж, а страховий стаж.

Відповідно до ст. 31 Закону N 173-ФЗ від дня набрання ним чинності втрачають чинність Закон РФ від 20.11.1990 N 340-1 "Про державні пенсії в Російській Федерації" і Федеральний закон від 21.07.1997 N 113-ФЗ "Про порядок обчислення і збільшення державних пенсій ", а інші федеральні закони, прийняті до дня набрання чинності цього закону і передбачають умови і норми пенсійного забезпечення, застосовуються в частині, що не суперечить закону N 173-ФЗ.

На підставі раніше діючого Закону N 340-1 підготовка до професійної діяльності - навчання в училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та з перекваліфікації, в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах, перебування в аспірантурі, докторантурі, клінічній ординатурі включається в загальний трудовий стаж нарівні з роботою, перерахованої в ст. 89 Закону N 340-1 (ст. 91 Закону N 340-1).

На підставі роз'яснень Міністерства праці та соціального розвитку РФ, представлених в Постанові Мінпраці Росії від 17.10.2003 N 70 (разом з Роз'ясненням Мінпраці Росії від 17.10.2003 N 4 "Про деякі питання встановлення трудових пенсій відповідно до статей 27, 28, 30 Федерального закону "Про трудові пенсії в Російській Федерації") (далі - Роз'яснення N 70), при обчисленні тривалості страхового стажу (абз. 3 ст. 2 Закону N 173-ФЗ) і (або) стажу на відповідних видах робіт з метою визначення права на трудову пенсію по старості, в тому числі достроково призначається (ст. ст. 27, 28 Закону N 173-ФЗ), в зазначений стаж включаються всі періоди роботи та іншої суспільно корисної діяльності, які зараховувалися відповідно до загального трудового стажу і в спеціальний трудовий стаж при призначенні пенсії відповідно до законодавства, що діяло в період виконання даної роботи (діяльності), із застосуванням правил підрахунку відповідного стажу, передбачених зазначеним законодавством (в тому числі з урахуванням пільгового порядку обчислення стажу).

Викладений порядок підрахунку стажу застосовується в тому випадку, якщо з урахуванням такого порядку громадянин (незалежно від його віку) до дня скасування відповідного закону чи іншого нормативно-правового акта повністю виробив необхідний загальний трудовий стаж і (або) спеціальний трудовий стаж, що давали право на пенсію по старості або за вислугу років.

Так, якщо у громадянина на 01.01.2002 вироблений повністю трудовий стаж, то тоді у нього виникло право на застосування правил підрахунку відповідного стажу, передбачених раніше діючим законодавством.

При таких обставинах з п. 2 Роз'яснення N 70 слід, що громадянин має право на оцінку пенсійних прав виходячи з передбаченого законодавством, що діяло до набрання чинності Законом N 173-ФЗ, розміру пенсії з урахуванням включення в загальний стаж періоду навчання.

У разі якщо громадянин на 01.01.2002 не запрацював єдиний виробничого стажу необхідної тривалості або спеціальний трудовий стаж, що дає право на пенсію за віком або за вислугу років, то обчислення страхового стажу та стажу на відповідних видах робіт проводиться відповідно до законодавства, чинного на день встановлення трудової пенсії по старості, в тому числі достроково призначається.

Як було зазначено вище, з 01.01.2002 трудові пенсії в Російській Федерації встановлюються відповідно до Закону N 173-ФЗ.

Відповідно до ст. 30 Закону N 173-ФЗ оцінка пенсійних прав застрахованих осіб за станом на 01.01.2002 здійснюється шляхом їх перетворення в розрахунковий пенсійний капітал.

Згідно п. 2 ст. 30 Закону N 173-ФЗ при оцінці пенсійних прав застрахованої особи розрахунковий розмір трудової пенсії може визначатися за вибором застрахованої особи або в порядку, встановленому п. 3, або в порядку, встановленому п. 4, або в порядку, встановленому п. 6 зазначеної вище статті.

Так, зокрема, в п. 4 ст. 30 Закону N 173-ФЗ перераховується та трудова і інша суспільно корисна діяльність, періоди якої включаються до загального трудового стажу з метою оцінки пенсійних прав застрахованого, тобто для визначення розрахункової величини їх пенсії. При цьому з метою визначення розрахункового розміру трудової пенсії відповідно до п. 4 зазначеної статті під загальним трудовим стажем розуміється сумарна тривалість трудової та іншої суспільно корисної діяльності до 01.01.2002, до якої включається в тому числі навчання в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах ( абз. 15 п. 4 ст. 30).

Таким чином, чинним законодавством закріплена можливість здійснення оцінки пенсійних прав станом на 01.01.2002 за вибором застрахованої особи. При цьому при виборі застрахованою особою порядку визначення розрахункового розміру трудової пенсії, передбаченого п. 4 ст. 30 Закону N 173-ФЗ, дана правова норма дозволяє враховувати в загальному трудовому стажі в тому числі і перебування застрахованої в середніх спеціальних і вищих навчальних закладах.

Даний висновок підтверджується і складається судовою практикою з даного питання (див., Наприклад, Ухвала Верховного Суду РФ від 24.05.2004 N 51-В04-4).

Подробиці в матеріалах Системи:

1. Відповідь: Як розрахувати стаж роботи співробітника

Поняття трудового стажу

Трудовий стаж - це тривалість трудової чи громадської діяльності громадян, яка обчислюється в. Встановлення та обчислення трудового стажу необхідно для отримання гарантій і компенсацій, передбачених законодавством. Так, стаж є підставою для виникнення права працівника на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, відпустки, пенсійного забезпечення, а також надбавок до зарплати. Про це сказано в статті 121, Трудового кодексу РФ.

Розрахунок трудового стажу

Порядок обчислення трудового стажу встановлений чинним законодавством, згідно з яким існують загальні і спеціальні правила обчислення для різних.

За загальним правилом розрахунок стажу проводиться в календарному порядку з розрахунку повного року (12 місяців). При цьому кожні 30 днів переводяться в місяці, а кожні 12 місяців переводяться в повні роки (Правил, затверджених).

Спеціальні правила підрахунку трудового стажу передбачені для призначення пенсії:

  • по старості працівникам льотного складу цивільної авіації -;

  • за роботу на підприємствах сезонних галузей рибного господарства, м'ясної і молочної промисловості, на підприємствах цукрової та консервної галузей промисловості -;

  • за роботу в організаціях галузей рибної, м'ясної, молочної та цукрової промисловості -.

різновиди стажу

Слід розрізняти:

1);

2);

3);

4);

5);

6).

Загальний трудовий стаж

Загальний трудовий стаж є сумарну тривалість трудової та іншої суспільно корисної діяльності співробітника незалежно від тих, що були в роботі перерв.

Загальний трудовий стаж визначає право на пенсії по інвалідності, за вислугу років, у зв'язку з втратою годувальника і на дострокову пенсію. Від загального трудового стажу також залежить розмір пенсії по старості.

Розрахунковий розмір трудової пенсії визначають для чоловіків, що мають загальний трудовий стаж не менше 25 років, і для жінок - не менше 20 років ().

Відповідно до пенсійного законодавства, що діяло до 1 січня 2002 року, загальний трудовий стаж застосовувався для визначення права на призначення пенсії за віком. З 1 січня 2002 роки замість загального трудового для призначення пенсії потрібен.

Безперервний трудовий стаж

Безперервний трудовий стаж є тривалість останньої безперервної діяльності співробітника в організації, а також час його попередньої роботи або іншої діяльності. Він зберігається при переході з одного місця на інше за умови, що перерва в роботі не перевищував за загальним правилом одного місяця.

Раніше безперервний трудовий стаж розраховували по, затвердженим. В даний час цей документ втратив чинність.

Довгий час цей вид трудового стажу зберігав своє значення для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності. Питання, що стосуються виплати цієї допомоги, регулювалися. Однак це суперечило статті 39 Конституції РФ, відповідно до якої кожному громадянину гарантується соціальне забезпечення за віком, у випадку хвороби, інвалідності, втрати годувальника, для виховання дітей і в інших випадках, встановлених законом. З 1984 року по 2006 рік допомогу у випадку хвороби виплачувалося на підставі підзаконного акту. Дана ситуація змінилася з прийняттям. Відповідно до нього для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності враховується.

Таким чином, з 1 січня 2007 року безперервний трудовий стаж практично втратив своє значення для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, за винятком одного випадку. Якщо тривалість страхового стажу, обчисленого до 1 січня 2007 року по нормам, виявиться менше тривалості безперервного трудового стажу, розрахованого за старими, затвердженим, за той же період, то за тривалість страхового стажу застосовується тривалість безперервного трудового стажу ().

може виявитися менше безперервного, розрахованого за раніше діючим законодавством, у багатьох випадках. Це пояснюється тим, що раніше в безперервний трудовий стаж, крім періодів роботи, входили:

  • служба в складі Збройних сил СРСР, в органах КДБ СРСР, ФСБ Росії, МВС СРСР і Росії, в народному ополченні та партизанських загонах. При цьому перерва між днем ​​звільнення від служби і днем ​​надходження на роботу або навчання в вищу або середню спеціальну навчальний заклад (в т. Ч. На підготовче відділення), в аспірантуру, клінічну ординатуру, на курси, в училище або школу по підвищенню кваліфікації, перекваліфікації та підготовці кадрів не повинен перевищувати трьох місяців;
  • служба і періоди, коли жінкам-військовослужбовцям, звільненим зі Збройних сил СРСР і органів КДБ СРСР в зв'язку з вагітністю або народженням дитини, виплачувалася допомога по вагітності та пологах і допомогу по догляду за дитиною, якщо вони надійшли на роботу або навчання до досягнення дитиною віку 1,5 років;
  • час роботи або виробничої практики на оплачуваних робочих місцях і посадах в період навчання у вищому або середньому спеціальному навчальному закладі, в аспірантурі і клінічній ординатурі незалежно від тривалості перерв, викликаних навчанням;
  • час навчання в училищах і школах професійно-технічної освіти (технічних, професійно-технічних училищах, морехідних школах, школах фабрично-заводського навчання і т. д.), якщо перерва між днем ​​закінчення училища або школи і днем ​​надходження на роботу не перевищив трьох місяців ;
  • час навчання на курсах і в школах по підвищенню кваліфікації, по перекваліфікації та підготовці кадрів, якщо направленню на курси чи в школу безпосередньо передувала робота або служба у складі Збройних сил СРСР і РФ, в органах КДБ, ФСБ Росії, МВС СРСР і Росії, народному ополченні та партизанських загонах.

Такий порядок був передбачений Правил, затверджених, з урахуванням положень.

Час перебування громадян на військовій службі за контрактом зараховувався в безперервний трудовий стаж з розрахунку один день військової служби за один день роботи, а знаходження на військовій службі за призовом - один день військової служби за два дні роботи (, Закону від 27 травня 1998 № 76-ФЗ).

Крім того, безперервний трудовий стаж продовжують застосовувати в ряді випадків, зокрема, при визначенні права на отримання різних доплат і надбавок до зарплати, при наданні додаткової відпустки окремим категоріям працівників. Наприклад, безперервний стаж роботи в районах Крайньої Півночі використовується для нарахування північній надбавки ().

Таким чином, безперервний трудовий стаж має значення тільки при отриманні співробітником додаткових гарантій і компенсацій, які можуть бути встановлені відомчими або локальними нормативними актами організації як міра заохочення і стимулювання. У цьому випадку тривалість безперервного трудового стажу необхідно вказати у відповідній графі розділу I особової картки співробітника.

Спеціальний трудовий стаж

Спеціальний трудовий стаж є сумарну тривалість трудової та іншої суспільно корисної діяльності, виділеної із загального стажу або за змістом, або за умовами праці.

Стаж, виділений за умовами праці, а також місцевості, дає право на певні пільги при пенсійному забезпеченні, наприклад,.

Спеціальний трудовий стаж, виділений за змістом роботи, значущий для призначення пенсії за вислугу років.

До спеціального трудового стажу відносять:

1);

2);

3).

Стаж для дострокового призначення пенсії

Спеціальний стаж необхідний для дострокового призначення трудової пенсії по старості при відрізняються від нормальних умовах праці або за певною професією, посади (педагоги, медики та ін.).

Співробітник має право на дострокове призначення трудової пенсії (раніше досягнення пенсійного віку), якщо має спеціальний стаж, який включає в себе періоди роботи на певних посадах в специфічних умовах (важкі, шкідливі та ін.), З якими пов'язане пільгове забезпечення громадян трудовими пенсіями ( ).

За загальним правилом в цей стаж включають тільки періоди безпосередньої роботи в особливих умовах або в особливій посаді і за умови, що така робота виконувалася протягом повного робочого дня (Правил, затверджених). Крім безпосередньої роботи за посадою, в стаж, що дає право на дострокове пенсійне забезпечення, включають також період навчання співробітника на курсах підвищення кваліфікації, в тому числі і з відривом від роботи. У ряді випадків таке навчання є обов'язковою умовою виконання окремих видів робіт (). Зокрема, навчання є обов'язковим для співробітників органів внутрішніх справ ().

Спеціальний трудовий стаж обчислюють відповідно до професій і посад, затвердженими. Крім того, при достроковому призначенні трудової пенсії по старості застосовують списки і, затверджені. Порядок застосування зазначених списків визначено.

Співробітники, професії і посади яких передбачені списками і, користуються правом на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо умови їх праці відповідають умовам (показниками), зазначеним в списках, що має бути підтверджено результатами.

З урахуванням спеціального стажу встановлюють пенсію по старості в зв'язку з особливими умовами праці, роботою в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, а також пенсію за вислугу років.

Питання про право на дострокову пенсію також регламентують:

  • ;
  • , Затверджені;
  • ;
  • , Затверджений.

Детальніше про те, які періоди включають в пільговий стаж для призначення пенсії, см..

Стаж для надбавок до зарплати

Роботодавець може, а іноді зобов'язаний встановити надбавки до зарплати співробітника в залежності від стажу його роботи. Види таких надбавок і порядок їх виплати, в тому числі розрахунок стажу для виплати, регулюються нормативними документами або діючими в організації локальними актами, колективними або трудовими договорами.

Наприклад, для федеральних бюджетних установ визначено виплат стимулюючого характеру за стаж безперервної роботи і вислугу років, затверджений. Даний перелік носить рекомендаційний характер, і установи має право на свій розсуд вибрати з нього ті види стимулюючих виплат, які будуть нараховувати співробітникам. Таким чином, надбавка за вислугу років виплачується, якщо вона передбачена колективними договорами, угодами, локальними нормативними актами установи.

Згідно співробітникам бюджетних установ охорони здоров'я встановлюються стимулюючі виплати за тривалість безперервної роботи в установах охорони здоров'я. У стаж зараховується час безперервної роботи як за основним місцем роботи, так і на роботі за сумісництвом на будь-яких посадах, в тому числі на посадах лікарів і провізорів-інтернів в установах охорони здоров'я незалежно від відомчої підпорядкованості (загальних умов, затверджених). При цьому безперервний стаж роботи зберігається при надходженні на роботу в установи охорони здоров'я при відсутності під час перерви іншої роботи за загальним правилом не пізніше одного місяця з дня звільнення з попереднього місця роботи.

Стаж для додаткових відпусток

Обов'язок надавати щорічні додаткові відпустки окремим категоріям працівників зафіксована в Трудовому кодексі РФ. Тривалість такої відпустки встановлює Уряд РФ ().

Додаткова відпустка працівнику треба надати разом з основним (Правил, затверджених,). При цьому стаж, що дає право на додаткову відпустку, не завжди слід розраховувати. Ряд додаткових відпусток мають свої особливості розрахунку стажу.

Так, при наданні додаткової відпустки за шкідливість в стаж, що дає право на таку відпустку, включите тільки час, фактично відпрацьований у шкідливих умовах ().

Свої має і обчислення стажу для надання додаткової відпустки за ненормований робочий день.

Порядок розрахунку спеціального стажу, а також правила надання додаткових відпусток, які не передбачені законодавством і надають за ініціативою роботодавця, слід закріпити в локальному акті ().

Стаж роботи за фахом

Стаж роботи за фахом є тривалість професійної діяльності співробітника відповідно до кваліфікаційного документу (диплому, свідченням, сертифікату та ін.).

Стаж роботи за фахом підтверджує наявність у співробітника досвіду роботи по певної кваліфікації, яка дає можливість в подальшому претендувати на відповідні посади в певних видах професійної діяльності.

Вимоги до стажу роботи за спеціальністю встановлені окремим категоріям працівників. Наприклад, суддею арбітражного суду суб'єкта РФ, конституційного (статутного) суду суб'єкта РФ, районного суду, гарнізонного військового суду, а також мировим суддею може бути громадянин, який має стаж роботи за юридичною спеціальністю не менше п'яти років. Суддею Верховного суду РФ і ВАС РФ може бути громадянин, який має стаж роботи за юридичною спеціальністю не менше 10 років. Це випливає з положень статті 4 Закону від 26 червня 1992 № 3132-1.

Ще один приклад. На посаді прокурора міста, району, прирівняних до них прокурорів призначають осіб, які мають стаж роботи прокурором або слідчим не менше трьох років. На посаді прокурора суб'єкта РФ або прирівняних до нього прокурорів призначають осіб зі стажем роботи прокурором або слідчим не менше п'яти років. Про це йдеться в статті 40.1 Закону від 17 січня 1992 № 2202-1.

Стаж для розрахунку лікарняного

Страховий стаж для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності є сумарну тривалість часу сплати страхових внесків з заробітку працівника (). Детальніше про порядок розрахунку даного виду стажу см..

Питання наступний: Для чого вона там вписувалася?
Чи включається навчання в загальний стаж роботи або включалася до якогось моменту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация