Чи почнеться війна між Ізраїлем та Іраном в 2019 році?

28 лютого 2018

На думку експертів США, вже в 2019 році ареною зіткнення Тель-Авіва і Тегерана стане Сирія. Західні експерти прогнозують, що чергова близькосхідна війна може початися між Ізраїлем та Іраном. Тим більше, що днями у них вже відбувся прямий вогневої контакт ... в небі над багатостраждальної Сирією. Правда, російські політологи дивляться на прогнози американських колег зі скепсисом: мовляв, самі підливають масла у вогонь.

Експерти американського видання "National Interest" Реймонд Тантер (колишній член Ради національної безпеки в адміністрації Рональда Рейгана і Джорджа Буша-старший) і Іван Саша Шихан (професор Університету Балтімора) прогнозують, що в майбутньому році на Близькому Сході може розпочатися широкомасштабна війна ... між Ізраїлем і Іраном. Додаткову інтригу такому прогнозу додає та обставина, що названі країни не мають спільного кордону. Однак, незважаючи на це їх військові машини давно увійшли в безпосереднє зіткнення.

Так, в даний час Іран активно бере участь в сирійській громадянській війні, надаючи режиму Башара аль-Асада озброєння, амуніцію і - що головне! - все нових і нових бійців. На стороні алавітского Дамаска борються тисячі військовослужбовців регулярної армії Ірану і Корпусу вартових ісламської революції (КВІР), бійці добровольчої міліції "Басидж", а також підтримувані офіційним Тегераном шиїтські ополченці з Лівану, Пакистану та Афганістану. Причому точну кількість мобілізованих Тегераном багнетів невідомо (в жовтні 2017 року німецький Інститут з питань міжнародної безпеки оцінював їх загальне число в 18 тисяч чоловік).

Разом з тим, все очевидніше, що масштабами однієї тільки Сирії справа може не обмежитися. Прямий військовий конфлікт іранських збройних формувань з Ізраїлем, який вважає Тегеран навряд чи головною на сьогоднішній день загрозою безпеки на Близькому Сході, сталася кілька днів тому. 10 лютого іранський дрон нібито вторгся з боку Сирії на територію Ізраїлю. Після чого ізраїльська авіація завдала ударів у відповідь по 12 сирійським і іранським військовим цілям на сирійській території. Серед них і авіабаза (пункт управління дронамі) в пустелі Хомс, звідки, по ізраїльській версії, і був запущений безпілотник.

Засоби ППО асадовской армії відкрили вогонь по ізраїльтянам, що вторглися в повітряний простір сусідньої держави. При цьому - на подив ефективно. Ізраїль втратив літак F-16 (двоє членів його екіпажу катапультувалися). З'являлися відомості, що ще як мінімум одна бойова машина отримала сильні пошкодження, але льотчики зуміли повернути її на аеродром. Операція ізраїльської авіації стала найбільшою з 1982 року, коли збройні сили Ізраїлю вторглися на територію Лівану (причому, вже тоді обидві сторони активно використовували дрони - правда, лише в якості розвідників). Відразу після інциденту в небі над Сирією один з найбільших американських військових "think tank" - Центр Вудро Вільсона в Смітсонівському інституті (Вашингтон) зібрав експертів для пошуку відповіді на питання: чи почнеться на Близькому Сході нова війна?

Відразу після інциденту в небі над Сирією один з найбільших американських військових think tank - Центр Вудро Вільсона в Смітсонівському інституті (Вашингтон) зібрав експертів для пошуку відповіді на питання: чи почнеться на Близькому Сході нова війна

Ізраїль - найбільший сателіт США на Близькому Сході. Очевидно, що в разі війни підтримувати союзників будуть саме американці. Нинішня адміністрація вже не раз звучала зброєю перед носом у Тегерана. Так, відразу після інавгурації Дональда Трампа в лютому 2017 року, тільки що приступив до виконання обов'язків новий глава США прямо звинуватив Тегеран у тому, що той дестабілізує ситуацію на Близькому Сході. У липні адміністрація Трампа ввела нові санкції проти іранської програми балістичних ракет. Ну, а кульмінацією напруженості визнання американською владою «Корпусу вартових ісламської революції» терористичною організацією. Автоматично в «чорний список» були включені і близько сорока організацій, пов'язаних з КВІР, з різних країн світу. А вже в листопаді 2017 Федеральне казначейство США ініціювало новий пакет санкцій проти Ірану, який звинуватили в підтримці терористичної діяльності. Американська поп-культура посилено створює в світі такої ж негативний образ Ірану: досить згадати культовий серіал «Батьківщина» (іранці влаштовують вибух в Ленглі - штаб-квартирі ЦРУ) або блокбастер «Ред-2» (іранці продають атомну бомбу ... російським мафіозі).

Масові протести молоді, що почалися в кінці грудня в великих містах Ірану, як заявив верховний аятола Алі Хаменеї, були ініційовані і підтримувалися зовнішніми «ворогами» країни (неважко здогадатися, що іранська влада мали на увазі саме США). Протести, до речі, охопили понад 140 міст. Їх гаряче підтримали, в тому числі, правлячі політики США і Ізраїлю. Підтримали вони навіть «Організацію моджахедів іранського народу» (ОМИН) - напіввійськову організацію, яка веде озброєну боротьбу проти офіційного Тегерана. Іран і Ірак визнали її терористичною, а ось США, навпаки, з цього списку виключили. І тепер відкрито вітає участь членів ОМИН в антиурядових виступах. Що ж: велика політика - подвійні стандарти ...

З 1974 року офіційний Тель-Авів вважає Сирію одним з ключових ворогів єврейської держави. Каменем спотикання залишаються окуповані ізраїльтянами Голанські висоти, які єврейська держава досі вважає своєю територією (всупереч, до речі, думку всієї світової спільноти). У січні 2015 року Ізраїль завдав авіаударів по колоні бойовиків ліванського руху «Хезболла», яка, в супроводі офіцерів КВІР, рухалася зі східних Голанських висот. В результаті точкового авіаудару загинув іранський генерал, який командував експедиційним корпусом КВІР (іранська сторона цю інформацію, зрозуміло, спростовувала). Всього ж, за словами недавно пішов у відставку начальника ізраїльських ВПС генерал-майора Аміра Ешел, з початку сирійської війни Ізраїль завдав більше 100 ударів по сирійській території. Більшість з них були спрямовані на те, щоб запобігти передачі з боку Ірану сучасних видів озброєння руху «Хезболла».

Так чи дійсно Близький Схід стоїть на порозі нової війни? І на чиєму боці в ній виступить Росія? Ці питання «Свободная пресса» обговорила з нашим постійним експертом з питань глобальної безпеки, старшим науковим співробітником Інституту сходознавства РАН Михайлом Рощиним.

Ці питання «Свободная пресса» обговорила з нашим постійним експертом з питань глобальної безпеки, старшим науковим співробітником Інституту сходознавства РАН Михайлом Рощиним

Зокрема, він заявив: - Я думаю, що експерти "National Interest" сильно перебільшують. У Ірану та Ізраїлю немає спільного кордону. А війна теоретично могла б початися тільки на кордоні Ізраїлю з Сирією або Ліваном. Шиїтське воєнізований рух «Хезболла», близький союзник Ірану, бере активну участь в Громадянській війні в Сирії на боці президента Асада і навряд чи збирається в найближчому майбутньому почати війну з Ізраїлем. Раніше вже мав місце подібний конфлікт на півдні Лівану (в липні-серпні 2006 року). Він в цілому показав, що відносно невеликій, хоча і добре організованому руху, важко вести тривалу війну з підготовленою ізраїльською армією. Не зовсім зрозуміло, як Іран, який не має безпосереднього кордону з Ізраїлем, міг би на нього напасти першим. Хіба що за підтримки Башара Асада. Але у сирійського президента, незважаючи на всі успіхи останнього часу за підтримки ВКС Росії, і інших проблем як і раніше вистачає. А перспективи общесірійского врегулювання більш ніж туманні. Зокрема, здійснено зрозуміло, що без вирішення проблеми Східної Гути навіть столиця - Дамаск не зможе відчувати себе в безпеці.

Крім того, Росія, як один з головних гравців сирійського театру військових дій, точно не дозволить спровокувати такий конфлікт. Мені здається, у нас зараз є позитивний ресурс, щоб вплинути на ситуацію. Загалом, американські експерти явно займаються голослівними спекуляціями, на мій погляд. Можливо, це пов'язано з тим, що вперше за багато років, США виявилися не в змозі грати важливу роль у повоєнному врегулюванні в Сирії і були витіснені на периферію подій.

Антон Чаблін

джерело: http://gpolitika.com/blizhniy_vostok/anton-chablin-ni-rossiyu-vtyanut-v-novuyu-vojnu-na-blizhnem-vostoke.html

джерело: Iran.ru

Поділитися:


Так чи дійсно Близький Схід стоїть на порозі нової війни?
І на чиєму боці в ній виступить Росія?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация