Чи хочуть росіяни війни: як слухачі Путіна відреагували на "вогняні кулі"

  1. "Чим відповіла Росія? Ось чому!"
  2. Клікніть В яку країну цілилися ракети в презентації Путіна
  3. "Виріб є, а назва знайдеться"
  4. "Пенсіонери пішли пити валеріанку"

Сергій Горяшко, Єлизавета Фохт Російська служба Бі-бі-сі

Media playback is unsupported on your device

Ракети Путіна: кого злякало послання президента Росії?

Послання Федеральним зборам Володимира Путіна перетворилося в презентацію новітніх російських озброєнь. Присутні послухати його мова не сприйняли її як загрозу війни і з великим ентузіазмом взялися придумувати новим ракетам імена.

Послання президента Росії Федеральним зборам російським елітам довелося чекати кілька місяців. Традиційно Володимир Путін виступає з програмним зверненням в кінці року, однак цього разу його перенесли на березень - таким чином, вона прозвучала за два тижні до президентських виборів.

Дата послання стала не єдиним нововведенням - виступ вперше пройшло не в Георгіївському залі Кремля, а в Манежі. Виставковий центр вибрали "для кращої візуалізації та використання інфографіки". Вона і правда супроводжувала увесь виступ президента - його заклики знизити інфляцію, підняти ВВП, наростити будівництво доріг і збільшити тривалість життя супроводжувалися графіками, які демонструвалися на величезних екранах. Однак їхнє справжнє призначення розкрилося лише в кінці промови.

Путін, який за офіційними повідомленнями хворів в останні тижні, часто кашляв і казав злегка сів голосом. На кінець першої години виступу президента ніщо не вказувало на те, що передвиборне послання буде разюче відрізнятися від інших аналогічних виступів. На словах про необхідність зміцнювати свободу підприємництва натовп журналістів з прес-центру повели до залу, в якому президента слухали депутати, сенатори і члени уряду. Мова повинна була закінчитися в найближчі хвилини.

Трансляція в холі не велась. Несподівано з-за зачинених дверей почали доноситися шиплячі звуки і скрегіт, їх періодично переривали гучні оплески. Журналісти, діставши смартфони, з подивом виявили, що послання, в якому традиційно більша частина приділяється розвитку економіки та інфраструктури, перетворилося в презентацію військового потенціалу Росії і раніше засекречених систем озброєння.

"Чим відповіла Росія? Ось чому!"

Президент почав говорити про підвищення обороноздатності, згадав сирійську операцію, відзвітував про те, скільки зразків нової військової техніки з'явилося на озброєнні у російській армії. А потім анонсував розповідь "про новітні системи російського стратегічного зброї", створених у відповідь на односторонній вихід США з договору про протиракетну оборону і розгортання системи ПРО "як на території США, так і за межами їх національних кордонів".

Глава держави лякав присутніх американськими крейсерами і есмінцями, що з'являються в безпосередній близькості від території Росії. "А що ж зробили ми, крім протестів і попереджень? Чим відповіла на цей виклик Росія? Ось чому!" - з гордістю сказав президент, і розпочав презентацію новітніх комплексів стратегічного озброєння.

Першою Путін показав відео нового покоління міжконтинентальних балістичних ракет, які повинні замінити комплекс "Воєвода" (за класифікацією НАТО - "Сатана"). За словами президента, міноборони веде активні випробування нового комплексу. "Ми назвали його" Сармат ", - досить вимовив президент і додав, що" ніякі, навіть перспективні системи ПРО йому не перешкода ".

Image caption Демонстрація зброї стала ключовою частиною чотирнадцятого послання Володимира Путіна

Нарешті стало ясно, для чого на цьому посланні знадобилися екрани за спиною президента. На них з'явилося відео з мобільними пусковими установками, які везуть міжконтинентальні ракети. Потім злітає з шахти балістична ракета. Документальні кадри змінилися на комп'ютерною графікою, яка демонструвала, як ракета може доставити ядерний заряд в напрямку Північної Америки - як через Південний полюс, так і через Північний.

З якоїсь причини анімація того, як розділяється боєголовка доставляє заряд до частини суші, що нагадує Флориду, виявилася тією ж, яка використовувалася у фільмі Першого каналу десятирічної давності про комплекс "Воєвода". А ракети виявилися націлені на ту частину "материка", де в США розташовується американський місто Сент-Пітерсберг (Санкт-Петербург).

Клікніть В яку країну цілилися ракети в презентації Путіна

Путін також розповів про створення високоточної гіперзвукового авіаційно-ракетного комплексу "Кинджал" і зазначив, що його випробування завершені і з 1 грудня він вступив до несення дослідно-бойового чергування на аеродромах Південного військового округу.

"Унікальні льотно-технічні характеристики високошвидкісного літака-носія дозволяють доставляти ракету в точку скидання за лічені хвилини", - розповідав про новий комплексі президент. На екранах з'явилося відео зльоту винищувача МіГ-31, експлуатація якого почалася ще в 1980-і. Слідом - випробування: літак скидає ракету, яка вражає умовну ціль.

У залі знову пролунали оплески.

Президент продемонстрував і комплекс стратегічного призначення з новим бойовим оснащенням - планують крилатим блоком. Він нагадав, що Росія попереджала про розробку такої зброї ще в 2004 році. "З нами ніхто по суті не хотів розмовляти, нас ніхто не слухав. Послухайте зараз", - зловісно сказав Путін.

За його словами, комплекс під назвою "Авангард" здатний здійснювати польоти в щільних шарах атмосфери на міжконтинентальну дальність на гіперзвукової швидкості і здійснювати маневрування при русі до мети. "Це робить його абсолютно невразливим для будь-яких засобів протиповітряної і протиракетної оборони, - пояснював президент. - Він йде до мети як метеорит, як палаючий куля, як вогненна куля".

Відео роботи комплексу представляло собою анімацію - крилата ракета в палаючому кулі рухається в стратосфері, а потім вражає ціль на землі. "В силу зрозумілих причин ми не можемо сьогодні показати справжній вигляд, справжній зовнішній вигляд і міцність, - сказав Путін. - Але запевняю вас, все це є в наявності і добре працює".

Для новітньої російської крилатої ракети з ядерною енергоустановкою, а також безпілотних підводних апаратів, про які також розповів Путін, назв поки немає. "Чекаємо пропозицій на сайтах міністерства оборони", - з посмішкою сказав президент.

"Особливо підкреслю: зростаюча військова міць Росії нікому не загрожує, у нас не було і немає планів використання цього потенціалу в наступальних, а тим більше в агресивних цілях", - обмовився Путін, але вже через кілька секунд додав: "Потрібно усвідомити цю реальність, переконатися в тому, що все, що мною було сьогодні сказано, це не блеф - а це не блеф, повірте ".

"Виріб є, а назва знайдеться"

Кінцівка промови Путіна справила і на слухачів, і на журналістів таке враження, що про іншу частину послання після його закінчення ніхто і не згадував. Депутати і сенатори навперебій пропонували назви для новітніх систем зброї, які продемонстрував президент.

Віце-спікер Держдуми Петро Толстой вважав, що для нових ракет підійшло б ім'я "Шах і мат". "Тому що після цього далі мені здається всі розмови мають вестися тільки на основі взаємної поваги, рівноправ'я, спокою і витримки", - пояснив він Бі-бі-сі.

При цьому Толстой запевнив, що воювати Росія ні з ким не збирається: "Але якщо хтось піддасться спокусі давати Росії уроки, як жити далі і як будувати своє майбутнє, у нього шансів не буде", - переможно додав він.

Маргарита Симонян, глава "Росії Сегодня", запропонувала дати ракеті людське ім'я: "Новітня ракета" Володя ". І по-російськи, і ввічливо, і з гумором, і з натяком".

Помічник президента Владислав Сурков теж вибрав для зброї людське ім'я, тільки інше: "Гіві - тому що є такий герой Донбасу", - сказав Сурков, очевидно ім'я на увазі Михайла Толстих з позивним Гіві, який загинув командира одного з підрозділів самопроголошеної Донецької народної республіки.

Image caption Патріарх Кирило, спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, прем'єр Дмитро Медведєв, спікер Госудми В'ячеслав Володін і перший віце-спікер Держдуми Олександр Жуков під час виступу Путіна

Більш кровожерливі варіанти назв запропонував депутат, лідер ЛДПР і чотириразовий кандидат в президенти Володимир Жириновський.

"Наприклад" Відплата "- гарне слово. Не знаю, може є вже така ракета." Спопеляюча "! Там же одна з ракет така, що нічого не залишається. Так що" Попіл "або" Спопеляючий ". Російська мова багатий, за цим справа не стане ", - пообіцяв Бі-бі-сі парламентарій.

Він упевнений, що з таким "потужним зброєю" на Росію ніхто не нападе. "Конфлікти будуть: Україна, Сирія, Балкани, Корея, а на нас ніхто не нападе", - радів Жириновський. Про те, що Путін його конкурент на виборах, лідер ЛДПР, здається, забув. По крайней мере, на цей день - послання він не критикував.

Колега Жириновського по фракції Михайло Дегтярьов навпаки запевняв, що демонстрація новітньої зброї - це заклик до миру. "В історію увійде мова! Назвемо її" Весняна мова президента Путіна в Манежі ". Головний сенс був у тому, що щоб забезпечити мирний розвиток усього світу, Росії довелося зробити потужний технологічний ривок. Це потрібно, щоб відновити і зберегти світовий баланс", - пояснив Бі-бі-сі депутат.

Він упевнений, що послання президента забезпечить мир на Землі в XXI столітті, "поки інженери не придумають нічого нового в XXII". Крилату ракету з ядерною енергетичною установкою Дегтярьов запропонував назвати "Голуб миру".

Його колега по Держдумі, єдинорос Віталій Мілонов теж виступив за мирні варіанти найменувань нових систем озброєнь - "Промінь світла" або "Добра вість" - і теж не чекає війни. "Якщо наші партнери не обожрутся ГМО-продуктів і не обопьются кока-колою, нам нема з ким буде воювати", - сказав Мілонов Бі-бі-сі.

"Приголомшливим" назвав послання актор Володимир Машков, член "Єдиної Росії" і за сумісництвом довірена особа президента.

"Це одне з найяскравіших послідовних і точних послань президента, в ньому є справжня динаміка - мене вразило. Я закликаю всіх не лякатися. Завжди буде кілька секунд, щоб злякатися до смерті, а знати, що ми захищені і наше життя повинні тривати творчо - це важливо. Я впевнений, що не готуємося до війни. Готуємося до рішучого ривка вперед усією Росією. А назва? Припустимо, прекрасне назву для великої ракети - "Бабай", - говорив актор.

Депутат від "Єдиної Росії" Наталя Поклонська і зовсім сказала, що від промови президента у неї "холоне кров", але не від страху, а від гордості за країну. А глава Чечні Рамзан Кадиров побачив у виступі Путіна готовність Росії "заспокоїти військових агресорів", які будуть "заважати світовій спільноті".

"Головне, що цей продукт є, - коментував лідер КПРФ Геннадій Зюганов. - Знайдемо гарна назва, заспокойтеся".

"Пенсіонери пішли пити валеріанку"

Перший віце-прем'єр Ігор Шувалов зізнався Бі-бі-сі, що про назву для ракет не думав. "Я скоріше думаю про соціально-економічному порядку, яка дуже амбітна, якщо вдасться зробити, а це вдасться зробити, буде зовсім інша країна, економічно дуже потужна. Це дозволить повністю розкрити потенціал людей", - розповів Шувалов.

На питання, чи не перешкодять розробка і випробування нової зброї соціально-економічному розвитку, Шувалов посміхнувся. "Це суперсучасне зброю, як сказав президент, не варто так дорого". Підготовки до війни в промові президента він не почув: "Вся ця частина була присвячена виключно обороні наших інтересів".

Міністр фінансів Антон Силуанов на питання Бі-бі-сі, чи вистачить у бюджеті грошей на новітню зброю, вважав за краще не відповідати.

Для деяких слухачів виступу Путіна така увага до оборони стало несподіванкою. Керівник Російського союзу промисловців і підприємців Олександр Шохін назвав обсяг, який президент приділив темі озброєнь, "нестандартним". "Це по суті була презентація нових видів озброєнь", зазначив він.

Здивувало така увага до військовим потенціалом і тульського губернатора Олексія Дюміна, в минулому заступник міністра оборони і екс-заступника начальника управління Служби безпеки президента Росії ФСО Росії. "Це була цілком таємна інформація на сьогоднішній ранок, - ділився враженнями губернатор. - Для мене це був сюрприз, я цього не очікував".

Дюмін зазначив, що він як "людина цивільна", виступає за "мир і любов" і бажає миру всім країнам, які межують і не межують з Росією. За його словами, Путін, "показавши міць нашої зброї і армії", підкреслив, що "він в діалозі", однак не всі країни це чують. "Він [Путін] нікому не загрожує, але в разі якихось речей ми дамо серйозний удар у відповідь", - уклав Дюмін.

Послання Путіна було перш за все адресовано "масової аудиторії на Заході", вважає політолог Гліб Павловський: демонстрація нової зброї виглядає як загроза війни, такого не дозволяли собі навіть радянські керівники.

"Кажуть, що Путін нав'язує гонку озброєнь, але це не так. Ці кліпи про давно відомі американцям і НАТО російські військові розробки навряд чи можуть серйозно розглядатися як загроза, - зазначив Павловський. - Навряд чи кадровий військовий поставиться серйозно до таких аніме, яких можна знімати необмежену кількість як завгодно переконливо ".

На його думку, спроба Путіна звернутися одночасно звертатися до різних аудиторій привела до того, що його послання дійшли не до тем: "Президент хотів звернутися до пенсіонерів, пообіцяв їм підвищення пенсій, але пенсіонери після другої частини пішли пити валеріанаку і не будуть спати вночі - вони бояться в першу чергу за дітей ".

Quot;Чим відповіла Росія?
Quot;Чим відповіла Росія?
Quot;А що ж зробили ми, крім протестів і попереджень?
Чим відповіла на цей виклик Росія?
А назва?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация