Цікава прогулянка по Харкову: церква купця, готичний замок і будинок зірки

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

1 січня 2017, 6:11 Переглядів: 1 січня 2017, 6:11 Переглядів:   Якийсь час в будівлі перебували казарми, тепер тут розміщується технікум залізничного транспорту

Якийсь час в будівлі перебували казарми, тепер тут розміщується технікум залізничного транспорту.

На захід від проспекту Гагаріна, недалеко від однойменної станції метро, ​​знаходиться вулиця Гольдберговские. За історію свого існування вона двічі змінювала назву - спочатку її іменували Заїковській, а потім, аж до недавньої декомунізації, вулицею Першої Кінної Армії.

Коли на Заїковській почали з'являтися перші мешканці, точно невідомо. Але напевно можна сказати, що розквіт цієї місцевості припав на кінець XIX - початок XX століття, коли в західній частині вулиці з'явилася церква, завод по виготовленню лакофарбових виробів і складне училище.

При цьому в створенні цих будівель безпосередньо брав участь купець, фабрикант і меценат Григорій Гольдберг. До всього іншого він залишив Харкову в пам'ять про себе красиве і дуже нетипове для тутешніх місць будівля, яке нагадує замок. Ці споруди навіть через століття увиразнюють і різноманітною Гольдберговскіе вулицю, велика частина якої забудована одноповерховими або двоповерховими будиночками-близнюками.

, Заможний купець звели казарми УЧИЛИЩА

Нинішньому увазі, деяким будівлям і пам'яткам вул. Гольдберговские зобов'язана купцеві Григорію Гольдбергу і його дружиною Марією. Григорій Осипович на зорі минулого століття очолював міське купецьке співтовариство і, будучи людиною заможною, намагався вкладати гроші з користю для харків'ян.

Так, близько 100 років тому він звів на власній ділянці триповерховий будинок, який зараз перебуває під №77, для складного училища на 16 номерів за проектом архітектора Илиодора Загоскіна. Якийсь час в будівлі перебували казарми, тепер тут розміщується технікум залізничного транспорту.

ПАМ'ЯТНИК АРХІТЕКТУРИ ТА РУКА Гінзбург

Будинок на вул. Гольдберговские, 98, представляє архітектурну цінність, тому потрапив в список пам'ятників архітектури. Правда, його зовнішній вигляд складно назвати привабливим, особливо на тлі шикарного будинку Трьохсвятительській церкви або особняка Гольдберга, розташованих по сусідству.

Виконана в стилі неокласицизму чотириповерхівка свого часу була прибутковим будинком, а зараз це - звичайне житлове приміщення. Спроектували його, до речі, інженери Гельмер і Гурмаженко, про які в історичних хроніках мало що відомо. Кажуть, що доклав руку до створення будинку і більш відомий зодчий Олександр Гінзбург.

ПІСЛЯ ОДУЖАННЯ ДОЧЕРИ звели храм

Однією з головних родзинок не тільки Гольдберговские вулиці, але і всієї Москалівки, можна назвати Трьохсвятительську церкву. У народі її називають Гольдберговские, пов'язуючи з ім'ям купця. Григорій Осипович і справді зіграв важливу роль у зведенні храму: будучи головою будівельного комітету, він безоплатно передав для спорудження будівлі ділянку, та й сам пожертвував на будівництво 10 000 рублів.

Кажуть, коли дочка чиновника захворіла, він дав обітницю, що після одужання побудує православний храм. На вибір назви церкви вплинув той факт, що імена братів Гольдберг - Григорій, Олександр і Василь, частково збігаються з іменами трьох святителів - Григорія Богослова, Василя Великого та Іоанна Златоуста. Храм вийшов красивим і зовні, і всередині. Іконостас виготовили в Італії, а для розпису храму запросили петербурзького живописця Олексія Соколова - учня Іллі Рєпіна і Валентина Сєрова.

ОСОБНЯК У ВИГЛЯДІ ЗАМКУ облюбували санстанції

Майже навпроти Трьохсвятительській церкви розташувалося ще одну прикрасу вулиці, яскраво виділяється серед інших будівель, - колишній особняк Григорія Гольдберга. Двоповерхова будівля, виконане за проектом архітектора Віктора Екстровіча, нагадує середньовічний замок.

Вхід в особняк оформлений у вигляді кріпосної вежі, а від крутого Щипца даху з мініатюрною рельєфної фігуркою віє готикою. При цьому великі вікна з великорозмірними стеклами близькі до сучасності. Будівля взагалі виглядає добре, незважаючи на 100-річний вік. Сьогодні в замку знаходиться міська санстанція.

Фарботерка І МАСЛОВАРКА ПЕРЕТВОРИЛАСЯ В ЗАВОД

Ще до того, як Гольдберг задумав будівництво власного особняка, в 1901-му він звів кам'яний будинок в 2,5 поверху (зараз знаходиться під №106). У його приміщеннях спочатку перебувала Фарботерка і масловарка, а потім і лакофарбовий завод "Червоний хімік", який належав все того ж Григорію Гольдбергу.

підприємство працює донині, випускаючи різні лакофарбові матеріали для промислового та побутового застосування. Правда, в 1975-му управління цехів і заводську лабораторію перенесли в нову будівлю на вул. Новожаново. А в будинку під №106 сьогодні орендують приміщення кілька приватних фірм.

ДІМ КЛАВДІЇ ШУЛЬЖЕНКО не чіпали ЧАС

Прогулюючись по вул. Гольдберговские, за перетином з вул. Москалівської, варто звернути на вул. Володимирську. Тут в маленькому і непримітному одноповерховому будинку під номером 45 провела дитинство знаменита естрадна співачка і артистка Клавдія Шульженко. Незважаючи на солідний вік, будиночок залишився практично незайманий часом, а на його фасаді розмістили пам'ятну дошку, яка свідчить про те, що в ньому жила легендарна харків'янка.

"Ми жили в Харкові, на Володимирській вулиці. Район наш називався Москалівка. Наша сім'я - батько, мати, брат Коля і я - займала флігель, в якому жила ще й сусідка. Перший художній враження було пов'язано з батьком. Від нього я вперше почула українські народні пісні ", - згадувала через роки Шульженко.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Цікава прогулянка по Харкову: церква купця, готичний замок і будинок зірки". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Максим Іванов

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация