Цікаві і пізнавальні факти про Санкт-Петербурзі

  1. Архітектура Санкт-Петербурга
  2. Цікаві факти

Санкт-Петербург - досить молоде місто, можна навіть сказати юний, йому всього трохи більше трьохсот років. Незважаючи на молодість, історія Санкт-Петербурга дуже обширна і рясніє цікавими фактами. Санкт-Петербург - досить молоде місто, можна навіть сказати юний, йому всього трохи більше трьохсот років

Архітектура Санкт-Петербурга

Про архітектуру Пітера можна розповідати нескінченно довго, тут майже повністю збереглися будівлі, побудовані до 1917 року. У Санкт-Петербурзі зараз можна без зусиль відшукати цілі квартали, які виглядають майже так само, як до Жовтневої революції. При цьому місто поєднує в собі самі різні архітектурні стилі. Так при будівництві Михайлівського замку (нині - Російський музей) всі чотири фасади довелося робити різними, щоб споруда гармонійно вписалася в існуючий архітектурний ансамбль.

Будівля Адміралтейства, яке має висоту 70 метрів, прикрашене шпилем, на вістрі якого знаходиться позолочений корабель. Вага корабля - 65 кілограм, на його позолоту пішло близько двох кілограм чистого золота. Легенда свідчить, що всередині кулі на шпилі є калитка, наповнена зразками золотих монет, що карбувалися з моменту заснування міста. Насправді куля дійсно порожнистий, але всередині не монети, а звіти майстрів, які виробляли реконструкцію і ремонт корабля протягом всієї історії існування будівлі. Під час Великої Вітчизняної Війни жителі Ленінграда виготовили спеціальний чохол, що захищає кораблик від бомбардувань.

Зимовий палац, побудований за проектом Растреллі в 1754-1762 рр, теж має в своїй історії цікаві факти. Після завершення будівництва вся площа перед будівлею потопала в купі будівельного сміття. Петро 3 придумав простий, але, в той же час, оригінальний спосіб розчистити площу: він дозволив всім жителям міста взяти з площі все, що душа забажає. Природно, абсолютно безкоштовно. Через кілька годин від сміття не залишилося і сліду.

Олександрівська колона, яка присвячена перемозі Росії в битві з Наполеоном Бонапартом, має значні розміри: вага близько семисот тонн і висоту 47,5 метрів. Вінчає колону фігура ангела з хрестом. Справа в тому, що колона тримається на постаменті виключно за рахунок своєї ваги, тобто, вона нічим не закріплена. Довгий час мешканці міста побоювалися цієї споруди і обходили колону стороною. Автор монумента Монферанн вирішив переконати громадян у безпеці свого творіння і став щодня здійснювати моціон біля колони.

Ісаакіївський собор - найбільший собор в Росії, четвертий за величиною в світі. За гвинтових сходах можна піднятися на висоту майже півсотні метрів, звідки відкривається розкішний вид на місто. Не дивлячись на значні розміри собор під час війни жодного разу не піддавався прямому обстрілу. Історики припускають, що фашисти могли використовувати найвищий купол в місті для прицілювання, тому берегли цей орієнтир. Завдяки підвалах Ісаакіївського собору вдалося зберегти безліч цінностей, які звезли сюди з музеїв, адже до початку блокади далеко не всі експонати встигли евакуювати. На позолоту куполів дзвіниць і головного купола пішло сто кілограмів золота, в блокаду жителі сховали свій символ віри під грубим шаром сірої фарби.

Також на Ісаакіївській площі розташований унікальний пам'ятник Миколі Першому, який був спроектований архітектором, побудував Олександрівську колону - Монферана, і виконаний П.Клодт. Це єдина в світі кінна скульптура на двох точках опори. Государ сидить на скакуні і звертає свій погляд на Ісаакіевкій собор. Дочка Миколи Першого відмовилася від проживання в палаці (до речі, це був подарунок до її весіллі) через те, що вершник відвернувся від палацової резиденції. Привід, звичайно, формальний, але зафіксований в історичних документах.

Розповідаючи про унікальну архітектуру Санкт-Петербурга можна залишити без уваги Петергоф або Петродворец, розташований в околицях міста. Тут донині діє 173 фонтану і 3 каскаду. Цей ансамбль був визнаний ЮНЕСКО культурною спадщиною. Фонтани Петродворца - це справжнє диво інженерної думки. Справа в тому, що для водообращенія ніколи не застосовувалися насоси. Вода подається (правильніше сказати - прибуває) сюди по руслу річки Шинкарки з Ропшинских висот і за складною системою каналів, шлюзів і ставків, які називають Ропшинских водоймою. Ця природна особливість була помічена в 1720 році самим Петром Першим, який і вирішив використовувати її для прикраси Петергофа. Розробити систему сполучених посудин доручили Василю Туволкова - інженеру-гідравліку. Його розробка використовується і в наш час, єдине, що було змінено - це дерев'яний трубопровід, тепер він чавунний.

А ось переконання, що Санкт-Петербург є рекордсменом за кількістю мостів, - всього лише міф. Природно, розвідні мости в Пітері заслуговують на увагу, і тільки заради них варто відвідати це місто, але по їх кількості град Петров істотно поступається Гамбургу. 10 відсотків всієї площі міста покрито водою, а його історичний центр донині покоїться на листяних палях, які не гниють у воді, протягом сотень років ця будова не дає місту опуститися в болото, на якому він і споруджений.

Цікаві факти

У 18 столітті в місті була вельми оригінальна нумерація будинків: ті ділянки вулиць, які проходили в різних районах, заново нумеровались з номера 1. Виходило так, що вулиця, що проходила, наприклад, відразу в трьох районах, мала три будинки з однаковими номерами. Павло Перший видав указ пронумерувати всі будинки по порядку - від першого до останнього, так і з'явилися будівлі з трьох-і навіть у вигляді чотиризначних номерів.

Відоме слово "гопник" має найпоширенішу версію походження: від абревіатури ГОП, Державне гуртожиток пролетаріату в Петрограді, яке відрізнялося своєю складною криміногенною середовищем.

Найсильніша повінь було в місті в 1824 році. Його наслідки такі: кілька сот потонули, 462 зруйнованих будинки, кілька тисяч голів худоби, які загинули під водою, близько двадцяти мільйонів рублів збитку.

У найперших виданнях словника Ожегова з позначень жителів міст було тільки слово "ленінградець". Чому ленінградці удостоїлися такої честі? Все просто: для відділення один від одного слів "ледачий" і "ленінець".

До середини дев'ятнадцятого століття на вулицях Петербурга було суворо заборонено палити. Справа в тому, що мостові, будинки, тротуари будувалися переважно з дерева і через недопалки часто починалися пожежі.

До речі, саме в Петербурзі з'явилися перші в світі правила захисту міського середовища від забруднення: в 1717 році за указом Петра Першого кожен домовласник був зобов'язаний правити бруківку біля свого будинку і підмітати містки.

Багато хто знає, що збори Ермітажу налічує понад три мільйони експонатів. Так ось, якщо затримувати у кожного експоната всього на хвилину, то для повного огляду колекції великого музею доведеться пройти двадцять кілометрів і витратити вісім років життя.

Жителі Санкт-Петербурга вважають святим покровителем міста Олександра Невського. Невський проспект названий як раз в честь Олександра Невського, а не від річки Неви, як можна подумати. Від річки названий Заневський проспект.

У 1796 році в Новому селі на дачі графа Строганова була зіграна унікальна шахова партія живими фігурами. Слуги були одягнені в середньовічне вбрання і пересувалися по жовто-зеленій галявині відповідно до ходів партії.

Далеко не кожен турист знає, за що Петербург занесе до Книги рекордів Гіннесса.

  1. А адже саме це місто прийнято вважати найбільшим за кількістю і довжині трамвайних колій, які, в цілому, рівні більше 600 км.
  2. Знаменитий Петербург не є єдиним містом з такою назвою: тільки в Сполучених Штатах налічується 15 його «побратимів».
  3. Місто на Неві також відзначився метрополітеном, визнаним найглибшим у світі. Він розташований на глибині 80 метрів!
  4. Саме в Пітері майстри виготовили найбільший в історії тульський пряник, діаметр якого дорівнював 3 метри. На виробі, подарованому Катерині II, була нанесена точна карта столиці.
  5. Найбільш популярним серед туристів і місцевих жителів в місті є Невський проспект. За даними статистичних служб протягом року тут проходить близько двох мільйонів чоловік.
  6. Невський проспект є і найбільш теплою точкою міста, адже саме тут температура повітря вище на 2-3 градуси влітку і на цілих 10-12 градусів взимку.
  7. Ісаакіївський собор, найбільший в Росії і четвертий в світі, так само знаходиться в Санкт-Петербурзі.
  8. За всю історію свого існування місто пережило три катастрофічних потопу.
  9. Найдовшим архітектурним проектом міста було будівництво Смольного монастиря, яке затягнулося на 87 років. Цей монастир отримав свою назву за розташування на території колишнього Смоляного двору.
  10. На більшості старих карт міста нанесені вулиці без назв. Також цікаво те, що раніше в Пітері вдома не нумерувати, використовуючи для позначення адреси опис будівель, церков, ринків і мостів, що знаходяться поруч.

Чому ленінградці удостоїлися такої честі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация