Цікаві історичні помилки у фільмі "Іван Васильович змінює професію"

herold_09

Слід враховувати, що фільм - комедія, а дії - плід посттравматичного уяви головного героя. Тому розбіжності з історією та звичаями XVI століття не можуть кваліфікуватися як помилки, вони могли бути допущені свідомо і є радше предметом курйозу. Творці фільму в початкових титрах попереджають, що фільм «не зовсім реалістичний, що не науково-фантастичний і не строго історичний».
* У сцені допиту міліціонерами Іван Васильович Грозний на питання про рік народження відповідає: «Тисяча п'ятсот тридцять третім від Різдва Христового», хоча Іван Грозний народився 25 серпня 1530 року, а в 1533-му помер його батько, Василь III. Крім того, літочислення від Різдва Христового було введено Петром I лише в 1700 році. До цього на Русі вели літочислення від створення світу. Таким чином, відповідь Івана Васильовича мав звучати як «Літо сім тисяч тридцять восьмого від створення світу».
* Скіпетр і держава, які тримає в руках Іван Васильович Бунша (і які зображені на іконі), як символ царської влади з'явилися на сто років пізніше подій, що відбуваються, в XVII столітті.
* Стрільці стріляють в Буншу і Жоржа Милославського з луків, хоча в дійсності мали вогнепальну зброю - пищали.
* В одному з фрагментів під ногами Жоржа Милославського і Івана Васильовича Бунши чітко проглядається кам'яна бруківка.
* Іван Грозний і всі присутні в його часу говорять на сучасній російській мові, який остаточно сформувався лише 300 років потому. Та й пісня «Маруся сльози ллє» явно дуже сучасна. Але треба все-таки визнати, що вона писалася під фільм з однією метою - краще передати його зміст як комедії.
В епізоді з ліфтом ( «Замуровали, демони ...») цар хреститься трьома перстами. Але до 1653 року православні хрестилися двома перстами.
* На допиті Іван Васильович каже, що брав Ревель, проте це історично невірно: Ревель близько двох місяців був під облогою армії Івана Грозного, але так і не був узятий. (Хоча формально це відповідає істині - «брав» не означає «взяв»). Зате, перераховуючи взяті їм міста ( «Казань брав, Астрахань брав ...»), цар не згадує Полоцьк, хоча, як зазначають біографи Івана Грозного (Володимир Кобрин, Руслан Скринніков), цією перемогою цар особливо пишався.
* Дяк Феофан простягає на підпис «царю» (Івану Васильовичу Буншу) указ, а той, поламавшись, все-таки підписує його. Однак в Московській Русі існувала традиція, яка забороняла коронованим особам користуватися пером і чорнилом. [4]
* Коли військо царя вирушає на війну, ми бачимо безбородих і безвусих стрільців, хоча в ті часи рослинність на обличчі голити простолюдина заборонялося. Слуги в царських палатах також в більшості своїй по-сучасному підстрижені і поголені.
* «Ікра заморська, баклажанна» була завезена в Росію в XVII столітті з Ірану, тобто набагато пізніше описуваних подій. Цікаво, що насправді на царському столі лежала баклажанная, а кабачкова ікра.
* На питання Івана Васильовича Бунши «Вибачте - Ваше ім'я, по батькові?» Цариця відповідає: «Марфа Василівна я ...». Це може бути тільки Марфа Василівна Собакина, пробула дружиною Івана IV Грозного всього 15 днів. Таким чином, Жорж Милославський та Іван Васильович Бунша перебували в стародавній Москві в один з днів між 28 жовтня і 12 листопада 1571 року. 13 листопада Марфа Василівна Собакина померла. Однак дія фільму відбувається в літню пору. Крім того, відомо, що практично відразу після укладення шлюбу Марфа тяжко захворіла і чи брала участь в бенкетах, будучи царицею.
* У сцені, де Іван Васильович Бунша і Жорж Милославський тікають від варти, Кремль білий, хоча червоним Кремль зробив ще Іван III.
* Тікаючи від стражників, Бунша сідає навпроти статуї Ісуса Христа. Але така статуя - приналежність католицьких костьолів.

На питання Івана Васильовича Бунши «Вибачте - Ваше ім'я, по батькові?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация