Чим корисні чехи НАТО? І трохи про Росію

Не так давно, коли кілька чеських солдатів загинули в Афганістані, деякі військові покидали службу, мотивуючи це словами «Так це ж просто війна!», Що викликало скандал в суспільстві і ЗМІ. В кінці минулого року Чехія навіть погрожувала відкликати своїх солдатів з натовських зарубіжних місій, чого в підсумку не відбулося.

Каже прес-секретар чеського міністерства оборони Андрій Чиртек:

«Чехія є середнім членом Альянсу, якщо судити по території і економіці країни. У закордонних операціях ми беремо участь не тільки тому, що це обов'язок членів альянсу - інакше нам ніяк не захистить самих себе. У сучасному світі небезпека виходить від терористів. Ця загроза виникає в тисячах кілометрах від Європи, але важливо протистояти їм прямо в осередках, де вони з'являються. Тому - ми в Афганістані. Чехія, як маленька країна, розуміє - вона винесла це зі свого історичного досвіду - не здатна гарантувати собі захист власними силами. У Чехії шанси захистити себе тільки в союзі з кимось. А НАТО, незважаючи на всі свої недоліки, найкращий альянс створений для таких цілей, в цілому світі ».

Я нагадаю ще, що після вступу в НАТО в арміях всіх країн-новачків першої хвилі почався перехід на контрактну основу і скорочення чисельності військових. У Чехії, наприклад, кількість скоротилася з 200 тисяч до 55 тисяч.

- Які людські втрати Чехії за весь час членства в НАТО?

«У минулому році в Афганістані загинуло двоє чеських солдатів, 10 було поранено. Це було взагалі в перший раз, що у нас були в бою людські втрати, і це, звичайно, відображає погіршення ситуації в Афганістані. Це ризик, який не можна виключити, але набагато краще, коли терористам протистоять спеціально навчені екіпіровані солдати, ніж, якби вони напали на нас у нас вдома, в Європі ».

Слухаючи хвалебні слова на адресу НАТО від чеського міністерства оборони неможливо не згадати пісню, яку записала чеський міністр оборони Власта Парканова разом зі співаком Яном Вичіталом в честь зірково-смугастого прапора. Послухаємо.

- На чому спеціалізується Чехія в НАТО? Є така область, в якій чехи - незамінні професіонали?

«Ми - фахівці в обороні проти зброї масового знищення. У нас є, наприклад, знамените елітний підрозділ - так звана 31 бригада з радіаційного, хімічного та біологічного обороні. Її штаб-квартира в місті Ліберець, вона бере активну участь у різних закордонних місіях. В даний час - в афганській провінції Урузган, знаходиться там в складі голландської реконструкційної команди, а також числиться в резервних силах швидкого реагування НАТО.

І ще наша спеціалізація - пасивне відстеження цілей в повітрі і на морі. У цій області Чехія має і промислову базу. Компанія «ERA Pardubice», наприклад, випускає пасивні відстежують системи «VERA».

- Яку позицію Чехія займає з приводу гіпотетичного створення військової структури ЄС, яка здатна була б протистояти НАТО?

«ЄС, звичайно, розвивається, і буде ще далі розвивати свою військову складову і співробітництво в галузі оборони в рамках ЄС. Однак, не можна допустити, щоб ЄС створював подвійні структури, і вичленяв різні підрозділи для служби в тій чи іншій організації. Повинно бути співпраця, взаємодоповнення, ні в якому разі не конкуренція. Чеська Республіка до подібного дублювання ставиться дуже критично. Безпека Європи і Північної Америки є неподільною за кількістю берегів Атлантичного океану, НАТО повинен залишатися самим головним інструментом у цій галузі, у ЄС є свої функції, які стосуються головним чином економіки ».

У нас є думка з цього приводу і російського експерта з міжнародного озброєння, співробітника лондонського інституту Чатхем-хаус Юрія Федорова:

«Говорити про те, що ЄС може створити військову організацію, яку можна порівняти з НАТО, поки рано. Так, власне, ЄС таке завдання перед собою і не ставить. ЄС ставить перед собою завдання створення сил, які здатні виконувати певні миротворчі операції, в тому числі операції з примусу до миру, і в першу чергу за межами ЄС. Тут відбувається свого роду як би розподіл обов'язків, тому що більшість країн ЄС є членами НАТО, і НАТО бере на себе турботу про них. Військові підрозділи під командуванням ЄС призначені для дії в інших регіонах ».

- А давайте порівняємо військові можливості НАТО і Росії. Є стереотип про Росію, що там бляшані танки мало не з часів Другої світової війни залишилися. Наскільки сучасна там система озброєння насправді?

Фото: ЧТК   «Росія перебуває в досить складному становищі Фото: ЧТК «Росія перебуває в досить складному становищі. І є спільна точка зору, як російських військових, таки і зарубіжних фахівців про те, що сили загального призначення, тобто неядерні сили в Росії знаходяться в дуже складному становищі і деградують. Війна проти Грузії показала, що з одного боку Росія при створенні чисельної переваги, в стані завдати поразки арміям невеликих країн, що знаходяться біля Росії. Разом з тим було виявлено дуже серйозні недоліки в організації, управлінні збройними силами, відсутня сучасна система зв'язку, що дуже важливо. Існують великі складності в системі управління військами, наведення на ціль і так далі. Говорити про те, що російські танки - бляшані, звичайно, не доводиться. В основному, танковий парк Росії був створений в 60-70 роки, це основні типи машин, які сьогодні знаходяться на озброєнні. Сучасних танків дуже мало. Але це досить потужні сили, якщо порівнювати їх з озброєними силами таких країн, як Грузія, Вірменія або Азербайджан, але це сили, які навряд чи здатні реально протидіяти сучасним військам, які є в більшості країн НАТО ».

- Тобто, якщо порівнювати стан збройних сил НАТО і Росії, то Росія однозначно програє?

«Знаєте, я б знову-таки більш складно відповів. Якщо говорити про стан звичайних збройних сил, ось якісний рівень Росії і більшості країн НАТО, то - так. Росія програє. За кількістю, тут інше питання. Але якщо говорити про військовий потенціал, тобто включати сюди і ядерний компонент, то говорити про те, що Росія серйозно поступається, я б поки не став. Може бути, навіть, і навпаки, якщо мати на увазі, що у Россі існує досить великий потенціал тактичної ядерної зброї, яке призначене, насамперед, для використання проти європейських країн ».

Якщо повернутися до танкового парку Росії, про який говорить пан Федоров, то цікаво, що саме основний бойовий танк Т-72, ​​який знаходився на озброєнні армії СРСР з 1973 року, зараз перебуває на озброєнні чеської армії в складі НАТО. У модифікованому вигляді ці танки використовуються в чеській армії з 2004 року.

Які людські втрати Чехії за весь час членства в НАТО?
На чому спеціалізується Чехія в НАТО?
Є така область, в якій чехи - незамінні професіонали?
Яку позицію Чехія займає з приводу гіпотетичного створення військової структури ЄС, яка здатна була б протистояти НАТО?
Наскільки сучасна там система озброєння насправді?
Тобто, якщо порівнювати стан збройних сил НАТО і Росії, то Росія однозначно програє?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация