Чим воює Україна. Арсенал АТО

В ході бойових дій, які сьогодні веде українська армія на сході нашої країни, нею в основному використовуються ті зразки військової техніки та озброєння (ОВТ), які дісталися Збройним Силам України (ВСУ) ще з радянських часів. Причому це справедливо для всієї номенклатури ОВТ, від стрілецької зброї до літаків і вертольотів

Схожа ситуація з ОВТ і у бойовиків незаконних збройних формувань (НЗФ), які протистоять нашої армії на Донбасі. Хоча, про наявність повного спектра ОВТ у них, говорити сьогодні не доводиться.

Відносно застосовуваних в зоні конфлікту ОВТ серед широких верств наших громадян ходить чимало спотвореної та перекрученої інформації. Тому, сьогодні ми починаємо цикл матеріалів, присвячених темі - «Чим воюють на Донбасі?». Перший з них буде присвячений силовим відомствам України, які беруть участь в АТО, і деяким перспективам їх переозброєння зразками продукції вітчизняного ОПК.

стрілецька зброя

Сьогодні, безпосередньо типове озброєння українського одиночного бійця, в переважній кількості випадків це - перш за все різноманітні модифікації автомата Калашникова (АК), пістолети (ПМ, ПС, ТТ), в тому числі і української розробки ( «Форт»), а так само різноманітні ручні гранати (РГД-5, Ф-1, рідше РГН, РГО).

Сьогодні, безпосередньо типове озброєння українського одиночного бійця, в переважній кількості випадків це - перш за все різноманітні модифікації автомата Калашникова (АК), пістолети (ПМ, ПС, ТТ), в тому числі і української розробки ( «Форт»), а так само різноманітні ручні гранати (РГД-5, Ф-1, рідше РГН, РГО)

Фото: Міноборони

Крім того, військовослужбовці армійських і інших підрозділів угруповання, зосередженого для проведення АТО, озброєні ручними кулеметами (РПК, ПК), різного роду гранатометами (в основному РПГ-7В, РПГ-18, РПГ-22, СПГ-9М, АГС-17 « полум'я », ГП-25), крупнокаліберними кулеметами (КПВ, НСВ« Скеля », рідше ДШК), снайперськими гвинтівками Драгунова (СВД) і рядом інших типів і зразків піхотного озброєння ще радянського зразка.
Такого роду озброєння поки розглядається командуванням Збройних Сил України та інших силових відомств країни, як масовий «стандартного» піхотного озброєння. Однак це зовсім не означає, що Україна в цьому відношенні і в подальшому буде покладатися виключно на застаріле озброєння радянського періоду.

Так, вже сьогодні бійці підрозділів спеціального призначення різних силових відомств України, що оперують в зоні АТО, озброєні і дуже активно використовують «нестандартне» озброєння (окремі зразки), як вітчизняного виробництва, так і закупленого за кордоном. Перш за все, це стосується снайперських гвинтівок, а так само індивідуального зброї ближнього бою (штурмових гвинтівок, пістолетів) та інших елементів одиночного озброєння бійця.

Наприклад, ряд українських підрозділів спеціального призначення мають на озброєнні українські снайперські гвинтівки - VPR.308Win / VPR.338LM фірми «Зброяр», «Форт-301», які виготовляє вінницький НВО «Форт», а так само штурмові гвинтівки «Форт-221» і «Форт-224» спільного виробництва України та Ізраїлю.

Крім того, нещодавно вищому військово-політичному керівництву країни були представлені й інші зразки піхотного озброєння вітчизняної розробки, покликані стати основою індивідуального майбутнього озброєння військовослужбовця армії України і які при достатньому фінансуванні можуть цілком масово замінити в Збройних Силах України та інших силових відомствах країни зброю радянського періоду . В тому числі, ручні і великокаліберні кулемети, гранатомети і ряд інших зразків.

Відносно більш важкого озброєння, яке застосовується українською армією в зоні АТО, можна сказати, що воно відповідає стандартному озброєння частин і підрозділів Сухопутних і Повітряно-десантних військ радянської армії періоду кінця 80-х - початок 90-х років минулого століття, за невеликим винятком .

Важке піхотне озброєння і артилерія

Серед важкого піхотного озброєння, яке використовує в конфлікті українська армія - зенітні установки ЗУ-23-2, міномети, в тому числі самохідні (120-мм і 82-мм типу - 2С12 «Сани», 2С9 «НОНА-С», 2Б9 « Волошка »і 2Б14« Піднос »), протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) типу 9М111М« Фагот »і 9П149« Штурм-С ».

фото: Роман Бочкала

Вельми активно так само використовується ствольна і реактивна артилерія (самохідні артилерійський установки - САУ типу 122-мм 2С1 «Гвоздика», 152,4-мм 2С3 «Акація» і 2С19 "Мста-С»), буксирувана артилерія типу 152-мм Д- 20 «Хітин» і 122-мм Д-30, реактивних систем залпового вогню - РСЗВ типу 122-мм БМ-21 «Град» і 220-мм 9К57 «Ураган». Типи і види цього озброєння також дуже різні і відносно розробки, а так само прийняття на озброєння в якості очкурах засобів, в своїй переважній кількості так само відносяться до «пізніше-радянському» періоду.

Однак, сьогодні в Україні існують цілком реальні перспективи переходу ЗСУ в цьому відношенні на модернізовані і розроблені власними силами зразки озброєння. Так, за повідомленням інформаційного ресурсу «Апостроф» в самий найближчий час Державна компанія «Укроборонпром» почне постачання в розпорядження української армії нових модернізованих реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). Вони являють собою модернізовані на українських підприємствах РСЗО БМ-21 "Град" до рівня "Бастіон-1" і "Бастіон-2".

Як повідомляє в своєму матеріалі журналіст Денис Попович, за своїми характеристиками українські "Бастіони" цілком можна порівняти з російськими модернізованими РСЗВ "Торнадо-Г". За деякими відомостями, саме такі російські РСЗВ завдали удару по українським підрозділам в районі Зеленополье в ході АТО.

Ще однією унікальною розробкою в цьому відношенні є українсько-білоруський протитанковий ракетний комплекс «Скіф» з протитанковою керованою ракетою української розробки. Сама ПТУР створена київським КБ «Луч» за модульною схемою, що відповідає сучасним тенденціям виробництва озброєння. Українські конструктори також створили протитанкові керовані ракети для озброєння танкової техніки «Комбат», протитанкові керовані ракети для озброєння легких видів бронетехніки «Стунг».

Більш того, дані ПТУР за деякими даними досить активно застосовуються українськими військами в зоні АТО.

Крім того, на основі даних ракет створені переносний варіант ПТРК «Скіф» і полегшений переносний комплекс «Корсар». Дані переносні ПТРК вже стоять на озброєнні Сухопутних військ України. Розробляється вельми активно проект по установці цього комплексу на бойові вертольоти.

бронетехніка

Українська бойова техніка, представлена ​​в конфлікті, так само в більшості випадків відноситься до «радянському» періоду, хоча тут і зустрічаються зразки вже вітчизняної розробки, в тому числі і модернізовані. Наприклад, разом з бронетранспортерами ще радянського періоду (БТР-60, БТР-70, БТР-Д і БТР-80), в зоні АТО вже активно використовуються БТР української розробки (різні модифікації БТР-3Е і БТР-4Е). Так само, українською армією в зоні конфлікту вельми активно використовується важка бронетехніка бойові машини піхоти (БМП) - БМП-1 і БМП-2, бойові машини десанту (БМД-2) і танки.

Фото: Міноборони

Що стосується останніх, варто відмітити, що поряд з основним бойовим танком Т-64БВ і Т-64БВ1, що дістався української армії ще від радянських часів, в зоні АТО вельми активно використовується український варіант модернізації цих танків - Т-64 БМ «Булат». По крайней мере, підрозділу однієї з танкових бригад ВСУ, які беруть участь в боях, озброєні саме такими танками.

Загалом же, перспективи оснащення Збройних сил України новими танками на сьогоднішній день виглядають цілком оптимістично, за умови належного фінансування даної програми з боку держави і наявності технологічної можливості налагодити їх масове серійної виробництво.
У зв'язку з цим варто нагадати, що сам танк Т-64 розроблявся за радянських часів в Харківському конструкторському бюро з машинобудування імені О. О. Морозова. А варіанти його подальшої модернізації, в тому числі Т-64 БМ «Булат», так само є продуктом цього підприємства.

Крім того, там же існує і новітня вітчизняна розробка в цій сфері - основний бойовий танк Т-84 «Оплот», фактично вже прийнятий на озброєння ЗСУ, що вельми спрощує насичення підрозділів ЗСУ цією технікою в майбутньому, звичайно ж, за умови достатнього фінансування цього процесу.
Взагалі ж, у нашій країні вже давно ведуться успішні розробки, випробування і відповідно прийняття на озброєння нових зразків всієї лінійки бронетехніки, яка застосовується сучасними арміями на полі бою, від легких броньованих багатоцільових автомобілів ( «Дозор-Б» і «Вепр»), до танків (Т-84 «Оплот»). І сьогодні вже існують приклади успішної практичної реалізації такого роду розробок.

Так, кременчуцький автомобільний завод (КрАЗ), на сьогоднішній день, став основним розробником автомобільної техніки для потреб української армії, причому це стосується всіх типів і видів автомобільної техніки. Як неодноразово заявляли представники ВАТ «Авто-КрАЗ», сьогодні це підприємство має всі можливості для забезпечення української армії сучасними, потужними вантажівками в будь-якій кількості, в будь-якій комплектації і з будь-якими компонувальними рішеннями.

Це, в свою чергу, дозволяє вести мову про наявність достатніх перспектив переходу української армії з Уралов і КАМАЗів ще часів Радянського Союзу на вітчизняні КрАЗи (які, за своїми ТТХ перевершують авто-техніку радянського виробництва), як базові вантажівки для Збройних Сил України. Слід зауважити, що перші партії автомобільної техніки військового призначення розробки і виробництва ВАТ «Авто-КрАЗ», в тому числі КрАЗ-6322 «Солдат» (6х6), КрАЗ-5233ВЕ «Спецназ» (4х4), багатоцільові шасі і бронеавтомобілі КрАЗ Куга ( KRAZ Cougar) і КрАЗ Спартан (KRAZ Spartan) вже надійшли на озброєння підрозділів ЗСУ та Національної гвардії, які беруть участь в АТО.

авіація

У сфері авіаційної техніки, яка застосовується в зоні АТО Повітряними силами ЗСУ, а так само безпілотних літальних апаратів (БПЛА), Україна так само має всі перспективи для нарощування бойових можливостей своїх силових підрозділів. Особливо це актуально в сфері БПЛА, через характер і особливостей бойових дій, які ведуться в зоні АТО, де процес розвідки, коригування та наведення дистанційних засобів ураження виходить на один з головних планів.

Що стосується української авіаційної техніки, яка застосовується командуванням українських військ в зоні бойових дій вельми активно, то тут слід вести мову про штурмової авіації (Су-25), бомбардувальної (Су-24М), розвідувальної (Су-24МР, Ан-26, Ан- 30), військово-транспортної (Ан-24, Іл-76) і винищувальної (Міг-29 і Су-27). У армійської авіації Сухопутних військ ЗС України, а так само авіаційними підрозділами МНС і МВС, активно використовуються там же вертольоти типу Мі-8Т \ Мі-17, а так само вертольоти вогневої підтримки типу Мі-24В \ ВП \ П.

Поряд з боєготовності авіаційною технікою радянської розробки і виробництва, яку українська армія досить активно використовує в конфлікті, застосовується і авіатехніка, модернізована на вітчизняних підприємствах. Це має суттєво підвищити можливості української бойової авіації в сфері боротьби з наземними цілями, що якраз досить актуально для ведення бойових дій в зоні АТО. Наприклад, модернізовані на українських авіаремонтних підприємствах до рівня Су-25М1 радянські штурмовики Су-25, сьогодні цілком успішно вирішують завдання по знищенню захищених і інженерно обладнаних позицій терористів в зоні АТО.

Активізувалися також роботи по збільшенню рівня захищеності вертольотів армійської авіації від засобів ППО (система КТ-01АВ «АДРОС»), їх модернізації (до рівня Мі-8МСБ-В і Мі-24ПУ1) і оснащення їх новими українськими двигунами ТВЗ-117ВМА-СБМ1В -02. З огляду на той факт, що НВФ розташовують в зоні АТО досить ефективною системою ППО. Актуальність цих робіт важко переоцінити.

Слід так само відзначити, що в ході АТО ряд підрозділів української армії досить активно застосовують БПЛА для виконання завдань по веденню розвідки в тактичній ланці, наведення і коректування дистанційних вогневих засобів ураження, наприклад ствольної артилерії або РСЗВ. Вже пройшли в зоні АТО успішні випробування спеціального тактичного БПЛА «переднього краю», створеного рядом ентузіастів за програмою «Народний БПЛА» і зараз фактично проект запускається в серію.

Крім того, підрозділи української Держприкордонслужби вельми активно застосовують БПЛА з метою моніторингу ситуації в важкодоступних районах або в умовах реальної можливості інтенсивного застосування бандформуваннями вогневих засобів ураження.

Взагалі ж, у цій сфері українськими конструкторськими бюро і спеціалізованими виробничими організаціями ведеться відразу кілька розробок, наприклад М-6 Жайвір, М-7 Небесний патруль, Сокіл-2, Стрепет-С і ряд інших. Що характерно, ці розробки охоплюють досить значні спектр можливого застосування БПЛА. Як тактичної ланки, так і оперативного.

На думку безпосередньо командування сил АТО, розробка та оснащення сил АТО такого роду технікою дасть можливість суттєво вдосконалити методи проведення конкретних операцій в зоні АТО зменшити рівень втрат і руйнувань.

Костянтин Машовець, ІАЦ РНБО, група "ІС" для « АТО & КРИМ »

Читайте також: З якою зброєю воюють Терористи на Донбасі. Частина І

З якою зброєю воюють Терористи на Донбасі. Частина ІІ

Тому, сьогодні ми починаємо цикл матеріалів, присвячених темі - «Чим воюють на Донбасі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация