«Чим вразлива вертикаль? Не можна все вішати на один цвях - він випаде з штукатуркою! »

В історичних умовах початку 90-х вибір татарстанцев і прийняття Конституції РТ були зумовлені тим, що Російська Федерація перебувала в ситуації політичної нестабільності і цивілізаційної невизначеності, вважає політолог Руслан Айсин. У своєму блозі для «БІЗНЕС Online» він пише, що тоді регіони самі брали ініціативу в свої руки, інакше хаос, який панував в центрі, захлеснув би і їх. У цьому й полягає вся гнучкість федеративної моделі, яка врятувала країну від розсипання.

«Сьогодні як ніколи важливо зрозуміти, що Конституція - це не стопка сторінок з юридичним текстом, це фіксація історичного моменту і волевиявлення громадян, які (поки що формально) є головними носіями влади в країні»   фото:   tatarstan «Сьогодні як ніколи важливо зрозуміти, що Конституція - це не стопка сторінок з юридичним текстом, це фіксація історичного моменту і волевиявлення громадян, які (поки що формально) є головними носіями влади в країні»
фото: tatarstan.ru

КОНСТИТУЦІЇ ЛИШЕ документує якийсь важливий ІСТОРИЧНИЙ МОМЕНТ

Майже всі конституції так чи інакше проходять певну ініціацію. Деякі - через референдум, тим самим отримуючи як би народну легітимацію, частина ж незмінно «народжує» себе через ритуал крові - революцію або переворот. Ми ні в якій мірі не віримо ні в лінійність, ні випадковість, ні в безсистемність історичного процесу. Історія - це завжди алгоритм боротьби. Кожному відводиться роль, за кожним закріплена своя історична енергетика.

Конституція фіксує пікову фазу боротьби, намагається схопити магію історичного моменту, замурувати її в бурштин. Спільноти - етнічні, державні, конфесійні, соціальні, культурні, ще які-небудь - так чи інакше орієнтовані на базовий документ, сакральний текст, будь то закон Хаммурапі, священні тексти Біблії, Корану чи позбавлені релігійної енергетики, але від того не стали менш шанованими в епоху світськості і «громадянського суспільства» конституції і зведення законів.

Якщо окинути поглядом нашу історію, то ми побачимо в ній підтвердження тези, що конституції лише документують якийсь важливий історичний момент. Перша Конституція РРФСР 1918 року писалася в умовах Громадянської війни. Документ був кроплена кров'ю ворогуючих сторін. В архаїчні часи без принесення жертви було немислимо якесь серйозне дійство. Сама драма історії почалася з жертвопринесення, коли Каїн убив Авеля.

Американська Конституція, яка вважається першою сучасною Конституцією, яка заклала фундамент для «нового світу», була прийнята за підсумками боротьби за незалежність США. «Сяючий град на пагорбі», як себе величають Сполучені Штати, дав моду нової традиції - заміні священних писань на світські конституції, чия сакральність підтверджується кров'ю і «колективним сподіванням суспільства». Воно і стає головним орієнтиром сучасності.

З останніх подій згадаємо криваві протистояння в Єгипті по час прийняття нової постмубараковской Конституції 2012 року, ледь не вдався військовий переворот в Туреччині, що передував нової Конституції Ердогана 2017 року.

Нині діюча російська Конституція теж пройшла через криваве жерло ініціації розстрілу Білого дому в 1993 році. «Кривава Конституція» - так її досі величають деякі громадяни.

Татарстанських КОНСТИТУЦІЯ БУЛА ПРИЙНЯТО РАНІШЕ І НАУКИ НА ЦІЛИЙ РІК

Конституції Татарстану 25 років. Чверть століття. Ціла епоха в умовах сучасності, що характеризується прискореним ходом часу. Татарстанська Конституція була прийнята раніше російської на цілий рік. При цьому вдалося уникнути «кривавої відмітини», протистояння. Баталії були, але вони в основному проходили в стінах парламенту, на сторінках газет, в суперечках інтелектуалів. У цьому відмінна риса татарстанської мирної моделі. У той час як Москва, що розривається між командою Бориса Єльцина і прихильниками Верховної Ради, ділила владу, остаточно вирішивши спір лише шляхом силового придушення однієї зі сторін, Казань пішла іншим шляхом. І це безумовне досягнення всього народу республіки.

6 листопада 1992 року в 12-й сесії Верховної Ради Республіки Татарстан 12-го скликання була прийнята Конституція РТ. До розробки проекту нової Конституції були залучені кращі фахівці: юристи, політологи, соціологи, лідери громадської думки. Керував роботою комісії президент Татарстану Мінтімер Шаймієв. Головний документ республіки істотно відрізнявся від попередніх конституцій тим, що він був проголошений відповідно до результатів народного голосування (референдуму) про державний суверенітет Республіки Татарстан, який відбувся в березні того ж року, коли 62% жителів висловилися за цей новий формат державності. Конституція фактично законодавчо закріплювала новий статус республіки як суверенної демократичної держави.

Зараз ці конституційні положення, сама постановка питання в такому розрізі представляються неможливими в існуючій політичній реальності. Але, як ми визначили вище, кожна Конституція - продукт своєї епохи, яка відображає стан виклику часу. У тих історичних умовах вибір татарстанцев був зумовлений тим, що Російська Федерація перебувала в ситуації політичної нестабільності і цивілізаційної невизначеності. Регіони самі брали ініціативу в свої руки, інакше хаос, який панував в центрі, захлеснув би і їх. У цьому й полягає вся гнучкість федеративної моделі, яка врятувала країну від розсипання і догляду в безпросвітну темряву безпутності.

При цьому Москва раз у раз загрожувала Казані силовим свавіллям, лякала «залізними клітками» і танками. Безвідповідальна, недалекоглядна еліта не любить шукати компроміси, керуватися здоровим глуздом, а пускає в хід силу і погрози. Але це тупиковий шлях. Запах крові лише розохочує хижака. Хіба мало нашій країні кровопролиття, воєн, горя і нещасть ?! Або історична доля так розпоряджається нами? Навряд чи. Історію ж робимо ми самі.

ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТАК І НЕ СТАЛА ДЛЯ НАС ГОЛОВНІЙ ГРОМАДЯНСЬКОЇ скріпити

На жаль, в нашій країні немає стійкого правової свідомості. Закони та громадські парадигми змінюються з волі однієї людини або на догоду політичній кон'юнктурі. Правова відповідальність так і не стала для нас головною громадянської скріпою, як модно зараз говорити, хоча Татарстан завжди наполягав на прерогативи права над миттєвими політичними імпульсами. І сьогодні республіка, по суті, єдина організована сила, яка б'ється за демократичний шлях країни, за законність. Так, в цьому є пряма зацікавленість. Казань в ці дні змушена відбивати атаки прокуратури на конституційні права і норми в системі освіти. Чи жарт, але саме прокуратура повинна стежити за дотриманням законності в країні, а сьогодні вона виступає політичним цензором і інструментом тиску. І це сумно.

З приходом до влади Володимира Путіна у 2000 році починається процес прогону регіональних конституцій через прокрустове ложе - приведення у відповідність з федеральним законодавством. Конституцію Татарстану нещадно насилують і обдирають. Сьогодні вона мало чим схожа на свій аналог 1992 року. Чим вразлива вертикаль? Занадто сильний тиск призводить до її надлому. Надцентралізація стала причиною краху Російської імперії і радянської держави протягом всього одного століття. Не можна все вішати на один цвях. Рано чи пізно він падає разом зі штукатуркою.

Сьогодні як ніколи важливо зрозуміти, що Конституція - це не стопка сторінок з юридичним текстом, це фіксація історичного моменту і волевиявлення громадян, які (поки що формально) є головними носіями влади в країні.

Нехай ті, хто вважає, що Конституція - марна папірець, зрозуміють, що «без папірця ти комашка». Це фривольний вираз, так популярне в народі, краще тисячі монографій пояснює суть того, як важливо в нашій країні бути в юридичній канві.

Давайте обдумаємо той факт, що успіхи Татарстану були б неможливі без декларації про державний статус РТ 1990 року, референдуму і Конституції 1992 року, першого варіанту договору між Москвою і Казанню 1994 року. Чверть століття - великий термін для людини, але лише мить для історії.

Зафіксуємо цю мить і збережемо його для майбутніх поколінь. Зі святом Конституції, дорогі татарстанци!

Руслан Айсин

Хіба мало нашій країні кровопролиття, воєн, горя і нещасть ?
Або історична доля так розпоряджається нами?
Чим вразлива вертикаль?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация