Ціни і зарплати в Україні - НБУ дав прогноз на 2019 рік

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

18 грудня 2018, 7:52 Переглядів: 18 грудня 2018, 7:52 Переглядів:   Фото: Getty

Фото: Getty.

Напередодні Нового року прийнято робити прогнози. Сайт "Сегодня" вирішив познайомити своїх читачів з одним з найточніших економічних прогнозів, що грунтується не на прогнозах, а на строгих математичних розрахунках. Це останні в році, що минає прогнози Національного банку України, які міститься в "інфляційну звіті" за жовтень 2018 року і в грудневому "Звіті про фінансову стабільність".

Доходи будуть рости, а ВВП - не дуже

У прогнозі НБУ є багато оптимістичних моментів. Наприклад, Нацбанк прогнозує, що в наступному році інфляція буде нижче, ніж в 2018-му. З нинішніх 10,1% вона знизиться до кінця року до 6,3%. У тому числі базова інфляція -до 5,1% в кінці 2019 го, інфляція сирих продовольчих товарів - до 4%. Зростання адміністративно регульованих цін складе 11,7%.

Нацбанк також прогнозує, що доходи домогосподарств продовжать рости і за рік додадуть не менше 15%. Зокрема, номінальні зарплати виростуть в 2019-м в середньому на 16%, а реальні - на 12%.

У той же час Нацбанк очікує, що зростання українського ВВП в наступному році сповільниться і складе всього 2,5%. Це станеться "внаслідок охолодження світової економіки, погіршення цінової кон'юнктури на світових сировинних ринках і великого обсягу виплат за державними боргами.

Але дефіцит бюджету, на думку експертів НБУ, буде навіть менше, ніж в 2018 році - всього 1,5%. Державний борг України до кінця 2019 року, як очікується, скоротиться з нинішніх 65% ВВП до 62%. При цьому міжнародні резерви збережуться на нинішньому рівні - близько 19 млрд дол. Дефіцит поточного рахунку прогнозується також порівняно невеликим - 2,5-3% ВВП, і передбачається, що його компенсують надходження від офіційних кредиторів (зокрема, від основного - МВФ по його новій програмі stand by) і приватних.

Взагалі, досить оптимістичний прогноз НБУ будується на тому, що Україна продовжить співпрацю з МВФ в рамках нової програми Stand-By Arrangemenet. "Отримання кредитних коштів від МВФ та інших офіційних кредиторів дасть можливість зберегти доступ до міжнародних ринків капіталу на прогнозному горизонті і рефінансувати частину боргу, пік виплат за якими припадає на 2019-2020 роки", - пояснюють в НБУ.

У разі отримання кредитів основними факторами, через які прогноз може не збутися, є подальше погіршення очікувань. Вони традиційно погіршуються в періоди виборчих компаній, попереджають в НБУ.

Трудова міграція: Польща більше не пріоритет

Гроші "заробітчан" і в наступному році будуть серйозною підмогою для української економіки. Але їх потоки можуть знизитися.

У Набанке прогнозують, що інтенсивність трудової міграції в Польщу в наступному році сповільниться. Там, як і у нас, очікується зниження економічного зростання, і офіційна Варшава вже зараз проявляє досить "стриману зацікавленість" в найманих працівниках з України. Принаймні нових робочих місць там створюється все менше, і великого приросту працівників з України не очікується. "Уповільнення польської економіки загрожує ... обсягами припливу переказів від трудових мігрантів" ", - прогнозують в НБУ.

Але це не означає, що українці будуть набагато менше виїжджати на заробітки. Навпаки, в НБУ вважають, що українці тепер просто їдуть далі від будинку: у Чехії та Німеччини, а також в інших європейських країн. Хоча темпи відтоку кадрів знизяться.

З одного боку, це принесе свої позитивні результати. Принаймні для тих, хто залишиться працювати в Україні. Нацбанк прогнозує, що дефіцит кадрів в Україні буде як і раніше великий, тому зарплати всередині країни продовжать зростати, хоча і не такими темпами, як в 2018-му.

Торгові війни вдарять по економіці України

Негативний вплив на економіку України можуть надати світові торговельні війни, особливо між США і Китаєм . Через них може утворитися надлишок пропозиції сировинних товарів, що буде штовхати вниз ціни на них. В такому випадку, а також у разі погіршення доступу до окремих ринків збуту, валютні надходження від експорту будуть скорочуватися з відповідним тиском на обмінний курс гривні і, відповідно, на інфляцію.

Наближення світової кризи, який зараз прогнозується, може наблизити світову економіку до фази спаду. В такому випадку з країн, що розвиваються буде витікати капітал. У тому числі і з України.

Крім того, спад економіки і торгові війни вдарять по основним експортним товарам України, через що надходження грошей в країну може знизитися.

Так, виробництво рослинного масла в наступному році значно перевищить попит, в зв'язку з чим ціни впадуть. Уже зараз знижуються ціни на сою. З огляду на перевиробництва дешевшає сталь, і ціни на неї в кращому випадку стабілізуються лише в другій половині 2019 року.

У той же час в наступному році очікується зростання цін на зернові, але це станеться через поганий врожай в ряді регіонів, і в тому числі в Україні. Єдина експортна культура, яка допоможе Україні наростити експортний виторг - кукурудза, попит на яку зростає.

Зате, на радість українців, м'ясо-молочні продукти навряд чи будуть сильно дорожчати, оскільки ціни на кормові культури, зокрема на кукурудзу, знижуються.

Нафта на початку 2019 року дорожчати через введення другого етапу санкцій проти Ірану і сезонного попиту. Однак багато країн-експортери тільки і чекають приводу, щоб наростити видобуток, так що досить скоро дефіцит буде покритий, і нафта знову опиниться в надлишку. Так що подорожчання нафти триватиме недовго. Після зимового піку вони знову почнуть поступово знижуватися. За такою ж траєкторії будуть коливатися ціни на газ, пророкує НБУ.

В цілому інфляція цін на паливо в Україні повинна знизитися з 17,5% річних на кінець 2018 року до 7,4% на кінець 2019 року.

У НБУ вважають, що в таких умовах зростання ВВП знову буде забезпечувати в основному високий споживчий попит, який будуть підтримувати зростання заробітних плат і зниження рівня безробіття.

Не тільки нам стане гірше

Щодо економічної ситуації за кордоном, в НБУ прогнозують підйом економіки США (через зростання доходів, скорочення податків і рекордно низького рівня безробіття). А ось в Європі зростання економіки буде поступово сповільнюватися, вважають в НБУ. Економічну активність стримуватимуть торгова війна з США і невирішеність питання з Brexit.

Незважаючи на санкції, економіка Росії в наступному році буде демонструвати відносне зростання. Передумовою для цього стануть зростаючі ціни на нафту. З цієї ж причини будуть розвиватися економіки та інших нафтовидобувних країн. Але лідерами з економічного підйому стануть Китай та Індія, а також багато інших країн Азії, вважають в НБУ.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Передбачення від Нацбанку: на скільки зростуть зарплати і ціни". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександра Романюк

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация