Ціни і зарплати в ДНР: 600 рублів за ЖКГ

З чим у невизнаній республіці зустрічають новорічні свята

«Не потрібно фотографувати військових!» - суворо кажуть мені двоє хлопців з автоматами, стоять на площі Леніна на тлі головної донецької новорічної ялинки. На площі натовп, сцена, різдвяний ярмарок - перед появою влади народ голосно розігрівають Дід Мороз зі Снігуронькою.

За півгодини до цього нізвідки з'явився спецназівець з автоматом чемно, але твердо змусив мене видалити фото чорної таблички у вигляді указующей руки: «Там кращий світ!». Табличка раніше вказувала на нічний клуб з готелем, тепер прохід до них закривають залізні ворота, а в «кращий світ» живуть якісь спеціально навчені збройні люди. У Донецьку краще запитувати дозвіл на зйомку у всіх.

Новорічні свята в самопроголошеній ДНР стартували 21 грудня, з відкриття новорічної ялинки і новорічних корпоративів. Зрозуміло, ялинку крім поліції по периметру охороняють військові патрулі, і їх не можна фотографувати.

На площі ж голосно і весело, народ валом іде на безкоштовне розвага: свята під час війни - справа нечасте. У натовпі багато танцюючих, на ярмарку продають всілякі льодяники на паличці і саморобні тістечка. Сосисок, глінтвейну, м'яса та інших європейських надмірностей якось не помітив. В основному продають недорогі м'які іграшки - свинки від 50 рублів за штучку; найдорожче святкова пропозиція на цих прилавках - милі м'які такси з намальованими очима по 300. Покупці навколо - все більше звичайні донецькі люди, із середнім доходом на людину в родині добре якщо в 5000 рублів.

Середній клас в нинішньому Донецьку починається з заробітної плати в 12 тисяч рублів. Така, наприклад, у хорошого практикуючого лікаря вищої категорії: ставка 9 тисяч плюс чергування, нічні ... Шахтар, робітник може отримувати 7-8 тисяч рублів, нянечка, вихователь у дитячому садку - 4-6 тисяч; зарплата рядового військового і раніше починається з 15 тисяч.

«Знаєш, зараз трохи більше грошей стало, у мене в мережі стали« Науку и жизнь »замовляти. А вона по 200 рублів за журнал! »- каже мені товариш, який володіє мережею кіосків« Преса ». Цією самою «Науки і життя» у нього замовляють два примірника, але наближення «нормального життя» тут чекають ревно і кожен такий «провісник» запам'ятовують і колекціонують.

У Новий рік ДНР входить після виборів, до них заробітну плату бюджетникам підняли на 10%, після них істотно підняли стипендії студентам - до півтори тисячі рублів. Правда, піднялися і ціни. Ціни тут міряють «по Захарченко»: у порівнянні з серпнем м'ясо, яйця, хліб коштують набагато дорожче, а ось в порівнянні з вереснем, коли ціни підскочили після замаху, вони знизилися.

Ціни тут міряють «по Захарченко»: у порівнянні з серпнем м'ясо, яйця, хліб коштують набагато дорожче, а ось в порівнянні з вереснем, коли ціни підскочили після замаху, вони знизилися

фото автора

Місцева курятина коштує від 160 рублів за кілограм крил, філе - по 215; яйця в магазинах по 71 рубля за десяток (влітку були по 40); свинина в магазині 270-280 рублів, на ринку - 350. Звичний батон хліба - 20 рублів, пляшка кефіру (400 г) - 24-25 рублів. Молоко - 56 рублів за літр, але це на вулиці, в бочках, які привозять розливний продукт з навколишніх ферм. Шампанське до новорічного столу для місцевих трохи кусається: воно від 280 рублів за пляшку. Але це, зрозуміло, дешевше, ніж в Москві або сусідньому Ростові-на-Дону.

Що дешево в Донецьку? Місцевий продукт, якого в надлишку, - горілка, цигарки. Місцеві марки горілки можна знайти по 75 рублів за пляшку, за 80 рублів її можна купити в будь-якому магазині. Дешеві й місцеві «американські» сигарети від фабрик Донецька і Дебальцево - вони від 25 до 35 рублів за пачку; дуже цінуються привізні «ростовські» - вони коштують від 35 до 45, хоч і мають акцизну марку ДНР. А от все інше - звичне, довоєнний - коштує від 60 рублів за пачку.

У Донецьку кожен бачить своє: хто відзначає появу великої кількості дорогих іномарок на дорогах, хто - цілі ряди зачинених магазинів на центральних вулицях, бульварі Шевченка та проспекті Ілліча. Але життя в ДНР вражає скоріше своєю організованістю і своєрідною «черезсмужжям»: відносна рівна бідність перемежовується з твердої державною підтримкою. Під державою тут завжди розуміють Росію.

«Я отримую заробітну плату в 10 тисяч рублів, але завжди у людей є можливість підробити, і мій дохід в місяць становить десь 24-26 тисяч рублів, - розповідає про свій бюджет на умовах анонімності знайомий молодий священик одного з храмів Донецька. - Квартира у нас своя, «хрущовка», три кімнати в 64 кв.м. «Комуналка» в ДНР невелика: ми платимо 600 рублів на місяць за все. Нас в сім'ї троє - я, дружина, і донька народилася недавно. На дитину я отримую щомісяця в райраді гуманітарну допомогу від Росії: ящик з повним набором сумішей російських і білоруських виробників. Так буде до року, а взагалі гуманітарна допомога щомісяця покладена всім дітям до трьох років, так що на харчування для дитини ми нічого не витрачаємо. 4 тисячі рублів витрачаю на бензин і інше - на поточні потреби. Нормально, начебто вистачає! »

Мій знайомий батюшка - якраз з місцевого середнього класу.

Загальні малі доходи і пенсії в 3,5 тисячі рублів поєднуються з дуже невисокими комунальними тарифами, здатністю сотень тисяч пенсіонерів перетинати лінію дотику і вибивати додатково ще і українську пенсію.

Від Росії за допомогою знаменитих «білих» гуманітарних конвоїв отримують безкоштовне повноцінне харчування в школах, дитячих садах і лікарнях. Ремонт важливих соціальних об'єктів - теж за рахунок гуманітарної допомоги РФ. Крім шкіл і лікарень реконструювали Південний автовокзал Донецька. Наступним, кажуть, буде капітальний ремонт цирку «Космос». Від Донецька до Новоазовська і до Іловайська до прикордонних переходів в Росію за минулий рік зроблено відмінні дороги.

Моєму товаришеві Сергію пригнали з Німеччини через Росію японський автомобіль - «свіжий, пробіг трохи більше 200 тисяч». На розмитнення в республіці і отримання постійного техпаспорта ( «можу їздити і в Росію!») Він витратив 1 тис. Доларів. Сергій з «невиїзних» - так називають себе люди, ніколи не перетинають лінію зіткнення, ті, кого «по той бік» чекають кримінальні справи і українські СІЗО. Машин, до речі, на дорогах з'являється все більше: їх ділять на «європейців», як у Сергія, і «грузин» - перегнати в Донецьк через Грузію і Росію з Туреччини.

Автосалонів і кредитів від повноцінних банків в ЛДНР немає, за машини і квартири розплачуються готівкою; вивезти їх - ще один головний біль для продавця і ще один бізнес для місцевих. Тут багато заробляють на проблемах, пов'язаних з невизнаним статусом республік, лінією дотику і переміщенням через неї і кордон з Росією. На дошках оголошень зустрічаються такі, які можуть зрозуміти тільки місцеві: «Отримання пенсії після смерті без виїзду», «Реєстрація без виїзду за блокпост» або «Оформлення, видалення, продовження пропуску термінове!».

Поїздка в одну сторону на таксі на українську територію коштує від 450 гривень (1100 рублів) з людини. Бабусі-пенсіонерки повинні відзначатися раз в два місяці на тій території, щоб не втратити пенсію. Їх возять коротким маршрутом - тільки до блокпоста, відзначитися в базі, і все. Лежачі і зовсім старенькі через лінію зіткнення не їздять і пенсію не отримують, але існує судовий механізм, через який її після смерті пенсіонера отримують спадкоємці. Навколо кожного такого людини завжди в'ється рій посередників, перевізників та просто безкорисливих порадників.

Донеччанин Микола, що вибирався зі мною в машині з Донецька в Волновахи, їхав судитися з українською державою за недоотриманий за чотири роки пенсію померлій тещі. І був оптимістичний тільки до блокпоста. Інформаційний розрив між містами, розділеними 60 кілометрами траси і лінією фронту, катастрофічний: то, що на українській території 24 і 25 грудня - державні вихідні в честь католицького Різдва, і ніякі суди і банки не працюють, для донецького людини було абсолютною і неприємною новиною.

Дві частини Донецької області живуть по різному часу - з розривом в годину - і вже давно мають абсолютно різні святкові календарі. Всіх об'єднує тепер тільки Новий рік ...

Читайте матеріал "Українцям готують на Новий рік візовий режим з Росією"

Що дешево в Донецьку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация