Civilization IV

Коли пишеш про продовження такої великої гри, як Civilization, по тілу розноситься якась, натурально, свята благодать. Відчуття таке, ніби торкаєшся до якихось древніх мощам. "Цивілізація" - це щось настільки велике, потужне і древнє, що говорити про неї в тій манері, в якій ми зазвичай говоримо про комп'ютерні ігри, - блюзнірство і гріх.

Вона абсолютно поза всім: часу, простору і навіть стандартних оціночних лекал журналу "Ігроманія". Технології? Ха! Графіка? Бу! Звук / музика? Навіщо? Геймплей? .. А ось це вже важливо. Незважаючи на те що за останні п'ятнадцять років він майже не змінився, Civilization була і залишається однією з найбільш захоплюючих ігор у всесвіті.

Перші дві тисячі років було, як зазвичай, дуже нудно. Не кваплячись, ми винайшли колесо, писемність і іригацію. Побудували кілька ферм, навчилися ловити рибу, з'єднали дорогами обидва наших міста і навіть спорядили двох розвідників на дослідження континенту. Першого, правда, практично відразу ж задер дикий лев, зате другий натрапив на китайців.

Коли пишеш про продовження такої великої гри, як Civilization, по тілу розноситься якась, натурально, свята благодать

На зорі людства геополітика була значно простіше і всі спірні дипломатичні питання вирішувалися за допомогою кийків.

Китайців було багато, дуже багато. А ще їм постійно не вистачало їжі. Ми запропонували їм міняти рибу на золото і жили дружно ще півтори тисячі років до того моменту, коли у нас нарешті щось не з'явилися перші замки. За той час наша наука значно зробила крок вперед, ми навчилися будувати кам'яні будівлі, обробляти залізо, а також знайшли відповіді на кілька основних питань світобудови. Головний з таких питань - що робити з китайцями (їх багато і коли-небудь нам з ними буде тісно на одному континенті) - зважився з приходом християнства і поняття освячених хрестових походів.

У наступні триста років ми з поперемінним успіхом боролися з язичниками, відбивали атаки їх лицарів і бойових слонів, поки, нарешті, не винайшли порох.

До 860 році н.е. ми вже захопили весь континент, з'єднали міста дорогами і вигнали робочих на цілину. Майже п'ять століть ми жили в світі і творенні. Міста росли, і скоро нас стало вже десять мільйонів. Ми вивчали корабельне справу, астрономію і філософію, готувалися до епохи великих географічних відкриттів і мріяли про те, як в один прекрасний день понесемо світло культури інших народів ...

Рівне в 1400 році до нашого континенту причалило кілька військових транспортів з десантом з морських піхотинців за підтримки трьох танкових взводів. Це були атцекі. Вони взялися пропагувати іслам, бомбити наші міста, стрімко зносити зміцнення і повільно, крок за кроком, просувалися до столиці ... Не знаю, як вдалося протриматися наступні двісті років, але в 1610 році - після серії ядерних ударів по трьом головним містам - все закінчилося і наша цивілізація стала офіційно вважатися загиблої ...

З інших цікавих подій, також відбулися за ці п'ять з половиною тисяч років: в іншій частині світу греки виграли четверту світову війну; ще до нашої ери велика монгольська цивілізація була знищена французами; а італійці прийняли іслам і оголосили джихад миролюбним арабам-конфуцианцам ...

Те, що міста в нашій країні носять російські, англійські і грецькі назви, говорить про великих ратні подвиги минулого. Або просто про те, що ми колись всіх знищили.

Правильна відповідь - нічого. Вищеописаний сценарій, який на перший погляд схожий на стовідсотковий марення, типова шести-семигодинна партія в Civilization IV. Незважаючи на численні зміни (про які нижче), четверта частина самої великої стратегії на світлі успадкувала від своїх предків головне: це як і раніше велика гра-експеримент, в якій можна нескінченно ставити всілякі досліди над історією.

Якщо з якихось жахливим причин ви зовсім не в курсі, про що ми тут взагалі говоримо, то ось вам коротке пояснення на людській мові: Civilization - це глобальна військово-економічна стратегія, в якій ви граєте роль одноосібного правителя якогось народу. Починаючи за 4000 років до н.е., ви керуєте підшефної цивілізацією шість з гаком тисяч років, попутно проходячи шлях від первісного співдружності незалежних сіл до високорозвиненого сучасного суспільства.

Ви будуєте міста, досліджуєте нові технології, зрощує непереможні армії, налагоджуєте економіку, розвиваєте культуру, коротше кажучи - робите все можливе, щоб здобути перемогу над усіма цивілізаціями-конкурентами. Причому ця перемога може бути як військова, так і культурна (задавити всіх своєю освіченістю), наукова (побудувати і відправити на Альфа Центавра космічний корабель) або дипломатична (переконати всіх суперників в тому, що ви і тільки ви зможете гідно керувати цією планетою).

За зовсім вже великим рахунком - концептуальних відмінностей між усіма чотирма "Цивілізаціями" практично немає, проте якщо ми раптом візьмемося описувати всі особливості і тонкощі геймплея Civilization IV, то може не вистачити і всього (до речі, збільшеного c цього номера) обсягу журналу. Тому далі по тексту ми сконцентруємося лише на самих основних нововведення останньої частини.

Отже, нововведення номер раз: в "Цивілізації" відтепер з'явилася релігія. Звичайно, на неї можна не звертати жодної уваги - але тільки до тих пір, поки за вашими селі не розбредуться вражі місіонери. Міста, що проповідують офіційну державну релігію, значно розширюють свою зону "впливу" і отримують досить некислі бонуси. Крім того, якщо ви раптом вирішите напасти на сусідню цивілізацію, то під прикриттям "боротьби з невірними" зробити це буде значно простіше.

Наш бронетанковий батальйон був атакований загоном лінійної інфантерії за підтримки ... катапульти. Все-таки приємно усвідомлювати себе цивілізованою людиною.

Нововведення номер два: в четвертій серії дипломатія перетворилася на зброю страшніше ядерних бомб. Просунуті AI-суперники укладають торгові альянси і військові союзи, ведуть злагоджені бойові дії з противниками, а з винаходом шпигунства і Організації Об'єднаних Націй активно промишляють крадіжками технологій і торговими ембарго.

Серйозне нововведення за рахунком три: бойові дії відтепер стали ще більш різноманітними. Так, в Civilization IV ви можете розвивати свої війська з натуральним RPG-канонам. Відбиваючи атаки противника або захоплюючи міста, ваші юніти будуть набирати досвід, який потім можна витратити на поліпшення найрізноманітніших їх характеристик. Скажімо, збільшити їм силу атаки. Або зробити їх більш пристосованими до захисту населених пунктів. Або додати шансів до успішного відступу в разі завідомо невдалої атаки. Загалом, варіантів - море.

Нововведення чотири: в залежності від успіхів, ваша нація буде періодично породжувати на світло талановитих вчених, знаменитих художників, геніальних інженерів - в загальному, геніїв всіх мастей і калібрів. Сам по собі "геній" - це звичайний юніт, який може допомогти побудувати в місті якийсь важливий об'єкт, спровокувати культурну революцію або, скажімо, заснувати новий торговий шлях, який приносить самі в казну стабільний дохід.

Нововведення номер п'ять: помітно спростився весь ігровий мікроменеджмент. Причому "спростився" не в сенсі "став простіше". Просто відтепер ви можете керувати цілою країною, практично не замислюючись про дрібниці. Одного разу вирощений робочий буде до кінця життя будувати дороги, копати шахти і вирубувати ліси, якщо ви задасте йому один з декількох алгоритмів дії. Так само легко управляти і містами - досить просто вчасно клацати по правильним пунктам у спливаючих вікнах. Взагалі інтерфейс нової "Цивілізації" настільки простий і інтуїтивний, що потреба в більшості старих ігрових функцій відпадає автоматично (хоча вони і залишилися). Мало того, на офіційних форумах можна запросто зустріти людей, які успішно і по кілька разів пройшли гру, але навіть і не підозрювали про, скажімо, існування "Вікна дипломатії".

Нарешті, ще одна важлива і точно найпомітніше нововведення - більш ніж сучасна графіка. Ви не повірите, але з першого погляду ця гра нітрохи не схожа на високочолу глобальну стратегію - симпатичний 3D-движок припав Civilization IV дуже до речі. По-перше, у нас нарешті з'явилася можливість масштабувати карту. Одним рухом миші ви можете злетіти в небеса і розглядати звідти всю планету в цілому, а можете максимально наблизитися до землі і розглядати гудзики на піджаку солдатської уніформи. Ну а по-друге, гра вкрай багато анімована, та й просто красива. Якщо ви раптом на секунду відволічетеся від обдумування чергового важливого стратегічного кроку, окине поглядом карту, то напевно помітите, як крутиться колесо водяного млина, як метушаться в загонах приручені корови, погойдуються на хвилях галери і переступають з ноги на ногу бойові слони. Без варіантів - Civilization IV сама "жива" з усіх нині існуючих глобальних стратегій.

Також величезний плюс до атмосфери - абсолютно божественний і стовідсотково тематичний саундтрек. Оркестрова музика, хор, потужний солирующий вокал - в загальному, все як у кращих будинках. Що ще добре: з розвитком цивілізації розвивається і фонова музика. І якщо на зорі часів нас супроводжують тихі тумба-юмба-наспіви, то в середньовіччі вже звучать церковні хорали, а в епоху Відродження - сонати і менуети.

До речі, цікавий факт для цінителів: серед "авторів музики" для Civilization IV засвітилися такі видатні діячі ігрової індустрії, як Йоганн Себастьян Бах, Вольфганг Амадей Моцарт, а також Микола Андрійович Римський-Корсаков.

Що ще? Ще Civilization IV судилося довге і тривала життя. По-перше - в стандартний комплект поставки з грою входить потужний редактор карт, сценаріїв і подій - справжня відрада для всіх любителів ігростроя. По-друге, вперше за всю історію "Цивілізацій" в четвертій частині нарешті з'явився по-справжньому серйозний і різноманітний мультиплеер. А завдяки величезній кількості налаштувань, онлайн-партії в Civilization IV можуть тривати від кількох днів до ... сорока хвилин.

Ні, ну правда, чи це не щастя? Партія в "Цивілізацію" під час обідньої перерви. Не знаю, як ви, але я, схоже, мріяв про це останні років п'ятнадцять точно.

Реіграбельность: так

Класний сюжет: немає

Оригінальність: немає

Легко освоїти: немає

Виправданість очікувань: 100%

Геймплей: 10

Графіка: 8

Звук і музика: 10

Інтерфейс і управління: 8

Рейтинг "Манії": 9.0

Дочекалися? Жива класика в найсучасніших обробці. Незважаючи на масу дрібних і не дуже нововведень, грати в нову "Цивілізацію" значно простіше, але нітрохи не менш цікаво. Навіть якщо ви взагалі не в курсі, про що тут йде мова - все одно підіть в магазин і купіть цю гру прямо зараз.

Технології?
Графіка?
Звук / музика?
Навіщо?
Геймплей?
Що ще?
Ні, ну правда, чи це не щастя?
Дочекалися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация