Цькування на роботі: звільнитися або налагодити відносини?

  1. Змова проти жертви
  2. П'ять причин моббінга
  3. Буллінг: один на один
  4. Як налагодити відносини?
  5. Босинг: начальник - проти

зміст:

Моббінг, буллінг, босинг ... Ці загадкові слова означають лише різні варіанти організованою одним або декількома людьми цькування на роботі неугодного їм співробітника. Думаєте, вам це не загрожує? Помиляєтеся. Потенційною жертвою може стати будь-яка з нас, а рахунок постраждалих від офісного терору йде на мільйони у всьому світі.

До змісту

Змова проти жертви

Алла не з чуток знає, як це, коли колектив відкидає і не пускає в свої дружні ряди. Колись вона працювала в компанії, де основний контингент працівників становили жінки набагато старший за неї. Але замість материнської турботи дівчина зіткнулася з ігноруванням і відкритою ворожістю колег. І хоча робота їй подобалася і у начальства претензій до неї не було, Аллі довелося звільнитися через кілька місяців після початку змови проти неї.

Це типовий приклад моббінга (mob - натовп), або переслідування групою осіб однієї людини. Як правило, мета моббінга і інших видів психологічного пресингу - домогтися, щоб у жертви здали нерви, і вона ганебно втекла з "поля бою".

Основна відмінність цілеспрямованої цькування від звичайних конфліктів і напружені стосунки з будь-ким - в її постійності і тривалості, від декількох тижнів до декількох років. Є й інші ознаки, за якими можна припустити, що проти вас розв'язали війну. Наприклад, регулярна критика, часто дуже дріб'язкова або без вмісту ніякої конкретики; глузування й образи; погрози і відвертий наклеп. Від вас приховують важливу інформацію або не надають її вчасно; завантажують справами, які не надто відносяться до вашої компетенції; не запрошують на спільні колективні заходи ... Але якщо вам пред'являють обґрунтовані претензії з приводу справді низької якості вашої роботи, списати їх на цькування не вдасться.

У людини, яка зазнала психологічного терору, можуть з'явитися і неполадки зі здоров'ям: розлади сну, фізичне виснаження, постійні головні болі, депресія і різні захворювання. Падає самооцінка, з'являється невпевненість в своїх силах. На проблеми зі здоров'ям переслідувачі також не забудуть розкинути ще одну козирну карту: "Навіщо тримати співробітника, який весь час перебуває на лікарняному?".

До змісту

П'ять причин моббінга

Найбільш поширених причин моббінга і його варіантів кілька.

  1. Банальна заздрість і страх, що ви перейдете комусь дорогу, - тому успішні професіонали досить часто піддаються остракізму.
  2. Іноді пусковим механізмом стає сварка між людьми, яка, досягнувши свого піку, призводить до переслідування на робочому місці.
  3. Ще один варіант - начальника і його підлеглого свого часу вже пов'язували відносини, що виходять за рамки службових: наприклад дружні або любовні. Але потім вони були перервані. Однак обидва боки доводиться працювати разом, і в деяких випадках бос буде прагнути позбутися від людини, з яким його щось об'єднувало.
  4. Найчастіше офісні війни провокує нездорова атмосфера в компанії - постійна текучка кадрів, жорстка система штрафів і контролю, недовіру один до одного. У такому колективі присутній приховуване до пори до часу напруга, яке рано чи пізно зажадає розрядки. І тоді "цапом-відбувайлом" може стати будь-хто.
  5. Велику роль в тому, чи є в організації тенденція до "полювання на відьом", грає особистість керівника. Є начальники, які обожнюють маніпулювати людьми і зіштовхувати їх лобами. Колективна цькування співробітника відбувається з їхньої мовчазної схвалення, а то і з їх подачі, коли чужими руками вони хочуть позбутися від неугодного людини. Іноді керівники недооцінюють ступінь серйозності ситуації, що склалася, терпимо ставляться до подібних витівок підлеглих і не вживають ніяких заходів по відношенню до призвідників цькування, залишаючи у тих почуття безкарності. А адже начальник як ніхто інший несе відповідальність за позитивний психологічний клімат в колективі та врегулювання виробничих конфліктів.

Дарина Стасевич, психолог

У деяких компаніях прийнята "дідівщина" новачків, це своєрідна традиція входження в колектив. Коли ви пройдете цей етап, то все, швидше за все, утворюється. На причини пресингу по відношенню до себе можна подивитися і з іншого боку. Можливо, подібні ситуації вже зустрічалися у вашому житті. Тоді необхідно розібратися, що у вашій поведінці може провокувати інших на таке ставлення. Наприклад, ви звикли грати роль жертви і не вмієте за себе постояти. Або занадто сильно відрізняєтеся від колег - поведінкою, зовнішнім виглядом, - і вони вас не розуміють і не приймають. Серед інших причин - ви через незнання або навмисно ігноруєте усталені "правила гри" і не поділяєте цінності групи; ви прийшли в компанію по блату; на ваше місце хочуть посадити "свою" людину.

Серед інших причин - ви через незнання або навмисно ігноруєте усталені правила гри і не поділяєте цінності групи;  ви прийшли в компанію по блату;  на ваше місце хочуть посадити свою людину

До змісту

Буллінг: один на один

Коли начальник Майї, яка працювала помічником судді, потрапив на цілий рік в лікарню у зв'язку з важкою хворобою, його співробітники були тимчасово переведені на іншу ділянку. Там жінці довелося зіткнутися з неадекватною поведінкою однієї з колег. "Вона працювала помічником мого нового керівника і чомусь відразу мене не злюбила, капості зі страшною силою. Те чутки за моєю спиною розпустить, що нібито я отримала роботу через ліжко. Те промовчить про важливу прохання шефа, а сама нахабно йому брехала, що все мені передала ", - ділиться Майя.

Це ще один варіант психологічного терору - буллінг (bully - хуліган), або переслідування однією людиною іншої, зазвичай рівного за статусом. Вважається, що особливістю Буллер є постійна спрага "свіжої крові". Часто після того, як жертва, не витримавши знущань, звільняється, нападник приймається за наступного "баранчика".

До змісту

Як налагодити відносини?

Якщо відчуваєте, що проти вас проводиться цілеспрямована масштабна акція, ви можете вибрати кілька стратегій боротьби. Головне - усвідомити, заради чого ви готові боротися.

Спробуйте дати рішучу відсіч агресорам. Ще варіант - ігнорувати нападки з розрахунком на те, що рано чи пізно від вас відстануть. Допомагає і такий прийом, як "зовнішнє згоду": "Можливо, ви маєте рацію, я подумаю над цим". Іноді це справляє ефект несподіванки: від вас очікували спалаху гніву або жалюгідних виправдань, а тепер у вас з'являється шанс взяти ситуацію під контроль.

Зверніться по допомогу до боса. За великим рахунком, моббинг або буллінг можливо припинити, якщо він зробить відповідні заходи. В іншому випадку подальша боротьба за свої права може обернутися битвою з вітряними млинами.

Ви також в змозі зробити певні кроки для того, щоб попередити можливе негативне ставлення до себе. При наймі на роботу дізнайтеся, яка корпоративна культура і цінності компанії, прийнята чи взаємодопомога, повага один до одного і т.д. Джерела подібної інформації - співбесіди з менеджером з персоналу і майбутнім керівником. Якщо ви наймаєтеся в фірму, чиєю продукцією вам доводилося користуватися, зверніть увагу на те, як в магазинах цієї організації відносяться до клієнтів. Адже найчастіше це є відображенням стилю взаємин всередині компанії. Під час випробувального терміну також можна дізнатися чимало цікавого. Наприклад, про те, чи є пресинг кого-небудь із співробітників. Якщо таке явище існує, зробіть відповідні висновки.

Карина Хутаева, директор міжнародного освітнього центру

Якщо ви зустрічаєтеся з цькуванням на роботі, тримайтеся спокійно і не опускайтеся до рівня переслідувачів. Не кричіть і не залякуйте у відповідь. Часто "нападники" спеціально вас провокують, очікуючи відповідної агресії, оскільки це надасть їм шанс відповісти вам ще сильнішою провокацією. Не рекомендується плакати або показувати свою слабкість, цього від вас чекають в першу чергу. Продовжуйте якісно працювати, адже "доброзичливці" сподіваються побачити вас зламаним, а коли ви раз по раз домагаєтеся успіху, це сприймається ними як поразку. Обов'язково показуйте результати своєї роботи начальству, щоб убезпечити себе від злісних наклепів про вашому непрофесіоналізмі. І не дозволяйте ізолювати вас від лояльних колег, підтримуйте з ними ділові і дружні зв'язки.

Наталя Верігіна, бізнес-тренер

Жертвами буллінг або моббинга нерідко стають люди із заниженою самооцінкою, тому важливо працювати над її підвищенням. У цьому допоможе звернення до психолога, участь і перемоги в конкурсах професійної майстерності. Часто переслідуванню піддаються одиночки , Що тримаються окремо від колективу. Вчіться будувати відносини з людьми - це дозволить простіше встановлювати контакт з колегами і сформувати "армію союзників". Ними можуть стати співробітники не тільки зі свого, але і з суміжних відділів, а ще вагомішим - безпосередній керівник. Вчіться відстоювати свою позицію, враховуючи інтереси всіх сторін і прийняті в компанії "ритуали", щоб спірні ситуації не переростали в жорсткий конфлікт. Не створюйте собі ворогів своїми ж руками.

Не створюйте собі ворогів своїми ж руками

До змісту

Босинг: начальник - проти

Протистояння Ніни і її начальниці тягнеться давно, і першопричину вже ніхто не згадає. Керівник створює на роботі нестерпну обстановку для своєї співробітниці. Ставить перед нею нереальні терміни виконання завдань, вимагає суворого дотримання трудової дисципліни, причому іншим даються значні поблажки. Ніна знаходиться в постійному стресі, і від звільнення її поки зупиняє тільки ще більший страх залишитися безробітною.

У цьому випадку мова йде про босинг (boss - шеф, бос), цькування керівником свого підлеглого. Фактично це той же буллінг, але не горизонтальний, а вертикальний. Зазвичай він застосовується тоді, коли для законного звільнення людини у боса не вистачає вагомих аргументів.

Як правило, на допомогу колег надії у жертви мало, адже ті аж ніяк не горять бажанням теж потрапити під караючий меч. Часом ставлення шефа до кого-небудь сприймається підлеглими як наочне вказівка ​​до дії, в такій ситуації людина перебуває під перехресним вогнем цькування буквально з усіх боків.

На вас можуть тиснути, примушуючи терміново написати заяву на звільнення за власним бажанням. Не приймайте ніяких рішень в поспіху, ви маєте повне право взяти паузу на роздуми. Якщо ви згодні звільнитися з роботи, спробуйте домовитися про звільнення за угодою сторін. Це передбачає, що обидві сторони готові на поступки один одному. Ви йдете, а роботодавець, якщо з ним вдасться домовитися, виплачує вихідну допомогу в певному розмірі. Адже звільнення за власною ініціативою передбачає тільки компенсацію за невикористану відпустку.

Фахівці рекомендують в будь-якому випадку звільнятися з такої компанії, де допускається безкарний терор людей, і чим раніше, тим краще. Інакше наслідки для вашого здоров'я і психологічного стану можуть стати незворотними.

Дарина Стасевич, психолог

Якщо шеф вирішив вас звільнити, вам доведеться дуже нелегко. Але ваш догляд - не єдиний варіант розвитку подій, хоча і дуже ймовірний. Можна спробувати перевестися в інший відділ цієї ж компанії або в інший філія або навіть регіон, якщо є така можливість. Можна звернутися за допомогою до вищестоящого начальства або до суду. Також є міська та районні трудові інспекції. Важливо надати документальні свідчення порушення ваших прав - підійдуть диктофонні записи розмов з начальством, різна листування, трудовий договір і т.д.

Обговорення

А мені от цікаво, чому це директор освітнього центру каже банальщину, що не має нічого спільного з реальністю. Якщо людина 10 років займається цигун або там якимись бойовими мистецтвами, в яких вчать збереженню балансу, то йому не потрібен буде такий рада. А банальне - "заспокоїтися", ще б суїцидники таке порадили для повноти непрофесіоналізму. на роботі, де мова про цькування, швидше за працюють принципи тваринного світу. Отже і розмовляти з ними треба на тій же мові, А не вдавати з себе когось всього такого спокійного = тобто, не такого як вони. Ось з досвіду, в Росії, досить один раз вилаятися, просто одне чарівне слово з чотирьох букв і нападник миттєво впадає в роль жертви - чого власне і хоче підсвідомо. Який сенс розмовляти з людьми на чужому для них мовою? Вони не зрозуміють і не приймуть, все ж настільки просто!

30.11.2017 20:10:25, Альфа Центавра

"Можливо, ви маєте рацію, я подумаю над цим" =)

Як можна висміювати вагітність? Дуже далечінь, що вагітні не захищені толком від недбайливих роботодавців, у мене самої був сумний досвід

Не можна терпіти неповагу, а якщо подобається робота так сильно, то можна і потерпіти)

Босинг у мене зараз на роботі, почалося цькування мене босом, тому що вона дізналася що я вагітна. Це жахливо, вона висміює моє становище при колегах, враховуючи, що самій 40 років і сама вона ніколи не народжувала, а для неї 1,5 року назад винасіла чужа тітка її дитини, для неї все вагітні-це бидло, яке саме виношує дітей. Вона позбавила мене СОЦ.ПАКЕТ компанії, загрожувала по телефону і при колегах, що знизить мене до самого нізкоквалійіцірованного праці, що звільнить мене, мені б витримати цей стрес до декрету і в цю компанію я вже ні за що не повернуся, тільки через того що моя начальниця тиран і людина мисляча штампами.

26.01.2013 19:44:20, Гість

.

Коментувати можут "Цькування на роботі: звільнитися або налагодити відносини?"

Думаєте, вам це не загрожує?
На проблеми зі здоров'ям переслідувачі також не забудуть розкинути ще одну козирну карту: "Навіщо тримати співробітника, який весь час перебуває на лікарняному?
Який сенс розмовляти з людьми на чужому для них мовою?
Коментувати можут "Цькування на роботі: звільнитися або налагодити відносини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация