Чоловіки та жінки. Як пережити кризу середнього віку - блог - новини психологія

  1. Що таке криза середнього віку
  2. Причини виникнення кризи середнього віку у чоловіків
  3. Особливості кризи середнього віку у чоловіків
  4. Поради як побороти проблему
  5. Проаналізуйте і прийміть своє життя таким, яким воно є
  6. Визначте свої цінності
  7. збалансуйте життя
  8. Подбайте про здоров'я
  9. Зміцнюйте стосунки
  10. Ставте нові цілі, створюйте нові смисли
  11. Займайтеся тим, що любите
  12. Продовжуйте розвиватися
  13. Основні причини виникнення кризи середнього віку у жінок
  14. Особливості кризи 30-40 років у жінок
  15. Прості поради як впоратися з кризою
  16. Цінуйте і слухайте себе
  17. Знайдіть хобі
  18. "Я" ≠ "моя зовнішність"
  19. Зміцнюйте стосунки
  20. Дотримуйтесь баланс, виділяйте час тільки для себе
  21. Розвивайте стресостійкість і позитивний погляд на світ

Протягом усього життя ми проживаємо ряд криз. Кожен з них піддає випробуванням наші погляди, самооцінку, мотиви, цінності. В середині шляху ми можемо проживати особливо яскравий криза, яка все переживають по-своєму. Для кого-то це новий трамплін, інші занурюються в туман і депресію, хтось руйнує і заперечує все, що було до. До питань "а що далі?" або "а чи правильно я живу?" кожен приходить своєю дорогою, але як пережити кризу середнього віку і витягти з нього користь?

Що таке криза середнього віку

Життя людини циклічна. Кожен період ставить свої завдання. У підлітковому віці - це познайомитися з собою, почати шлях самоствердження і відділення від батьків. Потім догляд в самостійність, побудова окремого життя. У 29-35 років починається так звана "криза питань". Людина піддає сумніву правильність шляху, який вибрав, професії, в цілому життєвих цінностей. Починається пошук нових смислів для другої половини життя, другий потужний виток пошуку себе. У 35-43 роки починається "криза невідкладності" - приходить чітке розуміння власної смертності. Цей період прийнято називати "кризою середнього віку". Хоча всі ці вікові рамки досить умовні, більшість людей проживають схожі ситуації. Їх починає турбувати, чи правильно проходить життя, адже вона не нескінченна? Чи приносить щастя те, чим вони займаються? Чи справдились мрії? Що вони залишать після себе?

Цей вікова криза проявляється такими ознаками:

  • підведення підсумків пройденого шляху, зіткнення мрії і реальності;

  • страх за свій вік, наближення старості;

  • людина відмовляється від досягнутого, навіть якщо інші високо оцінюють його досягнення;

  • поведінка стає більш ексцентричним і зухвалим, розкутим;

  • втрачається інтерес до раніше важливим сферам життя;

  • змінюються цінності і пріоритети;

  • виникають проблеми в уже усталених відносинах;

  • людина відчуває жалість до себе, недолік самоповаги, можуть наздогнати депресія і спустошеність;

  • з'являється відчуття того, що життя несправедливе, заганяє в пастку, вимагає непосильних жертв.

У США задалися питанням, наскільки поширений криза середини життя. Виявилося, що тільки 23% опитаних відзначали у себе його ознаки. Більшість людей благополучно або відносно спокійно проживають цю частину життя. Це пов'язано з багатьма причинами, головна з яких - особливості особистості.

Причини виникнення кризи середнього віку у чоловіків

У віці 37-41 років багато хто переживає нестабільні часи. Не можна сказати, що до цього ніяких проблем не було: раніше теж траплялися злети і падіння. Але в цей раз накладається щось глобальне - розуміння, що половина шляху вже пройдена. Криза середнього віку у чоловіків підігрівається декількома причинами.

Здоров'я. Самопочуття кульгає, відбувається спад життєвих сил. Загострюються хронічні захворювання, можуть виявлятися перші ознаки еректильної дисфункції. Навіть якщо людина повністю здоровий, проявляються природні фізичні зміни - вісники наближення старості. Прийняти це непросто, особливо, якщо образ тіла - то, як я виглядаю, - представляє величезну цінність.

Зміна ролей. У цьому віці відбувається зміна ролей. Підростають діти, у кого-то вже з'являються онуки. На роботі все ходять за порадою, доводиться брати на себе більше відповідальності. Деякі до цього виявляються не готові. Зміна ролі ще говорить про те, що формально молодість пройшла, і це неможливо заперечувати.

Занурення углиб себе. З'являються питання до себе: як я прожив першу половину життя? Робив я по-справжньому важливі і правильні вчинки? Куди вони мене привели? Чи став я щасливішим? І ці питання не обмежуються аналізом своєї успішності. Нерідко заможні люди, які вклали всіх себе в кар'єру, в середині життя відчувають себе самотніми і втомленими, не дивлячись на успіхи.

Особливості кризи середнього віку у чоловіків

Криза середнього віку у чоловіків найчастіше пов'язаний з переосмисленням соціальних і професійних успіхів: наскільки вдалася кар'єра і принесло це обіцяне щастя? Особливо схильні до кризи ті, хто вклав все життя в кар'єру, а щастя так і не знайшов. Але це не єдина причина. Найчастіше криза посилюється, коли невдоволення і напруга накопичуються в різних сферах життя.

Вважається, що криза 40 років у чоловіків може розвиватися за трьома сценаріями.

Частина чоловіків відчувають сильний спад. Часто це пов'язано з тим, що робота виявилася не такою перспективною, як мріялося, чи обраний спосіб життя привів в глухий кут. В такому випадку нерідкі депресії, пригнічений стан, з якого вони важко вибираються або в деяких випадках навіть залишаються в нем.Другой сценарій - це повна переоцінка свого шляху. Такі люди починають життя з чистого аркуша. За таким рішенням слідують 8-10 років перебудови власної жізні.Тем не менше, не такий страшний чорт. Безліч чоловіків проходять цей період якщо не спокійно, то з явним піднесенням. З'являється мотивація зробити останній ривок, щось докорінно змінити, дожити життя так, як завжди мріяв. Чоловіки починають активно розвиватися у своїй професії, приймають на себе роль наставників і експертів, знову засиджуються на роботі допізна. У них ніби відкривається друге дихання.

Поради як побороти проблему

Криза середини життя не обов'язково повинен бути болючим. Можна допомогти собі пройти через цей період м'якше.

Проаналізуйте і прийміть своє життя таким, яким воно є

Нова сторінка починається тоді, коли ми приймаємо минуле. Прийняти не означає насильно зрадіти і продовжити в тому ж дусі. Прийняти - значить визнати. Є, як є. Але те, як буде, - мій вибір. Відмовтеся від самозвинувачень, хворобливого самокопання, постійного життя минулим. Цінуйте все успіхи і помилки, які були, і з вдячністю рухайтеся далі.

Визначте свої цінності

Поставтеся до кризи середини життя як до можливості переглянути свої цінності. Вони можуть змінюватися з року в рік і це нормально. З віком відчуття особистісного зростання і цілеспрямованості зменшуються. Але набирають силу і цінність хороших відносин з іншими людьми, вміння орієнтуватися в обстановці і проявляти свою майстерність. Подумайте, що по-справжньому важливо особисто для вас, і як це можна реалізувати?

збалансуйте життя

Баланс всіх сфер життя допомагає відчувати, що все під контролем. Приділяйте час родині, друзям, роботі, відпочинку. Не намагайтеся вичавити себе повністю, будьте чуйними до свого стану.

Подбайте про здоров'я

Якщо у вас є якісь проблеми зі здоров'ям, які не зволікайте візит до лікаря. Перепади настрою, пригніченість або дратівливість можуть бути пов'язані зі зменшенням рівня тестостерону. В такому випадку зверніться до андролога.

Намагайтеся вести здоровий і активний спосіб життя, скоротіть кількість алкоголю і шкідливої ​​їжі, додайте розумні фізичні навантаження.

Зміцнюйте стосунки

Переживати радощі й прикрощі легше з тими, хто нам дорогий. Контакт з іншими людьми робить нас більш стресостійкими. Говоріть з близькими, слухайте їх, просіть про допомогу і допомагайте самі. Дійсно беріть участь в житті важливих для вас людей.

Ставте нові цілі, створюйте нові смисли

Постановка нових цілей допоможе перевести фокус уваги. Замість того, щоб думати про те, як могло б бути, сконцентруйтеся на тому, що ви можете зробити, щоб стати щасливішими. Відмовтеся від ілюзій, поставте реальну мету і рухайтеся їй назустріч.

Займайтеся тим, що любите

В цьому періоді важливо відчувати свою майстерність і отримувати задоволення від справ. Парадоксально, але чим менше активності, тим менше у нас сил. Пасивність може призводити до занепаду настрою і навіть до депресії. Займіться тим, що любите робити. Зустрічайтеся з друзями, знайдіть хобі, запаліть себе.

Продовжуйте розвиватися

Будьте цікаві, відкриті життя. Продовжуйте розвиватися у всіх важливих областях. Світ не стоїть на місці, і вам зупинятися не варто. Запишіться на курси, відвідайте семінар. Забудьте про забобони "я занадто старий для цього", "бути новачком - доля молодих". Ми молоді настільки, наскільки самі собі це дозволяємо.

Основні причини виникнення кризи середнього віку у жінок

Криза середнього віку у жінок теж буває. Часто настає раніше, ніж у чоловіків, в 30-40 років. Основні причини:

  • Зміни в зовнішності. Якщо до 30 років зовнішність не вимагала особливого догляду, то після 30 в цьому з'являється необхідність. Деякі жінки починають зменшувати свій вік або просто його приховувати. Особливо вразливі до цього віковою кризі жінки, які дуже хочуть заміж, народити дитину, але ще не знайшли супутника життя. Від них часто можна почути фразу "годинник цокає". Природні вікові зміни відчуваються як велика загроза особистому житті.

  • Гормональний фон і здоров'я. Тіло вимагає особливого догляду, частіше з'являється необхідність звернутися до лікаря. Енергії вже не так багато, як раніше.

  • Статус, відносини, пріоритети. Як і чоловіки, жінки переглядають свій шлях: чи туди вони йдуть, тим чи займаються, той чи вибрали темп, чи правильні пріоритети? Іноді накладається декрет або последекретний період, коли потрібно заново приступати до роботи, відновлюватися в професії. Мучить невпевненість в собі, страх не впоратися, не встигнути за молодшими колегами. Одного разу жінка може прокинутися і зрозуміти, що всю себе віддавала сім'ї, дітям, але так і не реалізувала свій творчий або професійний потенціал, і це її пригнічує. Здається, що кращі роки втрачені, і вже не встигнути. Або навпаки, віддавши себе роботі, вона різко відчуває самотність. Заміжні ж можуть розчаруватися в своєму чоловікові, який теж не молодіє і може переживати свій криза. Відносини стають більш механічними, холодними, відстороненими.

Особливості кризи 30-40 років у жінок

Дві третини жінок змінюють щось в середині життя, особливо у віці 37-43 років. Багато в цей період хочуть народити дитину або різко змінити рід діяльності. Деякі роблять пластичні операції, приховують свій вік або іншими способами заперечують природний плин часу. У 45-55 років приходить менопауза. Для більшості жінок цей період - перше реальне зіткнення з наступом старості. Змінюється гормональний фон, це впливає на настрій і самопочуття. Багато жінок переживають в цей період важкі почуття, депресію, дратівливість, неспокій.

Звичайно, не всі жінки схильні до кризи і не всі переживають його гостро. Якщо є безумовне прийняття себе, віра в свої сили, підтримка і любов близьких, баланс в життя, захоплення та навички турботи про себе, цей період проходить м'яко.

Прості поради як впоратися з кризою

Подбайте про здоров'я

Якщо ви відчуваєте перепади настрою, які вам не властиві, зверніться до гінеколога-ендокринолога. Лікар призначить курс лікування, і це полегшить ваш стан. Не затягуйте з обстеженням, якщо вас турбує щось ще. Тіло вимагає турботи і уваги, і це нормально.

Цінуйте і слухайте себе

Не прагніть бути ідеальною - цінуєте себе без умов. Часто жінка відчуває себе цінною тільки коли служить іншим: чоловікові, дітям, онукам. І коли діти виростають і перестають мати гостру потребу в ній, з'являється відчуття непотрібності і порожнечі. Ви цінні самі по собі, без будь-яких умов! І заслуговуєте щастя, спокою і турботи з боку своїх близьких. Прислухайтеся до свого настрою і стану, вчіться чуйності по відношенню до себе.

Знайдіть хобі

Ви половину життя віддали родині або роботі, всі сили інвестували в те, як "треба". Подумайте тепер про те, чим би вам хотілося зайнятися, якщо діти підросли і в професії ви впевнено стоїте на ногах? Займіться танцями або малюванням, йогою або катанням на ковзанах. Знайдіть те, від чого ви б отримували задоволення.

"Я" ≠ "моя зовнішність"

Чи не ототожнюйте себе тільки із зовнішністю. Вона важлива, але це далеко не все. Ви - щось більше, ніж просто тіло, шкіра, обличчя, колір волосся. Піклуйтеся про себе, але не перетворюйте це в культ. Чим більше ви зациклені на зовнішності, тим далі ви від прийняття реальності. І тим більше дисбаланс в інших сферах. Жінка красива в будь-якому віці, якщо вона щаслива.

Зміцнюйте стосунки

Ця рекомендація універсальна. Будьте з тими, хто дорогий вам. Створюйте традиції, які зміцнять ваші відносини з іншими людьми.

Дотримуйтесь баланс, виділяйте час тільки для себе

Збалансуйте всі сфери свого життя і додайте важливу нішу - час тільки для себе. Влаштовуйте побачення з самою собою - в кафе, СПА, в парку і на ковзанці. Робіть собі подарунки, радуйте себе, проявляйте турботу. Якщо ви все життя присвячували себе близьким, подумайте про те, які радості можуть бути тільки вашими і тільки для вас.

Розвивайте стресостійкість і позитивний погляд на світ

Зверніть увагу на свій емоційний стан. Часто криза нашаровується на емоційне вигорання. Якщо ви помічаєте, що вигоріли, допоможіть собі відновитися. Розвивайте загальну стресостійкість. І постарайтеся не потрапляти в пастку песимістичного мислення.

Краще ставитися до процесів в середині життя як до "корекції", а не як до "кризи". Пам'ятайте, що все відносно. Пік ефективності футболіста в 25 років, а музиканта - в 50-60 років. Ви пройшли якусь частину свого шляху, стали мудрішими і досвідченішими. Якщо ви відчуваєте, що перебуваєте в кризі, нехай це буде подарунком - можливістю зрозуміти, що не так, дати оцінку пройденому шляху і змінити життя на краще.

Хто із зірок чекає поповнення, а хто розлучився - читайте в нашому Instagram !

До питань "а що далі?
Або "а чи правильно я живу?
Кожен приходить своєю дорогою, але як пережити кризу середнього віку і витягти з нього користь?
Їх починає турбувати, чи правильно проходить життя, адже вона не нескінченна?
Чи приносить щастя те, чим вони займаються?
Чи справдились мрії?
Що вони залишать після себе?
З'являються питання до себе: як я прожив першу половину життя?
Робив я по-справжньому важливі і правильні вчинки?
Куди вони мене привели?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация