Чому в Україні зросла кількість нападів на правозахисників

За три роки в Україні сталося 34 випадки нападу на адвокатів. 5 українських правозахисників були вбиті в результаті таких нападу. Це Юрій Грабовський, Віктор Лойко, Тетяна Попова, Валерій Рибальченко та Ірина Ноздровская. Такі дані містяться в звіті, опублікованому на днях Міжнародним товариством прав людини (МТПЛ). Повідомляється, що інформація була надана українськими адвокатами, порадами адвокатів регіонів, представниками громадськості та ЗМІ, Національною асоціацією адвокатів України, Міжнародним товариством прав людини, Асоціацією адвокатів України, Радою адвокатів Одеської області.

За даними звіту, найбільше насильства проти адвокатів здійснюють представники поліції, СБУ, НАБУ, податкових органів. На другому місці - народні депутати, радикальні групи і "невстановлені особи". Правозахисники відкрито висловлюють стурбованість такою ситуацією: бути адвокатом стає все небезпечніше. При цьому навіть найрезонансніші справи або не розглядаються судами з незрозумілих причин або розвалюються в суді, в тому числі з-за бездіяльності сторони обвинувачення. Причина в тому, що за вбивствами адвокатів і правозахисників найчастіше стоять впливові і забезпечені люди. "Вести" вирішили згадати найрезонансніші злочини подібного роду.

справа Грабовського

"5 січня 2017 року одержала дзвінок від служби Розшуку людей (Володимирська, 15), запросили на впізнання трупа, схожого на Сергія Федосенко. Змушена була відкласти всі сімейні плани і виїхати в Нацполіцію. Знайдений труп в Одесі по базі проходить як непізнаний, мати Федосенко відмовилася їхати на впізнання з незрозумілих для мене і слідства причин. Труп має велику схожість відсотків 90 з моїм помічником, свідком у справі вбивства Грабовського Юри ", - написала на своїй сторінці в соціальних мережах адвокат Оксана Соколовська.

Її помічник Сергій Федосенко пропав в жовтні 2016 року. Вже на початку цього року правоохоронці знайшли труп, дуже схожий на Федосенко. Сергій був не тільки помічником адвоката, а й ключовим свідком у справі про вбивство Юрія Грабовського.

Юрій Грабовський представляв інтереси затриманого в Україні росіянина Олександра Александрова , Інтереси іншого затриманого росіянина - Євгенія Єрофеєва - представляла Оксана Соколовська.

Тому зникнення Федосенко тісно пов'язують з резонансним вбивством відомого адвоката. 9 березня 2016 року у своїй сторінці в Фейсбук з'явився запис, в якій Грабовський говорив, що він покинув територію України.

Колега Грабовського - Соколовська - стверджувала, що запис написана не ним. Соколовська заявила, що в останній раз спілкувалася з Грабовським 4 березня, після чого їй жодного разу не вдалося вийти з ним на зв'язок. Соколовська додала, що можливо Грабовського вже немає в живих. 25 березня ця підозра підтвердив головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Він повідомив, що Грабовський убитий, хоча і абсолютно не з тієї причини, що він захищав російського військовослужбовця.

Справою про вбивство адвоката Грабовського займеться суддя Крисина

"Мотивами вбивства адвоката Грабовського стала не його професійна діяльність, а зовсім інші мотиви, підозрювані підтвердили, дали свідчення шляхом надання можливості перегляду тих відеофайлів тортур і допиту адвоката Грабовського, які ми не можемо, згідно із законом надати для поширення", - заявив Матіос.

Примітно, що були здійснені затримання, і суд почав розглядати справу Грабовського по суті ще 6 січня. Однак воно несподівано заглохло. За словами Сергія Вілкова, який представляє в суді потерпілу сторону - сестру Юрія Грабовського Ольгу, Шевченківський районний суд Києва з початку розгляду справи досі не допитав жодного свідка і не приступив до дослідження доказової бази ...

З особливою жорстокістю

В кінці грудня 2016 року за Харковом була жорстоко вбита адвокат з п'ятирічним стажем і кандидат в депутати від партії "Наш край" Тетяна Попова. Трагедія сталася на виході з адвокатського офісу в селищі Циркуни.

"Близько 8 вечора, до чергової частини харківського відділу поліції надійшло повідомлення від медиків Циркунівської лікарні про те, що до них доставили 35-річну жительку селища Руські Тишки. У постраждалої були виявлені перелом шиї і подреберную ножове поранення. Жінку без свідомості знайшов на вулиці місцевий житель. Він відразу відвіз її до лікарні. на жаль, врятувати потерпілу не змогли ", - розповіла інспектор відділу зв'язків поліції Харківської області Олександра Алексєєва.

На даний момент за фактом події слідчими відкрито кримінальне провадження - умисне вбивство з корисливих мотивів. Зараз проводяться всі оперативні розшукові заходи, щоб встановити особи зловмисників.

Друзі та знайомі Попової стверджують - адвоката вбили саме через професійну діяльність. Причина - адвокат через суд намагалася знайти управу на місцевих рейдерів.

"Вбивство може бути пов'язано з її адвокатською діяльністю. За останній час Тетяна виграла кілька великих справ. Однак серед відкритих даних є тільки відомості про судовий позов між її компаній і фермером з Циркунов, якого суд зобов'язав відшкодувати 33 тис. Грн. За знищений урожай" , - розповідає голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська. У загиблої залишився 14-річний син і літня мати яка живе в Вінницькій області.

Суд виніс вирок організатору "вбивства" Бабченко

У березні минулого року в Харківській області був убитий адвокат Віктор Лойко. Це сталося в його квартирі, при цьому з неї зникли ювелірні вироби та гроші.

Це сталося в його квартирі, при цьому з неї зникли ювелірні вироби та гроші

"Віктор був неконфліктний, спокійною людиною, вів дуже замкнутий спосіб життя і нікого чужого до себе б не пустив. У нього навіть камера спостереження стояла. Незадовго до вбивства він погано себе почував і, можливо, через це був сам не свій. В останній період Лойко не вів резонансних справ, але все-таки гучні процеси в його практиці були. в 2010-2011 роках він захищав в судах високопоставлених співробітників міліції. Серед них був Анатолій Ткаченко, екс-керівник ВБНОН, якого підозрювали в організації наркоторгівлі в Харкові . Ткаченко вмест з тодішнім начальником кримінального розшуку і начальником Комінтернівського райвідділу міліції поставив справу на широку ногу. Прокуратура ставила Ткаченко та його спільникам 45 епізодів збуту, зберігання і транспортування наркотиків. В результаті засудили шістьох осіб - і тільки один з них був співробітником МВС, Ткаченко вдалося уникнути покарання " , - розповідає начальник слідчого управління ГУ НП в Харківській обл. Олександр Бударний.

У квітні правоохоронці повідомили про розкриття цього злочину - одного з підозрюваних затримали в Києві, а тіло другого, без ознак насильницької смерті виявили в Одесі.

Приблизно тоді ж під Києвом був вкрадений і жорстоко вбито адвоката Юрій Ігнатенко.

Напередодні свого викрадення, 18 березня, Ігнатенко подзвонив дружині і повідомив, що виграв справу, яке вів багато років - суперечка за квартиру жителя Бориспільського району, який загинув в ДТП. Цивільна дружина загиблого чоловіка встигла продати квартиру третім особам, а Юрій захищав інтереси законної спадкоємиці - матері загиблого, і виграв справу.

"Йому подзвонили невідомі і призначили зустріч у супермаркету в центрі Борисполя. Відеокамера, встановлена на супермаркеті, записала, як Юрій сіл в БМВ, і як намагався вирватися потім з машини, але у нього це не вийшло. Через кілька хвилин машина поїхала, а за потім були "Жигулі". Ці два автомобіля пізніше бачили на виїзді з міста. Юрій був професіоналом, він займався адвокатською діяльністю більше 15 років. У нього залишився син і дружина ", - розповів заступник голови ради адвокатів Київської обл. Леонід Сиваков.

23 березня тіло Юрія виявив на полі біля села Рожни під Броварами. Тіло було з численними забоями, а смерть наступила в результаті перелому шийних хребців. За фактом було відкрито кримінальне провадження за статтею "Умисне вбивство", а поліція затримала чотирьох підозрюваних і навіть вийшла на замовника злочину - відомого лікаря-психіатра. Зараз справа в суді, і рішення по ньому немає.

Вбивство Ноздровской: Россошанськ загрожує довічне ув'язнення

Справа вбитої правозахисниці Ірини Ноздровской вже стало прозивним. Ірина зникла напередодні Нового року, а вже 1 січня її тіло знайшли в річці з колото-різаними ранами і без одягу. Відомо, що Ноздровская займалася розслідуванням загибелі рідної сестри Світлани, яку у вересні 2015 року на смерть збив Дмитро Россошанський, племінник тодішнього голови Вишгородського районного суду Сергія Купрієнко. Саме з Рассошанскімі правоохоронці пов'язали вбивство правозахисниці і навіть затримали батька винуватця - Юрія Рассошанского.

Саме з Рассошанскімі правоохоронці пов'язали вбивство правозахисниці і навіть затримали батька винуватця - Юрія Рассошанского

Зараз родичі Ірини б'ють на сполох - очікувано, справа спускають "на гальмах". "Справа розвалюється, контролю ніякого немає. Отримуємо тільки" відписки ", все скидають на область, а область нічого не робить і не хоче робити", - написала в соціальних мережах Анастасія Ноздровская, дочка вбитої.

"Неправильні люди" і їх адвокати

У січні минулого року про замах на своє життя заявив харківський правозахисник Олександр Шадрін. Невідомі підірвали його автомобіль, а сам він дивом вижив. Шадрін прославився тим, що захищав одіозного харківського антімайдановца Гната Кромского на прізвисько "Топаз", а потім комуністку Аллу Александровську, якій звинувачували в сепаратизмі.

Уже в травні, як повідомила Нацполіція, невідомі розстріляли автомобіль "Лексус" в Одесі, але пасажири автомобіля вижили. Мішенню став одеський правозахисник Олександр Погорєлов, який в різний час представляв інтереси народного депутата Сергія Ківалова. Погорєлов вижив.

У Києві рецидивіст загорівся під час підпалу авто і був затриманий поліцейським псом

У серпні про підпал власного будинку заявив ще один впливовий український адвокат Сергій Козаченко. Він став відомим завдяки захисту Володимира Шапакіна - "діамантового прокурора", як охрестили його в ЗМІ.

Виходить, адвокату в Україні, крім знання законів і кодексів, потрібно вміти володіти зброєю для власної безпеки і навіть обзавестися власною охороною. Тим більше якщо адвокат бере участь в гучній справі пов'язаним з політикою. Захист в суді вимагає власного самозахисту. Адвокатам як бачимо так само потрібен захист. Закони все ще не працюють. І відстояти правду в суді іноді справа не честі, а всього життя.

Відомий правозахисник Андрій Федур зазначає, що сьогодні адвокати стали заважати дуже сильно. "Правозахисники виконують свою функцію і захищають інтереси і права людей і це багатьом не подобається", - зазначає Федур.

Керуючий партнер компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець теж помітив негативну тенденцію в адвокатському середовищі. "У Кримінальному кодексі передбачена відповідальність за нанесення збитку адвокату в зв'язку із здійсненням професійної діяльності. Тенденція, безумовно є, все більше моїх колег заявляють про тиск, погрози, я читаю про вбивства колег. Але ось чи пов'язано це з їх професійною діяльністю, я маю на увазі факти вбивства - це вже прерогатива суду. з приводу погроз і тиску - тут потрібні висновки слідчих органів про те, що це пов'язано саме з їх професійною діяльністю ", - зазначає Кравець. Сам він неодноразово стикався з погрозами на свою адресу - загрожують адвокатам і протилежні сторони, і незадоволені роботою - найчастіше загрози доносять через третіх осіб.

"Чи не пити, не матюкатися і виглядати пристойно": чиновникам Дніпра ввели Кодекс поведінки

"В даному випадку, щоб захистити українських адвокатів, потрібно посилити правоохоронні органи. Тому що безкарність стимулює подальше насильство на адресу адвоката. Побивши адвоката або зателефонувавши з погрозами, дуже багато хто відчуває свою безкарність. Якби цих особистостей знаходили і притягували до відповідальності, ситуація відразу б змінилася. Поки правоохоронці не працюють, закони адвокатів захистити не можуть ", - розповів Ростислав Кравець.

"Правозахисникам, я б порекомендував встановлювати на свої смартфони програми по запису телефонних дзвінків. Не було б зайвим внести зміни в законодавство України про право використання травматичної зброї адвокатами, і в частині притягнення до відповідальності за погрози, насильства по відношенню до адвокатів до рівня працівників правоохоронних органів ", - вважає глава юридичної фірми" Турій та партнери "Андрій Турій. Він також одного разу отримував погрози на свою адресу.

Глава Комітету із захисту прав і гарантій адвокатської діяльності Анна Колесник заявила, що адвокати нерідко просять про захист, але правоохоронці не задовольняють їх заяв. "Справа в тому, що в 2013 році вступили в силу норми законодавства, які дали адвокатам більше можливостей в кримінальному процесі. Адвокати можуть тепер збирати докази, подавати їх, що не подобається іншим сторонам. Правоохоронці зобов'язані забезпечувати охорону адвоката під час гучної справи, але на практиці закон не працює ", - вважає експерт.

ОСОБЛИВА ДУМКА - Екс-міністр юстиції Олена Лукаш

"Такі сфери діяльності як правозахисник, юрист, адвокат завжди були пов'язані з підвищеним ризиком. На жаль, так склалося, що і силовий апарат держави, і процесуальні опоненти юриста, розглядають його як ворога. Крім того, в суспільній свідомості захисник завжди асоціюється з клієнтом і його, як правило недоведеним, злочином. Скільки разів я чула: "адвокат сепаратистів", "адвокат злодюги", "неправильний у вас клієнт", - і завжди це звучало так осудливо, що створювалося враження, що адвокат не захищає людину і його права, а є співучасником нікого злочинного діяння. До речі, останнім часом силовики намагаються вже процесуально довести співучасть адвокатів в злочині шляхом "консультуванні" клієнтів. "

"В останні три роки ситуація з агресією, погрозами і спробами розправи над" неугодними "правозахисниками набула масового характеру. Це закономірно. Поліцейська держава не терпить інакодумства. Ти або раб - або ворог. А ворогові місце в тюрмі або на цвинтарі. Ці нападки режиму - свідчення високої професійної оцінки роботи правозахисників. Саме юристи зараз представляють найбільш активну, публічну, сильну, інтелектуальну і безстрашну силу, яка чинить опір перетворенню України в Середньовіччі. За що їм честь хвала. Але слабких б'ють по слабкому, а сильних б'ють по сильному. Ось і дістається сильним захисникам, на жаль, по-сильному. Впевнена, що так буде не завжди і тим, хто сьогодні намагається знищити захисників самим знадобляться адвокати ... ".

Раніше "Вести" повідомляли про те, що євросоюз офіційно зняв санкції з Олени Лукаш і Сергія Клюєва . також неавно адвокат Трампа передрік повстання американців в разі імпічменту .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация