Чому Олексій Навальний переміг в Страсбурзі

Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у четвер визнала політично мотивованими затримання і арешти політика Олексія Навального в 2012-2014 рр. Навальний був заарештований сім разів за відносно короткий період і в перших чотирьох епізодах дійсно грав роль лідера, але не в п'ятому і шостому, зазначає суд. Але поліція все одно переслідувала його і шостий арешт мав приховану мету «придушити цей політичний плюралізм», впевнені судді. Таким чином, щодо опозиціонера мало місце порушення ст. 18 Конвенції з прав людини (заборона обмежувати права людини для цілей, прямо не передбачених законом) в поєднанні з порушенням права на свободу зібрань та особисту недоторканність, вважає ЄСПЛ. Росії слід прийняти загальні заходи, які запобігли б подібні порушення, наполягає суд.

У лютому 2017 р ЄСПЛ присудив Навальному компенсацію в 63 700 євро за кілька затримань і арештів після вуличних акцій 2011-2014 рр., Але порушення ст. 18 суд тоді не визнав. Мін'юст Росії оскаржив це рішення у Великій палаті, наполягаючи, що права опозиціонера не порушувалися. У січні 2018 року в ЄСПЛ виступив сам Навальний. Суму виплат Велика палата залишила незмінною: 50 000 євро за моральну шкоду, 1025 євро - за матеріальний і 12 653 евро компенсації на адвокатів і поштові витрати.

Адвокат Навального Ольга Михайлова каже, що всі ці роки вони домагалися визнання порушення ст. 18, наполягаючи, що затримання і арешти проводяться не з метою правосуддя, а з політичних мотивів. Важливість цього рішення в тому, що воно винесено щодо Росії всього лише вдруге, зазначає Михайлова: «Це остаточне рішення, його не можна оскаржити. З точки зору закону Росія повинна його виконати - повинні припинитися затримання і арешти людей, які виходять на мирні акції протесту. Суди у таких справах повинні бути справедливими, а права затриманих - дотримуватися. Так що це рішення стосується загальної ситуації для країни ». На думку адвоката, використання ЄСПЛ цієї статті пов'язано з тим, що в Росії все більше свавілля при затриманні маніфестантів.

ЄСПЛ вже давно намагається сформувати практику застосування ст. 18, заперечує прес-служба російського Мін'юсту. Постанова за скаргами Навального - одне з декількох в ряду схожих недавніх постанов щодо різних держав: наприклад, у вересні порушення ст. 18 визнано в справі проти Азербайджану, а в кінці 2017 року - в справі проти Грузії. При цьому доводи Навального про те, що він став жертвою переслідування з боку держави, були відкинуті ЄСПЛ в п'яти з семи розглянутих епізодів, підкреслює Мін'юст, а порушення ст. 18 встановлено саме в тих двох епізодах, за якими відповідна скарга навіть не заявлялася. Крім того, суд підтвердив зниження затребуваної заявником суми компенсації майже в 3 рази. «Це демонструє обгрунтованість позиції влади Росії і ставить під сумнів аргументацію суду, який вважає, що днем ​​людина може бути жертвою переслідування, а ввечері вже немає. Можна припустити, що саме тому постанова була прийнята суддями НЕ одноголосно », - підкреслюють в Мін'юсті. Він також повідомив, що виплата компенсації буде здійснюватися в загальному порядку, а серед вже вжитих заходів загального характеру згадав постанови пленуму Верховного суду про мітинги.

Спробою переломити ситуацію майже без шансів на перемогу вважає оскарження першого рішення головний редактор журналу «Бюлетень ЄСПЛ» Юрій Берестнев. Серед суддів Великої палати більше критично налаштованих до влади суддів, і, коли в першій інстанції голоси про визнання порушення ст. 18 розділилися як 4 до 3, це вже обіцяло Росії серйозні проблеми. Але замість того щоб «зафіксувати збитки», російська влада продовжили суперечку в більш несприятливих умовах і з продовженням аналогічних політизованих дій, що створювало поганий зовнішній контекст, вважає експерт.

Велика палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у четвер визнала політично мотивованими затримання і арешти політика Олексія Навального в 2012-2014 рр

Стаття 18 ніколи не застосовується самостійно, а тільки в зв'язці з порушеннями інших статей, нагадує керівник Міжнародної «Агори» Павло Чиков. За його словами, ЄСПЛ обережно використовував цю статтю, але зараз став частіше звертати увагу на її порушення, т. Е. Уважніше ставитися до справжньої мотивації обмеження прав і свобод: «В минулому році Росія зайняла 2-е місце за кількістю скарг учасників протестів. Тому зараз ті заявники, які вказували на порушення ст. 18, мають хороші шанси ». У Росії сформувалися потужні юридичні команди, які можуть вести сотні справ по мітингах на національному рівні та готувати скарги в ЄСПЛ, нагадує Чіков: «Навальний ж сьогодні пробив пролом в греблі з тисячі подібних справ в ЄСПЛ - можна очікувати, що вони будуть розглядатися в спрощеному порядку, швидко і без сумнівів в обгрунтованості ».

А ось адвокат Дмитро Аграновський до вирішення ЄСПЛ ставиться з побоюванням: «Це може дати козир прихильникам виходу Росії з-під юрисдикції ЄСПЛ або прихильникам зневажливого ставлення до рішень суду». При цьому затримань на мітингах менше не буде - якби подібні рішення виносилися стосовно інших заявників і так само регулярно, то це б позначилося на практиці, вважає адвокат: «Противники участі Росії в ЄСПЛ кажуть, що суд до Навальному небайдужий: рішення по ньому приймаються швидше, компенсації вище середніх. Піднімаючи болючі теми, ЄСПЛ ніяк не змінює політику в Росії в кращу сторону, але ставить під загрозу тисячі заявників з Росії - від чорнобильців до неправомірно затриманих ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация