Чому свекруха королеви Англії похована в Ізраїлі

З моменту створення Держави Ізраїль жоден з членів британської королівської родини не був в цій країні з офіційним візитом. Кожен раз ізраїльський МЗС пояснював приїзд королівських персон приватним візитом. Як би там не було, але все ж двічі чоловік королеви Єлизавети II принц Філіп відвідав Ізраїль - він відвідував могилу своєї матері. З моменту створення Держави Ізраїль жоден з членів британської королівської родини не був в цій країні з офіційним візитом

Принцеса Аліса з принцом Чарльзом і принцесою Анною. / Фото: newsmir.info

На перший погляд здається досить дивним, що свекруха королеви Великобританії була похована в Єрусалимі в склепі на Оливній горі. Але це дійсно так. Мати принц Філіпа, принцеса Вікторія Аліса Єлизавета Баттенберг, народилася в Англії в 1885 році в Віндзорському замку. Дівчинка народилася глухою, і можливо, саме тому вона, ставши дорослою, завжди відчувала співчуття до знедолених і нещасним.

Коли Алісі виповнилося 18, вона стала дружиною грецького принца Ендрю і принцесою Грецької і Датської. У сім'ї народилися чотири дочки і син. Але так склалося, що через 20 років подружжя розлучилося. У Аліси на цьому грунті стався нервовий зрив, і вона навіть проходила лікування в Швейцарії. А коли душевна Дурян вляглася, зайнялася благодійністю.

А коли душевна Дурян вляглася, зайнялася благодійністю

Королева Вікторія, її дочка Беатриса, внучка Вікторія і Аліса. / Фото: anews.com
Джерело: https://kulturologia.ru/blogs/021217/36884/

Коли почалася Друга світова, принцеса Аліса жила в Афінах, в палаці свого дівера принца Георга. У ситуації вона виявилася двоїстої: її зяті служили фашистам, а син пішов на службу в британський флот. Сама вона в той час теж не сиділа, склавши руки, а активно працювала з швейцарським і шведським Червоним Хрестом. Тоді вона і отримала лист з проханням про допомогу від сім'ї Хаімакі Коена, який свого часу був грецьким парламентарієм.

Сам Коен загинув на початку війни, а його вдова Рахель залишилася на руках з п'ятьма дітьми і, як і всі грецькі євреї, була у великій небезпеці. Принцеса Аліса була з ними добре знайома і вирішила допомогти в щоб те не стало. Всі четверо синів Рахелі планували відправитися в Єгипет, приєднатися до грецького уряду, який перебував там у вигнанні, щоб боротися з фашистами.

Всі четверо синів Рахелі планували відправитися в Єгипет, приєднатися до грецького уряду, який перебував там у вигнанні, щоб боротися з фашистами

Принцеса Грецька і Данська Аліса Баттенберг
Джерело: https://kulturologia.ru/blogs/021217/36884/

Для сестри і матері Коен ця подорож була ризикованим. Тому восени 1943 року принцеса Аліса пішла на ризикований крок - вона заховала саму Рахель і її дочку в підвалі власного будинку. Один з синів не зумів дістатися до Егіта і через деякий час до них приєднався.

Коли в будинок прийшло гестапо, принцеса Аліса скористалася своєю глухотою: вона зробила вигляд, що не чує запитань і не розуміє, що від неї хочуть. Нацисти покинули будинок без перевірки. Так Коени залишалися у принцеси Аліси до звільнення Греції. Варто сказати, що Коенам пощастило.

Варто сказати, що Коенам пощастило

Аліса і Андрій з дітьми

З Салонік, де знаходилася найбільша в Греції громада, було відправлено в Освенцим понад 45 тисяч євреїв. А до кінця війни було вбито 65 тисяч з 75 тисяч євреїв, що проживали в Греції.

Вже після закінчення війни принцеса Аліса заснувала жіночу православну обитель «Християнське Сестринство Марфи і Марії», дала обітницю безшлюбності і стала сестрою Ендрю. З 1949 до 1967 року вона прожила в ізоляції на острові Тінос.

З 1949 до 1967 року вона прожила в ізоляції на острові Тінос

Філіп з сестрами

Але коли в Греції стався державний поворот, вона переїхала в Букінгемський палац в Лондон і жила поруч з сином і його родиною. Померла принцеса Аліса в 1969 році. Їй було 84 роки. Перед смертю вона побажала, щоб її поховали в Єрусалимі поруч з рідною тіткою.

Та теж відмовилася від титулу принцеси заради чернецтва. Заповіт принцеси Аліси було виконано тільки через 19 років, в 1988 році. Тоді її останки перепоховали в склепі на Оливній горі. Уже в 1993 році організація «Яд ва-Шем» за порятунок сім'ї Коен нагородила принцесу Алісу титулом Праведниці Миру.

Уже в 1993 році організація «Яд ва-Шем» за порятунок сім'ї Коен нагородила принцесу Алісу титулом Праведниці Миру

Принц Уельський Чарльз

П'ять років по тому, в 1993-му, «Яд ва-Шем» посмертно нагородив принцесу Алісу титулом Праведниці Миру за порятунок сім'ї Коен. На честь принцеси Аліси в меморіальному комплексі Голокосту в Єрусалимі було посаджено дерево. «Я підозрюю, що вона не вважала свої дії чимось особливим, - сказав тоді її син, принц Філіп. - Вона була глибоко релігійною, і для неї було абсолютно природно допомагати людям, які потрапили в біду ».

монахиня Аліса

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация