Чому «ціна крові» ветеранів Карабахської війни залишається сміховинно низькою?

Тема сьогоднішньої замітки бумерангом вдарить в серце кожного, хто шанує криваву і сумну сторінку історії Азербайджану - Карабахської війну Тема сьогоднішньої замітки бумерангом вдарить в серце кожного, хто шанує криваву і сумну сторінку історії Азербайджану - Карабахської війну. Вона не закінчена, і живі ще її солдати. До сих пір через вірменської агресії на позиціях іноді продовжують гинути і отримувати важкі поранення солдати ВС Азербайджану, за життя яких щодня моляться всі громадяни країни.

Є приказка «Війна не закінчена, поки живі її солдати». І солдати ці, які поклали край здоров'я на священний вівтар Батьківщини, є найяскравішим показником патріотизму, це їх кров'ю цементується незалежність і територіальна цілісність країни. Так було і повинно бути - в будь-які часи.

Більшого патріотизму, ніж той, з яким воювали і вмирали за територіальну цілісність Азербайджану наші співвітчизники, історія наша навряд чи пригадає. І, вмираючи, громадяни наші не просили, не вимагали нагород і почестей, але сподівалися, що країна їх не забуде. Як же вони сподівалися, що після повернення додому життя буде повною чашею. І чаша їх дійсно сповнена - тільки не благополуччям, а не кінчається проблемами. Тут позначаються і старі рани, і матеріальні проблеми, і поневіряння від стінки до стінки, що більше нагадує біг по замкнутому колу.

Але часи властиво змінюватися, хоча насправді, поганих часів не буває. Бувають погані люди, а точніше - погані держчиновники, яким наплювати і на патріотизм, і на людяність. Їх головне завдання - якомога довше зберегти тепленьке містечко і вчасно піти від відповідальності.

Ціна крові - 45 манатів

Після виходу на «Мінвале» замітки про те, що в БТА не поспішають встановлювати правила пільгового проїзду для пенсіонерів в громадському транспорті, в «личку» до автора цих рядків надійшло кілька листів з проханням розібратися з ще одним - дуже неприємним - питанням, а саме : чому працюють ветеранів Карабахської війни при виході на пенсію позбавили ветеранських компенсацій розміром в 45 манатів.

Відзначимо, що пільги і компенсації ветеранам-учасникам Карабахської війни були скасовані ще в 2001-му році, що послужило приводом для численних статей та журналістських розслідувань, які все ж привели до хай невеликому, але результату: в 2011-му році «з'явилося світло в віконці », і державою була встановлена« компенсація »в розмірі 37-ми манатів. Але ось тільки термін «компенсація» був в законі замінений на термін «посібник» - тобто, та сума тих самих пільг, які в 2001 році були скасовані.

У травні 2012 року в Азербайджані було припинено виплату допомоги по комунальним, транспортним та ін. Послуг ветеранам війни, які отримують трудові пенсії.

Ще в 2013 році Глава Об'єднання офіцерів запасу і у відставці Яшар Джафарлі звинуватив Державний фонд соціального захисту населення (ГФСЗН) в провокації проти ветеранів. За його словами, після того як в 2001 р уряд Азербайджану ліквідувало соціальні пільги ветеранам та інвалідам війни, цим категоріям були встановлені грошові допомоги від 11 до 70 манат. У відповідь на запит, в Держфонді послалися на закон «Про соціальну допомогу» від 2006 р Посилаються досі.

Відзначимо, що в 2014-му році сума допомоги для непрацюючих ветеранів Карабахської війни згідно з Указом президента Азербайджану Ільхама Алієва, була підвищена з 37 манатів до 45 манатів, але тільки для осіб, які не мають права на отримання трудової пенсії. Працюючі ветерани при виході на пенсію цих посібників чомусь втратили.

Крім того, згідно з коментарем керівника громадського об'єднання Інвалідів Вітчизняної війни Фірідуна Мамедова співробітнику видання «Дзеркало» громадяни, що билися за територіальну цілісність країни і стали інвалідами після 2007 року, взагалі позбавлені права на отримання трудової пенсії. І це незважаючи на той факт, що в їх рядах є особи мінімум з 20-річний двадцятирічним стажем роботи. Але замість трудової пенсії вони отримують лише допомогу з інвалідності. На сьогоднішній день соціальну допомогу інваліда III групи становить 45 манат, інваліда II групи -55 манат. Інвалід I групи отримує допомогу в розмірі 65 манат. А тому залишається незрозумілим, чому одна частина інвалідів Карабахської війни повинна отримувати більшу пенсію, а інша меншу. За словами Ф. Мамедова, він багато разів звертався з цим питанням до Міністерства праці та соціального захисту населення, але так і не зміг отримати виразного і членороздільного відповіді. Чиновники не приховують, що ця плутанина - саме управлінське, бюрократичне упущення, обіцяють, що незабаром воно буде виправлено, але до сих пір не зроблено жодного кроку в цій області.

Відзначимо, що Ф. Мамедов ось уже багато років неодноразово піднімає питання ветеранів Карабаху перед держчиновниками - в тому числі і про низький пенсійне забезпечення, нестачі грошового доходу інвалідів Карабахської війни, страхування здоров'я інвалідів та їх сімей, про впровадження комунальних пільг, звільнення інвалідів та членів їх сімей від сплати за навчання.

Звичайно ж, держава в останні роки робить кроки в бік ветеранів Карабахської війни, багато з них отримали квартири і машини, але все ж як німе запитання між держчиновниками і учасниками карабаської війни зависла сміхотворна «ціна крові» за здоров'я, витрачений в ім'я територіальної цілісності Азербайджану .

Згідно з коментарем карабахського казія, журналіста Рея Керімоглу, така «оцінка» подібна плювку в обличчя, і першорядне завдання держчиновників - якомога швидше вирішити всі проблеми, що стосуються соціальних і фінансових потреб людей, що встали на захист Батьківщини у важкий для країни час.

За підвищення посібників ветеранам і інвалідам Карабахської війни висловлювалися і громадські діячі, і співробітники ЗМІ.

Світла думка була так само висловлена ​​депутатом З.Оруджем в ході обговорення проекту держбюджету на 2018 й рік. Депутат запропонував призначити одного з інвалідів Карабахської війни заступником міністра праці та соціального захисту населення, щоб він особисто займався проблемами ветеранів Карабаху. Але, схоже, його так і не почули (чи не захотіли почути). У 2017-му році Сиявуш Новрузов так само наполягав на підвищенні посібників для ветеранів Карабахської війни в зв'язку з підйомом розцінок за комунальні послуги.

Відзначимо, що згідно з Розпорядженням Президента Азербайджану «Про підвищення суми соціальної допомоги», з 1 березня 2018 року сума щомісячних соціальних допомог, призначених особам за віком, через хворобу, по інвалідності в зв'язку із захистом територіальної цілісності, незалежності та конституційного ладу Азербайджану, повинна була бути підвищена на 10%. Однак поки що це розпорядження, судячи з усього, в силу не вступило. У всякому разі, сума «посібники» (або подачки?) Як і раніше залишається незмінною. І держчиновники не знаходять цього парадоксу розумного виправдання.

PS: Одне зрозуміло: для ветеранів Карабаху війна не закінчена, вона триває в тилу. Просто різниця в тому, що у воєнний час, коли солдати лежали в окопах, вони знали, ворог - перед ними. Сьогодні ж ветеранам карабаської війни доводиться вести боротьбу проти корупційного спрута, проти байдужості, проти жахливого слова «забуття». І ця війна куди важча і нещадна, тому що страшніше і бесполезнее всього воювати з системою.

Яна Мадатова

Minval.az

Або подачки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация