Чому Ізраїль вибрав Азербайджан?

Ар'є Гут, політаналітики

В останні роки Ізраїль проводить багатовекторну зовнішню політику. Дана політика приносить Ізраїлю чималі зовнішньополітичні дивіденди, як під час голосувань в міжнародних організаціях, так і в форматі розвитку економічних зв'язків. У Ізраїлю дуже тісні союзницькі відносини з США, і досить хороші відносини з багатьма іншими країнами обох американських континентів. Ізраїль тісно співпрацює як з країнами Європи, так і з країнами Азії. Однак є країни, з якими у Ізраїлю особливі стратегічні, союзницькі відносини, і серед цих країн можна назвати лідера Південного Кавказу - Азербайджан.

Сьогодні це історичний факт, що жодна країна в Євразії не має більш тісних і глибоких стратегічних взаємин з Ізраїлем, ніж Азербайджан. За 25-річну історію дипломатичних відносин між країнами і народами було багато позитивних моментів. У відносинах між Ізраїлем і Азербайджаном не останнє місце займає той факт, що ці дві країни довели необхідність і життєздатність взаємин єврейської держави і держави з мусульманською більшістю. Наші дружніх держави виступають в якості справжніх і стабільних стратегічних партнерів, де азербайджанці і євреї можуть, насправді, не тільки співіснувати, але і розвивати і зміцнювати відносини.

Основну роль у розвитку і зміцненні відносин між країнами грають політичні та економічні інтереси. Одночасно, я більш ніж упевнений, що людські відносини, людський міст між азербайджанським і єврейським народами відіграють особливу, стрижневу роль між Ізраїлем і Азербайджаном.

Щодо мало людей за межами Азербайджану або єврейських громад у світі знають про важливу і інтегральної ролі єврейської громади в історії становлення та розвитку азербайджанської державності. Крім того, протягом усього періоду радянської влади і сьогодні в уже незалежній Азербайджані, євреї грали і грають неоціненну роль в науково-інтелектуальної, економічної та в політичному житті республіки.

Крім того, протягом усього періоду радянської влади і сьогодні в уже незалежній Азербайджані, євреї грали і грають неоціненну роль в науково-інтелектуальної, економічної та в політичному житті республіки

Це незаперечний факт, що на відміну від багатьох народів, азербайджанці ніколи не ставилися до євреїв, як до іноземців. Єврейський народ в Азербайджані ніколи не піддавався переслідуванням, образам, приниженням, погромів і антисемітських дій. Це може підтвердити кожен єврей, який коли-небудь був в Азербайджані і бачив, як євреї тут спокійно відвідують синагогу, не проходячи через поліцейський кордон, ходять по місту у своїй національному одязі і зі стосом на голові, що на жаль, небезпечно робити в розвинених країнах Заходу. У той же час офіційний Баку неодноразово засуджував і засуджує прояви антисемітизму в інших місцях. Азербайджан сьогодні є взірцем толерантності та мультикультуралізму для всієї світової спільноти. Саме тому, ізраїльтяни з азербайджанськими корінням, де б вони не жили, продовжують любити Азербайджан і сприяють формуванню геополітичного, економічного і гуманітарного співробітництва між Ізраїлем і Азербайджаном.

Азербайджан - переважно шиїтська мусульманська країна, яка також є батьківщиною для декількох інших етнічних і релігійних груп, включаючи стародавні зороастрийские, християнські та єврейські громади, до яких таке ж добре і дружнє ставлення.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв неодноразово наголошував роль єврейської громади у розвитку взаємин між двома країнами. "Протягом століть азербайджанський і єврейський народи жили в злагоді й взаєморозумінні, і ця дружба і братерські відносини продовжують існувати сьогодні між нашими країнами. Єврейська громада Азербайджану активно допомагає зміцненню наших двосторонніх відносин. У Азербайджані є сім синагог, п'ять з яких розташовані в столиці Баку , де діють і єврейські школи ", - зазначив глава азербайджанської держави.

Таким чином, терпимість і мультикультуралізм є ключовою основою азербайджанського суспільства. Президент Ільхам Алієв заслужив повагу великої частини як ізраїльського суспільства, так і єврейської громади в інших державах світу за свою прихильність світській державі, мультикультуралізму та толерантності, за шанобливе ставлення до всіх конфесій і народам, які проживають в Азербайджані.

Уряд Азербайджану постійно спрямовує до Ізраїлю численні офіційні делегації і, в свою чергу, приймає велику кількість ізраїльських делегацій в Баку. Це особливо вірно і показово, враховуючи триваюче поглиблення економічних зв'язків з Ізраїлем, який є найбільшим покупцем азербайджанської нафти на світовому ринку. У свою чергу, ізраїльські бізнесмени проявляють великий інтерес до вкладення інвестицій в економіку і сільське господарство Азербайджану, якому потрібні сучасні ізраїльські високі технології, як у військовій промисловості, телекомунікації, сільське господарство, так і в інших сферах.

Доказом стратегічного партнерства між Ізраїлем і Азербайджаном став історичний візит глави ізраїльського уряду в Баку в грудні 2016 року, який є єдиним офіційним візитом прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньяху в регіон Південного Кавказу. Цей візит ще раз показав, що політико-дипломатичний діалог між двома країнами знаходиться на найвищому рівні довіри, а економічна складова і торговий оборот постійно зростають.

Ізраїль 25 років тому зробив ставку на Азербайджан на Південному Кавказі, що видно неозброєним оком, і це правильний стратегічний вибір за всіма показниками. Ця співпраця двох невеликих держав, розташованих в небезпечному геополітичному регіоні, має велике майбутнє. Звичайно, це турбує треті країни, які є однаково недружніми як по відношенню до Ізраїлю, так і до Азербайджану. І ці країни всіма правдами і неправдами хочуть завдати шкоди взаєминам Ізраїлю з Азербайджаном. Ізраїль високо цінує дружні відносини з мусульманським Азербайджаном, який є моделлю співпраці з мусульманською країною. І ці відносини ми повинні берегти і розвивати, щоб ніякі антиізраїльські і антіазербайджанскіе сили не могли завдати їм шкоди.

Однак останнім часом активізація вірменської громади в Ізраїлі і інтенсифікація взаємин і співпраці деяких ізраїльських організацій і структур з Вірменією викликає невдоволення офіційного Баку. Так як Азербайджан вважає Ізраїль своїм союзником, а Вірменію союзником Ірану. Звідси випливає висновок, що офіційному Ізраїлю не слід підтримувати тісні зв'язки з тими державами, які призводять до погіршення відносин з його союзниками.

Нещодавно деякі ізраїльські ЗМІ з допомогою ряду представників вірменського лобі в Ізраїлі намагалися поширити неправдиву інформацію про "проблеми" в ізраїльсько-азербайджанському військове співробітництво. Рік тому ми реально бачили антиізраїльську істерію і шалений антисемітизм в Вірменії. Навіть в Ізраїлі вірменська громада проводила провокаційні акції протесту проти азербайджано-ізраїльського партнерства. Сайт Armenian Report відкрито пропагує антисемітизм і антіізраілізм, і навіть закликає до знищення держави Ізраїль.

Видання пише: "Нам необхідно ще більш тісно співпрацювати з Іраном, з арабськими воєнізованими угрупованнями та організаціями, які налаштовані рішуче проти Ізраїлю. Для цього уряду Вірменії слід активно залучати проживають на Близькому Сході вірмен, що мають тісні зв'язки з Хезболлою," Ісламським джихадом ", Хамас, особливо з "Бригадами Ізаддіна аль-Касама". Нашим діаспорським організаціям на Близькому Сході необхідно розпочати фінансування цих організацій, які обіцяють знищити Ізраїль ". Думаю коментарі тут зайві ...

Торкаючись критики Вірменії щодо ізраїльсько-азербайджанського військового співробітництва, необхідно підкреслити, що тільки Азербайджан і Ізраїль вибирають своїх друзів і партнерів, і самі визначають рівень стратегічного співробітництва і партнерства у всіх сферах, в тому числі і у військово-технічній сфері. Адже Азербайджан не питає чому на території Вірменії знаходяться військові бази третьої держави - Російської Федерації? І яку військову допомогу надає Росія Вірменії, яка не без допомоги третьої сили окупувала 20 відсотків території Азербайджану?

І яку військову допомогу надає Росія Вірменії, яка не без допомоги третьої сили окупувала 20 відсотків території Азербайджану

Ні для кого не секрет, що в лютому 1992 року Вірменія, використовуючи російську військову і матеріальну допомогу, зокрема 366-ой механізований полк, зробила одне з найжорстокіших злочинів проти людства - кривавий акт геноциду проти азербайджанських мирних жителів в місті Ходжали.

Несправедливо і аморально, що учасники і ідеологи акту геноциду в Ходжали досі залишилися безкарними і не постали перед міжнародним судом. Таких прецедентів в світі практично немає. На відміну від нацистів, які прагнули приховати свої злочини, деякі з вірменських ідеологів, такі як нинішній глава вірменської держави Серж Саргсян, дуже пишаються своїми злочинними фашистськими діями проти мирних азербайджанських громадян.

У Вірменії, на відміну від сучасної Німеччини, створюється культ особистості навколо вірменських фашистів, в честь них називають площі і вулиці, карбуються монети, їм зводяться пам'ятники, знімаються фільми про їхнє життя і діяльності, їх прославляють і популяризують як національних героїв. Єврейський народ ніколи не забуде жорстокість і варварство вірменського легіону нацистського вермахту під час Другої світової війни. Це історичний факт, що вірменський легіон генерала Нжде і Дро брав участь в маршах смерті і в знищенні тисяч євреїв. І як після цього керівництво сучасної Вірменії пояснює популяризацію таких катів і варварів, посібників Гітлера ?! Варто підкреслити, що культ цих кровожерливих фашистів і антисемітів здійснюється не силами якихось маргінальних політичних угруповань, за цими діями стоїть держава, а точніше кримінальне терористичний керівництво сучасної Республіки Вірменія. І це ще раз підтверджує, що вони вважають себе справжніми і справжніми спадкоємцями вірменського фашиста і антисеміта Нжде.

На противагу сказаному можу привести приклад героїзму азербайджанського розвідника під псевдонімом «Садигашвілі» (Гамза Джумшуд оглу Садигов). Гамза Садихов в складі радянської військової розвідки під Сталінградом взяв в полон найближчого соратника Гітлера - генерала Іоханна Фон Родденбурга, який відрізнявся особливою жорстокістю і особисто знищував євреїв. Цього звіра в образі людини називали батьком "біологічної бомби" Гітлера, який проводив випробування саме на єврейських дітей. Саме Гамза Садигов став рятівником єврейських дітей, завдяки його сміливості і хоробрості були врятовані від вірної загибелі кілька десятків єврейських сімей. Цим своїм подвигом і героїзмом Садигов спорудив в серцях вдячних йому поколінь пам'ятник відваги і безсмертя. І таких героїв в Азербайджані чимало, однак у азербайджанського народу є така якість, як скромність: тут не прийнято говорити про зроблене добро, тому ім'я героя Садигова, який боровся з фашизмом і врятував єврейські родини, дуже мало відомо в світі, в той час як в Вірменії створено масштабний культ генералів-фашистів і катів Дро і Нжде.

І таких героїв в Азербайджані чимало, однак у азербайджанського народу є така якість, як скромність: тут не прийнято говорити про зроблене добро, тому ім'я героя Садигова, який боровся з фашизмом і врятував єврейські родини, дуже мало відомо в світі, в той час як в Вірменії створено масштабний культ генералів-фашистів і катів Дро і Нжде

Поряд з фактом звеличення вірмен-антисемітів, в Вірменії процвітає шалений антисемітизм, шовінізм і фашизм. Про антисемітизмі багато написано, але той затятий антисемітизм, який панує в Вірменії, мало де можна побачити. У Вірменії євреїв майже не залишилося, за винятком насильно асимільованих євреїв, на зразок глави, так званої, єврейської громади Вірменії Римми Варжапетян, прізвище якої голосно підтверджує вище сказане. Навіть голова єврейської громади Вірменії не ризикнула зберегти своє прізвище, боячись гонінь та утисків. Хоча роль і статус єврейської жінки в сім'ях зазвичай буває високий, але мабуть в Вірменії вони її зберегти не можуть.

У Вірменії досі здійснюють над євреями культурне насильство, яке відбивається в публікації антисемітських книг, антисемітських передач на телебаченні, а також в неодноразовому оскверненні меморіальної плити жертвам Голокосту в Єревані. Вищесказане доводить і останнє опитування Антидифамаційної ліги в червні 2014 року, який показав, що рівень антисемітизму в Вірменії (58 відсотків) був третім найвищим у всій Європі і найвищим на пострадянському просторі і серед країн Східної Європи. Таким чином, близько 1,3 мільйона з 2,2 мільйона чоловік в Вірменії висловили антисемітські настрої.

Такий високий рівень антисемітизму в Вірменії можна порівняти лише з ворожими по відношенню до Ізраїлю арабськими країнами на Близькому Сході і Іраном, який як було вище сказано, є найближчим стратегічним союзником Вірменії. Потрібно відзначити, що нинішній статус-кво вірмено-азербайджанського нагірно-карабахського конфлікту влаштовує Іран, оскільки в такому положенні зростає можливість посилення політичного та економічного впливу і на Вірменію, і на Азербайджан.

Потрібно відзначити, що нинішній статус-кво вірмено-азербайджанського нагірно-карабахського конфлікту влаштовує Іран, оскільки в такому положенні зростає можливість посилення політичного та економічного впливу і на Вірменію, і на Азербайджан

У всьому світі офіційний Тегеран виступає «на захист знедолених і пригноблених мусульман», а в даному конфлікті, маючи 600 км кордон з не просто мусульманським, а шиїтським Азербайджаном, 20 відсотків території якого окуповано християнської Вірменією і в якому проживає один мільйон біженців -мусульман, Іран на стороні Вірменії. Виникає питання: де ж ваша шиїтська гордість Ісламської Республіки Іран? Де ваша релігійна солідарність? Виникає питання: Чому ні духовний лідер Ірану Хаменеї і президент Ірану Хасан Рухані не засудили Вірменію, окупувала 20 відсотків території братнього шиїтського Азербайджану і не виконує чотири резолюції Ради Безпеки ООН, які вимагають від Вірменії покинути окуповані азербайджанські території. Чому вони не визнали Ходжалінський геноцид? Ось як тут не згадати великі слова лорда Пальмерстона: «У нас немає ні постійних ворогів, ні постійних друзів, у нас є тільки постійні інтереси». На жаль, це сьогодні жорстока реальність міжнародних відносин і Азербайджан повинен це розуміти і усвідомлювати.

Поряд з проблемами антисемітизму в Вірменії, що турбує світове єврейство, в 1988 році в результаті підйому вірменського націоналізму 250 000 азербайджанців були вигнані і змушені були покинути рідні місця - 172 азербайджанських селища, 89 сіл із змішаним складом населення і шість міст Вірменії, 226 азербайджанців вбиті вірменами.

Сьогодні ні для кого не секрет, що Вірменія є державою-агресором, незаконно окупували 20 відсотків території Азербайджану, зокрема, Нагорний Карабах і сім прилеглих до нього районів. В результаті вірменської окупації і етнічних чисток сьогодні в Азербайджані проживає мільйон біженців. Даний конфлікт з Вірменією і окупація азербайджанських територій залишається загрозою для миру і безпеки в регіоні Південного Кавказу. Маючи впливове лобі в США і в інших ключових країнах, а також постійну військову, економічну і політичну підтримку з боку Росії, Вірменія продовжує ігнорувати чотири резолюції Ради Безпеки ООН, прийняті більш 20 років тому в зв'язку з окупацією азербайджанських земель.

Держава Ізраїль підтримує справедливу позицію Азербайджану і закликає до врегулювання вірмено-азербайджанського нагірно-карабахського конфлікту тільки в рамках міжнародного права і принципу територіальної цілісності держав. У цій складній геополітичній ситуації підтримка справедливої ​​позиції Азербайджану з боку такого важливого стратегічного партнера і сильного геополітичного актора на Близькому Сході, як Держава Ізраїль, дуже необхідна і дуже важлива для Азербайджанської Республіки.

Думаю, Ізраїль завжди повинен цінувати і розвивати дружні відносини з лідером Південного Кавказу Азербайджаном і ніяким силам не дати можливості завдати шкоди цим відносинам, щоб не допустити віддалення Азербайджану від Ізраїлю.

Я з гордістю відзначаю, що як керівництво, так і народ Азербайджану виявляють дбайливе і тепле ставлення до традицій і життя єврейської громади країни, яке не має прецедентів в світі. Під патронажем Президента Азербайджану були побудовані дві синагоги і найбільший освітній єврейський центр на Південному Кавказі. Планується створення єврейського музею в Азербайджані, який буде першим єврейським музеєм на Південному Кавказі.

Если у кого-то вінікає питання, як така країна як Азербайджан, де більшість населення мусульмани, зуміла налагодіті настолько тісній діалог, співпраця и партнерство з Ізраїлем, Досить только поглянуті на знамениту єврейську Червону Слободу в гірському районі Губа. Селище Червона Слобода - єдине унікальне місце компактного проживання гірських євреїв в світі після Ізраїлю, справжня гордість Азербайджану.

Селище Червона Слобода - єдине унікальне місце компактного проживання гірських євреїв в світі після Ізраїлю, справжня гордість Азербайджану

Я не народився в Червоній Слободі, але ця єврейська село має для мене особливе моральне значення. Я відчуваю себе прив'язаним до цього магічного місця. У ній мене відвідує відчуття, ніби я подорожую по Ізраїлю, Святому Граду Єрусалима, який є домом для єврейського народу. У Червоній Слободі сьогодні, як і вчора панує та сама атмосфера, що і в Ізраїлі. Для єврея в Азербайджані проведення шабата в Червоній Слободі є свого роду поверненням в свій рідний дім, де немає дискримінації, погромів, антисемітизму і утисків. Під час страшних років Голокосту Азербайджан став одним з небагатьох притулків, а потім і справжньою Батьківщиною для європейських євреїв, які врятували своє життя і життя своїх дітей від нацистів. Азербайджанці прийняли представників мого народу як рідних, і вони залишилися тут жити мирно і щасливо. І завжди ці два народи жили як брати. Це наш дім. Це Червона Слобода. Це наш Баку. Це наш Азербайджан.

Сьогодні в регіоні Південного Кавказу євреї і мусульмани живуть мирно і гармонійно протягом століть. Своїм прикладом толерантності та інтеграції Азербайджан знищує все стереотипи, які існують в світі. Азербайджанський приклад доводить, що таке мирне співіснування представників іудаїзму, християнства та ісламу - цих основних релігій, можливо, воно може гармонійно розвиватися на взаємній повазі. Незважаючи на етнічну чистку і агресію Вірменії проти Азербайджану, в результаті якої окуповано 20 відсотків територій країни і з'явився один мільйон біженців і внутрішньо переміщених осіб, Азербайджан є справжньою моделлю міжцивілізаційного та міжконфесійного діалогу.

Як сказав мені недавно мій друг, голова Громади гірських євреїв Азербайджану Міліх Евдаев, справжня реальність життя євреїв в Азербайджані схожа на сон. "Уявіть собі мусульманське уряд, який витрачає мільйони доларів на будівництво красивою синагоги для єврейських жителів, або мусульманську країну, яка вшановує єврея як одного зі своїх найбільших національних героїв війни. Це наша єврейська реальність в Азербайджані», - сказав Міліх Евдаев.

Думаю, в перспективі двосторонні відносини у всіх областях будуть рости і розвиватися по висхідній, що принесе успіх обом державам на міжнародній арені.

(З оригіналом статті можна ознайомитися на The Jerusalem Post )

Читайте Trend в Telegram. Лише найцікавіші та Важливі новини.

Адже Азербайджан не питає чому на території Вірменії знаходяться військові бази третьої держави - Російської Федерації?
І яку військову допомогу надає Росія Вірменії, яка не без допомоги третьої сили окупувала 20 відсотків території Азербайджану?
І як після цього керівництво сучасної Вірменії пояснює популяризацію таких катів і варварів, посібників Гітлера ?
Виникає питання: де ж ваша шиїтська гордість Ісламської Республіки Іран?
Де ваша релігійна солідарність?
Чому вони не визнали Ходжалінський геноцид?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация